Rakytník

Zde můžete probrat vše o pěstování rakytníku
Moderátor :Stanley_51

Re: Rakytník

Příspěvekod sasman » 18 črc 2017, 09:31

Vysazovat jsem rakytniky (cca 70-100 cm vysoké) na podzim přímo na louku. Až na to že je ozrala nějaká housenka a vůbec se jim nelíbilo sucho v červnu v tom nevidím problém. Akorát jsem je oplotil, známému sezrali totálně tak tříleté rakytníky.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 18 črc 2017, 10:35

Vysadit ven co nejdříve, ale nevím jak je na té louce momentálně sucho/mokro - být to u mě, tak počkám až se trochu ochladí a zaprší, teď bych nebyl schopen ani vykopat jámy.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod Lodyha » 18 črc 2017, 10:51

Díky, počkám až se trochu ochladí a dám je na louku. Na zimu to rozhodně oplotím, na druhé straně louky mám totiž ještě dva rakytníky, co mi v zimě úplně zničila zvěř. Sice to nakonec přežilo, ale bylo to jen tak tak. Děkuju za rady.
Lodyha
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 29 kvě 2017, 20:42

Re: Rakytník

Příspěvekod Radim K » 25 črc 2017, 22:12

Tak minulý týden všechny rakytníky sklizeny, samozřejmě kromě Leikory. Poprvé bylo na ochutnávku už i několik plodů sibiřských odrůd a opravdu je to velký rozdíl :).
Z plodů děĺám zatím jen šťávu - plody proženu odšťavňovačem, šťávu hned zamrazím do formiček na led a pak si vždycky hodím do čisté vody 3 kostky zmrzlé šťávy a je supr pití :wink: . Ze zbytků po odšťavnění pak čaj na zimu...
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 26 črc 2017, 08:11

Radim K píše:Poprvé bylo na ochutnávku už i několik plodů sibiřských odrůd a opravdu je to velký rozdíl :)


Rozdíl to je, ale letos mi připadlo, že ty nejsladší ruské odrůdy se vybarvily strašně brzo, nestihly ani pořádně nabrat cukry a už se musely začít sklízet, protože začaly měknout. Altayskaya zoranžověla v tom teple a suchu snad během tří dnů a než jsem k ní doběhl se sítěma, tak bylo 90% plodů sežráno ptáky. Prostě téměř nebylo možné dodržet pravidlo, že sklízet by se mělo až cca 14 dní po plném vybarvení.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod robo » 30 črc 2017, 18:41

Zdravíčko,
mám na vás zkušené a znalé prosbu. Teď v sobotu jsem koupil v Kruhu krásný keřík rakytníku už s plody. Šel jsem po odrůdě Podruga kvůli menšímu vzrůstu a údajně sladší chuti. Nakonec mě ale po degustaci několika skoro zralých plodů zaujal pěkný keřík Voroběvské s plody chutnajícími po grepu, který jsem nakonec koupil. Ještě jsem se rozhodoval mezi Pantělejevskou, která měla totožnou chuť. Pak sem přijel na zahradu a začal studovat odrůdu, kterou jsem neměl v plánu koupit a zjistil že má dozrávat až koncem srpna, což mi přijde divné. Chtěl bych se vás tedy zeptat jestli vám také už dozrála Voroběvská a nebo došlo k záměně odrůdy za Pantělejevskou, která měla stejnou chuť a má dozrávat koncem července což odpovídá. Moc děkuji za pomoc.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 30 črc 2017, 21:47

Jestli došlo k nějaké záměně to ti nikdo neporadí, ty doby zrání jsou orientační (letos opět zrají rakytníky velmi brzo). Odrůdy co zmiňuješ jsou v oběhu teprve krátce, nic ti k nim neřeknu, kromě Podrugy - ta je fakt dobrá a je škoda, že jsi ji nevzal :wink:
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod robo » 30 črc 2017, 22:54

Podrugu jsem chtěl, ale měli tam už jen dva poslední přebrané keře. Za ty peníze dost malý keřík bez plodů cca 40 cm, druhý trochu větší asi 60 cm jen s pár plody, které nebyly zřejmě úplně zralé, nebyly špatné, ale tolik mě chuť nezaujala. Oproti Voroběvské 170 cm, na mladý keř docela pěkně osypané s příjemnou kysele grepovou příchutí (to víš že to nebylo lehké rozhodování). Také jsem ochutnal Moskevskou krasavici už pěkně vybarvenou, ale ta byla kyselá jako čert.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Rakytník

Příspěvekod zoli » 31 črc 2017, 01:04

Robo, nedavno som ochutnal okolo 15 roznych odrod, Vorobjevsku nelutuj ze si kupil, ta bola jedna z najlepsich co mi chutili, je pravda ze nie kazdemu chutia rovnake odrody, mne na prvom mieste boli Botanika, Vorobjevska a Krasavica, sice Podruga nebola kysla, ale co sa tyka aromu u mna zvitazili tie predosle. Slunicko tiez neni zla, ale ta uz bola trosku kyslejsia. Altajskaja je velmi chvalena, no skoda ze som tu nemal moznost porovnat. Este Podarok sadu by som pripomenul, lebo ta je tiez dobra co sa tyka aromy. Askola uz bola v kyselosti uplne inde,po ochutnani ruskych odrod ta bola az moooooc kysla.
zoli
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 17
Registrován: 25 bře 2017, 23:41
Bydliště: Sweden

Re: Rakytník

Příspěvekod ZdenekCernoch » 31 črc 2017, 06:38

Snažím se sem dostat nějaké novinky z Barnaulu. Web nefunguje respekive asi funguje žel připojit se na něj nedá. Mám v Barnaulu kamaráda který to bude zařizovat. Řikal že tam je mnoho velkoplodých a sladkých selekcí pod čísly. Nikdo to nesbírá tedy krom ptáků. Jestli se povede netuším ale když to vše klapne bude to pecka.

Moskevská krasavice se množí kvuli vysokému obsahu jiných látek především rutinu. Každá odrůda chutná jinak a je zaležitostí každého co mu chutna. 1000 lidí tisíc chutí.
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Rakytník

Příspěvekod robo » 31 črc 2017, 17:12

Zoli určitě nelituji, naopak. Akorát nevím jestli mám tu Voroběvskou nebo Pantělejevskou, asi to není úplně důležité hlavně, že mi daná odrůda chutná, ale víš jak, pořádek musí být. No a hlavně když čtu o těch dvou odrůdách tak jsem si skoro jist, že mám tu Pantělejevskou, protože má mít krátkou stopku a má dozrávat teď což obojí odpovídá. Naproti tomu Voroběvská má mít stopku dlouhou a dozrávat až za měsíc což je úplně mimo. Vím že Moonvil mi psal že s tou dobou dozrávání to nemám brát na tuty, že to dozrává letos dříve, ale na druhou stranu Kruh je 450 m.n.m jako Jilemnice a mě letos dozrává vše jak má, tak že i to se přiklání na stranu Pantělejevské. A bohužel ještě jedna věc hraje pro tuto skutečnost, už jsem viděl v Kruhu zralou zelenou odrůdu angreštu, která měla jmenovku "Rolanda - červený angrešt pocházející z Německa ....." takže omyly se bohužel i v tomto zahradnictví dějí.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Rakytník

Příspěvekod loni » 06 srp 2017, 18:11

No tak Slniečko už pomaly čaká na zber. No a tohoto roku teda toho je, až sa konáre prehýnajú.

ObrázekObrázekObrázek
Naposledy upravil loni dne 22 dub 2018, 22:44, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod Radim K » 07 srp 2017, 10:23

U nás už je po Sluníčku už skoro 3 týdny :D14 . Úroda je to nádherná :)
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Rakytník

Příspěvekod triodyn » 12 srp 2017, 17:29

Letos taky poprvé sklizen rakytník Sluníčko-co s úrodou?Moc toho není.
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Re: Rakytník

Příspěvekod loni » 14 srp 2017, 22:44

No a u mňa je už sluníčko v suchu, teda v mrazáku. Podarilo sa mi to obrať naraz z jedného kríka a to vďaka nástroju so strunkou. Za približne dve hodinky okolo 30 Kg. Pogumovanou rukavicou sa mi to miagalo. Predsa len to slniečko má tenšiu šupku ako tie neskoršie odrody, no trošku dlhšiu stopku a tak zber prebiehal celkom hladko s nástrojom. Nahrubo sa to zbavilo lístia a šup ho do mrazáku. Keď bude čas, tak zmrznuté sa ľahšie pretriedia a spracujú. Toto je najjednoduchší spôsob, ako pre také množstvo plodov oddialiť spracovanie.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

PředchozíDalší

Zpět na RAKYTNÍK ( Hippophae )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků