Rakytník

Zde můžete probrat vše o pěstování rakytníku
Moderátor :Stanley_51

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 19 dub 2018, 07:24

No, snad přežijou. Měl jsem kdysi taky hozených asi 10 roubů této velikosti na tenké boční výhony samce a nezůstal žádný, ačkoli zpočátku žily.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod sasman » 12 kvě 2018, 23:29

Mám vysázeny 3 rakytníky Altajské + samce (pravděpodobně Pollmix). Kupováno u Peška na podzim 2016. Letos na jaře vypadaly rostliny bez problémů, ale cca od půlky až konce dubna rostliny začaly usychat. Rostliny jsou na slunném stanovišti. Říkal jsem si, že tam může být moc sucho, proto jsem začal rostliny zalívat (1-2x týdně 15 l k rostlině). Ale že by zalívání něčemu pomohlo, se říct nedá. Půda je jílovitohlinitá. Muchovníky i keřová višeň na stejném stanovišti rostou v pohodě (keřová višeň dokonce velmi nad očekávání, lépe než druhá rostlina na jiném stanovišti s lepší půdou). Hnojím na jaře Cereritem, na podzim trochu vápence. Letos jsem rostliny nestříhal, protože se to u ruských odrůd moc nedoporučuje. Ještě dodám, že blízké okolí rostlin je řídce zatravněné.
Pár listů se mi zdálo i ožraných, ale většina byla prostě žlutá nebo už uschlá. Tak nevím. Zalívám málo, nebo je to houbovou chorobou? Najít nějaké fotky příznaků těch asi 4 chorob, které napadají rakytník, se mi nepodařilo. Loni jsem s tím měl taky trochu problém, ale nakonec se "to" samo zastavilo - vím, že jsem rostliny začal trochu zalívat, ale jinak jsem myslím nedělal nic. Rakytníky jsou u mě poměrně na okraji zájmu a taky mi loni hodně listů sežrala nějaká housenka, tak jsem to přičítal hlavně "oslabení housenkami" - něco podobného jsme měli na angreštu. Letos jsem si housenek nevšiml, i když pár listů mi přišlo ožraných.
Všechny fotky jsou aktuální.

Takto vypadá první stádium. Tato rostlina byla jako jediná samice ještě před týdnem úplně v pohodě, ale už to taky začíná. Rostlina je na sever od samce.
Obrázek

Takto vypadá finální stádium na jiné rostlině. Fotil jsem to hodně narychlo, takže kvalita je jaká je. Tyto rostliny jsou na jih od samce.
Obrázek

Samec teď taky nevypadá úplně OK (větev nalevo je mimo záběr olistěná).
Obrázek
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 13 kvě 2018, 07:47

Divné je, že ti blbne i ten samec. U těch sibiřských sladkoplodých odrůd se objevují problémy pravidelně, ale zrovna Altajská je z nich asi nejodolnější, nemyslím si, že všechny ty rostliny u tebe trpí houbovou chorobou - ta se alespoň u mě projevuje až u starších keřů a jiným způsobem. To bude něčím jiným, sucho rakytníky zvládnou, jestli jim občas naliješ konev vody, tak by to mladé sazenici mělo stačit. Doporučuji zkusit následující:
- jednu z těch samic (klidně tu nejubožejší) normálně vyryj a mrkni na kořeny jestli nejsou nějaké ožrané či jiným způsobem divné, ale hlavně na nich musíš najít uzliny se symbiotickou bakterií. Čím víc, tím líp. Zde je link na více detailů, ať to nemusím celé opisovat: http://plnazahrada.cz/clanky/symbioza-rakytniku-a-bakterie-frankia.php, jestli tomu jsi ochoten obětovat trochu času, tak bych klidně zkusil i to "naočkování" bakterií z olše, tím se nic nedá zkazit.
- nehnojit cereritem, spíš jen superfosfát, mladé sazenice v tomto suchu jen velmi opatrně
- ta okolní tráva je pro mladé povrchové kořeny velký konkurent, on si rakytník časem udělá i hlubší kořeny, ale trochu to trvá. Můžeš to aspoň pokosit a použít jako jednoduchý mulč.

Ještě se nad tím zamyslím, kdyžtak připíšu víc tipů.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod sasman » 13 kvě 2018, 09:46

Tento týden se k tomu už nedostanu, ale zkusím příští víkend tu nejhorší rostlinu vykopat a zkontrolovat kořeny, stejně už je téměř KO. Jinak samec má jen okrajové příznaky, ale to měla i nejlepší samice minulý týden :D11 Je pravda, že loni jsem někdy touto dobou okolí rostlin vyplel a zamulčoval trávou a mohl to být důvod, proč se stav rostlin potom poněkud zlepšil. Letos jsem si na to něudělal čas...
Jsem rád, že usychání nejspíš nebude způsobené suchem, protože mám rakytníky na stanovišti, kde musím nosit vodu konvemi min. 50 m do kopce a docela mě to se*e :D11
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Rakytník

Příspěvekod milanek » 13 kvě 2018, 10:44

Rakytník je sice vůči suchu hodně odolný, ale to platí jen pro větší rostliny, ty menší (cca do 1m výšky) jsou na nedostatek vody citlivé. Jestli je závada v nedostatku vody, tak po několika zalitích (stačí 2x týdně) začne rostlina normálně růst.
Problém se suchými listy by mohl být způsoben i namrznutím. Namrznutí se nemusí projevit hned, poškození v pupenech se projeví až po zhoršení vnějších podmínek.....řešením je opět nadstandardní zálivka.
milanek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 36
Registrován: 11 led 2018, 16:28
Bydliště: Plzeň - jih, 480 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 13 kvě 2018, 14:14

Namrznutý rakytník jsem ještě neviděl - tím spíš tento rok, kdy nemrzlo. Muselo by se to projevit minulý duben, kdy zde byl rakytník v plném růstu (tou dobou již pravděpodobně po odkvětu) a schytal v noci -6. Mimo vegetační období snáší mrazy -40 zcela bez problémů.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod milanek » 13 kvě 2018, 21:15

Tak si zkus představit, že v únoru narašily některé sibiřské odrůdy asi dvoucentimetrové lístečky. V březnu do toho zalezl mráz. U těch víc narašených to bylo poznat hned, u těch méně narašených se poškození mohlo projevit později, třeba až po oslabení rostliny jiným elementem (suchem). Německé odrůdy jsou bez poškození. Nejedná se o mráz zimní, nýbrž jarní (letos ten březnový, víc než -10st.).
Obecně na rostlinách se dost často projeví problém až se značným zpožděním - viz například plošné odumírání smrků v roce následujícím po velkém suchu.........
milanek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 36
Registrován: 11 led 2018, 16:28
Bydliště: Plzeň - jih, 480 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 13 kvě 2018, 21:44

Tady bylo koncem února taky narašené už kde co (např meruňky, ty to odskákaly), pak šla teplota dokonce na -15 a na rakytnících nevidím žádné následky. Proto říkám, že jsem to ještě neviděl - ani na sibiřských ani na jiných odrůdách. Ale zcela vyloučit to samozřejmě nelze.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod milanek » 13 kvě 2018, 21:53

Z mých několika tisíc rostlin ve dvaceti odrůdách jsem mrazové poškození viděl na několika rostlinách třech odrůd na stanovišti, kde byly blízko sebe. Takže je to velmi vzácné, ale stalo se. :roll:
milanek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 36
Registrován: 11 led 2018, 16:28
Bydliště: Plzeň - jih, 480 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 14 kvě 2018, 06:35

Ah, pán je velkopěstitel! Supr, informace od lidí s většími výsadbami čehokoli zde obvykle chybí.
Ještě k té předchozí diskuzi - tam mě právě zarazilo, že chřadne i Pollmix, což je pokud se nepletu německý samec. Obvykle ti samci rostou velmi bujně a bezproblémově.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod Radim K » 14 kvě 2018, 10:49

Budeme mít asi celkem podobné podmínky, jako milanek, a rakytníky máme v 5 skupinách rozdílných místech pozemku v cca 25 kultivarech a celkem 30 kusech a po známkách mrazu ani stopa, přes zimu odešla jedna malá sazenice, mysím Inja, kterou sežraly myši v kořenech. Tím nechci říct, že by nemohlo dojít u rakytníku k poškození mrazem, ale u nás nedošlo. Je samozřejmě něco jiného mít několik desítek rostlin, nebo tisíce a také, pokud jsou ty rakytníkové sady třeba někde na jižním svahu.

Každopádně koncem února, kdy bylo až -16, zmrzlo 98% narašených poupat meruňky na zahradě, ty v sadu ještě naštěstí tak narašené nebyly, tam zmrzly jen všechny květy na Apriu Cot´n´Candy. Rovněž téměř všechny květy na velkém Dapple Dandy na zahradě vzaly za své, takže vegetace byla značně probuzena. No a co nezmrzlo na konci února, mělo druhou šanci v půlce března při -10 :D .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Rakytník

Příspěvekod daggy007 » 14 kvě 2018, 11:31

Ja mam podobny problem, v priebehu roka zacne uschynat rakytnik a uschne niekedy aj polovica stromceka. Ostriham to, on znova obrazi a na dalsi rok plodi a zacne uschynat dalsi stromcek. Mam 2 odrody a prejavuje sa to u oboch, akurat samec Pollmix je v poriadku. Skusal som memit typ hnojiva, zalievat, no stale sa to v malom rozsahu vracia, napr. aj tuto jar. Suchom to asi nebude, prejavovalo sa to aj dazdivom obdobi. Akurat asi dost pomohlo vylucenie dusikatych hnojiv.
Naposledy upravil daggy007 dne 14 kvě 2018, 12:35, celkově upraveno 2
210 mnm, severovychod Slovenska, okres Snina
daggy007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 163
Registrován: 13 zář 2017, 20:25

Re: Rakytník

Příspěvekod Lodyha » 14 kvě 2018, 11:32

Stalo se mi to samé. Odešlo mi 6 rakytníků různých odrůd a různého původu včetně jednoho Pollmixu. Tento víkend jsem je vykopávala a měnila za nové a měli totálně ožrané kořeny :(.
Lodyha
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 29 kvě 2017, 20:42

Re: Rakytník

Příspěvekod daggy007 » 14 kvě 2018, 12:38

U mma to asi sposobuje nieco ine, rastlina sa po odstraneni uschnutych konarov spamata a na dalsi rok krasne obrazi. Ja skor podozrievam NPK, ze som im s nim poskodil bakterie na korenoch a asi dlhsie potrva, kym sa spamataju. Tento rok zatial uschla len mala cast konarov na jednom stromceku, tak uvidime co bude v lete.
210 mnm, severovychod Slovenska, okres Snina
daggy007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 163
Registrován: 13 zář 2017, 20:25

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 14 kvě 2018, 13:27

Tohle usychání jednotlivých větví (s tím, že ostatní jsou celkem ok) se bohužel kvůli houbovým chorobám děje, zejména pak u těch sladších sibiřských odrůd. Je dobré postiženou větev co nejdříve uříznout a zlikvidovat, naštěstí bývá kořenový systém nepoškozen, takže když je kolem rostliny dost místa, nechávám vyrůst nové výhony z kořenových odnoží (u bezproblémových odrůd je jinak odstraňuju) a mám je jako zálohu pro případ, že hlavní kmínek odejde.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na RAKYTNÍK ( Hippophae )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků