Rakytník

Zde můžete probrat vše o pěstování rakytníku
Moderátor :Stanley_51

Re: Rakytník

Příspěvekod Alena » 14 črc 2017, 22:14

Na čaj si oštipuju vrcholky mladých větviček, aby keře zůstaly v přijatelné velikosti, a míchám je s meduňkou a mátou, případně přidávám listy jahodníku, maliníku a ostružiníku, dokud jsou na jaře ještě mladé. A s medem a citrónem to nemá chybu. No a letos se konečně zase po několika letech dočkám i první trochu větší úrody - loni bylo prvních pár kuliček na ochutnání. Jen kdyby chtělo pořádně pršet - to sucho vadí i tomu rakytníku...
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Rakytník

Příspěvekod vrana » 15 črc 2017, 15:26

Pan Bajer ve své knize rakytník píše, že v kůře je hodně serotoninu. já to četl dávno v knihách o rakytníku, ale ty ted tady nemám, tak nevím kolik.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 15 črc 2017, 16:00

Ale jo, on tam je, akorát není úplně jasné nakolik jej může lidské tělo vstřebat z nějakého čaje a jaké by to mělo případné účinky.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4104
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod Pete » 16 črc 2017, 23:51

No já jsem koukal, že na českých webech se píše o jakémsi alkaloidu hippopheinu, jako objevu ruských vědců, který má stimulovat tvorbu serotoninu, le nikde jinde se o tom nepiše.
Pete
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 28 lis 2016, 12:44
Bydliště: Podhůří Lužických hor 442 m n.m.

Re: Rakytník

Příspěvekod Lodyha » 17 črc 2017, 23:07

Zdravím vespolek a jdu si k vám pro radu ohledně rakytníku. Loni na podzim jsem vysadila 8 rakytníků, 3 samce a 5 samic. Jedná se o Leikoru. Měli cca metr. V květnu měli spoustu malých plodů, takže opylení proběhlo v pořádku ale plody postupně opadaly a zůstalo na každé samici tak 5 kuliček. Dočetla jsem se, že by to mohlo být suchem, což si ale nemyslím, jednak u nás relativně často prší a když ne, tak jsem je zalívala. Je to tím, že jsem je zasadila teprve loni a nejsou to ještě dost silné rostliny nebo je chyba někde jinde? A ještě bych se chtěla zeptat, jestli a čím rakytník přihnojujete. Děkuju za jakoukoliv radu.
Lodyha
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 29 kvě 2017, 20:42

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 18 črc 2017, 08:21

3 samci na 5 samic je asi zbytečný luxus, ale ok. Všech 5 jsou Leikory?
Sucho spíše způsobí, že jsou bobule drobnější, ale opad plodů má na svědomí něco jiného. Jak vypadají výhony na těch rostlinách, mají v pořádku listy a kůru? Ikdyž Leikora by zrovna mohla být celkem odolná na nějaké mykózy apod.
Jestli jsou to ale tak mladé sazenice, tak bych počkal co udělají příští sezónu, přihnojovat se dá lehce superfosfátem.
Pokud máš místo, tak bych doporučil pořídit k těm kyselým Leikorám ještě něco zajímavějšího - v Adavu mají už teď hezkou nabídku sladších odrůd, např. Podruga, Žemčižnica, Sibirskyj rumjaněc, atd.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4104
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod Lodyha » 18 črc 2017, 08:42

Děkuju. Jsou to všechno Leikory. Ti samci měli být 2, ale nakonec se z jedné samice vyklubal samec :) Rostliny jinak vypadají dost vitálně. Z Adava mi dnes přijde balík s šesti samicema a dvěma samci. :) Mám totiž samce Polmix a v Adavu mi doporučili přibrat radši i ten K plus. Prý můžou ty sladkoplodé odrůdy kvést jindy než Polmix, tak pro jistotu.
Myslíš prosím, že mám ty nové rostlinky vysadit rovnou do země nebo je spíš dát do větších nádob? Mám totiž rakytníky na louce, ne v zahradě.
Lodyha
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 29 kvě 2017, 20:42

Re: Rakytník

Příspěvekod sasman » 18 črc 2017, 09:31

Vysazovat jsem rakytniky (cca 70-100 cm vysoké) na podzim přímo na louku. Až na to že je ozrala nějaká housenka a vůbec se jim nelíbilo sucho v červnu v tom nevidím problém. Akorát jsem je oplotil, známému sezrali totálně tak tříleté rakytníky.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 18 črc 2017, 10:35

Vysadit ven co nejdříve, ale nevím jak je na té louce momentálně sucho/mokro - být to u mě, tak počkám až se trochu ochladí a zaprší, teď bych nebyl schopen ani vykopat jámy.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4104
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod Lodyha » 18 črc 2017, 10:51

Díky, počkám až se trochu ochladí a dám je na louku. Na zimu to rozhodně oplotím, na druhé straně louky mám totiž ještě dva rakytníky, co mi v zimě úplně zničila zvěř. Sice to nakonec přežilo, ale bylo to jen tak tak. Děkuju za rady.
Lodyha
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 29 kvě 2017, 20:42

Re: Rakytník

Příspěvekod Radim K » 25 črc 2017, 22:12

Tak minulý týden všechny rakytníky sklizeny, samozřejmě kromě Leikory. Poprvé bylo na ochutnávku už i několik plodů sibiřských odrůd a opravdu je to velký rozdíl :).
Z plodů děĺám zatím jen šťávu - plody proženu odšťavňovačem, šťávu hned zamrazím do formiček na led a pak si vždycky hodím do čisté vody 3 kostky zmrzlé šťávy a je supr pití :wink: . Ze zbytků po odšťavnění pak čaj na zimu...
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1909
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 26 črc 2017, 08:11

Radim K píše:Poprvé bylo na ochutnávku už i několik plodů sibiřských odrůd a opravdu je to velký rozdíl :)


Rozdíl to je, ale letos mi připadlo, že ty nejsladší ruské odrůdy se vybarvily strašně brzo, nestihly ani pořádně nabrat cukry a už se musely začít sklízet, protože začaly měknout. Altayskaya zoranžověla v tom teple a suchu snad během tří dnů a než jsem k ní doběhl se sítěma, tak bylo 90% plodů sežráno ptáky. Prostě téměř nebylo možné dodržet pravidlo, že sklízet by se mělo až cca 14 dní po plném vybarvení.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4104
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod robo » 30 črc 2017, 18:41

Zdravíčko,
mám na vás zkušené a znalé prosbu. Teď v sobotu jsem koupil v Kruhu krásný keřík rakytníku už s plody. Šel jsem po odrůdě Podruga kvůli menšímu vzrůstu a údajně sladší chuti. Nakonec mě ale po degustaci několika skoro zralých plodů zaujal pěkný keřík Voroběvské s plody chutnajícími po grepu, který jsem nakonec koupil. Ještě jsem se rozhodoval mezi Pantělejevskou, která měla totožnou chuť. Pak sem přijel na zahradu a začal studovat odrůdu, kterou jsem neměl v plánu koupit a zjistil že má dozrávat až koncem srpna, což mi přijde divné. Chtěl bych se vás tedy zeptat jestli vám také už dozrála Voroběvská a nebo došlo k záměně odrůdy za Pantělejevskou, která měla stejnou chuť a má dozrávat koncem července což odpovídá. Moc děkuji za pomoc.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 30 črc 2017, 21:47

Jestli došlo k nějaké záměně to ti nikdo neporadí, ty doby zrání jsou orientační (letos opět zrají rakytníky velmi brzo). Odrůdy co zmiňuješ jsou v oběhu teprve krátce, nic ti k nim neřeknu, kromě Podrugy - ta je fakt dobrá a je škoda, že jsi ji nevzal :wink:
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4104
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod robo » 30 črc 2017, 22:54

Podrugu jsem chtěl, ale měli tam už jen dva poslední přebrané keře. Za ty peníze dost malý keřík bez plodů cca 40 cm, druhý trochu větší asi 60 cm jen s pár plody, které nebyly zřejmě úplně zralé, nebyly špatné, ale tolik mě chuť nezaujala. Oproti Voroběvské 170 cm, na mladý keř docela pěkně osypané s příjemnou kysele grepovou příchutí (to víš že to nebylo lehké rozhodování). Také jsem ochutnal Moskevskou krasavici už pěkně vybarvenou, ale ta byla kyselá jako čert.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

PředchozíDalší

Zpět na RAKYTNÍK ( Hippophae )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků