Pitahaya - Dragon Fruit

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod kaossik » 30 pro 2020, 01:07

Červená je fakt bez chuti, ale za žlutá to je úplně něco jiného.

Já klidně přebytky pošlu, na výměnu nemám místo, vejde se mi tu jen jedna.

Je to tropická rostlina, pokud má teplo potřebuje světlo a tím myslím přímé slunce. Takže v zimě to nejde. Výhoda kaktusů je v tom, že vydrží sucho a na sucho a nižší teploty (pod 20°C) reagují zastavením růstu a tak jsou schopné přežít zimu ve vegetačním klidu. Což je u mě problém, já tu teď nikde v domě takové teploty nemám.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod kaossik » 15 led 2021, 22:50

Tak jsem byl tak nadšen chutí žluté pithayi, že jsem musel začít s jejím pěstováním. Pro urychlení sklizně jsem se rozhodl naroubovat čerstvě vyklíčené semenáče na příbuzný selenicereus, který už je dospělý a kvetoucí (a tedy by měl být brzy i roub).

Obrázky z roubování:
1) Semenáčky hylocereusu
2) Podnož selenicereusu se seřízne, rovný řez je nejlepší dělat žiletkou. Semenáček se uřízne kousek pod větvením, je třeba seříznout i děložní lístky, aby nepřekážely. Roub se nesmí položit doprostřed, ale tak, aby seděl na cévním svazku (snad je to na fotce vidět).
3) Roub je jen položený na podnoži, je třeba manipulovat opatrně, aby se nepohl, šťáva je lepkavá, tak při jemné manipulaci drží. No a pak už jen umístit do 100% vlhkosti na 5-7 dnů.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod Hofis » 15 led 2021, 22:57

Co se tu člověk všechno nedozví.... :shock:
Mazec! S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod kaossik » 20 led 2021, 21:12

Po 5 dnech už vyndavám ze 100% vlhkosti normálně do pokojové. Obvykle už teď by bylo poznat, kdyby se roubování nezdařilo, pokud není viditelná žádná mezera mezi roubem a podnoží, nějaký srůst tam bude. V případě, kdyby nebyl, tak do několika dní roub uschne, ale to je dost nepravděpodobné. V případě, že se nesetkaly cévní svazky, obvykle to znamená pouze zdržení pár měsíců po kterých teprve začne roub růst (vytvoří se nové cévní svazky k roubu). Snad už brzy bude zřetelný další růst, který potvrdí úspěšnost roubování.


Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod Hofis » 21 led 2021, 13:40

Tohle je fakt paráda. Ž6e se dají roubovat kaktusy jsem věděl, ale že jde naroubovat takto malý semenáček na dospělý katus, tak to opravdu zírám! S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod kaossik » 22 led 2021, 13:54

Také mě to překvapilo, když jsem to zjistil, nelze to ale dělat univerzálně. Funguje to jen na některé podložky a takto "na přiložení" to funguje jen na tomto selenicereusu. Je totiž tak bujně rostoucí, že se rychle regeneruje a propojí s roubem. Mám takto úspěšnost roubování přes 90% a semenáče pak krásně rostou a dříve dospívají. O selenicereusu se sice říká, že je to jen dočasná podložka, ale mě funguje lépe jako trvalá podnož. Snaha roub později sejmout a zakořenit se neosvědčila. Naopak ty co jsou na něm roky prospívají dobře. Ani nemají moc nepřirozený růst, i když jsou to mexické miniatury.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod radek.god » 01 úno 2021, 16:54

Fakt husty S8 ,

aspon uz vim, kdo a kde mi radil jako podnoz ten selenicereus :D

Pockam az nebude takova zima a urcite Te poprosim o nejaky rizky zlute pitahayi nebo i toho selenicereuse, ze bych to zkusil na tu moji cervenovilou variantu pitahayi

Pokoukavam pravidelne po te zlute, ale 80 nebo ted dokonce kilo se mi za to v Kauflandu fakt davat nechce , to bych dal max za velkou annonu murricatu 8)

- ted koukam na ty fotky selenicereuse, mam takovy pocit, jako bych to mel doma, roste to jako blazen, temer nesmrtelny, ty odnoze padaj samy od sebe a zakorenej raz dva, ale kvest jsme to nevidel.
maj treba i 20+ cm na delku a sirku tak do 1cm.Dokonce to mam ted na zakrytovane lodzii a dava to i 0-5°C
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod kaossik » 03 úno 2021, 00:03

To zní jako selenicereus, dej mu prostor a slunce přes léto a pak budeš mít tohle https://www.youtube.com/watch?v=eMdOMr7oSTc
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod radek.god » 08 úno 2021, 17:12

je to teda ten selenius to co mam ? zatim nekvetl
Mam u toho MALOU cervenobilou pitahayu pro porovnani s rukou
Obrázek
Obrázek
Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod kaossik » 08 úno 2021, 21:41

Tak tohle selenicereus určitě není, tipoval bych spíš nějaký chamaecereus. Roste ti ale za nedostatku světla, to je špatně, nedivím se, že ti nekvete. Potřebuje zimní klid. Pokud je to chamaecereus, tak ty jsou docela mrazuvzdorné, znám lidi co je nechávali celou zimu venku a dávali je dovnitř jen při silných mrazech (pod -5 -10). Mohl by to být i jiný kaktus, některé nesnáší mrazy, ale chladno a sucho přes zimu potřebují všechny, ať nerostou. Ty nepřirozeně vytažené výhony na jaře uřezej, zkus lépe identifikovat druh a podle toho vymysli zimování na příští rok.

Selenicereus má v létě přírůstky až 2 metry a jsou až 3 cm tlusté.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod radek.god » 09 úno 2021, 16:19

No mam je v Troji i na Suchdole v byte, ale v Troji prave i na zakrytovane lodzii ja JZ .Nevim kolik tam bylo ted, ale pri 0°C byly uplne v pohode :-)
Asi to bude ten chamaecereus, jak pises - diky za identifikaci :-)
A na to se asi ta pitahaya narouboavate neda, co ? :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod kaossik » 09 úno 2021, 23:25

radek.god píše:No mam je v Troji i na Suchdole v byte, ale v Troji prave i na zakrytovane lodzii ja JZ .Nevim kolik tam bylo ted, ale pri 0°C byly uplne v pohode :-)
Asi to bude ten chamaecereus, jak pises - diky za identifikaci :-)
A na to se asi ta pitahaya narouboavate neda, co ? :shock:


Roubovat by se možná dala, ale nebylo by to k ničemu, pokud bys nechtěl pěstovat bonsai, květy by taková podložka neuživila.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod kaossik » 10 úno 2021, 00:56

Úspěch roubování semenáčů je zřejmý, když se objeví první růst. Tak teď už to poletí tryskem :-)

Obrázek

Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod Hofis » 10 úno 2021, 15:57

Takže se fakt zadařilo, no paráda! S6
Toto je pro mě fakt jedna z nejpodivuhodnějších věcí za opravdu dlouhou dobu. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod kaossik » 10 úno 2021, 23:49

Hofis píše:Takže se fakt zadařilo, no paráda! S6
Toto je pro mě fakt jedna z nejpodivuhodnějších věcí za opravdu dlouhou dobu. :)


Mám u této metody úspěšnost přes 90% a ty neúspěchy jsou vesměs způsobené tím, že je roub v moc špatném stavu, případně je zapomenu ve vlhku moc dlouho a zplesniví. Je to patrně dáno i podložkou, koupenou jako "selenicereus grandiflorus" na výstavě Na Slupi už víc před 10 lety. Je evidentní, že botanický grandiflorus to není a jedná se spíše o nějakého hybrida. Kromě jistých drobností v morfologii postrádá i vlastnosti botanického rodiče jako je choulostivost k chladu, botanický selenicereus nemá rád nižší teploty a ničí jej jakýkoliv mráz, tato rostlina přežila bez problémů -3°C a předloni jsem nechal ležet nějaké odřezky (které měly jít do kompostu) na místě kde bylo -8°C a většina jich tu zimu přežila. Zatím naprosto odpuzuje červce a netrpí žádnými chorobami, nevadí mu přemokření, vydrží půl roku bez vody bez viditelných známek (patrně by přežil možná i 1-2 roky). Dokonce jsem jednou zažil, jak zastavil chorobu v infikovaném roubu (hnědý cévní svazek) a ten následně přežil a žil dále. Afinita s rouby je perfektní a osvědčuje se mi spíše jako trvalá podložka, než dočasná.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků