zvířecí nájemníci

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod Pavuk » 21 říj 2018, 01:07

Nene dik, ano, je to Majka! :wink:
Slovo balkón je odvodené od slova kaktus, nie od slova prádlo!
Martin
Pavuk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19 bře 2017, 20:05
Bydliště: Sady nad Torysou (Košice-okolie), 214 m.n.m., západne orientovaný svah

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod nene » 01 led 2019, 17:28

Koukáme, že kaossik má zajímavé čmeláčí stránky
https://www.chov-cmelaku.cz
a určitě spoustu zkušeností.....pro pěstitele (nejen) zimolezů by to mohlo být přínosné téma :) .
My máme na baráku odvětrávanou fasádu (skelná vata) a čmeláci se nám zabydleli hned u vchodových dveří u prahu. Jsou tam už několikátý rok a spolunažíváme s nima v pohodě, přestože se nám neustále pletou pod nohy,... jsou klidní a nevšímají si nás- asi nás berou jako součást úlu :lol: . Naše přibývající zimolezy kvitují na jaře s očividným nadšením.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod Alena » 05 led 2019, 14:54

Lidi, jakpak to vypadá u vás na krmítkách? Je fakt, že zima je mírná, ale tady nevidím ani brk. V Budějcích býval na krmítku frmol, sýkorky, pěnkavy, zvonkové, jeden rok tam přilítla spousta jikavců, bývali tam stehlíci, dlask, ťuhýk, kosi a kdoví co ještě všechno, létali tam pravidelně nejvíc v deset a ve tři, ale tady jsem letos viděla všehovšudy jednou sýkorku a zvonka. Loni jich tu bylo vidět trochu víc, ale taky nic moc, a letos je to úplná mizerie... Ani nemusím doplňovat, skoro nic tam neubývá... Přes léto jsem vídala modřinky, teď nic.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod nene » 05 led 2019, 17:25

https://www.youtube.com/watch?v=OHU8oSLMvnQ

U nás taky ptačí klid, jablka na zemi nerozklovaná, kuličky černého jeřábu, které jsme nechali ptákům na zimu, nedotčené - kosi nejsou, prý pochcípali na nějaký virus....
Sýkorky nejsou moc vidět, ale ty se většinou objevují až s větším mrazem. Krmítko nemáme a poslední roky ani nekrmíme, argumenty proti přikrmování nám připadají vcelku rozumné.
Naposledy upravil nene dne 05 led 2019, 17:27, celkově upraveno 1
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod J.K. » 05 led 2019, 17:26

U nas tiez nic moc, ale staci sa cez den pozriet sem. Na vsetkych krmidlach maju vysoku premavku :-)
http://www.kukaj.sk/projekt/172-spevavce
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod moonvil » 05 led 2019, 21:00

Tady toho lítá spousta, úbytek je vidět akorát na těch kosech (k mé nemalé spokojenosti).
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod mirka » 05 led 2019, 21:36

Tak u nás ani jeden ks u sousedů tak dvě sýkorky je to špatné krmení u mne netknuté S13 !
V létě jsem pár sýkorek a vrabců viděla! V týdnu jsem slyšela skřivana ale je jinak nezvyklé
ticho :( !
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod Jožka » 06 led 2019, 18:07

Udělal jsem si nové krmítko a jenom co jsem ho vyvěsil okamžitě ho ptáci našli. Krmení bych mohl dosýpat denně, zájem je veliký.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod Pavuk » 10 led 2019, 01:13

U mna vsetky druhy, sykorky, pinky, vrabce, sem-tam glezg, sojky, vrabce a tri datle.

Od konca novembra dali cca 30kg slnecnice ciernej a par kil tych obrovskych lojovych gul. Je to ako jeden obrovsky, opereny, lietajuci zaludok S6 :shock:

V podstate nestihame doplnat zasobniky v krmitkach, nechapem. Ale je to kazdy rok tak, no teraz sa mi zda, ze este viac.
Slovo balkón je odvodené od slova kaktus, nie od slova prádlo!
Martin
Pavuk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19 bře 2017, 20:05
Bydliště: Sady nad Torysou (Košice-okolie), 214 m.n.m., západne orientovaný svah

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod ivan » 20 bře 2019, 08:47

V správach bola informácia, že u nás na JZ- túto zimu uhynulo 40 až 70% včelstiev S13 S13 ( čo mi potvrdil aj známy, čo mu ostalo z 12 včelstiev 6...). Aby sme mali dostatočné opelenie, bude treba asi viac pomáhať aj samotárkam. Tak ma napadla takáto rada: Hranoly so včelami samotárkami, čo mám umiestnené na najteplejšom mieste záhrady , premiestnim na chladnejšie miesto, lebo vlani v októbri bolo mimoriadne teplo a včielky sa z kukiel vyliahli na jeseň ( mali sa až na jar) a bez potravy hynuli ( v jeseni sa v týchto hranoloch vyliahlo viac ako 90%- ostatných cca 10% sa vyliahlo už minulý týždeň, čo je tiež veľmi skoro, keďže ešte nič nekvitne- veľa ich už zahynulo S13 ) Hranoly umiestnené v tieni sú OK, chladnejšie prostredie ich ešte "neprebudilo"- zatiaľ nič nekvitne- tak je lepšie , že ešte sa neliahnu včielky . Odkazy som dával sem:
viewtopic.php?f=6&t=146&start=675
viewtopic.php?f=6&t=133&start=840
Užitočný hmyz ubúda, škodlivý pribúda.... :x
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod Marek1970 » 20 bře 2019, 09:30

ivan píše:V správach bola informácia, že u nás na JZ- túto zimu uhynulo 40 až 70% včelstiev S13 S13 ( čo mi potvrdil aj známy, čo mu ostalo z 12 včelstiev 6...).

Tieto jarné televízne správy o úhynoch včiel sa stali už každoročnou rutinou. U mnohých včelárov sú tieto úhyny naozaj skutočnosťou ale máloktorý z nich si prizná, že svoj podiel na tomto stave má v 90 % prípadov samotný včelár.
Tlak na zdravotný stav včiel je skutočne obrovský, či už vplyvom chemizácie poľnohospodárskej výroby, vplyvom dávneho zavlečenia obávaného parazita - klieštika včelieho (Varroa destructor), vplyvom množstva vírusových a bakteriálnych nákaz, ktoré podobne ako u človeka existujú aj u včelstiev a množstva ďalších hrozieb, ktoré majú vplyv na zdravotný stav včelstiev (medzi ktoré patrí aj samotný včelár a jeho neodborné zásahy do života včelstva). Nebudem spamovať toto fórum včelárskou problematikou ale zimujem každoročne okolo 25 včelstiev a za posledných 10 rokov mi uhynuli spolu len dve včelstvá, pričom v jednom prípade išlo pravdepodobne o moje pochybenie. Takže verejné vyplakávanie niektorých včelárov nad tým ako im uhynuli včelstvá ma nechávajú chladným a ľúto mi je len samotných uhynutých včelstiev. Každú jar mám niekoľko telefonátov, aby som predal, daroval pár včelstiev včelárovi, ktorý má za sebou takýto úhyn. V minulosti som daroval množstvo včelstiev takýmto včelárom s výsledkom takým, že o rok o dva im to všetko znova uhynulo, takže z úcty k tomuto úžasnému hmyzu už takéto jarné požiadavky ignorujem.
Vytvárať podmienky pre včely samotárky a čmeliaky by malo byť samozrejmosťou pre nás všetkých, lebo nám prináša ich práca úžitok v podobe plodov. Je skutočne radosť pozerať, na tie bzučiace lietajúce "stroje" ako makajú a snažia sa v tranze navštíviť a opeliť čo najviac kvetov možno si uvedomujúc aký krátky je ich život a čo všetko musia stihnúť do jeho konca. Vážme si ich preto, a tak ako Ivan ale aj iní vytvárajme im podmienky, lebo ľahké to nemajú.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod pavell » 22 bře 2019, 22:59

Nedostatku opylovačů bych se na v Čechách ani na Slovensku nebál, řekl bych že pokud by zůstala jen třetina včelstev tak je dobré opylování zajištěno. Že si jich ale musíme vážit a vytvářet podmínky pro jejich zdárné přežití je svatá pravda, opravdu do nemají v dnešním otráveném a monokulturním světě lehké.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod MonikaV » 30 bře 2019, 21:01

Prosím poraďte, co je to za housenku?Díky moc.
Obrázek

Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod sasman » 30 bře 2019, 22:02

Pokud je velká kolem 4 cm, tak to bude ponrava chrousta nebo něčeho podobného. U mě jich jsou desítky v kompostu a mulči, ale nezaznamenal jsem od nich za léta žádné škody, ačkoliv jsem z toho měl ze začátku obavu.
https://www.prirodovedci.cz/zeptejte-se ... vedcu/1139
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod MonikaV » 31 bře 2019, 09:15

Sasmane: díky za info, jo vypadá to na tu ponravu chrousta,no když bude hluboko v zemi a nebude baštit kořínky, tak si klidně může na zahradě žít. :D
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků