Rakytník

Zde můžete probrat vše o pěstování rakytníku
Moderátor :Stanley_51

Re: Rakytník

Příspěvekod zelva72 » 11 dub 2017, 20:42

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zkušenějších k výběru odrůdy. Jak významně ovlivňuje sklizeň (pěstování) původ odrůd? Mám na mysli rozdíl mezi odrůdami vyšlechtěnými na Sibiři a např. v Moskvě. Když jsem si četl na ruských stránkách, tak právě ty sibiřské odrůdy moc nedoporučovali do evropské části Ruska z důvodu odlišného jara. Sibiř rychlý nástup teplot a přechod do jara, léta. Evropská část Ruska jarní oblevy a následné mrazíky. Setkal se někdo s tím, že mu zmrzly květy nebo plody, jak to známe u nás např. u meruněk?

Chci to zkusit s Moskevskou krasavicí a chtěl bych ještě jednu odrůdu pokud možno beztrnou nebo s málo trny.

Díky Martin
zelva72
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 9
Registrován: 21 bře 2017, 20:01
Bydliště: Otrokovice

Re: Rakytník

Příspěvekod Stanley_51 » 11 dub 2017, 21:43

zelva72 píše:Dobrý den, Martin

Martine, vítej na kiwifóru E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 11 dub 2017, 22:02

Květy ani plody rakytníku nezmrznou, toho se bát nemusíš. Může se ale stát, že vlivem španého počasí v době kvetení dojde k nedostatečnému opylení.
K tomu původu odrůd a jejich vhodnosti k pěstování u nás: momentálně to vypadá tak (a není to překvapivé zjištění), že nejvíce se zde daří kultivarům, které byly vyšlechtěny buď přímo ve středoevropských podmínkách (Německo) nebo ve srovnatelných (některé části Ruska, třeba ta moskevská oblast). Sibiřské odrůdy patří sice k těm nejchutnějším s velkými plody, ale naše klima jim opravdu příliš nevyhovuje, takže jsou náchylnější na různé choroby.
Proto pokud je na zahradě místo pro více rostlin, tak je dobré to nakombinovat, jako další tip ti můžu dát Botaničeskaja ljubitelskaja.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod zelva72 » 12 dub 2017, 06:59

No jo, na svých stránkách ji máš označenu jako Botanika (Ботаническая любительская). Je to tedy to samé co prodává ADAVO? Jinak v přehledu odrůd jich je trošku více.
БОТАНИЧЕСКАЯ (17397-7), БОТАНИЧЕСКАЯ АРОМАТНАЯ, БОТАНИЧЕСКАЯ ЛУЧИСТАЯ, БОТАНИЧЕСКАЯ ЛЮБИТЕЛЬСКАЯ. Ještě se zeptám, není ta Botanika moc vzrůstná? Na zahradu bych preferoval odrůdu co nevyroste víc jak 2,5 m. Pokukoval jsem po "ČUJSKÉ", ta je dle té tabulky hodně plastická.

Martin

,
zelva72
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 9
Registrován: 21 bře 2017, 20:01
Bydliště: Otrokovice

Re: Rakytník

Příspěvekod paloo » 12 dub 2017, 07:15

Michal,s tým mrazom by som si až tak istý nebol.Ak by ich mráz nepoškodil mal by som každý rok úrodu.A nemám keď sú jarné mrazy ako napr.minulý rok :?: :?: :?:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 12 dub 2017, 07:33

Palo já měl minulý rok taky koncem dubna a začátkem května několik nocí cca -5°C a rakytník to zvládnul (jako jeden z mála). Obvykle ale pozdní jarní mrazíky nebývají takto silné, spíš je to těsně pod nulou - sežehne to kiwi, ořešáky, meruňky, ale ještě se mi nestalo, že bych neměl rakytníky. Ale asi tam bude nějaká teplotní hranice kdy to už vadí i jim - u tebe je zřejmě překročena.

K té Botanice - jo, je to ta z Adava co jsem myslel, ale ta je podle všeho spíše bujnější, za 3 roky vyrostla do 2m.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod paloo » 12 dub 2017, 08:20

Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod zelva72 » 12 dub 2017, 09:35

No právě, 4m to už je stromisko. Něco menšího by se nenašlo? :D
zelva72
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 9
Registrován: 21 bře 2017, 20:01
Bydliště: Otrokovice

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 12 dub 2017, 09:47

Tak potom Altayskaya - je to teda sibiřská odrůda, ale zatím se jeví jako jeden z nejodolnějších sladkoplodých rakytníků. Úrodnost ovšem o něco menší, je to spíše takový rakytníkový "dezert".
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod zelva72 » 13 dub 2017, 07:31

Tak jsem se dotázal ke vhodnosti odrůdy menšího vzrůstu i do ADAVA a pan Adam Bajer mi doporučil odrůdu Altajská nebo Elizaveta. Jsou sladké, téměř beztrnné a daří se jim u nás.

Martin
zelva72
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 9
Registrován: 21 bře 2017, 20:01
Bydliště: Otrokovice

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 13 dub 2017, 07:44

S Elizavetou mám problém, odešly mi v podstatě všechny rostliny, co jsem měl. Altayskaya (Altajská) naopak všechny přežily.
Ale je to stále dost malý vzorek dat, aby se z toho dal vyvodit nějaký finální verdikt. Jen je prostě nutné počítat s tím, že s těmi sibiřskými odrůdami mohou být problémy. Částečně to řeším tak, že nechávám tyto problematické rostliny volně odnožovat a když odejde hlavní kmínek, tak mám okolo ještě zálohy.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod zelva72 » 13 dub 2017, 07:52

A jak je to prosím tě s kvetením samců. Mám K+ opylovače. Překrývá se ta doba kvetení s těmi ruskými odrůdami? Nebo máš vypozorované, že je lepší i ten ruský samec.
zelva72
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 9
Registrován: 21 bře 2017, 20:01
Bydliště: Otrokovice

Re: Rakytník

Příspěvekod Bobo » 13 dub 2017, 07:55

Zvazujeme koupi dalsich rakytniku, chceme urcite Altajskou a jako dalsi dva zvazuji Podrugu a Aromat. Mate nekdo, prosim zkusenosti? Nutnosti je pro nas spis mensi vzrus a sladsi plody. Dekuji za jakekoliv rady.
Bobo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: 14 zář 2016, 13:53
Bydliště: Praha - Východ 240 m.

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 13 dub 2017, 08:02

K+ nemám, ale chci si ho pořídit, letos mi přišlo, že všichni samci v tom teple odkvetli nějak rychle a nepočkali na samice.
S tím překrýváním kvetení to kvůli titěrnosti rakytníkových květů není úplně snadné vypozorovat, to bys u toho musel pořád stát s lupou a pomalu nedělat nic jiného. Proto chci mít ještě dalšího samce, aby byla jistota pokrytí co největší.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod paloo » 13 dub 2017, 08:21

Takže ten samec môže byť aj môj problém.Mám tiež len toho Gnom S2
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

PředchozíDalší

Zpět na RAKYTNÍK ( Hippophae )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků