Rakytník

Zde můžete probrat vše o pěstování rakytníku
Moderátor :Stanley_51

Re: Rakytník

Příspěvekod robo » 25 črc 2019, 21:52

Můj nový přírůstek ověšený plody, Žemčužina z Kruhu. Sladší plody než Pantělejevská, která se dá také jíst.
Obrázek
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Rakytník

Příspěvekod Dahe » 08 srp 2019, 13:08

Už mám kompletně očesaný rakytník od vrabců a soused taky, ani kuličku nenechali na okoštování.
Dahe
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 391
Registrován: 10 kvě 2009, 14:50

Re: Rakytník

Příspěvekod sasman » 08 srp 2019, 20:59

Nevím, jak je to možné, ale mě letos ptáci rakytník nežrali. Zapomněl jsem ho zasíťovat, ale neožrali ho, přestože šlo o odrůdu Altajská, která je (nejen podle mě) chuťově vynikající. A třešně nebo jiné ovoce v době zrání rakytníku taky nebylo.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Rakytník

Příspěvekod milanek » 09 srp 2019, 11:34

sasman píše:Nevím, jak je to možné, ale mě letos ptáci rakytník nežrali. Zapomněl jsem ho zasíťovat, ale neožrali ho, přestože šlo o odrůdu Altajská, která je (nejen podle mě) chuťově vynikající. A třešně nebo jiné ovoce v době zrání rakytníku taky nebylo.

Asi u vás napršelo. Dle jednoho výkladu prý ptáci spíš hledají v plodech rakytníku vodu. Pokud jí mají v okolí dostatek, nechávají plody na pokoji.
U nás je dlouhodobě stále extrémní sucho, ptáci jsou mimořádně aktivní v ničení úrody.
milanek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 36
Registrován: 11 led 2018, 16:28
Bydliště: Plzeň - jih, 480 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 11 srp 2019, 14:59

U nás tento rok ptáci servali i ty nejkyselejší odrůdy, kterých se vloni ani nedotknuli a to bylo největší sucho jaké jsem tu kdy zaznamenal. Vodu tady mají na každém kroku v podmiskách, neřekl bych, že trpí žízní.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod nene » 11 srp 2019, 18:52

My jsme u vody a co nepřikryjeme (a to tak, že velmi, velmi pečlivě), to sežerou (přišli i na to, jak roztrhat netkanku, aby se dostali k fíkům)....Žízeň to nebude....
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Rakytník

Příspěvekod ZdenekCernoch » 11 srp 2019, 21:55

nene píše:....Žízeň to nebude....


u nás se říká, že hlad je převlečená žízeň S20
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Rakytník

Příspěvekod nene » 11 srp 2019, 22:29

:D
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Rakytník

Příspěvekod Daník » 02 říj 2019, 15:12

Máte někdo zkušenosti s odrůdami Baltik - Botanika? Měly by jít setřásat, otázka je, jestli to nebude kontraproduktivní a nebudu po větru sbírat plody ze země?
Dále zvažuji Zemčužinu jako sladkou a Elizavethu - tu jsem zasadil loni, ale hned zjara vyklíčila a při délce letorostů asi 10cm odešla na nějakou mrtvici, počítám houba, fusarium nebo monilie. :x
Daník
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 41
Registrován: 15 kvě 2015, 12:39

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 02 říj 2019, 19:35

Mám cca 3m velkou Botaniku a trhám ji normálně ručně (případně ořežu vrchní větve), nic z toho samo nespadne - nezdálo se mi, že by síla odtrhu byla nějak výrazně nižší než u jiných odrůd, ale třepat s tím stromem (Botanika je fakt velmi bujná) jsem nezkoušel.
Sladké sibiřské odrůdy v Evropě chcípají, s tím je potřeba počítat a sadit je jen jako doplněk hlavní výsadby. Nejlíp si zatím asi vede Altajská a Inja, Žemčužina taky celke drží, pak snad Podruga a prej i Kapriz, ostatní jsou na tom o poznání hůře.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod Daník » 02 říj 2019, 22:24

toho místa mám už pramálo, ještě jsem z těch sladkých našel NELU. Takže Botanika dobrá? Mám nějaký už celkem velký noname, letos krásně plodil i když v červnu část plodů zaschla. K mému údivu děti kyselé plody rády, zatímco třeba fíky odmítají :)
Daník
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 41
Registrován: 15 kvě 2015, 12:39

Re: Rakytník

Příspěvekod ZdenekCernoch » 02 říj 2019, 22:30

Ono je jen otázkou času kdy se rozšíří ta hnusná moucha která klade vajca na plody rakytníku těsně před dozráním. V okolí Oseka už je sklizen nulová poškození plodu 100%.
Brzy to Bio dělat nepujde a bez postřiku se nic nesklidí S13
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 03 říj 2019, 07:48

Botanika je především velmi plodná, 10kg z keře není problém. Chuťově je normálně kyselá, bobule se dobře trhají, jsou velké s delší stopkou.
Moucha je velká nepříjemnost, ale dřív než u nás se objevila v Německu, kde tedy již nějakou dobu makají na nějakém eko-bio řešení.
Je fakt, že toho ovoce, které se dá pěstovat bez chemické ochrany, už moc nezbývá - ještě před pár lety to byly v podstatě všechny bobuloviny, teď vletěl do zimolezů nějaký tesařík, muchovník je zlikvidován květopasem, na kanadkách se objevila jakási houba a rakytníková moucha je jen otázkou času.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod Daník » 03 říj 2019, 14:31

Trochu off topic ale reaguji: Jo mě zašlo letos z 12 kanadek r§zných druhů asi 10 úplně nebo částečně. Na webu jsem dospěl buď k nějakému viru nebo fytoftoře. Oslovil jsem UKZUS, ten nereagoval a pak velkopěstitele. Podle něj může být na vině dočasné přemokření. Borůvky teď pěstují na vyvýšených záhonech 30 cm nad terénem. Tak to zkusím. Na jaře kolem kvetení stříkají Signum.
Daník
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 41
Registrován: 15 kvě 2015, 12:39

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 03 říj 2019, 17:14

Nevím co bys jim musel provádět, abys je utopil. U mě teda řádí něco na způsob "Botrytis blight" nebo "Twig blight", těch houbových chorob je více, hnědé a zaschnuté konce větévek, má to tendenci šířit se hlouběji do keře.
Dokud mi to neřekl jeden kolega, který se s tím už setkal, tak jsem si toho ani nevšiml, je to zprvu velmi nenápadné, vypadá to jak normální odplozená starší větvička.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na RAKYTNÍK ( Hippophae )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků