Rakytník

Zde můžete probrat vše o pěstování rakytníku
Moderátor :Stanley_51

Re: Rakytník

Příspěvekod robo » 15 srp 2017, 19:20

Já letos nemám na rakytník štěstí. Altajskou mě pobily kroupy, nově koupenou zřejmě Pantělejevskou mě pro změnu ožrali ti jejichž jméno budiž navždy prokleto, přitom rýbízu a angreštu se ani nedotkli, tak jsem si říkal, že po rakytníku také nepůjdou, velká chyba. No tak jsem si dnes koupil misku Sluníčka a povinně ho skoro celej den zobal, dost mě chutí připomíná tu moji údajnou Pantělejevskou.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Rakytník

Příspěvekod loni » 15 srp 2017, 21:49

No tak ja mám taktiež Altajskú a keď som ochutnal pár plodov, lebo je to ešte malinký kríček, tak to je niečo. Vyzerá to, že nasledujúce roky budem potrebovať to zasieťovať. To je katastrofa s tými vtákmi. Kanadky zasieťované, tak je to v pohode. Kamčatiek mám veľa, tak ich len plaším. No a teraz ešte rakytník. Keď sa tak pozriem do minulosti, tak som to nikdy nemusel riešiť.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod Lodyha » 15 srp 2017, 22:26

Mám nakonec místo ještě pro 3 samice. Co byste doporučili? Mám Leikoru, Hergo a z letoška Krasavici, Moskevskou Krasavici, Sluníčko, Altajskou, Botaniku a Sibiřský Ruměnec.
Lodyha
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 29 kvě 2017, 20:42

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 16 srp 2017, 07:49

Záleží co s těmi plody pak plánuješ dělat, každopádně bych to doplnil ještě o nějakou sladší odrůdu. Altajskou už máš, ale ona není tak plodná jako např Botanika, buď můžeš přidat ještě další keř (já mám Altajských vysazených asi 7ks) nebo zkusit třeba Podrugu, Inju, Žemčužnicu.
Všechny tyto sladší kultivary je ale potřeba chránit před ptáky a taky se smířit s tím, že čas od času některá rostlina chcípne nebo v lepším případě odejde nějaká větev. Řeším to tak, že ponechávám výmladky, které se objevují poblíž hlavního kmínku, jako záložní materiál. Výsadba se tím teda dost zahušťuje, spíše to časem připomíná malinový záhon.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod Lodyha » 16 srp 2017, 12:13

No z většiny dělám šťávu, máme jí rádi celá rodina. Něco zamrazím na zimu do čaje. Té Leikory a Herga mám asi 7 keřů takže až začnou plodit pořádně na šťávu toho bude dost. Takže bych určitě uvítala ty sladší odrůdy k tomu. Akorát nevím které vybrat. Takže z těch sladších nejvíc doporučuješ Altajskou?
Mám předvybrané tyto odrůdy a potřebuju z nich vybrat 3 max 4.
ŽEMČUŽINA: Tam se mi líbí že je jedna z nejranějších, i když u nás dozrává všechno o něco později.
VOROBĚVSKÁ
PANTĚLEJEVSKÁ: Tady jsem se dočetla že začíná brzy plodit a dobře se sklízí.
KLAUDIE
INJA
ČUJSKÁ
PODRUGA

Ještě jsem uvažovala nad Baltikem, ale pokud je stejný jak Botanika akorát má méně trnů, tak nevím jestli to není zbytečné. Asi jsem udělala chybu, že jsem se o ty sladké odrůdy nezajímala dříve, mohla jsem je vysadit už dřív místo tolika Leikor :)
Lodyha
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 29 kvě 2017, 20:42

Re: Rakytník

Příspěvekod sorer » 16 srp 2017, 14:10

Ja som na jesen a jar sadil Klaudia, Inja, Altajska, Elizaveta, Zemcuzina. Altajska mala asi 5 bobuliek chuti pomaranc, ale tazko hodnotit z tak maleho mnozstva. Lepsie hodnotenie snad do dvoch rokov.
sorer
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 22 říj 2013, 18:04
Bydliště: Malacky 159 m n. m. - Vlado

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 16 srp 2017, 15:15

Lodyha píše:No z většiny dělám šťávu, máme jí rádi celá rodina. Něco zamrazím na zimu do čaje. Té Leikory a Herga mám asi 7 keřů takže až začnou plodit pořádně na šťávu toho bude dost. Takže bych určitě uvítala ty sladší odrůdy k tomu. Akorát nevím které vybrat. Takže z těch sladších nejvíc doporučuješ Altajskou?


Altajská je prostě nejsladší, na přímý konzum jasná volba. Když to vezmu trochu do extrému, tak by mi stačilo pár keřů Altajské a zbytek Botanika na šťávy (dobře se sbírá a je velmi úrodná - 10L z keře no problem).
V reálu je ale určitě lepší mít ten sortiment o něco širší - jednak aby to vše nedozrálo naráz, protože pak je to celkem dřina vše posbírat, někdy se taky může stát, že se ten rok některé odrůdě prostě nedaří a nezaplodí. No a třeba červenoplodé odrůdy jsou zároveň velmi dekorativní a bohaté na karotenoidy.
Tipy na sladké rakytníky jsem psal v minulém příspěvku, možností je více, ale s těmito mám zatím dobré zkušenosti.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod loni » 16 srp 2017, 22:07

No ja som si objednal tri kríky z odrody Altajská. Jeden som dal známej a dva som vysadil. Z tých dvoch mi jeden celkom zarodil, no plody boli o trošku menej kyslé ako ma Slniečko. No a tak sa stalo, že ten druhý som si nevšímal nakoľko bolo tam len pár plodov. Myslel som si, že chutia rovnako, lebo aj jeden aj druhý bol označený ako Altajská. Keď prišla žena a ochutnala z toho kríka, tak mi hovorí, že plody sú vynikajúce. Keď som ochutnal, tak som bol prekvapený. Vyzerá to, že len jeden krík bude Altajská a ten druhý je kto vie aká odroda.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod Lodyha » 16 srp 2017, 22:33

Děkuju. Vemu teda ještě jednu Altajskou, bylo by mi líto kdyby ta jedna odešla. K tomu asi přiberu Žemčužinu, Pantělejevskou a Podrugu.
Uvažovala jsem ještě nad jedním stanovištěm ale musím počkat, jinak mě rodina vystěhuje i s rakytníkama. Být to na mě, tak mám půl louky rakytníku a druhou půlku arónie :))
Lodyha
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 29 kvě 2017, 20:42

Re: Rakytník

Příspěvekod sasman » 16 srp 2017, 23:36

Ochutnal jsem zatím jediný plod, ale za sebe bych Altajskou taky doporučil - přiznám se, že jsem myslel, že bude o dost sladší (to mě docela zklamalo), ale jinak byla dobrá - chutnala vyloženě jako pomeranč, jak tu někdo psal :wink: Pokud bude pravidelně plodit, tak to bude dobrá volba.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Rakytník

Příspěvekod ZdenekCernoch » 17 srp 2017, 06:42

ochutnej takový Hergo, Ascola a další neměcky odrůdy to jsou křivohuby prvotřídní E9 proti tomu je Altajska sladká jak med S6
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Rakytník

Příspěvekod sasman » 17 srp 2017, 07:06

Jakýsi kyselý rakytník jsem asi před rokem jedl - byl jak citrón. To bych v životě nesadil, jedli by to akorát ptáci.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Rakytník

Příspěvekod paloo » 17 srp 2017, 08:16

Je Botanika niečo iné ako Botaničeskaja alebo Botaničeskaja Ljubiteľskaja :?:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 17 srp 2017, 08:25

Palo Botanika je jen obchodní název Adava pro Botaničeskuju Ljubitělskuju, stejně tak jako u množství dalších ruských odrůd, kde ty názvy až na výjimky nelze použít v originále, antož by se to blbě psalo.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod paloo » 23 srp 2017, 09:22

moonvil píše:Palo Botanika je jen obchodní název Adava pro Botaničeskuju Ljubitělskuju, stejně tak jako u množství dalších ruských odrůd, kde ty názvy až na výjimky nelze použít v originále, antož by se to blbě psalo.

Michale a mohol by si tu spraviť stručný prehlad nech a v tom vyznáme aj menej znalý S12
Botanika--Botaničeskaja Ljubitělskaja
a tak ďalej....vďaka
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

PředchozíDalší

Zpět na RAKYTNÍK ( Hippophae )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků