Řízkování rakytníku

Zde můžete probrat vše o pěstování rakytníku
Moderátor :Stanley_51

Řízkování rakytníku

Příspěvekod sasman » 08 črc 2017, 22:56

Snad nedostanu vynadáno, že jsem založil nové téma :D

Řízkování dřevitými řízky:
18.2.2017 jsem řezal na podzim vysázené rakytníky – Altajské. Odebral jsem asi 15cm řízky, dal jsem je do vlhkého písku a uložil do sklepa. 4.3. jsem asi na 20 min báze namočil do Rovralu Flo, potom do práškového stimulátoru a napíchal jsem je do záhonu (do normální zahr. zeminy).
Úspěšnost: 5 z 5, ale u rakytníků jsem zkoušel zakořenit jen pěknější řízky – moc jsem totiž nevěřil v úspěch. Mám je napíchané v záhonu strašně na husto.
Obrázek
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Řízkování rakytníku

Příspěvekod Pete » 12 črc 2017, 14:31

A sestřihával si nějak listy? Co je práškový stimulátor? díky za odpovědi
Pete
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 28 lis 2016, 12:44
Bydliště: Podhůří Lužických hor 442 m n.m.

Re: Řízkování rakytníku

Příspěvekod sasman » 12 črc 2017, 18:23

Řízkoval jsem dřevitými řízky v zimě, takže byly řízky bez listů. Ještě bych mohl dodat, že řízky byly z jednoletých větví. Práškový stimulátor zakořeňování (umělé hormony) jsem použil myslím AS-1. https://www.agromanualshop.cz/stimulator-as-1-75ml/
Většinou se tuším rakytník řízkuje bylinnými řízky v létě. Občas používám i stimulátor roztokový (k. indolylmáselná a naftyloctová), které by měly být teoreticky lepší, ale v malém množství mi to přijde celkem pracné odvažovat, tak to používám jen na věci, na kterých mi hodně záleží nebo je známé, že špatně zakořeňují. Návíc k. indolylmáselná by se měla skladovat v mrazáku, což je naprd, když to má člověk v mrazáku třeba rok a zavazí to...
A ještě dodám, že ty "kapalné" stimulátory (IBA a NAA) jsem kupoval jako prášek :) ale musí se to naředit v roztoku nebo v mastku...
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Řízkování rakytníku

Příspěvekod sasman » 17 říj 2017, 21:10

Když jsem u těch rakytníků: S těmi řízky to nakonec moc nedopadlo: V létě byly velké vedra, což se jim nelíbilo, zaléval jsem když jsem mohl (tak jednou týdně), ale bylo to málo. Pak mi listy na řízcích ožrala nějaká potvora, tak jsem zvědavý, jestli se příští rok ještě probudí.
Vím že jsem nějaké požírače listů našel i na velkých rakytnících (v létě, nevyfotil jsem si ho a už ani nevzpomínám, jestli to byl brouk nebo housenka), udělal nějaké škody, snad se to moc nebude opakovat.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Řízkování rakytníku

Příspěvekod milanek » 27 bře 2019, 13:53

Vloni jsem řízkoval několik odrůd, což asi není moc zajímavé, zato přežití je už zajímavější.
Začátkem března jsem udělal asi třicet řízků od každé z těchto odrůd: Altajská, Čujská, Habego, Rosinka. Zakořenila asi třetina. Vzhledem k průběhu počasí vloni na jaře (extrémní teplo) to nehodnotím jako neúspěch. V létě jsem je zasadil a zaléval - všechny se stejnou péčí. Dnes jsem kontroloval, co raší. Altajská 1, Čujská 6, Habego 8, Rosinka 2. Že by to něco naznačovalo? :wink:
milanek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 36
Registrován: 11 led 2018, 16:28
Bydliště: Plzeň - jih, 480 mnm

Re: Řízkování rakytníku

Příspěvekod Lenkalor » 28 čer 2019, 16:20

Před 14 dny mi syn křoviňákem odsekl polovinu asi 30 centimerové Elizavety, která konečně vypadala, že začala trochu růst. Když jsem to rozdejchala, dala jsem ten vršek s letošními přírůstky do vody s trochou práskového stimulátoru AS-1, který je už asi 15 let prošlý.
Druhý den jsem přírůstky klasicky odtrhala ( s patkou) a nastrkala do zeminy na množení a výsev. Větvičky byly zatím krátké, tak nebo co krátit, jen jsem odstřihala nějaké spodní listy.
Přidala jsem na zkoušku ještě řízky z kamčatky Blue banana, která opravdu dobře roste, tak mi to nebylo škoda řezat ( všechny kamčatky jsem sázela letos).
Na květináč jsem nasadila igelitový sáček s trochu ustřihlými rohy, přitáhla gumičkami a posadila do kbelíku ve kterém je pěticentimetrová vrstva lávového kamene. Ten je zalitý vodou tak aby byla asi 1 - 2 cm pod úrovní dna. Pak jsem to dala do stínu.
Výsledek je : rakytníku jsem vyhodila asi čtvrtinu až třetinu, kamčatky - ze 4 jen jednu. Všechno ostatní začalo růst. U kamčatky mě to moc nepřekvapuje, ale u toho rakytníku jsem to nečekala.
Naštěstí roste i ten chudák zbytek Elizavety, co zůstal v zemi.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Řízkování rakytníku

Příspěvekod vlado69 » 09 čer 2020, 07:53

Kdysi jsem z nedostatku místa narouboval Botaniku na samce a mám dojem, že plodí méně než řízkovanec (sazený ovšem jinde). Nemáte někdo povědomost o "hormonálním" ovlivňování.
vlado69
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 329
Registrován: 17 lis 2008, 23:10
Bydliště: Kutná Hora

Re: Řízkování rakytníku

Příspěvekod radek.god » 13 čer 2022, 13:19

Tak zkousim zakorenit zelene tenke rizky samce rakytniku jen ve vodě.
Mate s tim nekdo zkusenosti?
1-2* mi zakorenil ve vytapenem miniparniku, ale pak chytnul zeshora plisen nebo co a uschnul.
Takze ted bych to rad zkusil bez toho miniparniku :-o
Nebo jeste me napada sklenice naplnena
perlitem a zalita vodou po okraj.
Zkousel jsem ted nakou vrchni drevinnou cast rakytniku v miniparniku a tam uschla jedna a druha vetyvka doschla a nezakorenila venku ve smesi perlitu a zahradnického substratu...
A nebo nemam holt spravne rizky ze spravne casti rostliny :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Řízkování rakytníku

Příspěvekod moonvil » 13 čer 2022, 22:13

Proč řízkuješ samce? Odkopni si výmladek od kořenů, samci jich obvykle tvoří dostatek.
Jinak teď už začíná být vhodná doba na odběr řízků, ale kořenění není úplně snadné, rádo to hnije. Sklenice s perlitem zalitá vodou je stoprocentní návod jak zabít cokoli. Musí to dýchat.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Řízkování rakytníku

Příspěvekod radek.god » 14 čer 2022, 10:02

moonvil píše:Proč řízkuješ samce? Odkopni si výmladek od kořenů, samci jich obvykle tvoří dostatek.
Jinak teď už začíná být vhodná doba na odběr řízků, ale kořenění není úplně snadné, rádo to hnije. Sklenice s perlitem zalitá vodou je stoprocentní návod jak zabít cokoli. Musí to dýchat.

Nevlastnim bohuzel ZADNOU zivou rostlinu Rakytniku, max ukecam obcas pritelkyni, aby mi pri vyjimecne navsteve na chate u rodicu ustipla vetvicku a zkousim to pak zakorenit.Takze zrovna ted mam ve vode jen toho samce.Kdyz by mi zakorenil ten samec, tak pak dokoupim uz jenom samici a zkusim ji rizkama namnozit.
Btw s tim perlitem diky za upozorneni S20 , ja naopak myslel, ze ten perlit je na provzdusneni a ze to na sebe vaze kyslik nebo co S21
Ale uznavam, ze az na jedno kiwi (arguta scarlett september ) mi v tom rizky jinych argut a hlavne akebii quinata asi nekoreni a pripadne zelene pupeny a listy vadnou a rizky chcipaji :-(
S temi rizky zapasim vsude :(
*Miniparnik s i bez ventilace s i bez vytapeni - zapari se a shniji nebo naopak uschnou, konce listu a pak cela rostlina zplesniveji je jedno jaky rizek.
* kvetinac s / bez perlitu - uschne to a nezakoreni
* voda - ted mi to tam zatim moc nekoreni kiwi a akebie (kupodivu zeleny tenky bezne korenici rizek nezakorenil , stredni vubec a 1cm tlusty zacal delat ty bile pupinky, ale tam to nak ustalo nebo jsme to v te dobe dal do perlitu s vodou a konecna.
Rakytnik tedy nechavam spolecne s dlouhym tenkym slahounem arguty ve sklenici vody ... E3

Edit: vyndal jsem arguty a akebie ze sklenic s perlitem a vysledek nic moc - trosku smradek, bily tecky na tlustych drevnatych akebiich tak nak zmizely.Ale jeden rizek Arguty Scarlett September jako jediny pustil koren a ten druhy je dole bily a na koreny to vypada.Jinak ale zadna slava s tim perlitem :-(
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Řízkování rakytníku

Příspěvekod Petr z H. » 27 čer 2022, 07:34

radek.god píše:tam to nak ustalo nebo jsme to v te dobe dal do perlitu s vodou a konecna.


Nekoření se v perlitu zalitém vodou, ale ve vlhkém perlitu! Takže řízek je jak ve vlhku, tak zároveň může dýchat.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Řízkování rakytníku

Příspěvekod radek.god » 02 črc 2022, 14:29

Petr z H. píše:Nekoření se v perlitu zalitém vodou, ale ve vlhkém perlitu! Takže řízek je jak ve vlhku, tak zároveň může dýchat.

Diky Petre :-) Tak jedine asi ponorit kvetinac s perlitem 1-2 cm do vody a pak to cele priklopit pet nebo igelitakem, ne? S tim, ze ten rizektefa bude kde? Castecne v mokrem perlitu nebo az v tom suchem? Jinak mi vrsek perlitu vyschne a neuschne i se rizkem ...
Btw rakytniky se mi uspesne chytají jen ve vode, trva to ale min 1 mesic a zatim nezakorenily uplne vsechny rizky.Ale je to na dobré ceste.Tedje otazka pri jake delce korenu to dat do zeminy :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Řízkování rakytníku

Příspěvekod MonikaV » 03 črc 2022, 10:50

Ahoj Radku a nechceš poslat přímo odkopek? (než se mordovat s řízkováním- rakytník je jak plevel, příjde mi, že roste všude! :D )
když tak mi písni adresu na SZ S14
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Řízkování rakytníku

Příspěvekod Petr z H. » 12 črc 2022, 12:46

radek.god píše:Tak jedine asi ponorit kvetinac s perlitem 1-2 cm do vody a pak to cele priklopit pet nebo igelitakem, ne? S tim, ze ten rizektefa bude kde? Castecne v mokrem perlitu nebo az v tom suchem? Jinak mi vrsek perlitu vyschne a neuschne i se rizkem ...


Perlit prolít vodou, vodu vylít, aby zůstal jen vlhký. Píchnout do něj řízek. Zaklopit plastovým víkem nebo igelitem. Perlit takto nevyschne a zůstane vlhký po celou dobu, co je zaklopený.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Řízkování rakytníku

Příspěvekod loni » 12 srp 2022, 21:47

Zakoreňoval som minulého roku Altajskú zelenými odrezkami a to spolu s odrezkami kamčatiek. Všetko sa zakorenilo - okolo 10 ks. V jeseni som ich presadil do kontajneroch a celý rozradostený som ich nechal vonku pri kamčatkách. Ani jedna - jedináá mi neprezimovala a to mali krásne korene. Asi som urobil nejakú chybu a nedal sadenice do pivnice, alebo čo.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Další

Zpět na RAKYTNÍK ( Hippophae )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků