Rakytník

Zde můžete probrat vše o pěstování rakytníku
Moderátor :Stanley_51

Re: Rakytník

Příspěvekod Alena » 10 črc 2018, 16:20

Začíná mi dozrávat Botanika. Plodů ještě míň a ještě menších než loni... Asi se jí tady nelíbí. Na bývalé zahradě byly rakytníky obalené plody od třetího roku po výsadbě, a tady pět let a nic...
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Rakytník

Příspěvekod milanek » 10 črc 2018, 21:19

Mě se bohužel taky Botanika začíná vybarvovat. Vloni to bylo až v srpnu, tedy letos o cca tři týdny dřív. To letošní počasí je pro plodnost rakytníku dost nepříznivé. Že je plodů málo přisuzuji jarnímu suchu, kdy mnoho mladých plůdků opadalo. Ty rostliny, které jsou na vlhčích místech, mají plodů dostatek. Dalším problémem je, že plody méně kyselých odrůd chutnají ptákům. Ti velmi dobře poznají, kdy jsou plody zralé. S17 .....a už začínají sklízet. :cry:
milanek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 36
Registrován: 11 led 2018, 16:28
Bydliště: Plzeň - jih, 480 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod milanek » 17 črc 2018, 16:27

robo píše:Bohužel mám letos stejný problém s Altajskou jako měl Sasman. Před čtrnácti dny začala pomalu žloutnout a usychat a teď je skoro celá opadaná i včetně plodů. Mám ji bohužel na pro ni nevhodném místě, svítí tam skoro od rána až do večera a je tam i docela sucho. Hned vedle ní mám Pantělejevskou a té se daří dobře, je teda už večer ve stínu oproti Altajské. Jestli to Altajská přežije budu ji muset přesadit někam jinam. Na její místo bych chtěl zkusit také nějakou sladší odrůdu, jen se bojím, aby nedopadla stejně. Mohl by mi někdo poradit sladší odrůdu, které by tyto podmínky nevadili nebo taková není. S těch sladkých mám na mysli Elizavetu, Klaudii, Nelu, Žemčužinu, Bohatýr, Inju, Kapriz a Rosinku. Nevím jak jsou tyto odrůdy sladké, napsal jsem je podle popisu prodejců.

Dojmy z první ochutnávky jsou asi takové:
Velmi sladké (až mimořádně sladké) jsou Žemčužina a Nela. Ta jejich sladkost je ale poněkud fádní.
Sladké jsou Kapriz (ten překvapil i bohatou násadou plodů), Klaudie, Elizaveta, Altajská, Tenga. Jejich chuť je příjemně sladká s trochou kyselosti, rozdíly v chuti mezi jednotlivými odrůdami prakticky nepoznatelné. Rozdíly jsou jen ve stupni zralosti.
Sladká je i Rosinka, ta se od předchozí skupiny liší chutí. Komu chutná grep, bude nadšen, komu grep nechutná, bude zklamán.
Bohatýr jsem nechutnal, další odrůdy jsou již podstatně kyselejší.
milanek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 36
Registrován: 11 led 2018, 16:28
Bydliště: Plzeň - jih, 480 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod ZdenekCernoch » 17 črc 2018, 20:13

V těch nvých sibiřských odrudách si každý najde svého favorita v chuti.
Potvrzuji nejsladší Zemčužina a Nela až si myslím že je to stejná odruda témeř k nerozeznání. :mrgreen:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 18 črc 2018, 07:36

Nela má kulaté plody, Žemčužina protáhlé, takže rozeznat je není problém, ale jinak souhlasím se Zdeňkem - k dispozici je už více jak desítka velmi chutných odrůd a každý si vybere.
Ptáci si letos opět vybrali Altajskou ︻╦╤─
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod Radim K » 18 črc 2018, 11:10

Já musím letos zaklepat, u nás máme letos s fógly pokoj, až na 2 krátké nálety, kdy prve ožrali malou nejranější třešeň a podruhé to bylo minulý týden na borůvkách. Ale když to mám srovnat s loňskem, kdy během 2 nocí zmizela kompletně úroda bobulovin - super. Investice do sítí proti ptákům se ukázala jako krásně zbytečná :mrgreen: . Ale obávám se, že se síť ještě někdy bude bohužel dost hodit!

Všechny odrůdy kromě Leikory jsou krásně vybarvené, teď spíš řeším, kdo mi pomůže se sklizní :lol: . Sklízím rád, ale tady u rakytníků mě to moc neba. Zvlášť ještě v těch třicítkách, co nás ode dneška čekají, bude do 10 dnů po plodech...
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Rakytník

Příspěvekod ZdenekCernoch » 18 črc 2018, 18:45

k tý sklizni : sibiř se dá sklizet celkem snadno jak která odruda sucha odryv je dobrá vlastnost. Plody maji delší stopky .
Prumyslově se to sklízí jen stříháním celých větviček s plody a pak se to zamrazi a oklepe. Jasný že lepší je to obrat z keře pak to plodí každý rok. Jinak je rok pauza. S15
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Rakytník

Příspěvekod milanek » 18 črc 2018, 21:25

Ono to stříhání větví je i užitečné - keře se tím dají tvarovat, tedy pokud nestříhá naprostý neumětel. Pokud se nebojíte, můžete držet keře jen tak veliké, kam dosáhnete ze země. Každá metoda má výhody i nevýhody, ale když nebudete řezat, nové přírůstky se postupně začnou zkracovat, keře se budou různě naklánět a plody budou méně dosažitelné. S řezem a stříháním je dobré začít už u tříletých až čtyřletých keříků, čím dřív začnete, tím déle si udrží dobrou plodnost.
milanek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 36
Registrován: 11 led 2018, 16:28
Bydliště: Plzeň - jih, 480 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod robo » 20 srp 2018, 21:14

Tak jsem si pořídil Inju a dal ji na místo Altajské a po měsíci kdy pěkně přirůstala se opakuje stejný problém jako u Altajské. Začali ji žloutnout listy a následně opadávat. Může to být chloróza nebo to je něco jiného? Na tom místě je něco špatně, ale vedle mám rakytník úplně bez problémů tak nevím.
Obrázek
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Rakytník

Příspěvekod e92338 » 20 srp 2018, 23:58

Nemá moc vody? Já si podobně premokřil Sluníčko a to se z toho vzpamatovalo až další sezónu.
Uživatelský avatar
e92338
nováček
nováček
 
Příspěvky: 113
Registrován: 28 čer 2007, 08:12
Bydliště: 220 m n. m. - Honza

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 21 srp 2018, 08:23

Moc vody? Kde žiješ... :D
Ono teď není moc vhodná doba na výsadbu čehokoli, navíc pokud ti tam nešla Altajská, která je poměrně odolná, tak ostatní sibiřské rakytníky budou mít podobné, ne-li větší problémy. Dej tomu ale čas aspoň do jara, zamulčuj okolo ještě víc, třeba se rozjede. Teď už bych to moc nehnojil.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod robo » 21 srp 2018, 18:29

No zalévám ji stejně jako ostatní rostliny někdy i každý den, ale to spíš výjimečně spíše tak každý třetí den. Ale zalévám odstátou vodou z vodovodu tak si říkám jestli se ji to třeba nelíbí no na druhou stranu Altjské na stejném místě sem nezaléval skoro vůbec a skončili stejně tak že zálivkou to asi nebude. Ale hlavně mě zaráží, že hned vedle mám Pantělejevskou a ta je jakštakš spokojená teda nemá žádné velké přírůstky to je pravda, ale vede si dobře. Také si moonvile něco říkal o té houbě co to je zač a dá se na ni použít nějaký fungicid?
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 22 srp 2018, 11:41

Houbové choroby (hlavně typu Fusarium, Verticillium) lze na těch choulostivějších rakytnících pozorovat celkem běžně. Nejúčinnější ochranou je pečlivě vyřezávat napadené výhony, ale někdy si toho člověk všimne příliš pozdě a může odejít celá rostlina. Jestli se to dá efektivně stříkat nějakým fungicidem to nevím, pravděpodobně ano, ale nevybavuju si, že bych na toto téma něco četl - tj. čím to stříkat a kdy. Ještě se podívám...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod robo » 22 srp 2018, 18:59

Ok díky, no jestli to ta Inja nedá tak už fakt nevím to už by byl třetí rakytník, který to tam nedá. Začínám si trochu myslet jestli to místo není prokleté nebo jestli tam předchozí majitel něco nevylil.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Rakytník

Příspěvekod ZdenekCernoch » 22 srp 2018, 21:36

jen tak okrajově jakou má zemina půdní reakci ?

kyselá, neutrální nebo alcalická ?
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

PředchozíDalší

Zpět na RAKYTNÍK ( Hippophae )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků