Rakytník

Zde můžete probrat vše o pěstování rakytníku
Moderátor :Stanley_51

Re: Rakytník

Příspěvekod loni » 29 říj 2015, 09:13

e92338 píše:Asi jsem trouba, ale ano, obírám ustřihnuté větvičky. Nějak jsem nepochopil, že na přebírku listí máte někoho jiného?

Ja som taktiež praktizoval to s tým ostrihávaním vetvičiek. No prejavilo sa to vždy na úrode v nasledujúcom roku. Preto to už nerobím. Veľkopestovatelia nemajú s tým problém a pravdepodobne si podelia úseky na tie, ktoré ostrihávaju a tie, ktoré budú strihávať až v nasledujúcom roku. Dajú to potom zmrznúť a poobíjajú to na sieti.

Čo sa týka toho, ako to robím doma, tak všetko čo posťahujem z vetvičiek dávam ihneď do mraziacich sáčkov a do mraziaceho boxu. Ak je v tom veľa lístia, tak to ešte predtým, ako to dám do sáčkov to lístie narýchlo vyberiem. Ostanú len plody s trochou lístia. Potom keď je čas, tak ženy doma mi to postupne ešte zmrazené pretriedia a rýchlo spracujú. Zmrazené plody sú tvrdé a dobre sa s nimi manipuluje.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod Pokuston » 06 bře 2016, 19:49

ADAVO nabízí 8 prý sladkých odrůd.Nemáte snima někdo zkušenosti?
http://eshop.rakytnik.com/katalog/zbozi ... dke-odrudy
Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 06 bře 2016, 22:36

Většinu až podzim 2016, nyní jen Altayskuyu a ta je chuťově skvělá - možná trochu méně plodná, ale na to jsou tu jiné odrůdy.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4082
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod suchy » 07 bře 2016, 17:50

byl jsem v Adavu před 2 týdny a měli snad všechny odrůdy co mají v nabídce,ale asi jen na osobní návštěvu.Já neměl čas zjišťovat podrobnosti,protože jsem zastavoval před prodejnou ve chvíli kdy měli zavírat.
suchy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 9
Registrován: 13 led 2016, 15:16
Bydliště: Malé Svatoňovice,Trutnovsko 430 m.n.m.

Re: Rakytník

Příspěvekod Alena » 19 bře 2016, 17:52

Lidi, tak jsem se dneska dostala do zdejšího zahradnictví a praštila mě tam do očí cedulka "Rakytník - samosprašný". Víc nic. Zarazilo mě to, protože zahradník je už starý pán s dobrou pověstí, tak ho nechci obviňovat z nějakých nekalostí nebo nevědomosti. Nebo se už někde opravdu objevila nějaká samosprašná odrůda rakytníku?
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 20 bře 2016, 11:21

Částečně samosprašný rakytník existuje, dosud se ale neobjevoval jako běžná komerční odrůda, spíše jen jako zajímavá hračka pro potřeby šlechtitelů. Ono zkombinovat beztrnnost, velké plody, úrodnost a kdoví kolik dalších atributů ještě navíc se samosprašností není vůbec jednoduché, ne-li nemožné - taková rostlina by totiž musela mít samčí i samičí květy, takže by to šlo vždy na úkor úrodnosti.
Nicméně minimálně jedna taková samosprašná odrůda nyní na trhu je: Friesdorfer Orange, ovšem v popisu přímo stojí, že je doporučena výsadba i samčí rostliny pro lepší opylení, takže to bude asi jako se spoustou jiných přirozeně cizosprašných druhů - pár bobulek vypěstuješ, ale bez samce to nebude úplně ono. Raději bych volil přiroubování samce do koruny pokud by někdo opravdu nutně potřeboval ušetřit místo.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4082
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod Alena » 20 bře 2016, 12:17

Dík za info. Já o něm vůbec neuvažuju, vystačím si se svými, jen mě zajímalo, jestli je to "zahradnická latina" , nebo opravdu něco takového už existuje. Myslela jsem si, že to bude tak nějak, jak to píšeš...
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Rakytník

Příspěvekod Miroslav » 25 bře 2016, 23:04

nezkoušel tu nekdo mnozit rakytniky drevitymi rizky? pry v unoru a breznu se tyto rizky odebiraji, ma nekdo vic zkuseností?
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 26 bře 2016, 10:33

Na odběr dřevitých řízků je už pozdě, nesmí být narašené. A stejně úspěšnost jejich zakořenění je hodně nízká, lepší je počkat do června a nařezat zelené řízky.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4082
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod Miroslav » 28 bře 2016, 21:35

dobře, díky, vyzkouším :)
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Rakytník

Příspěvekod bradhal » 12 dub 2016, 12:51

Je nějaký rozdíl v samčích odrůdách rakytníku? Rozšiřuji stavy, mám nově Botaniku, Moskevskou Krasavici a Sluníčko, budu to stěhovat na chatu, kde je pravděpodobně Leikora a nějaký samec. Mám přikoupit ještě nějakého s označením nebo stačí no name?
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 12 dub 2016, 13:58

Nějaké rozdíly tam jsou, ale ne tak zásadní jako u samic.
Obvykle stačí jakýkoli noname samec, dřív se hodně prodával Polmix, já jsem spokojen s ruským Gnomem, který je již podle názvu menšího kompaktního vzrůstu a má veliké prašníky a třeba v Adavu teď používají nějaký opylovač K+.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4082
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod Rudolf M » 12 dub 2016, 23:29

Toto téma by mě zajímalo, máme totiž na zahradě 4 samce a změny pozoruji a docela citelné. Bavím se tu hlavně o pohlavní zralosti pylu. Sleduji to již druhý rok, ale jeden samec kvete moc brzy, vypadal z něj pyl ještě před tím, než vykvetla první rakytníková :D17 . Naopak na druhé straně zahrady je zasazen polmix, ten zase kvete asi o 2 týdny později, například nyní začíná teprve pouštět pyl a potkává se tedy dobře se všemi samicemi.
Další 2 samce nemám až tak vypozorované, je to mladá výsadba, každopádně vypadají slibně, tedy kvetou pozdně.

S jedním případem jsme se setkali loni, u jednich pěstitelů v Nýrsku si před 7 lety koupili na výstavě samce a samici rakytníku. Ročně sklízí tak 5-6 plodů a to jsou vysazené asi 40 cm od sebe a opravdu je to samec a samice, byli jsme tam na jaře když samec kvetl a v létě když na druhé rostlině zrálo 5 plodů (2 m velká rostlina), jediné co nás napadá je, že se nepotkají v květu S15 .

Takže rozdíly tam jsou, ale obávám se, že se to dá leda tak vypozorovat vlastní výsadbou.

Toho samce, který kvete strašně brzy máme tuším ze zahradnictví Žižka.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1288
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 13 dub 2016, 07:42

Já mám na svých asi 30 samic 6 samců (různé typy) a tak výrazný posun v začátku prášení jsem teda nepozoroval.
Připadlo mi, že vykvetly přibližně zároveň, maximálně plus mínus jednotky dní. Ale je fakt, že mám ruské samice i ruské samce.
Pokud ale někomu rakytník málo plodí, tak by si měl touto dobou zkontrolovat zda se mu samec a samice v kvetení potkávají - samičí květy jsou extra nenápadné, ale při bližším pohledu se dají objevit. Kdyby samec kvetl (prášil) více jak týden před/po samicích, tak je to špatně a musí se pořídit jiný.
Díval jsem se na popisy nejběžnějších samců a jako nejlepší mi vychází ten již zmiňovaný K+ (Bojnice), který údajně dlouho kvete a měl by být univerzálním opylovačem. Dobře hodnocen je i ruský Alej (univerzální opylovač pro všechny ruské odrůdy), Gnoma už jsem vzpomínal, ten je taky ok a Polmix je německý opylovač pro pozdní odrůdy jako např. Leikora.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4082
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod bradhal » 13 dub 2016, 09:54

Ptám se proto, že budeme dělat rakytníkoviště na chatě. Je tam dvojice, ale no name, kraluje tomu tchýně a ta sundá cedulky ještě v zahradnictví, pokud už koupí něco, co by vůbec označení mělo. Rostou tam už pár let, loni to i nějaké bobulky mělo, takže ty dva se spolu potkají. Ale nevím, jestli těm novým nekoupit nějakého jiného, když je teď i samčích odrůd víc a ne jen označení SAMEC... něco s delší dobou kvetení třeba.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

PředchozíDalší

Zpět na RAKYTNÍK ( Hippophae )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník