Aktualní počasí

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Josef » 18 dub 2024, 09:20

Ždársko ráno jasno, bezvětří a teplota -5°C. Na tuto dobu zde nic nového. Proto venku sázíme vše až po 1. květnu, nebo ještě o něco později bez ohledu na to, jaké počasí bývá v dubnu. To dopadne zde vždy stejně.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 630
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Hofis » 18 dub 2024, 09:43

No, Ivane, abych řekl pravdu, tak už i mě, věčného optimistu, ten optimismus ještě z konce minulého týdne začíná pomalu, ale jistě, opouštět. Což o to, měl jsem více méně pravdu, žádné -2°C se včera ani předevčírem nekonaly, jak bylo ve výhledu, ale to jsem ještě nevěděl, co si pro nás nevyzpytatelná příroda připraví na víkend. :( Pokud to půjde od severozápadu až severu, tak by to mohlo být ve Varnsdorfu ještě "relativně" v pohodě, zastavovalo by se to na návětří těch kopečků u nás a tvořila se oblačnost pravděpodobně i se sněžením, ale ono to vypadá na to, že se to proudění právě na tu nejkritičtější noc z neděle na pondělí stočí na severovýchodní, a to pak bude naprostá zahradní apokalypsa, skutečně srovnatelná s květnem 2012. To by u mě mohlo být klidně i nějakých -5°C. S13 A o víkendu už jelo opravdu všechno naplno, tomely měly výhonky i 2 cm, rašila dokonce i moruše Trnavská, na kolomiktách už byla poupata, kvetly naráz třešně, jabloně i švestky (to jsem taky ještě neviděl :) ), atd., atd. To by byla opravdu spoušť nevídaných rozměrů a asi by pomrzly i fíkovníky u zdi na chráněných stanovištích. Prostě katastrofa. E7 Je tam sice ještě jedna malá jiskřička naděje, že se nad Českem v neděli vytvoří taková menší podružná tlaková níže, která chvíli vydrží a mohla by alespoň to nejhorší trochu odklonit, ale s každým dnem jsem skeptičtější a skeptičtější a opravdu to pro mě na severu Čech zatím vypadá na ten nejhorší možný scénář v noci z neděle na pondělí. :(
No, a v Praze zase řeším jiný problém, tady už extrémně začíná chybět voda. Za březen srážky 4,8 mm, za duben zatím 5,5 mm, prakticky dva měsíce nebyl nějaký slušnější déšť. Doufal jsem v nějakou slušnější dešťovou epizodu tento týden, ale rozplynula se doslova jako pára nad hrncem. Nakonec budu rád, když tady v Praze o víkendu alespoň trochu něco naprší. Takže květen minulého roku, akorát že letos už v dubnu. Jak psal onehdá v květnu minulého roku Ruda, zimu a sucho jsme tu ještě neměli... S13 Zas na druhou stranu alespoň se v těch chladných dnech nevypařuje tolik vody. Takže to možná v té Praze i nakonec pomůže překlenout vegetaci toto extrémně suché skoro dvouměsíční období. :? No, děj se vůle boží...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3820
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod radek.god » 18 dub 2024, 09:53

Ja bych radsi teda to slunce, klidne sucho, ale hlavne modrou oblohu.
Zatim mi v Praze nic neusycha.Spis se to probouzi pomalu a timto aktualne spatnym pocasim se to dost zpomalilo.
Vodu muzu nacepovat z kohoutku nebo pouzit tu z vany.Stastnejsi z vas s pozemkem muzou mit hadici , idealne s vlastni studnou nebo nejakym zasobnikem vody z destivejsich dnu. Ale to teple a hlavne slunecne pocasi proste neudelame nikdo :-(
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1757
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod stefanos689 » 18 dub 2024, 10:15

U nás díky mírnému větru a vysoké oblačnosti Tmin + 1.5... Rozhodne ale další ráno, v noci má být úplně jasno, ale větřík 2- 4 m/s by mohl to nejhorší odvrátit. Nor, amík i ICON nám na ráno dávají shodně +1, aladin vyhrožuje nulou. Snad se nad ránem neutiší vítr. Uvažuju, že v noci zažehnu ohně v sadu po směru větru tak na 6 místech, mám spoustu mokrého matroše na spálení.
stefanos689
oficír
oficír
 
Příspěvky: 503
Registrován: 27 pro 2011, 09:10
Bydliště: Závětrná strana Pálavy 172 m.n.m., USDA zona 7a/7b

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Radim K » 18 dub 2024, 10:39

Tak proudění se poslední dny stočilo na severní a neuvěřitelné se stalo skutečností. Stali jsme se mírným návětřím a zapršelo :D. 3 dny po sobě s úhrnem cca 7, 10 a dnes 6 mm, takže první rozumné srážky od začátku roku. Aspoň k něčemu je to dobré. Minimum za tuto epizodu zatím +0,5°C.

Honzo, ty jsi tu situaci před pár dny popsal skvěle, leč bohužel, pokračování nebylo tak zřejmé, jako je teď. Zjednodušeně řečeno se bude nad námi ten mrazivý vzduch motat jako špína v kýblu až do konce příštího týdne, čili času na zmrznutí úrody všude dost, ale je fakt, že se to nejhorší v podstatě smrsklo na 2 noci - na neděli a pondělí. Na východě území teda bude velký boj i zítřejší ráno.

Radku, právě přehršel horka a slunce způsobil, že nyní všechno zmrzne a ta voda z kohoutku a ze studny není nevyčerpatelná :-?
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1907
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod BXL » 18 dub 2024, 10:40

Radim K píše:Přesně na to datum jsem myslel. Místy to bude i horší. Zatím se zdá, že bude 2 týdny času na to, aby zmrzlo vše a všude. Nejspolehlivější model ECMWF je neúprosný. Vegetace je prakticky přesně na úrovni 18. května 2012, ale potenciál mrazu je ještě vyšší. Zpočátku bude ale většina nocí větrno a spíše oblačno, za týden však, na rozdíl od teploty ve výšce, tyto jevy těžko předpovědět.

Takový další Aladinův vtípek: večerní výstup nám dával na nadcházející noc až 30 cm sněhu a následující noc vyjasnění na sněhové pokrývce :lol:

*
Dobrý deň,platí to aj pre SK?
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 523
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Radim K » 18 dub 2024, 10:46

V trochu menší míře ano, ale jih středního Slovenska by na tom mohl být výrazně líp, než území ČR, samozřejmě nutno připočíst vlastní mikroklimatické charakteristiky a vlivy orografie pro danou oblast.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1907
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod moonvil » 18 dub 2024, 12:12

Tak mám dobrou zprávu - kolomikty, arguty a réva už nezmrznou. Hned o starost míň :wink:
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4095
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod ivan » 18 dub 2024, 16:19

...možno by boli tento rok aj jablká- napr. zimná jabloň (Topaz):
Obrázek
...ešte ohrniem zemiaky(majú cca 15cm vňať)- tá pod zemou nezmrzne,...., prikryjem jahody (majú nahodené už jahody...)- či to pomôže uvidíme, ostatné- čo sa má stať sa stane - nič iné(stromy, kríky) sa zakrývať nedá- fučí a fučí,....
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1792
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Diana.Jerem » 18 dub 2024, 16:31

moonvil píše:Tak mám dobrou zprávu - kolomikty, arguty a réva už nezmrznou. Hned o starost míň :wink:


Takže už máš, Míšo, "sklizeno?"
Michala
Uživatelský avatar
Diana.Jerem
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 851
Registrován: 13 úno 2013, 12:01
Bydliště: Písecko, 500 m n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod dzani696 » 18 dub 2024, 17:16

Po oberačke je aj u nás. A figy to schytali tiež,predpoveď 0 skutočnosť -2°C
Obrázek

Obrázek
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod moonvil » 18 dub 2024, 17:32

Jo, vypadá to přesně takto. Něco málo jsem zakryl, ale jen tak na košt.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4095
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Ragnar » 18 dub 2024, 18:07

moonvil píše:Tak mám dobrou zprávu - kolomikty, arguty a réva už nezmrznou. Hned o starost míň :wink:

Ano můžu potvrdit. Ještě bych připojil Tomely, sem tam nějaký výhon sice není naprach, ale myslím že jen čeká na další kolo. :D
Ragnar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 06 kvě 2018, 21:23
Bydliště: Okolí Brna

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod mates » 18 dub 2024, 18:14

U mě ráno v půl šestý nula. Odpoledne jsem kontroloval zahradu, zatím snad všechno ok, akorát pár jahod to odneslo a částečně vinné révy. Arkadia je "cugrunt", Mečta fermera tak napůl až dvě třetiny spálené a Naděžda Azos vypadá naprosto netknutě. No ale jak píšou Hofis a Radim, to nejhorší je ještě před námi. Každý den okukuju holátka na peckovinách a nashi a říkám si jaká to bude škoda..... No nezbývá než doufat a říkat si, že kanadky to kdyžtak zachráněj.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 575
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod kasta » 18 dub 2024, 18:25

u me zatim skody zadny, co slo uklidit, uklizeno a ted resim jestli hodit netkanku pres kolomikty, jenze tam trochu pofukuje, to by tam asi dost plandala, tak to asi jeste tuhle noc risknu, zatim je dokonce tepleji nez vcera...
Obrázek

jinak na snimcich z druzice je hezky videt jak se ten studeny vzduch, co sem miri, pod Islandem uz trochu micha s tim teplym co prisel z jihu po atlantiku, tak to pristi dny treba trochu pomuze :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1317
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků