Rakytník

Zde můžete probrat vše o pěstování rakytníku
Moderátor :Stanley_51

Re: Rakytník

Příspěvekod robo » 03 črc 2017, 16:05

Koukám na vaše bohaté úrody a zbývá mě jen smutně závidět. Moji první malou úrodu na ochutnávku na mladém stromku Altajské mi pobily kroupy :(, tak možná ochutnám za rok.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Rakytník

Příspěvekod zoli » 03 črc 2017, 16:29

susime na caj zbytky plodov z odstavovaca
https://s1.postimg.cc/akb8cfxbz/20170615_173805.jpg
zoli
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 17
Registrován: 25 bře 2017, 23:41
Bydliště: Sweden

Re: Rakytník

Příspěvekod Gabriela » 10 črc 2017, 21:13

Chlapček ostrihaný, dievčatko obsypané. Druhý rok, čo má úrodu. Tá minuloročná skysla na strome a vyschnuté plody tam možno sú dodnes.
Obrázek
Obrázek
Gabriela
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 22 čer 2017, 01:03

Re: Rakytník

Příspěvekod vrana » 13 črc 2017, 08:32

No s tím sušením větviček na čaj pozor. Sušit listí ano, ale dřevo má kůru, která obsahuje konské dávky serotoninu. Mně po tom bolela hlava. Serotonin je sice zapotřebí, ale jen velmi málé množství.
Kůň , tomu to nevadí.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Rakytník

Příspěvekod Gabriela » 13 črc 2017, 10:50

usušila som odstrihnuté zavesené vetvičky a po uschnutí stiahla a odložila len listky. Su krasne. Mám ich plnú 5 litrovú flašu. Ale hmotnostne to nieje vela, keďže sú lístočky v celku.
Hmm, Takže serotonín? To sa mi na depky bude hodiť vedieť. :)
Gabriela
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 22 čer 2017, 01:03

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 13 črc 2017, 13:39

Kůra sice obsahuje nějaký serotonin, ale během vegetační doby je jeho obsah dost nízký, takže pár větviček zamíchaných mezi listím by nemělo ublížit.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod Gabriela » 13 črc 2017, 13:47

Poznám teda ľudí, čo nemôžu ani silnejší zelený čaj. Tak ale životabudič to je veľmi príjemný. Zatial mi chutí a to veľmi bylinkové čaje nemusím. Nepijem ho veľmi veľa. Tak jeden hrnček za dva dni, keď si spomeniem. Teším sa na jeseň, keď k listom pribudnú vysušené výlisky z plodov.
Gabriela
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 22 čer 2017, 01:03

Re: Rakytník

Příspěvekod Pete » 14 črc 2017, 12:57

S tim serotoninem to bude blbost, maximálně to tak může obsahovat látky, které napomáhají uvolňování serotoninu v mozku nebo jeho prekursory: https://cs.wikipedia.org/wiki/Serotonin
Pete
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 28 lis 2016, 12:44
Bydliště: Podhůří Lužických hor 442 m n.m.

Re: Rakytník

Příspěvekod Alena » 14 črc 2017, 22:14

Na čaj si oštipuju vrcholky mladých větviček, aby keře zůstaly v přijatelné velikosti, a míchám je s meduňkou a mátou, případně přidávám listy jahodníku, maliníku a ostružiníku, dokud jsou na jaře ještě mladé. A s medem a citrónem to nemá chybu. No a letos se konečně zase po několika letech dočkám i první trochu větší úrody - loni bylo prvních pár kuliček na ochutnání. Jen kdyby chtělo pořádně pršet - to sucho vadí i tomu rakytníku...
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Rakytník

Příspěvekod vrana » 15 črc 2017, 15:26

Pan Bajer ve své knize rakytník píše, že v kůře je hodně serotoninu. já to četl dávno v knihách o rakytníku, ale ty ted tady nemám, tak nevím kolik.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 15 črc 2017, 16:00

Ale jo, on tam je, akorát není úplně jasné nakolik jej může lidské tělo vstřebat z nějakého čaje a jaké by to mělo případné účinky.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod Pete » 16 črc 2017, 23:51

No já jsem koukal, že na českých webech se píše o jakémsi alkaloidu hippopheinu, jako objevu ruských vědců, který má stimulovat tvorbu serotoninu, le nikde jinde se o tom nepiše.
Pete
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 28 lis 2016, 12:44
Bydliště: Podhůří Lužických hor 442 m n.m.

Re: Rakytník

Příspěvekod Lodyha » 17 črc 2017, 23:07

Zdravím vespolek a jdu si k vám pro radu ohledně rakytníku. Loni na podzim jsem vysadila 8 rakytníků, 3 samce a 5 samic. Jedná se o Leikoru. Měli cca metr. V květnu měli spoustu malých plodů, takže opylení proběhlo v pořádku ale plody postupně opadaly a zůstalo na každé samici tak 5 kuliček. Dočetla jsem se, že by to mohlo být suchem, což si ale nemyslím, jednak u nás relativně často prší a když ne, tak jsem je zalívala. Je to tím, že jsem je zasadila teprve loni a nejsou to ještě dost silné rostliny nebo je chyba někde jinde? A ještě bych se chtěla zeptat, jestli a čím rakytník přihnojujete. Děkuju za jakoukoliv radu.
Lodyha
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 29 kvě 2017, 20:42

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 18 črc 2017, 08:21

3 samci na 5 samic je asi zbytečný luxus, ale ok. Všech 5 jsou Leikory?
Sucho spíše způsobí, že jsou bobule drobnější, ale opad plodů má na svědomí něco jiného. Jak vypadají výhony na těch rostlinách, mají v pořádku listy a kůru? Ikdyž Leikora by zrovna mohla být celkem odolná na nějaké mykózy apod.
Jestli jsou to ale tak mladé sazenice, tak bych počkal co udělají příští sezónu, přihnojovat se dá lehce superfosfátem.
Pokud máš místo, tak bych doporučil pořídit k těm kyselým Leikorám ještě něco zajímavějšího - v Adavu mají už teď hezkou nabídku sladších odrůd, např. Podruga, Žemčižnica, Sibirskyj rumjaněc, atd.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod Lodyha » 18 črc 2017, 08:42

Děkuju. Jsou to všechno Leikory. Ti samci měli být 2, ale nakonec se z jedné samice vyklubal samec :) Rostliny jinak vypadají dost vitálně. Z Adava mi dnes přijde balík s šesti samicema a dvěma samci. :) Mám totiž samce Polmix a v Adavu mi doporučili přibrat radši i ten K plus. Prý můžou ty sladkoplodé odrůdy kvést jindy než Polmix, tak pro jistotu.
Myslíš prosím, že mám ty nové rostlinky vysadit rovnou do země nebo je spíš dát do větších nádob? Mám totiž rakytníky na louce, ne v zahradě.
Lodyha
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 29 kvě 2017, 20:42

PředchozíDalší

Zpět na RAKYTNÍK ( Hippophae )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron