Rakytník

Zde můžete probrat vše o pěstování rakytníku
Moderátor :Stanley_51

Re: Rakytník

Příspěvekod nene » 12 kvě 2017, 14:34

zoli píše:.... a asi to nebude rakytnik.


Asi určitě :)
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4208
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Rakytník

Příspěvekod zelva72 » 12 kvě 2017, 16:23

zelva72 píše:Tak jsem se dotázal ke vhodnosti odrůdy menšího vzrůstu i do ADAVA a pan Adam Bajer mi doporučil odrůdu Altajská nebo Elizaveta. Jsou sladké, téměř beztrnné a daří se jim u nás.

Martin



Dneska Elizaveta dorazila. Docela by mě zajímalo jak to v Adavu množí (řízkují). Při přesazování jsem si všiml, že zakořeňování probíhá v takové malé rašelinové patroně (punčošce) a teprve z té rostou kořeny do substrátu. Před mnoha mnoha lety jsem jako mládežník používal k zakořeňovaní řízků citrusů práškový stimulátor AS1. V diskusi u fíkovníků sem se pak dočetl, že v místě pudru to stejně nezakořeňuje. Tak jak je to tedy nejlepší?
zelva72
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 9
Registrován: 21 bře 2017, 20:01
Bydliště: Otrokovice

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 12 kvě 2017, 16:47

Nařízkovat to můžeš i bez použití stimulátoru (v Adavu jej ale pro lepší výtěžnost používají), chce to jen vystihnout vhodnou dobu pro řez zelených řízků a pak dát pozor při rozesazování na extra křehké kořínky - proto asi ta "punčoška".
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod bradhal » 12 kvě 2017, 17:26

Punčoška bude zbytek normálního rašelinového jiffu. Dají se koupit různé velikosti, nejen malé. Taky do těch větších (4cm) dávám občas kořenit nějaké řízky, právě pro to menší poškození kořenů při přesazování. Z normálních sadbovačů se mi to občas nepodařilo dobře vyloupnout a všecka snaha v háji. Taky je to víc vzdušné, nehrozí tak utopení a plíseň. Z kupovaných rostlin jsem to měla na vzpřímených muškátech i jiřinách.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Rakytník

Příspěvekod zelva72 » 12 kvě 2017, 17:44

bradhal píše:Punčoška bude zbytek normálního rašelinového jiffu. Dají se koupit různé velikosti, nejen malé. Taky do těch větších (4cm) dávám občas kořenit nějaké řízky, právě pro to menší poškození kořenů při přesazování. Z normálních sadbovačů se mi to občas nepodařilo dobře vyloupnout a všecka snaha v háji. Taky je to víc vzdušné, nehrozí tak utopení a plíseň. Z kupovaných rostlin jsem to měla na vzpřímených muškátech i jiřinách.


Jo to bude ono, akorát nemají průměr 4 cm, ale tak 2 cm. 8)
zelva72
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 9
Registrován: 21 bře 2017, 20:01
Bydliště: Otrokovice

Re: Rakytník

Příspěvekod zoli » 22 kvě 2017, 10:42

Ahojte, ma niekto v zahrade rakytnik odrodu Baltik? Je fakt taka ista ako Botanika (len bez trnov) ako pisaju na nete? Fotku som nikde nenasiel, to co davaju v zahradkarskych predajniach,(aj Adavo) su uplne rovnake fotky, len nazvy su prepisane.
zoli
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 17
Registrován: 25 bře 2017, 23:41
Bydliště: Sweden

Re: Rakytník

Příspěvekod Pete » 09 čer 2017, 08:22

Moonvil: Ahoj všimnul jsem si, že v galerii na tvých stránkách máš na rakytníkových lístcích a plůdcích drobné kupičky vypadá to jako nějaká rez. http://www.plnazahrada.cz/img/gallery/r ... 170516.jpg Já jsem něco podobného viděl cca před 20 lety na listech a zralých plodech rakytníků na navážce hlušiny ze stavby metra na Jižním městě a díky tomu jsem se rakytníku dost štítil (považovav to za nějakou houbovku-asi rez). Všude se píše, že na rakytnících se žádné houbové choroby nevyskytují. Netušíš co by to mohlo být?
Pete
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 28 lis 2016, 12:44
Bydliště: Podhůří Lužických hor 442 m n.m.

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 09 čer 2017, 09:27

To není rez, ale takové drobné šupinky, které se na rakytnících vyskytují zcela přirozeně. Na odrůdách z určitých oblastí jsou vidět více, na jiných zase téměř chybí.
Houbové choroby (např. Fusarium či Verticillium) bohužel postihují i rakytník - zjednodušeně by se dalo říct, že sladké, beztrnné a velkoplodé odrůdy jsou napadány častěji, než ty kyselé. Ale to je tak skoro u každého přešlechtěného ovoce.
Projevují se spíše nekrózou na kmíncích a vadnutím celých větví nebo sesycháním a opadem bobulí.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod Pete » 12 čer 2017, 01:05

Asi máš pravdu, já to dneska na své Orange Energy viděl také. Akorát to zase vypadá, že dva samci, teré jsem si pořídil letos asi pomrzli a neprášiili a žádné bobule nebudou :(
Pete
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 28 lis 2016, 12:44
Bydliště: Podhůří Lužických hor 442 m n.m.

Re: Rakytník

Příspěvekod loni » 02 črc 2017, 11:12

Tak tohoto roku máme extrémnu úrodu kakytníka. Slniečko som musel priviazať, lebo pod tiažou plodov na nakláňa nabok a mohlo by sa vyvrátiť. A to plody majú ešte narásť.

ObrázekObrázekObrázekObrázek

Tento samec je určený na čaj

Obrázek

Tento vysoký samec asi opeľuje celú obec

Obrázek
Naposledy upravil loni dne 22 dub 2018, 22:52, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1678
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 02 črc 2017, 12:57

Moc hezké, rakytník sice vydrží i v suchu, ale je vidět, že dostatek vody mu dělá moc dobře.
Tady u nás se už koncem června začaly vybarvovat některé odrůdy, které na sibiři dozrávají až v září a rostlinám i přes pravidelnou zálivku žloutnou a opadávají listy. Dešťové srážky prostě není možné plnohodnotně nahradit.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod loni » 02 črc 2017, 14:01

Tu som vysadil odrodu Podruga a na moje prekvapenie je plná plodov.

Obrázek

Tu je zase Altajskaja
Obrázek
Naposledy upravil loni dne 22 dub 2018, 22:49, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1678
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod Radim K » 03 črc 2017, 11:16

To je parádní úroda! U nás letos už bude také slušná úroda, letos jsou rostliny dva až tři roky po výsadbě, dvoumetrové a obsypané. První plod jsem měl na konci června, náš velmi raný No Name asi semenáč dozrává poslední týden v červnu až první v červenci. Vybarvují se už i další odrůdy. Kdyby ale minulý týden nenapršelo, bylo by po úrodě, protože plody začaly suchem opadávat. U jednoho Sluníčka na zahradě začal v půlce června značný propad suchem. Ale když vezmu v potaz, jak dopadly maliny nebo jahody, i přes zavlažování plody velikosti černého rybízu, tak je rakytník pořád odolný :D .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1900
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Rakytník

Příspěvekod Gabriela » 03 črc 2017, 15:35

Cez vikend dostal samec letný strih. Trochu som ho po stranách zúžila a už sa vetvičky sušia na čaj. Zatial len bez prvotného pripekania. Už som ochutnala z čerstvých a má velmi zvláštnu, jemnú, ale rakytníkovú chuť. Aj farba je velmi príjemná.
Gabriela
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 22 čer 2017, 01:03

Re: Rakytník

Příspěvekod robo » 03 črc 2017, 16:05

Koukám na vaše bohaté úrody a zbývá mě jen smutně závidět. Moji první malou úrodu na ochutnávku na mladém stromku Altajské mi pobily kroupy :(, tak možná ochutnám za rok.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

PředchozíDalší

Zpět na RAKYTNÍK ( Hippophae )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků