Rakytník

Zde můžete probrat vše o pěstování rakytníku
Moderátor :Stanley_51

Re: Rakytník

Příspěvekod robo » 22 srp 2018, 22:07

Sázel jsem to do mixu původní půda, substrát, písek, trocha perlitu. Jinak okolo mám půdu hlinitojílovitou, tak předpokládám, že je spíše zásaditá, ale změřené to nemám. Také vím že rakytník má rád spíše vápnitou půdu tak sem ji předloni trochu posypal vápencem. Teď sem se taky při zadání slov "žloutnutí rakytníku" na Wikipedii dočetl, že to je půdními nebo klimatickými podmínkami.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Rakytník

Příspěvekod amy80 » 24 pro 2018, 12:21

Které odrůdy by se daly podle vás doporučit na nestříhaný živý plot?

A myslím ted z vašich zkušeností, ne "papírově" - koukám totiž na stránky Adava, u některých odrůd je uvedena výška ale už ne kompaktnost atd, u některých je uvedeno jen "nižší, střední" atd..

Ale třeba u Altajské je na stránkách Adava info že: "Tvoří kompaktní, hustý, nižší a pevný keř", kdežto tady jsem našla info od moonvila, že tvoří tenké poléhavé větve... tak proto bych radši osobní zkušenosti než info z netu :-)

A samozřejmě bych raději sladší odrůdy...

Adavo uvádí jako sladší odrůdy Altajská, Čujská, Inja, Kapriz, Klaudie, Nela, Sibiřský ruměnec, Žemčužina... dá se mezi mini vybrat něco vhodného na živý plot?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod Radek » 24 pro 2018, 12:43

Já v r. 2017 v srpnu koupil v Adavu Altajskou a oplovač K+. Snad jen pro šmouly by z nich byl dobrý živý plot, ale mi skoro vůbec neporostly. Pokud byste chtěla, dejte mi vědět, až půjdu na zahradu, nafotím je a poslal bych Vám jejich fotku. Přeji hezké prožití vánočních svátků.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod amy80 » 24 pro 2018, 14:20

Radku děkuju, já mám taky přesně tuhle kombinaci, ale taky ještě moc malé rostliny na to aby se dalo něco kloudného soudit :D

Jiné odrůdy už nemám, a ten živý plot bych chtěla dávat na jaře na úplně jinou lokalitu...
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 24 pro 2018, 14:41

amy80 píše:... tak proto bych radši osobní zkušenosti než info z netu :-)

Moji zkušenost považuji za poměrně dost osobní - Altajská roste opravdu jak větší rybíz, spousta nových výhonů, které se ohýbají do stran. Dělá to všech 5 rostlin co mám.
Do živého plotu by byly asi vhodnější nějaké bujnější odrůdy, ty sladkoplodé jsou dost náchylné na choroby a nedá se z nich vytvořit pořádná struktura, silnější kmínky časem zajdou a musí
být neustále nahrazovány novými výhony. Fakt nevím co bych ti poradil, záleží k jakému účelu bude ten plot sloužit, jestli má být neprostupný a neprůhledný, pak sladké rakytníky nejsou úplně vhodné řešení.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod amy80 » 24 pro 2018, 22:21

Děkuju moonvile, neprostupný a neprůhledný ten plot být nemusí.

Sice jde o hranici se sousedy, ale dělí nás drátěnka a oni už na své straně nějaké křoví mají, už teď si navzájem na pozemky v podstatě nevidíme, takže jde spíš o pohledovou záležitost, spojení příjemného s užitečným - proto tam chci dávat jen užitkové rostliny.

Hlavně bych chtěla aby rostly víceméně vzpřímeně a měly aspon dva metry.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 25 pro 2018, 11:41

Žádná z těch sladkoplodých odrůd u mě 2m nedosahuje ani po x letech - částečně za to může zdejší sucho, ale ani v mokřejších sezónách nebyly přírůstky nějak extra velké. Přes 2 metry naopak velmi rychle vyroste Botanika/Baltik, ale i některé další, jenže ty jsou kyselejší.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod amy80 » 25 pro 2018, 11:50

Aj aj... děkuju :-)
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod sasman » 25 pro 2018, 19:32

Já začínám být k rakytníkům skeptický.
Sladkoplodé odrůdy jsou chudinky, které jsou náchylné na kde co a není to jen moje zkušenost (u mě jsou náchylné hlavně na sucho spojené s něčím dalším) . Když jsem sadil Altajské, tak jsem doufal, že budu mít rostliny, o které se nebudu muset téměř starat a dají slušnou úrodu, což se tedy vůbec nepotvrdilo. Chuť plodů je dobrá, ale velikost plodů je bídná, takže si nedokážu představit, co bych dělal, kdyby mi rostliny opravdu zaplodily těch 7 kg z keře, jak se uvádí (asi by nezbylo než stříhat větvičky s plody, ale jak by na to tyto sladkoplodé odrůdy reagovaly, to nevím).
Bavil jsem se o těch mých problémech s jedním známým s tím, že se vykašlu na sladkoplodé odrůdy a zasadím dva "kyseláče". Tak mi vyprávěl svoje zkušenosti s klasickými rakytníky - když to shrnu, šlo o to, že nasadil před x lety 3 rostliny a ty naopak rostly tak pěkně, že mu zaplevelily značnou část zahrady. Nakonec to nevydržel a rakytníky vykopal, což ale nebyl konec, nýbrž začátek nové několikaleté epizody vykopávání všeho, co připomínalo rakytník, protože kořeny a z nich vyrůstající odnože byly už "všude" včetně relativně vzdáleného chodníku.
Abych to nějak zakončil, tak já bych určitě z rakytníků živý plot nesázel - buď to neporoste, nebo naopak poroste všude :D Sám s malinkou intenzitou uvažuju o živém plotě a zatím u mě vede plot z vlastních semenáčů muchovníku olšolistého, který by mohl mít dobrý poměr cena/výkon/pracnost. Z čeho mám ale strach je, že bych si mohl k sobě přilákat ptáky ze širokého okolí :? To ale hrozí u vysazení všech bobulovin...
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 25 pro 2018, 21:53

Snad nebude tak zle, sucho i invazivní kořenový systém se dají řešit. Ty sibiřské sladší odrůdy se ani tolik nerozlézají, občas se v trávě v okolí keřů objeví nějaký výhon, ale o ten se postará sekačka. Horší je, že se k nám pomalu dostává významný škůdce (seabuckthorn fly), stříkat rakytník by bylo dost nepříjemné.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod sasman » 25 pro 2018, 23:36

Když jsme u té vody. Ty Michale svoje rakytníky zaléváš?
U mě je hlavní problém v tom, že jsem s nutností zálivky nepočítal, takže mám rostliny na místě, kde je sice můžu zavlažovat, ale je to tak pracné, že to dělám jen v případě největšího sucha a zároveň dostatku času - natahovat hadici na tak velkou vzdálenost kvůli 4 rostlinám je časově dost neefektivní a za stejný čas můžu zalét na jiných stanovištích mnohem větší počet jiných rostlin, které považuju za perspektivnější. Na stejném stanovišti jako rakytníky mám i muchovníky a keřovou višeň a ty prosperují v suchu dobře (višeň výrazně nad očekávání).
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 26 pro 2018, 00:13

Ty, co mám u domu, občas zaleju, ostatní nikoli. Dokud se roční srážky držely kolem 400mm, tak to celkem šlo, letos to bude jen kolem 350 (z toho za celé léto pouze 86) a to je pro nezalévané sibiřské rakytníky likvidační. Novou výsadbu chcu dát pod kapkovku.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod sasman » 26 pro 2018, 00:29

Zajímavé, že se žádný prodejce o nutnosti zálivky radši nezmiňuje :D kšeft je kšeft
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 26 pro 2018, 10:41

Prodejce je ten poslední, který by takové věci zmiňoval. U toho můžeme být rádi, když aspoň občas sedí odrůdy.
A jen málokterý prodejce napřed rostlinu 10 let testuje než ji uvolní do prodeje.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod ZdenekCernoch » 27 pro 2018, 19:38

no tak tak ta ucha už tu je a v okolí oseka už letos komplet zrušila urodu. Nebolo téměř nic. Skoré odrudy se sklidily a to co bylo od konce července nula s nulou a muchou uvnitř E7
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

PředchozíDalší

Zpět na RAKYTNÍK ( Hippophae )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků