Rakytník

Zde můžete probrat vše o pěstování rakytníku
Moderátor :Stanley_51

Re: Rakytník

Příspěvekod milanek » 14 kvě 2018, 14:11

Když vyloučíme nedostatek vláhy, pak většinu problémů způsobují hlodavci (a nemusíte to ani nijak bez vykopání rostliny zjistit). Nahlodanými kořeny pak následně vstupují houbové choroby. Houba sama zdravou a vitální rostlinu nenapadne, rostlina musí být něčím oslabená. (viz příspěvek od Lodyhy)
milanek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 36
Registrován: 11 led 2018, 16:28
Bydliště: Plzeň - jih, 480 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod zoli » 30 kvě 2018, 23:43

Obrázek
Obrázek
Botanika

Obrázek
Krasavica

Obrázek
Vorobjevska
zoli
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 17
Registrován: 25 bře 2017, 23:41
Bydliště: Sweden

Re: Rakytník

Příspěvekod mifin » 31 kvě 2018, 21:01

[quote="mifin"]Tak rouby zatím žijí. Přikládám konečně fotky (dnešní) všech tří.

Tak aktuální info k roubům: dva vyrašily, zastavily růst a pak uschly. Třetí je stále živý, ale nepřirůstá. Tak zatím žádná sláva.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Rakytník

Příspěvekod sasman » 03 čer 2018, 11:46

sasman píše:Mám vysázeny 3 rakytníky Altajské + samce (pravděpodobně Pollmix). Letos na jaře vypadaly rostliny bez problémů, ale cca od půlky až konce dubna rostliny začaly usychat.


Srovnání stavu nejhorší rostliny před 3 týdny (první fotka) a včera (druhá fotka). Došlo k významnému zlepšení stavu rostliny. Rostlina vypadala lépe už po týdnu, ačkoliv jsem se nedostal k tomu, cokoliv s rostlinami udělat. Nicméně hned potom, co jsem sem dával minulý příspěvěk, začalo u nás poměrně vydatně pršet, takže zlepšení stavu rostlin přičítám hlavně dostatku VODY a zmírnění sucha. Včera jsem okolí rostlin ještě vyplel a rostliny jsem velmi vydatně zalil, předpokládám, že to bude stačit. Ještě se možná výhledově dostanu k té aplikaci symbiotické bakterie z kořenů olše.

Obrázek
Obrázekhost image

Ještě jsem našel v archivu fotku z 24.3. - je na ní samec s nalitými pupeny - nevím, jestli je to v tuto dobu normální = jestli nemohl mít vliv na nalité pupeny mráz (kvalita fotky není zázračná)
Obrázekimg host
Naposledy upravil sasman dne 06 čer 2018, 15:59, celkově upraveno 1
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Rakytník

Příspěvekod daggy007 » 06 čer 2018, 10:24

To skor vyzera na samca. Nerastie Ti to z korena blizkorastuceho samca?
210 mnm, severovychod Slovenska, okres Snina
daggy007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 163
Registrován: 13 zář 2017, 20:25

Re: Rakytník

Příspěvekod sasman » 06 čer 2018, 15:58

jo, ta poslední fotka je samec, to jsem napsal špatně S14
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Rakytník

Příspěvekod Pete » 21 čer 2018, 11:58

Tak jako obvykle rakytníky letos zase ani ťuk. Mám dvě asi 10leté noname samice, které jsme kdesi koupili jako sestavu 1+1 (M+F), pětiletou Orange Energy, asi 5 tříletých skomírajících Altajských a dvouletý Sibiřský Ruměnec. Když jsem u těch starších rostlin zjistil, že to jsou samice, pořídili jsme zřejmě Pollmix ze zahradnictví Krulichovi a odkopek noname samce spolehlivě opylujícího rakytníky na zahradě ženiných rodičů u Plzně. Problém asi bude furt ležet v opylení - doporučili byste jiné samce? Jaké? Nebo se prostě pokouším pěstovat rakytníky na nevhodné lokalitě - chladná jílovitá pseudglej 460 m n. m. částečně ve stínu? Nebo poslední suchá a teplá jara způsobují rozdílné kvetení samčích a samičích květů? Díky za radu.
Pete
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 28 lis 2016, 12:44
Bydliště: Podhůří Lužických hor 442 m n.m.

Re: Rakytník

Příspěvekod nene » 21 čer 2018, 12:23

Pete - tak tenhle příspěvek bychom v podstatě slovo od slova mohli napsat taky,...a přes veškerou snahu jsme za deset roků sklidili tři kuličky rakytníku. Něco je blbě, ale taky už netušíme co.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 21 čer 2018, 13:43

Tento rok se rakytníky nějak blbě opylily (teda aspoň některé rostliny) - samci v tom horku vykvetli a odkvetli snad během tří dnů a vypadá to, že se moc nepotkali se samicemi.
Tohle chce ale pohlídat v době kvetení - mrknout zblízka na samice a jakmile vystrčí blizny (je potřeba na to čučet fakt z 5ti cm), tak zkontrolovat jak na tom je samec, jestli po klepnutí do větévky ještě práší nebo už jsou na něm jen holé "šištičky". Taky tím lze zjistit zda mají samice dostatek květních pupenů.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod Pete » 21 čer 2018, 21:47

Moonvil: díky za komentář, nemáš ty blizny někde nafocené?
Pete
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 28 lis 2016, 12:44
Bydliště: Podhůří Lužických hor 442 m n.m.

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 21 čer 2018, 22:20

Někde jsem fotky už dával, ale dej do googlu: seabuckthorn female flowers
Ty malé žluté žížalky to je ono.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod milanek » 22 čer 2018, 22:17

Kde máte ty samce? Myslím jak daleko od samic a z které strany. Vypozoroval jsem, že v době květu rakytníků obvykle fouká vítr od východu. Pro jistotu opylení používám několik typů opylovačů. Problém ale vůbec nemusí být v opylení, nýbrž v jarním suchu. V té době mnoho, opravdu mnoho malých plodíků zaschlo a opadalo. Ani jste to nemuseli postřehnout.
milanek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 36
Registrován: 11 led 2018, 16:28
Bydliště: Plzeň - jih, 480 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod nene » 23 čer 2018, 00:17

My máme dva kluky, jeden na východě, jeden na západě, po směru údolí, spíš to bude tím suchem.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Rakytník

Příspěvekod Pete » 23 čer 2018, 07:44

no já je mám zase uprostřed :)
Pete
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 28 lis 2016, 12:44
Bydliště: Podhůří Lužických hor 442 m n.m.

Re: Rakytník

Příspěvekod robo » 25 čer 2018, 20:07

Bohužel mám letos stejný problém s Altajskou jako měl Sasman. Před čtrnácti dny začala pomalu žloutnout a usychat a teď je skoro celá opadaná i včetně plodů. Mám ji bohužel na pro ni nevhodném místě, svítí tam skoro od rána až do večera a je tam i docela sucho. Hned vedle ní mám Pantělejevskou a té se daří dobře, je teda už večer ve stínu oproti Altajské. Jestli to Altajská přežije budu ji muset přesadit někam jinam. Na její místo bych chtěl zkusit také nějakou sladší odrůdu, jen se bojím, aby nedopadla stejně. Mohl by mi někdo poradit sladší odrůdu, které by tyto podmínky nevadili nebo taková není. S těch sladkých mám na mysli Elizavetu, Klaudii, Nelu, Žemčužinu, Bohatýr, Inju, Kapriz a Rosinku. Nevím jak jsou tyto odrůdy sladké, napsal jsem je podle popisu prodejců.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

PředchozíDalší

Zpět na RAKYTNÍK ( Hippophae )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník