Jedlý živý plot

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Jedlý živý plot

Příspěvekod sorer » 18 zář 2021, 21:39

Toto je elaeagnus ebbingei zasadena v rohu zahrady. Uz ma skoro 2 metre, su to tusim 3 korene takze vytvara akysi zivy plot, kvitne na jesen, plody su v maji(tento rok koniec maja). Foto po ostrihani:
Obrázek
Plody, zatial ich moc nie je, hlavne tento rok tak do jednej hrsti. Minuly rok bolo viacej, aj do dvoch :)
Obrázek
sorer
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 22 říj 2013, 18:04
Bydliště: Malacky 159 m n. m. - Vlado

Re: Jedlý živý plot

Příspěvekod amy80 » 19 zář 2021, 14:48

Hofis píše:Mám Amoroso (červené plody) a Fortunellu (žluté plody).


Děkuju Hofis za tipy!

sorer píše:Toto je elaeagnus ebbingei zasadena v rohu zahrady.


Díky, o ebbingei si budu muset koukám ještě nastudovat :-)
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Jedlý živý plot

Příspěvekod Kika » 20 kvě 2022, 10:09

Nevím, jestli ještě aktuální, ale zkusila bych jostu, doroste do výšky cca 2 m. A co kalina bodnantská? Dala by se použít? Četla jsem na tropiku, že plody taky jedlé, jen chce sluníčko. A ještě k tomu ta vůně... :D
Kika
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 18 říj 2018, 08:13
Bydliště: Taborsko 405 m.n.m., Praha 260 m.n.m.

Re: Jedlý živý plot

Příspěvekod Radim K » 20 kvě 2022, 16:08

Já jsem chutnal Viburnum farreri i její hybrid xbodnantense a chutnaly mi hodně, takový borůvky s velkou peckou, šťavnatější, než V. lentago či prunifolium. Problém je, že jsou cizosprašný, takže musí být zastoupeny nejlépe jejich semenáče, eventuelně aspoň dvě odrůdy. Jsou opylitelné i s farreri, ale ta obvykle kvete později.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Jedlý živý plot

Příspěvekod Kika » 22 kvě 2022, 16:20

Já jsem si, Radime, objednala Dawn na podzim, letos kvetla a teď mě překvapilo, že bude mít i několik plodů. Ale v okolí vím jen o jedné cca 400 m od nás . Je možné, že to byl ten opylovač, nebo musí být někde poblíž nás jiná? 400 m je už dost daleko, ne?
Kika
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 18 říj 2018, 08:13
Bydliště: Taborsko 405 m.n.m., Praha 260 m.n.m.

Re: Jedlý živý plot

Příspěvekod antarian » 22 kvě 2022, 16:35

Doporucil bych klidne ostruziny :-) plodu mraky, roste to extremne rychle a na zimu casto neopadavaji listy, coz je velika vyhoda oproti jinym kerum.

Ale je k tomu nutne vybudovat oporu.

Podobne dobre dokaze zafungovat kiwi a vinna reva, opet to ale potrebuje vybudovat oporu a ani jedno neni tradicni zivy plot, ale ucel to dokaze splnit podobny. U te revy to ake clovek moc nahusto nechce mit... takze spis to kiwi mi na ten ucel prijde vhodnejsi.

Ono hlavne zalezi na pozadovane vysce... u me jsou to cca az 3 az 5m takze na sbirani plodu to teda uplne hitparada neni :-)))
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Jedlý živý plot

Příspěvekod amy80 » 22 kvě 2022, 18:42

Díky :-) já tu původní skladbu živého plotu už dost přehodnocuju, něco z původního "osazenstva" mi chcíplo, něco moc nerostlo takže jsem to vyřadila... a letos jsem došla k závěru, že to, že na souseda nebudu vidět celoročně, mi stojí za vykopání všech těch keřů co tam teď mám a nahrazení něčím stálezeleným :lol:
Ty keře co ted mám samozřejmě nevyhodím, jen je posunu někam jinam.

Takže ted bych asi potřebovala založit nové téma "Stálezelený živý plot - kromě tůjí" :lol:
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Jedlý živý plot

Příspěvekod nene » 22 kvě 2022, 19:10

Máme smrky (přes 30 roků), ale je s tím nekonečně práce.....my už pomalu sníme o betonu :lol: , ale zase - té výšky nedosáhneme.....
Za nás - dobře stříhané thuje nevypadají jako thuje, ale jako tlustý zelený plot. :wink: .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Jedlý živý plot

Příspěvekod amy80 » 22 kvě 2022, 19:51

nene - já už jsem ta ty túje asi nějak alergická :?

Kdybych měla neomezené finanční možnosti, tak by pro mě byl favoritem na stálezelený plot bambus, asi Fargesia rufa - trsnatý druh co nepotřebuje kořenovou zábranu, ne ty výběžkaté co se rozlezou všude.
Jenže při zamýšlené délce plotu a ceně bambusu je to prostě fakt drahá sranda, nehledě na to, že ty bambusy množené in vitro prý moc nerostou a tak je potřeba pořídit sazenice které vznikly oddělením od mateční (nemeristémové) rostliny... o to jsou pak hůř dostupné.

A jako vcelku nejdostupnější jsem zatím vyhodnotila do našich podmínek provařenou bobkovišni, nebo cesmínu.
Oba druhy mají to mínus, že zimu vcelku snesou, ale když je zem déle zamrzlá tak prostě uschnou (ale to je stejné i u těch bambusů).
Prostě výběr skoro není :lol:

Pořídila jsem zatím na zkoušku 4 sazenice cesmíny (cílím na vzpřímeněji rostoucí kultivary), a holt uvidím.
Uvádí se u ní ale výška 2-3m, to asi bude málo, a za moc dlouhou dobu... ale zatím se tújím ještě bráním :lol:
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Jedlý živý plot

Příspěvekod Lenkalor » 22 kvě 2022, 20:28

Pěkná je i http://www.bambuscentrum.cz/2017/03/01/ ... blyskalka/ Mezi bobkovišněmi by vynikla.
Taky jsem si letos jednu pořídila, začala dobře růst, mrazuvzdornost se uvidí po další zimě. Ale jinou plazivou blýskalku mám už 3 roky a zimu zvládá dobře.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Jedlý živý plot

Příspěvekod majoxx87 » 25 kvě 2022, 10:21

Ahojte,
Idem si sem po radu, síce nie úplne na živý plot, ale na niečo pôdopokryvné najlepšie s jedlými plodmi (stačí uzitkovymi plodmi).
Potrebujem pokryť pomerne prudký svah, asi 2x7 metrov. Je orientovaný na juh takže cez leto slušný úpek. Takže by to chcelo niečo čo znesie aj preschnutie a intenzívne slnko a bude to rast popri zemi.
Máte nejake tipy čím by som to mohol osadiť a mať z toho aspoň nejaký úžitok?
Uživatelský avatar
majoxx87
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 led 2017, 17:59
Bydliště: Považská Bystrica, 298 m.n.m.

Re: Jedlý živý plot

Příspěvekod Stanley_51 » 25 kvě 2022, 21:40

Dej tam opuncie, vydrží i saharu a mají jedlé plody. S6
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Jedlý živý plot

Příspěvekod Radim K » 26 kvě 2022, 00:12

ad stálezelený živý plot: Je fakt celá řada zajímavých a odolných stálezelených dřevin, Lenka dobře zmínila blýskalku, nejčastější je Photinia x fraserii, ale použitelná je celá řada druhů a osobně se mi víc líbí úzkolistá Photinia davidii, která je spíše řazena do rodu Stranvaesia jako S. davidii. Jedlé a docela dobré plody má Photinia villosa, ale ta opadává. Vůbec nejodolnější jsou snad jamovce (Phillyrea), které dorůstají rozumné velikosti živého plotu, tvoří krásný porost stálezelených úzkých (P. angustifolia, P. media), mírně širokých pilovitých (P. latifolia) až po široké, celokrajné a opravdu nádherné listy (Phillyrea vilmoriniana, kterou považuji za jednu z nejhezčích evergreen rostlin). Kdybych dělal zelený živý plot, osobně bych dnes už zapojil nízké stálezelené duby! Quercus coccifera a Q. rotundifolia, dělají dlouhá léta husté, neproniknutelné keře. I korkový dub Quercus suber se tak dlouhou chová, ale mrazuvzdornost je u něj taková zvláštní, nevypočitatelná. Někdy je hlášeno z Arizony, že přežil -30°C, jindy po -20°C omrzá. Vyšší živý plot by dlouho fungoval i z Quercus ilex, ale tam by bylo potřeba častěji řezat. Pro fajnšmekry je možné použít i horské mexické druhy jako Quercus galeanensis, hintoniorum nebo miquihuaensis, které jsou odolné, ale tyto se blběji shání. Viděl jsem u nás i dvoumetrové keře Choisya Aztec Pearl, která také neopadává. No a samozřejmě nesmím opomenout skvostný a neskutečně odolný Cistus laurifolius, který po letech také doroste až do 2 metrů výšky.
Takovou hezčí a zajímavější alternativou k bobkovišním jsou bobkovišně portugalské (Prunus lusitanica), jejíž kultivar Tico je opravdu povedený a navzdory tomu, že je to Prunus lusitanica var. azorica, původem z Azorských ostrovů, tak je plně odolný a dokonce všechny zástupci Prunus lusitanica zvládají lépe mrazy, holomrazy i slunce, než klasické bobkovišně Prunus laurocerasus!
Pak lze ještě uvažovat o vonokvětkách (Osmanthus) hlohovkách (Rhapiolepis), planikách (Arbutus) mahoniích (vzrůstnějších typu M. japonica) a v neposlední řadě úžasných aukubách (Aucuba) a mnoho a mnoho dalších :D .

ad majoxx87: Tak to je výzva :lol: . To je tak blbé stanoviště a požadovaná výška rostliny, že do toho zapadají opravdu snad jen opuncie :lol: . Pokud u vás relativně dost prší, tak lze uvažovat třeba o Rubus hayata-koidzumii nebo podobných půdopokryvných Rubusech. Ty ale trpí zimním sluncem, pokud není sněhová pokrývka... Eventuelně bych tam zkusil nějaké "mongolské" druhy, jako Lycium ruthenicum, Nitraria sibirica, Malacocarpus crithmifolius, ale sehnat poslední 2 zmíněné je skoro nemožné :D .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Jedlý živý plot

Příspěvekod majoxx87 » 26 kvě 2022, 10:13

Ďakujem za tipy chlapi S6 ... Kaktusy sú zatiaľ v zálohe (pripravené v kvetinacoch :D ).. skúšal som tam zatiaľ rubus articus - nedal som však tomu veľa energie a tak to aj dopadlo... A mám tak ešte na skúšku cornus canadensis (v najmenej oslnenej casti) a ešte prunus pumila depresa tak sa to snažím polievať, aj keď aj to je umenie, keďže tá voda zväčša len stečie dole... na tej čerešni budú nejaké plody tak ak prežije tak skúsim narobiť budúcu sezónu senenaciky... A skúsim asi ešte nejaky iný rubus, prípadne vložím energiu a skúsim zohnať nejakých tých "mongolov" čo radí Radim... A keď nie tak pôjdem po niečom "neuzitkovom" :wink:
Naposledy upravil majoxx87 dne 26 kvě 2022, 19:57, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
majoxx87
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 led 2017, 17:59
Bydliště: Považská Bystrica, 298 m.n.m.

Re: Jedlý živý plot

Příspěvekod amy80 » 26 kvě 2022, 15:39

Radime díky, opět jsi studnicí informací a dáváš tipy i na rostliny o kterých jsem v životě neslyšela :lol:
Já se tím proberu a pozjišťuju dostupnost a vhodnost do mých podmínek.

U nás je ten problém, že jde o lokální mrazovou kotlinu - takže vše stálezelené tady asi bude mít tendenci usychat když bude půda déle zamrzlá... a taky jde o půdu hodně kyselou - na pozemku dřív hojně rostly jehličnany, a nad částí pozemku se od sousedů tyčí ohromný smrk, ze kterého všechno padá k nám, a kořeny zasahují dost daleko do naší zahrady... takže potřebuju vysloveně kyselomilnou, a přitom na výživnost půdy nenáročnou rostlinu :(

Jo a na tu portugalskou bobkovišeň jsem už koukala v zahradnictví, jestli je vážně odolnější než její běžnější sestra, asi by stála za zkoušku!
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků