Aktualní počasí

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod kaossik » 26 dub 2024, 20:57

Dnes jsem rozbalil. Dvě vrstvy netkanky neměly na cokoliv vliv. Kolomikty komplet kaput. Netkanka s jutovým filcem přes korunku trnovniku hunatého nepomohly. Kombinace netkanka a petrolejka mi zachránilo menší desítky květů na naší oblíbené odrůdě kens red, i nějaké samčí výhony a asi 5 květů na chinensis, za což jsem rád, jsem totiž zvědavý na plody, problém bude ještě jak to opylit. Takto se zachránil i tažeň révy. Co je komplet v pohodě jsou fikovníky. Pomohlo chráňené stanoviště, případně teepee způsob balení vrstva netkanky a jutoveho filcu bez aktivního zdroje tepla.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1190
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod ivan » 26 dub 2024, 22:49

...nasadených plodov mali jahody dosť, som zvedavý ako dopadnú...prikryté boli všetkým možným (aj nemožným :x )
Obrázek
(sadené boli v decembri...)
- včera som bol v Štúrove- v meste nemrzlo určite- krásny- neomrznutý figovník (najstaršie listy mal už aj 20cm veľké+ brebu- plody už plne vyvinuté...nádhera)
Obrázek
Obrázek
Braňo70- určite už aj u teba sú figovníky v takomto štádiu...keďže ani u teba ani v marci(ani v apríli) nemrzlo... S6...prípadne daj aj nejakú fotečku
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1799
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod nene » 27 dub 2024, 00:42

Slimáci nepomrzli :x
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4256
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod ivan » 27 dub 2024, 07:55

nene píše:Slimáci nepomrzli :x

nene, predpoveď pre nás bola na noc +8°C, kleslo to na +3,6°C, pri zemi +0,4°C( našťastie sa po polnoci zamračilo).... spomenul som si na planty, čo ste včera chceli sadiť, neviem ako u vás- ale asi by im to neprospelo...
- a slimáci?- tí nepomrznú ani pri -10°C- veď tohto roku začali všetko žrať už koncom januára:
viewtopic.php?f=6&t=511&start=330
viewtopic.php?f=6&t=511&p=133787#p133787
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1799
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod EvaOstrava » 27 dub 2024, 08:12

U nás jednou před x lety opravdu vymrzli slimáci. Byly tehdy silné holomrazy a tak jim vymrzla vajíčka. Ale pokud je teplá zima a slimáci se brzo vylíhnou, tak se umí dobře schovat, což vajíčka právě neumí. Měli jsme dva roky od nich pokoj. Jenže při těch holomrazech vymrzlo i dost rostlin.)-:
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 914
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Hofis » 27 dub 2024, 09:35

Rudolf M píše:Ve výhledu jsou naopak poměrně stabilně teplé situace s náznakem tlakového bahna od JV...

Kéž by, po necelých 5 mm úhrnu srážek za březen a necelých 14 mm úhrnu srážek za duben není u mě v Praze úplně optimální situace. A už zase to začíná pražit. Nějaké alespoň několikadenní tlakové bahno nad Prahou by to opravdu chtělo. A každý den nějakou slušnou separátní bouřku, co pěkně stojí na místě, než se vyprší. Beru jakoukoliv vláhu ve všech podobách. :?
A ani ve VDF není situace, co se srážek týče, kdovíjak růžová. 5,6 mm za březen také nebylo nic moc. 26,4 mm za duben už je o trochu lepší, pořád ale výrazný deficit za poslední 2 měsíce. No, po tom, co všechno krásně zmrzlo je třeba na to začít nahlížet jinak. Ideální by bylo, kdyby teď na začátku května krásně napršelo a celé jaro začalo znovu a lépe. Ovoce už to nezachrání, ale alespoň by to mohlo pomoci stromům lépe zregenerovat. A teplé počasí by pak mohlo zase pomoci zelenině. Na nic moc jiného to ve VDF příliš nevypadá. Ukáže se se za pár týdnů.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3828
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod lipoti » 27 dub 2024, 11:25

Prošel jsem včera škody. Plody peckovin jsou komplet černý kromě broskví, který vypadají dobře. Ale neumím posoudit, zda se omrznutí neprojeví pozdějš. Podobně nejasně jsou na tom hrušky, kdy větší část plůdků vypadá nepoškozená, ale moc tomu nevěřím. U jabloní jsou většinou otevřený květy pomrzlý, u nerozvinutých poupat se ještě uvidí, ale třeba takový Mio vypadá, že si mrazů ani nevšimlo. Asiminy, tomely a moruše komplet bez listí.

U keřů je situace lepší, krytá réva a kiwi u jižní stěny jsou poškozený jen zčásti, přežila i část květů. Je ale pěkně vidět předěl mezi zateplenou půlkou domu (réva zhnědlá) a nezatepleným venkovním schodištěm (réva zelená). Nevypadají dobře kamčatky. Angrešty pomrzly tak z poloviny až dvou třetin, rybízy naopak z většiny asi ne. Muchovníky vypadají dobře, borůvky a hlošiny klidně kvetou a ze zakrytých jahod to většina dala. Maliny a ostružiny budou asi v pohodě.

Nakonec to dopadlo o kus líp, než jsem čekal. Zvlášť s jahodami jsme vůbec nepočítal.

Ani kytky na tom nejsou nijak zvlášť špatně, nejzajímavější jsou hosty, který vypadaly komplet zmrzle, jako po prvních mrazech na podzim, ale během několika dní se vzpamatovaly a není vidět žádný poškození.

Norové s námi už zase hrají oblíbenou hru, ve výhledu na 10 dní slibují velké srážky a jak se dni posouvají zprava doleva, sloupečky srážek se postupně smrskávají až vymizí úplně.
Naposledy upravil lipoti dne 27 dub 2024, 12:03, celkově upraveno 1
lipoti
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 22 led 2021, 19:27
Bydliště: Běleč u Litně, 280 mnm

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod nene » 27 dub 2024, 11:28

Ivan:

Taky jsme na vás v noci mysleli :D , o půlnoci jsme běhali s baterkou po zahradě, zimní bundy, čepice, 2°C...... naštěstí do rána to už nekleslo, ale....i kytky ve skleníku nám ráno sprostě nadávaly. Dneska už je tepleji, zítra, pozítří (jak bude čas) už je ale fakt vysadíme ven, jestli je umoříme v kelímcích nebo na záhoně je už teď nastejno, druhá varianta nám dá míň práce.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4256
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod nene » 27 dub 2024, 11:30

Překvapily hlošiny, sice teprve rozkvétají, ale snad jako jediné na zahradě vypadají, že ani nesněžilo a ani nemrzlo.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4256
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod ivan » 27 dub 2024, 12:32

Hofis píše:
Kéž by, po necelých 5 mm úhrnu srážek za březen a necelých 14 mm úhrnu srážek za duben není u mě v Praze úplně optimální situace. A už zase to začíná pražit. Nějaké alespoň několikadenní tlakové bahno nad Prahou by to opravdu chtělo. A každý den nějakou slušnou separátní bouřku, co pěkně stojí na místě, než se vyprší. Beru jakoukoliv vláhu ve všech podobách. :?
A ani ve VDF není situace, co se srážek týče, kdovíjak růžová. 5,6 mm za březen také nebylo nic moc. 26,4 mm za duben už je o trochu lepší, pořád ale výrazný deficit za poslední 2 měsíce....
Hofis - u nás je už momentálne situácia s vlahou fajn- teraz-( už sme tu za posledné roky v tomto období mali oveľa väčšie sucho) ...23.+24.4. niečo napršalo (cca 10mm)....(ale to sa môže veľmi rýchlo zmeniť- vietor si u nás svoju prácu robí dobre a poctivo- a vo výhľade na 10 dní máme stále veterno 40 - 60km/h- každý deň...)
- pre porovnanie:
https://www.intersucho.sk/sk/?mapcountr ... 2024-04-21
https://www.intersucho.sk/cz/?map=1&fro ... 2024-04-21
...takže- aj keď u nás máme za apríl úžasných takmer 50mm- VLHKEJšIE u nás nie je - vietor vysuší pôdu rýchlo- odpar je veľmi veľký S13 ...
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1799
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod kasta » 27 dub 2024, 19:02

rychla kontrola zahrady na berounsku a neni to tak spatne, jak jsem se bal. nejvic spalena je akebie, s opylovanim jsem se ani nemusel namahat, vse nove rasici je pryc. kornus kousa prisel o vsechny sve prvni kvety, jinak je netknuty. angresty v pohode, Kameniar je obaleny (pludky velikost spendlikove hlavicky).
Snad budou i nejaka jablka, i kdyz hodne kvetu je spalenych, dalsi ale nakvetaji. Hlosiny kvetou jako o zavod, obletuji je cmelaci a vypadaji naprosto ok. Svestky nebudou. Cerny rybiz je otazka, uvidim az casem, nektere ty nove nemaji ani pludek, na jinych neco je, ale jsou to pidikeriky. Exotika jeste spi (fikovniky, granat, jujuba, mucenka p.incarnata) leto muze zacit!
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1331
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod radek.god » 27 dub 2024, 21:41

kaossik píše:Kolomikty komplet kaput. ...Kombinace netkanka a petrolejka mi zachránilo menší desítky květů na naší oblíbené odrůdě kens red.

Kolomikty mi v Praze chciply vsechny tri. Z argut snad nechcipla zadna , teda prave az na ten KENS RED, kdy jsem se tesil casem na cervene plody ... :shock:
To je sucha vetev bez listu a znamek zivota.Bohuzel, jediny rizek z male rostlinky se loni ve vode nechytnul :-(
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1761
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod moonvil » 27 dub 2024, 22:14

Taky jsem konečně dokončil kontrolu na všech pozemcích a je to hodně špatný. Na stromech nezůstalo vůbec nic, dokonce zmrzla i většina dřínků, což se dosud nikdy nestalo. Zůstaly jen muchovníky, ale ty jsou teď pod obrovským tlakem všemožných škůdců, moc použitelných plodů tam nebude.
Ostatní bobuloviny ještě dokončují propad, bez poškození jsou snad jen rakytníky, ale uvidíme.
Každá další sezóna jako by se pokoušela trumfnout tu předchozí v různých peripetiích. Bude zajímavé teď sledovat jak se z totálního omrznutí budou vzpamatovávat jednotlivé druhy, ještě je teoretická šance na násadu záložních květů u asimin a pak jsem hodně zvědav jak rychle se oklepou jujuby, které přišly o cca 3cm výhony.
Třešně šly do hajzlu už pátý rok po sobě, to je taky supr série pro zdejší lokalitu. Kolomikty letos definitivně ruším, to sem prostě vůbec nepatří.
No a samozřejmě co nezmrzlo, to uschne - nasycení půdy aktuálně na cca 30%.

Jedno drobné pozitivum - díky teplému začátku roku jsou hezky nastartované fíkovníky, každým dnem očekávám zárodky letní násady, což je k tomuto datu skvělé.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4105
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod longr » 28 dub 2024, 06:48

Norové zase začínají strašit propadem teplot za týden. To jsem zvědav.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 392
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Jožka » 28 dub 2024, 08:50

longr píše:Norové zase začínají strašit propadem teplot za týden. To jsem zvědav.

Norové mají nejhorší předpověď nemá cenu se na to dívat. To i můj kocour má lepší předpověď.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1208
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kasta, moonvil a 29 návštevníků