Rozdíl mezi opylovači

Zde můžete probrat vše o pěstování rakytníku
Moderátor :Stanley_51

Rozdíl mezi opylovači

Příspěvekod Ivan Hrozný » 14 dub 2016, 17:04

K mání jsou dva druhy opylovačů - Pollmix a K1, je mezi nimi nějaký rozdíl nebo jde pouze o obchodní názvy pro stejnou odrůdu? Objednal jsem si totiž z e-shopu Pollmix, (K1 už mám), ale přišel mi - podle štítku na rostlině - K1. Pokud to někdo na tomto fóru ví, nebo aspoň tuší, podělte se,prosím o tuto informaci, třeba nejsem jediným, koho zajímá.
Ivan Hrozný
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 22 bře 2016, 10:38
Bydliště: Domažlice, 430 m n. m.

Re: Rozdíl mezi opylovači

Příspěvekod moonvil » 14 dub 2016, 19:37

Psal jsem o tom včera v tématu: http://www.kiwiforum.cz/forum/viewtopic.php?f=46&t=149&start=360
Opylovač K1 není, jmenuje se "K+".
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rozdíl mezi opylovači

Příspěvekod Ivan Hrozný » 14 dub 2016, 20:10

Máte pravdu, zjistil jsem to mezitím a chtěl jsem toto téma stornovat. Faktem je samozřejmě i označení K+, psal jsem to při čekání na třídní schůzce a chybička se vloudila. (Mea culpa) Bohužel jsem předtím jakožto nováček listoval zpředu, na váš vyčerpávající příspěvek jsem hned nenarazil, z mobilu to šlo pomalu.
Jinak je škoda, že se všechno hromadí v obecném tématu Rakytník (uvnitř fóra Rostliny < Rakytník) více vláken by to tu zpřehlednilo, ale je to zjevně historicky dáno.
Jsem potěšen, že zde je rovněž možné číst vaše rady a zkušenosti - Vaše stránky Plná zahrada již pro mne mnohokrát byly zdrojem inspirace a poučení, jak v případě rakytníků, tak i muchovníků a zimolezů. Už mám v opylovačích jasněji, pokusím se K+ (!) :wink: vyreklamovat.
Jen nevím, kam na ty informace chodíte, já předtím nic "nevygooglil" - to čtete originální ruské a německé prameny?
Ivan Hrozný
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 22 bře 2016, 10:38
Bydliště: Domažlice, 430 m n. m.

Re: Rozdíl mezi opylovači

Příspěvekod moonvil » 15 dub 2016, 08:39

Proč K+ vyreklamovat? Nechápu, podle mě je to velmi dobrý opylovač - teda nemám ho, ale podle dostupných informací je naopak pro zdejší podmínky ideální.
Google sám o sobě nic neví, jen shromažďuje to co už někdo na web napsal. Takže pokud to zatím nikdo nenapsal, tak to nejde "vygooglit", jednoduché...
Německé prameny nejsou až tak zajímavé, to spíše ruské, ale i české (Ing. Bajer).
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rozdíl mezi opylovači

Příspěvekod Ivan Hrozný » 15 dub 2016, 18:28

No, protože jeden statný K+ už vysazený mám - a kolem něho z loňska Sirolu (druhá v létě uschla,ač zavlažována stejně), z letoška Sluníčko, Krasavici, Moskevskou krasavici, Voroběvskou a teď mi přišla Podruga. Tak jsem chtěl opylovač, který by byl jiný a kvetl také o pár dnů jindy. Už jsem e-shopu psal, uvidím co odpoví, objednával jsem Pollmix.
Ivan Hrozný
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 22 bře 2016, 10:38
Bydliště: Domažlice, 430 m n. m.

Re: Rozdíl mezi opylovači

Příspěvekod Radim K » 15 dub 2016, 22:33

Zdravím krajana :) .
Jen doplním Rudova slova, která padla ve zmíněném tématu, než se vytvořilo toto konkrétnější téma. Tady je Pollmix, který kvetl a prášil oblaka pylu právě v době, kdy byly aktivní pestíky samic, což je asi ještě touto dobou.
Obrázek

Zatímco tento no name samec kvetl o cca 10 dní dříve, tudíž většina samic jej prošvihla (omluvte kvalitu, špatně zaostřeno, ale je vidět, že už jsou květy opadané a už má větší přírůstky):
Obrázek

Ještě máme rakytníky na 2 lokalitách a na každé je 1 samec, ale ty jsou ještě hodně mladé a tak jsme s nimi ještě nedělali závěry.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Rozdíl mezi opylovači

Příspěvekod vrana » 20 dub 2016, 18:29

já mám samce hucul nebo hicul, je zakrslý a beztrnný, neviděl jsem jak kvete, jsem ještě měsíc v rehab.lázních po operaci.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Rozdíl mezi opylovači

Příspěvekod Ivan Hrozný » 15 kvě 2016, 09:46

I já zdravím krajana.
Dnes už mohu říci, že se se stalo přesně to, čeho jsem se obával. Vloni koupená Sirola, která letos bohatě kvetla, se evidentně nepotkala s K+, který je 1,5 m od ní a nemá tam ani plod, prozkomal jsem větve po celé délce dosti pečlivě. Právě proto jsem chtěl ten Pollmix...
Ivan Hrozný
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 22 bře 2016, 10:38
Bydliště: Domažlice, 430 m n. m.

Re: Rozdíl mezi opylovači

Příspěvekod vrana » 15 črc 2016, 22:51

Mám za to, že polmix se moc rozpleveluje od kořenů.Máte stejnou zkušenost? Snad K+ to nedělá ??
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Rozdíl mezi opylovači

Příspěvekod Ivan Hrozný » 28 črc 2016, 18:44

Pollmix tedy nemám, dvouletý K+ zatím neodnožuje.
Ivan Hrozný
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 22 bře 2016, 10:38
Bydliště: Domažlice, 430 m n. m.

Re: Rozdíl mezi opylovači

Příspěvekod Pítrs » 30 črc 2016, 08:01

Prý Pollmix a K+ jsou jen dva názvy pro stejnou rostlinu. Nevíte někdo, zda je tomu tak ? Díky
Pítrs
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 691
Registrován: 21 říj 2010, 11:29

Re: Rozdíl mezi opylovači

Příspěvekod Rudolf M » 30 črc 2016, 22:00

Já říkám že ne. Pollmix u mě roste zakrsle, tvoří krátké internody a nezabírá tolik místa. K+ roste jako běžný rakytník, dlouhé vlky, jde hodně do výšky. K+ je aspoň u mě hodně ranný a kvete moc brzy, takže chci vysadit ještě jednoho Pollmixe vedle K+, protože část samic u K+ je neopylená! S2
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Rozdíl mezi opylovači

Příspěvekod adypro » 12 led 2020, 14:31

Dobrý den,
máte někdo vysledované, jak daleko musí být samec, aby se samice dobře opylila? V dědině, kde máme chalupu, jsem si všimla několika rakytníků (asi 250 m od naší zahrady, na podzim byly plné plodů, samce tam mají taky), říkám si, že by se třeba hypoteticky moje samice mohly opylit od "sousedů". Navíc jsem v knize o rakytníku četla, že květy navštěvují včely, což by byla záruka úspěchu, včely tam máme. Ale sama jsem je nikdy na rakytníku neviděla, tak nevím, zda je to pravda. Místa je málo a o každou novou rostlinu či strom smlouvám s babičkou, která není úplně na novoty :)
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Rozdíl mezi opylovači

Příspěvekod moonvil » 12 led 2020, 15:02

Záleží jak ti foukne vítr, pokud zrovna tím správným směrem, tak zanese pyl i stovky metrů. Spoléhat se na to ale nedá a pro kvalitní opylení a bohatou sklizeň by měl být ten samec někde poblíž - ideálně jednotky metrů. Pak zvládá opylit více samic najednou.
Včely opravdu ne. Pokud navštěvují rakytník, tak určitě z jiného důvodu, než aby roznášely pyl.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rozdíl mezi opylovači

Příspěvekod adypro » 12 led 2020, 18:38

Děkuji za odpověď, včely by teoreticky mohly, pokud dává rakytník dost pylu, aby to byl pro ně dobrý zdroj pylu nebo i nektaru a zároveň by tak rostliny nevědomě opylily při sběru potravy. Ale to uvidím, až nám v budoucnu nějaký rakytník pokvete, zda na něj budou lítat nebo ne.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Další

Zpět na RAKYTNÍK ( Hippophae )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků