zvířecí nájemníci

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod Jožka » 25 bře 2024, 19:56

EvaOstrava píše:Kočka testuje sousedův nový skleník
Obrázek

Tak to je paráda, já myslel že jenom můj kocour má takové nápady že všude vleze.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1203
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod ivan » 27 bře 2024, 13:40

...už cca týždeň si straky robia hniezdo na "stredomorskej" pinii (Pinus pinea) iba v cca 4m výške a cca 5m od fasády baráku :lol: : ....všetky ostatné straky už dávno hniezda majú- toto sú asi tie "naše" mládé, ktoré vlani žrali (a zožrali) do posledného zbytku to 1% čerešní (višní...)čo ostalo po mrazoch)- a teraz si robia hniezdo vlastne hneď vedľa čerešni :P...(vlani sa "delili" o čerešne , moruše, višne,.... s holubmi hrivnákmi, drozdami, škorcami...)
...mám taký pocit, že onedlho si budú robiť všetky vtáky hniezda až na parapetoch :lol: ...v lese a na poliach už vtáky nežijú - sú v záhradách- úplne stratili plachosť (sú tam, kde je ľahko dostupná potrava (hmyz + ovocie)...veľké polia sú "sterilné"- bez hmyzu (a bez remízok)
...napr. aj tieto sťahovavé (pažravé) holuby :
https://sk.wikipedia.org/wiki/Holub_hrivn%C3%A1k
stratili plachosť úplne (voľakedy ich polovníci lovili, boli mimoriadne plaché)- teraz sú premnožené- len na našej záhrade majú 2 hniezda( a v okolí spústa ďalších hniezd) a už hniezdia aj na parapetoch (a v hrantoch) v mestách na panelákoch :lol:
...a o medveďoch ani nehovorím...tie stratili plachosť úplne...(naši západní susedia z ČR)- asi netušia prečo som spomenul medvede 8) ...v Čechách problémy s medveďmi nie sú, vlastne medvede nemajú...
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod Jožka » 28 bře 2024, 08:07

Ivan- holubi hřivňaky, hrdličky, špačky, kosy všechny tady máme. To co nezničí mráz likviduje ptactvo. Jahody jsem už vzdal neboť ptáci byli rychlejší než já. A co se týká medvědů, tak byl u nás ve vinicích spatřen mladý medvěd který zřejmě přešel blízké hranice ze Slovenska.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1203
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod nene » 28 bře 2024, 10:18

Jožka - medvěd? Teď někdy?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod Jožka » 28 bře 2024, 11:03

Nene- údajně viděli mladého medvěda mezi Lipovem a Louku, psali o tom i v novinách. Že zabloudil ze Slovenska, no doufám že si ho s něčím nespletli.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1203
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod ivan » 28 bře 2024, 12:52

nene píše:Jožka - medvěd? Teď někdy?

...CHLAPI- TO CHCE "KLUD A ROZVAHU" :lol: ...jeden maličký medveď v Čechách :lol: ....ale teraz vážne...u nás je situácia oveľa vážnejšia- medvede sú všade (už 2x sme sa napr. predvlani a vlani otočili z hubačky pri Prievidzi- a vlastne sme ani neboli v lese...keď sme videli asi na 200m medveďa, ktorý nebol vôbec plachý bol cca 150m od dediny...v tej lokalite mal napr. medveď zimný brloh 100m od posledného baráku v dedine...je to tu OTRAS...a takýchto prípadov (je každý deň veľa -a domáci to ani nikde nenahlasujú)....ň
- len nedávno behom pár dní sme tu mali:
https://www1.pluska.sk/krimi/medved-tah ... sme-tatier
https://www.aktuality.sk/clanok/ewFEzvQ ... -medvedov/
https://www1.pluska.sk/regiony/hrozivy- ... ampaign=KS
....toho medveďa po incidente videli (no zákon neumožňuje odstrel)- najprv to treba "zvážiť"- či vôbec odstrel...a potom ho 2 týždne "naháňali" polovníci (zásahový tím)...komédia...mňa vtedy napadlo, že bude treba povolať posily z okolitých krajín- alebo rovno pozemné jednotky NATO+ ešte minimálne zo stíhačkami...po smrtelnej tragédii sa tu robil "cirkus"- namiesto okamžitého odstrelu problémového jedinca ...(máme niekoľko tisíc jedincov medveďa na malom Slovensku)- ...a teritórium im už nestačí...
Jožka- aj u nás behali medvede v posledných rokoch tu na JZ- aj vo viniciach (...ďaleko od lesov)
EDIT:týmto nechcem robiť "turistickú" antireklamu Slovensku- našim horám- je tu naozaj krásne :P
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod nene » 28 bře 2024, 19:45

Jožka píše:Nene- údajně viděli mladého medvěda mezi Lipovem a Louku, psali o tom i v novinách. Že zabloudil ze Slovenska, no doufám že si ho s něčím nespletli.


Doma na severu se nám medvěd za barákem vyskytne docela často, větší sranda to byla před několika lety na jihu, kdy jsme se při výletech pěšky a na kole "potkávali" s medvědem na Mikulčicku a Tvrdonicku - ono nás totiž vůbec nenapadlo, že tam to tmavé v tom houští by mohl být medvěd - no a on měl naštěstí rozum a vždycky se klidil. Byly stopy, byly ....jak to napsat slušně :lol: , byly stromy odřené v abnormální výšce. Ale nedošlo nám to dokud nebyla i zpráva v novinách. Sice nás to letmo napadlo, ale odmávali jsme tu myšlenku velice rychle. Medvěd? Na jižní Moravě? (Jooo, bejvávalo, kdysi nejhorší dravec na jihu byl komár). Narazili jsme tam na něho několikrát, protože nejezdíme po cestách, ale radši polňačkama a lesníma cestama. Ale vždycky to byl jen stín mezi stromy a praskot větví v houští. Vědět, že je tam medvěd, tak jezdíme jinam - proto se ptáme. Ono tam u Moravy moc místa na cyklisty a ještě medvěda není. :wink:
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod minka » 02 dub 2024, 10:13

Včera na mě vykoukla pod roštím ještěrka, ale hned zmizela. Je to brzo, ale snad už větší mráz nebude.
Uživatelský avatar
minka
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 359
Registrován: 04 čer 2013, 09:58
Bydliště: jindřichohradecko 475m/n.m.

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod Zebín » 02 dub 2024, 21:11

minka píše:Včera na mě vykoukla pod roštím ještěrka, ale hned zmizela. ...


Taky jsem měl na ještěrky štěstí. V pátek 29.3. jsem se jedné lekl při zvedání podplotového pásu a hned na to v sobotu mi jedna před zahradou vběhla pod kola. :shock:
Zebín
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 08 úno 2024, 21:19
Bydliště: Ostravsko, 258 m n.m.

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod Zebín » 02 dub 2024, 21:23

Taky mě o víkendu zaujala "podivná včelička ala kolibřík", dohledáno, že je to Dlouhososka velká. Nepamatuji si, kdy jsem ji předtím naposledy viděl a jestli vůbec. Zajímavý hmyz.
Obrázek
Zebín
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 08 úno 2024, 21:19
Bydliště: Ostravsko, 258 m n.m.

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod mirka » 02 dub 2024, 22:40

U nás ji vidívám už pár let, když se objeví ráda ji pozoruji. Je to zajímavý drobeček :)
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod FranTom » 04 dub 2024, 11:35

Pokud je to co si myslím tak bacha je to hajzlík:
Dlouhososka velká
Zvýšenou aktivitu projevují samičky zjara. Do prvních květů kladou vajíčka. Vylíhlé larvy se přichytí na drobné včely, které navštíví květ a vniknou takto do jejich hnízda. Zde se larva živí pylem a včelími larvami. Parazituje takto především na pískorypkách.
FranTom
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 43
Registrován: 21 črc 2023, 14:11

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod EvaOstrava » 04 dub 2024, 13:06

To jsem nevěděla, že je to parazit. Já znám spíše hezkou dlouhozobku svízelovou, se sosákem jako dlouhá tuha z pentilky. No jo, příroda zařídila, že prostě někteří nedokáží přežít bez parazitování na jiných. Nejspíš se tím vytváří rovnováha v přírodě. Ale dlouhososky jsou považovány za užitečné opylovače.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod Zebín » 04 dub 2024, 19:09

FranTom píše:Pokud je to co si myslím tak bacha je to hajzlík: ... Parazituje takto především na pískorypkách.


To by sedělo, vyfotil jsem ji asi tak necelý metr od naskládaných polínek provrtaných dírkami určených pro včelky samotářky.
Zebín
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 08 úno 2024, 21:19
Bydliště: Ostravsko, 258 m n.m.

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod Franz » 04 dub 2024, 21:21

Obrázek
taky se musím pochlubit ochočeným kosákem hnízdí všude možně po sklenících už 5 let vždy bezprostřědně v dosahu lidí a chodí na snídani zobat drobky
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 45 návštevníků