Rakytník

Zde můžete probrat vše o pěstování rakytníku
Moderátor :Stanley_51

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 25 čer 2018, 21:34

Altajská zvládne sucho i celodenní slunce (ty moje by mohly vyprávět...), ale to jsou prostě tyhle sladší odrůdy - je potřeba počítat s tím, že budou občas zlobit, některé víc, jiné méně. Altajská, Inja, možná i Rosinka u mě zlobí méně než ostatní. Velmi dobře zatím vypadá i Podruga.
Můžeš zkusit jiné stanoviště, více mulče, akorát zastřihni ty oschlé větve do zdravého dřeva - ony ve skutečnosti nejsou uschlé z důvodu sucha, ale napadené houbou.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod milanek » 26 čer 2018, 09:13

Zkoušejte, sázejte. Jen to chce několik rostlin od každé odrůdy, aby se dala posoudit odrůda. Jednotlivé rostliny se můžou projevovat různě, i když jsou zasazené blízko sebe. Jako kontrolní by na stanovišti měly být Leikora a Botanika, ty vydrží opravdu velkou nepřízeň a podle nich se i pozná, jestli se stanoviště pro rakytník hodí nebo ne. Ale s rezervou, příroda si to stejně přebere po svém.
milanek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 36
Registrován: 11 led 2018, 16:28
Bydliště: Plzeň - jih, 480 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod robo » 26 čer 2018, 19:58

Moonvile díky za tipy. Oni ty větve nejsou uschlé jen jim opadaly listy, ale možná ji ještě uschnou. No ještě mám trochu naději že se schopí, když byl teď takovej studenej a deštivej týden. Jinak ona ta Altajská u mě prostě nejde, před ní jsem tam měl menší asi 60cm sazenici také Altajské a ta tam úplně skomírala, dokonce ji usychal páteřní kmínek tak jsem ji dal tátovi na zahradu kde je skoro celý den ve stínu. Tam se krásně zmátořila a po roce pěkně přirůstá. Místo ní sem pořídil větší sazenici 150cm v naději že tam půjde lépe, ale bohužel ani ta tam nejde ("divné že" S15 ), loni přežívala jen s minimálními přírůstky a ještě k tomu ji kroupy pobily všechny plody. Tak sem ji zapracoval ke kořenům ty hlízy z olše a letos na jaře (no jestli se to dá nazvat jaro) pěkně vyrašila a nasadila desítky plodů. No a pak najednou začala takto usychat. Dávám tomu za vinu to sucho (samozřejmě je to hlavně moje vina, že jsem ji v neznalosti moc nezaléval, protože sem se někde dočetl, že se rakytníkům daří nejlépe, když se o ně nebudu starat). No ještě rok počkám, teď ji budu více zalévat a uvidím jestli se jí tam bude dařit, ale druhý rok bez úrody mě hodně mrzí, já tu Altajskou snad nikdy neochutnám. :D2
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 27 čer 2018, 11:23

Moje nejstarší keře Altajské rostou na nezálévané zahradě, kde letos na jaře "napršelo" 8+14+32mm, tzn. totální zoufalost, přesto přežívají a plodí. Akorát mají poloviční přírůstky a bobule oproti jiným keřům na zalévané výsadbě.
Dal bych té tvojí rostlině ještě šanci, zkus trochu přihnojit superfosfátem, vysypat kolem kmínku třeba 2 pytle mulčovací kůry a zalívat - když k ní vyliješ 2x týdně konev vody, tak by to mělo mladé rostlině stačit.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod BXL » 27 čer 2018, 17:38

Rozmýšľala som,či to vôbec napíšem,ale...Mám pole na plnom slnku od rána do večera a ked som začala robiť ako sa má,vysekať,vyčistiť,všetko hynulo.Tak nechávam kryť stromky trávou,ktorá vlastne robí tieň a vratič priťahuje vošky....tým spôsobom sa stromkom vodí podstatne lepšie.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Rakytník

Příspěvekod Fanda » 27 čer 2018, 19:30

Obrázek

jeden rakytník větší, než je obvyklé :)
Fanda
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 01 srp 2010, 21:13
Bydliště: klatovsko

Re: Rakytník

Příspěvekod sorer » 27 čer 2018, 19:59

robo píše:Bohužel mám letos stejný problém s Altajskou jako měl Sasman. Před čtrnácti dny začala pomalu žloutnout a usychat a teď je skoro celá opadaná i včetně plodů. Mám ji bohužel na pro ni nevhodném místě, svítí tam skoro od rána až do večera a je tam i docela sucho. Hned vedle ní mám Pantělejevskou a té se daří dobře, je teda už večer ve stínu oproti Altajské. Jestli to Altajská přežije budu ji muset přesadit někam jinam. Na její místo bych chtěl zkusit také nějakou sladší odrůdu, jen se bojím, aby nedopadla stejně. Mohl by mi někdo poradit sladší odrůdu, které by tyto podmínky nevadili nebo taková není. S těch sladkých mám na mysli Elizavetu, Klaudii, Nelu, Žemčužinu, Bohatýr, Inju, Kapriz a Rosinku. Nevím jak jsou tyto odrůdy sladké, napsal jsem je podle popisu prodejců.


Mne bohato zarodila Inja, a to je to len taky pol metrovy prcek. Uvidim dalsie roky ked podrastie. Poda pieskovita, skoro cely den na slnku. Rosinku som mal tiez, ta to nezvladla. Zemcuzina a Elizaveta mi rastie pomaly. Klaudia rastie docela dobre, ale ma ovela menej plodov ako mensia Inja. Altajska rastie vynikajuco ale plodov opat pomenej.
sorer
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 22 říj 2013, 18:04
Bydliště: Malacky 159 m n. m. - Vlado

Re: Rakytník

Příspěvekod robo » 28 čer 2018, 16:59

Tak jsem to vymyslel, našel jsem na zahradě stinné místo kde by se mohlo Altajské líbit a ještě bude mít svého samce jen pro sebe a na její místo dám Inju. Moc děkuji za tipy pánové, máte to u mě!
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 28 čer 2018, 17:20

Stinné místo ok, ale nepřežeň to, rakytníku nejvíce vyhovuje plné slunce. Mám některé keře v částečném stínu (svítí na ně až odpoledne) a zdá se mi, že plodí méně než by měly. Ale může to být i něčím jiným.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod robo » 28 čer 2018, 18:55

Místo si myslím, že je dobré, mám tam jednoho samce v květináči, kterého mám navíc a tomu se tam daří moc dobře. Stínit ji bude šveska takže tam úplný stín není, navíc tam bude mít 1 hodinu dopoledne plné slunce a pak až později odpoledne. A kdyby tam opravdu vyrostla tak pak bude mít slunce ještě víc. S tou úrodou uvidím, no hlavně, když bude mít nějakou. Každopádně díky.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Rakytník

Příspěvekod nene » 28 čer 2018, 20:34

BXL píše: ked som začala robiť ako sa má,vysekať,vyčistiť,všetko hynulo.


Máme podobnou zkušenost, teprve když jsme si "zaplevelili" naši pečlivě udržovanou jižní zahradu větším množstvím rostlin, začalo se dařit i těm, které v té původní suché výhni skomíraly.
A rady sousedů, když se nám nedařilo pěstování, zněly - když tady hospodařil ......, tak ten se o to vůbec nestaral, brambory měl zarostlé metrovou trávou - a jakou měl úrodu!!! :)
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Rakytník

Příspěvekod BXL » 29 čer 2018, 11:29

Tak teraz ma to potešilo.Ja som začínala na poli,ráno o 5 už slnko, večer o 10 plné slnko,všetci okolo vraveli že mi tam nič nevyrastie.A prvé roky hynulo všetko,potom som si všinla,že ked som nestuhla kosiť bolo dobre,ale akonáhle som spralila z poľa upratanú obývačku o týždeň som stromy kriesila.Odvtedy nedovolím kosiť,nechávam tú trábu.A aktinidiám sa najlepšie darí v mäte.Nechám okolo nich tak 15 cm a maäta zakryje celý kmienok.Ten vratič som si tiež všimla,že priťahuje vošky,momentálne je obalený,aj nejaké žlté kvety/som laik/myslím že keby som to dovolila vykosiť,všetko by sa presťahovalo na stromy.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Rakytník

Příspěvekod milanek » 06 črc 2018, 09:38

První skupina odrůd právě dozrává. Chuť i vzhled bez výraznějších rozdílů, jen Inja poněkud kyselejší, Rosinka se zajímavou nahořklou příchutí.
milanek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 36
Registrován: 11 led 2018, 16:28
Bydliště: Plzeň - jih, 480 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 06 črc 2018, 13:33

Tady se ty ranější odrůdy nyní vybarvily, ale do správného vyzrání stále zbývá týden až 14 dní.
Ani jsem to zatím neochutnával, těsně po vybarvení to má ještě daleko k optimální chuti.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod Gabriela » 08 črc 2018, 12:04

Ochutnavam prvé plody no name nejakú beztrňovú odrodu. Je skorá, plody majú chuť ako kyslé mandarinky a sú o dosť väčšie, ako tie, čo mám. Samé výhody. Človek natrafí na začiatku na niečo nechutné a dosť ho to odradí.
Gabriela
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 22 čer 2017, 01:03

PředchozíDalší

Zpět na RAKYTNÍK ( Hippophae )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků