Rakytník

Zde můžete probrat vše o pěstování rakytníku
Moderátor :Stanley_51

Re: Rakytník

Příspěvekod Tchorik » 19 lis 2016, 01:36

Alena píše:Když už jsme u těch drvopleňů - letos v létě mě docela vyděsilo, že jsem jich na Šumavě během chvilky na cestě potkala hned několik. Všechny jsem ihned zlikvidovala turistickou holí :mrgreen: Jestli ty potvory nezačínají být nějak přemnožené.


Tak jsem se musela podívat, jak to vypadá a musím říct, pro mě normální můra, které běžně nechávám žít - asi dělám chybu. Jenže já to nepoznám a doteď jsem žila v představě, že noční můry nejsou škodlivé. S4
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Samosprašný rakytník !?

Příspěvekod Radek » 02 bře 2017, 13:18

Na podzim jsem zakoupil rakytník. O jeho existenci jsem se dozvěděl z časopisu, že jeho plody jsou velice zdravé, kvůli vysokému obsahu vitamínu C, jinak jsem o něm nevěděl vůbec nic. V prodejně jsem se zajímal, zda je nutné koupit více rostlin kvůli opylování a bylo řečeno, že ne, protože tento je samosprašný. Na internetu jsem se o samosprašném rakytníku nic nedověděl, tak jsem zašel znovu do prodejny, že bych nerad po pěti letech zjistil, že si musím dokoupit ještě samce. Byl jsem ubezpečen, že to je dovoz z Polska a prodejce prý tvrdil, že je opravdu samosprašný.
Vědomí, že se jedná o polského dovozce mne příliš neuklidnilo, informoval jsem se proto u prodejce z tradičního zahradnictví, a ten taky o samosprašném rakytníku nic neslyšel. Prodejkyně mi však prozradila, jak se pozná samec od samice, což se může na tomto fóru někomu začínajícímu, jako já, hodit. Pozná se to podle pupenů. Samičí pupeny mají jednu dělicí čárku (jako holčička), kdežto samčí jsou větší a mají dvě dělicí čárky (střední část je delší – jako u chlapečka). Tato pomůcka se dobře pamatuje.
Jsem tedy zvědav na jaře. Samosprašný rakytník by musel mít pupeny obojí. Dám vědět, jak jsem dopadl.
Pokud má někdo osobní zkušenost se samosprašným rakytníkem, napište. Zdraví Radek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Samosprašný rakytník !?

Příspěvekod moonvil » 02 bře 2017, 14:08

Věřím tomu, že existují "samosprašné" odrůdy rakytníku (nějaké názvy takových kultivarů už se na webu objevily), ale naživo jsem žádnou neviděl.
Každopádně tato vlastnost, která není u rakytníků vůbec běžná, bude na úkor něčeho jiného - tzn. pravděpodobně úrodnosti (ty samčí květy tam prostě někde budou muset růst) a tipuji, že ani velikost plodů nebude nic extra. Chuť bych očekával klasickou rakytníkovou kyselou. Prostě když je někde přidáno, někde jinde bude asi ubráno.
Samčí pupeny jsou výrazně větší, nyní před rozkvětem připomínají malé šištičky (zkusím zítra nafotit), samičí pupeny je trochu těžší rozeznat od běžných růstových/listových pupenů. Pokud máš mladou sazenici, tak tam pravděpodobně žádné květní pupeny teď na jaře nenajdeš, možná příští rok. Dovedu si ale představit, že ty případné samčí pupeny na takovéto rostlině nemusí být tak velké jako u běžných samčích odrůd, které jsou dlouhodobě selektovány kvůli množství prašníků atd. Je tedy možné, že až na té tvé rostlině jednou budou oba typy květních pupenů, tak na to budeš koukat a poznáš kulový. Neříkám, že to tak určitě bude, jen upozorňuji na tuto eventualitu.
Jinak takovýto "samosprašný" rakytník bych v dnešní době, kdy je k dostání spousta kvalitních samičích odrůd, asi volil jen v případě, že na zahrádce opravdu už není ani decimetr místa na toho samce (který ani nemusí být nějak extra veliký).
Pak dej vědět, jak se tvůj polský experiment vyvíjí.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4070
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Samosprašný rakytník !?

Příspěvekod Stanley_51 » 02 bře 2017, 17:57

Radek píše: Zdraví Radek

Radku, vítám tě na kiwifóru, E5 ale mám poznámku - nezakládej nová témata, pokud už tady jsou.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 03 bře 2017, 14:14

Tady pár slíbených fotek k těm pupenům:

Samčí květní pupeny plné pylu:
Obrázek

Samčí listové pupeny:
Obrázek

Samičí květní pupeny:
Obrázek

Samičí listové pupeny:
Obrázek

Takže bezpečně rozeznat samce od samice lze, pokud je samec již ve věku kdy tvoří takové hezké šištičky.
Odlišit samičí květní pupen od samčích či samičích listových už není tak jednoznačné.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4070
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod Pete » 04 bře 2017, 22:24

Moonville uvažuji ještě o nějakém červenoplodém rakytníku, na tvých stránkách jsem viděl, že kromě Sibiřského ruměnce máš ještě Krasnyj fakel (Rudá pochodeň). Je to taky červenoplodá odrůda? a jak ti plodila?
Koukal jsem, že zahradnictví Spomyšl bude mít sortiment sibiřských odrůd z Lisavenkova institutu, to je mají od tebe nebo Ing. Bajera? dík
Pete
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 28 lis 2016, 12:44
Bydliště: Podhůří Lužických hor 442 m n.m.

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 04 bře 2017, 23:05

Ty červenoplodé mám velmi mladé, minulou sezónu na nich bylo jen pár bobulek. Ano, Krasnyj Fakel by měl mít červené plody.
Téměř všechny zdejší sazenice rakytníků dodávané do obchodů a zahradnictví pochází z Adava (Ing. Bajer).
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4070
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod amy80 » 05 bře 2017, 20:00

Rakytník budu letos vysazovat poprvé, a chtěla bych se zeptat - dal by se případně (z důvodu úspory místa) přiroubovat samec - opylovač - na samici?
Tzn. že v odrůdovém samičím keři by byla třeba jen jedna větev opylovače?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 05 bře 2017, 22:24

Jde to (anglická kopulace v době po odkvětu), ale v praxi se to moc nedělá - úspěšnost ujmutí celkem nízká.
Jestli fakt nemáš místo ani na malou samčí rostlinu, tak můžeš dát samce do přenosného kontejneru, v době květu ho postavit někde poblíž a pak ho někam uklidit, aby nezavazel. No a mezitím z něj průběžně brát rouby a zkoušet je aplikovat na tu samici. Dříve či později se snad nějaký chytne.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4070
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod Radek » 06 bře 2017, 12:29

Děkuji za fotky pupenů rakytníku, vidím, že nebude jednoduchý návod, jak rozpoznat samčí a samičí pupeny. Pokoušel jsem se nafotit ten svůj rakytník, ale mobilem se nedaří zaměřit na pupeny a navíc mi to hlásí, že soubor je větší než 256kB.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 06 bře 2017, 17:43

U mladé sazenice nic fotit nemusíte, tam stejně nic nezjistíme. Máte v podstatě 2 možnosti - buď věřit prodejci a spoléhat, že se tam časem nějaké samčí pupeny objeví nebo pořídit další čistě samčí rostlinu "do zálohy" a nechat ji do doby než se ukáže pravda. Ono potom shánět samce dodatečně je velmi nepříjemná záležitost - ikdyž honem nějakého koupíte, tak bude malý a ztratíte další minimálně 2 roky.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4070
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod amy80 » 06 bře 2017, 19:03

moonvil píše:Jde to (anglická kopulace v době po odkvětu), ale v praxi se to moc nedělá - úspěšnost ujmutí celkem nízká.
Jestli fakt nemáš místo ani na malou samčí rostlinu, tak můžeš dát samce do přenosného kontejneru, v době květu ho postavit někde poblíž a pak ho někam uklidit, aby nezavazel. No a mezitím z něj průběžně brát rouby a zkoušet je aplikovat na tu samici. Dříve či později se snad nějaký chytne.

Děkuji :)
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod petrlcr » 06 bře 2017, 22:13

A není lepší si tedy pořídit ověřenou samičí odrůdu a samce a zasadit je jako dvoujsadbu do jednoho místa a zapěstovat je jako jeden keř? Samec může tvořit jen jednu větev.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Rakytník

Příspěvekod amy80 » 06 bře 2017, 22:20

petrlcr píše:A není lepší si tedy pořídit ověřenou samičí odrůdu a samce a zasadit je jako dvoujsadbu do jednoho místa a zapěstovat je jako jeden keř? Samec může tvořit jen jednu větev.


Takový postup neznám. Nebyla by nakonec "přetahovaná" o místo, aniž by to mělo za následek že by jedna rostlina utiskovala druhou, nebo že by obě živořily?
A jak udržet samce na jedné větvi, aniž bych ho musela zkracovat X-krát za sezonu?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod petrlcr » 06 bře 2017, 23:39

Výsledek nebude jiný, než u naroubování samčího roubu do koruny samičí rostliny. Prostě se zasadí dvě rostliny vedle sebe, nebo i do jedné jamky. Roub také může přerůst zbytek rostliny, nebo jedna ze dvou odrůd naroubovaných na jedné podnoži utlačí druhou. Takto mají obě rostliny své kořeny a samozřejmě střih je nutný. Samec je méně vzrůstný, proto mu v koruně musíme nechat místo. Obě rostliny po čase vytvoří společnou korunu, kde samčí může tvořit jen jednu větev, kterou musíme udržet vně koruny. Stříhat několikrát ročně nemyslím že bude třeba. Jisté místo si tam samec vydobude sám.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

PředchozíDalší

Zpět na RAKYTNÍK ( Hippophae )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků