Punica granatum - granátové jablko

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod alex » 14 lis 2019, 12:23

jediny problem je (aspon pre mna) ze su to odrody z tvrdymi kostkami.
Makke (to aj deti potom lubia) su viac nachylne na mraz.
Sumbar je asi naj (ale mozno len do -14)
alex
člen
člen
 
Příspěvky: 463
Registrován: 15 lis 2016, 17:30
Bydliště: Rajka, HU | 126m | USDA 7b

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod Honza123 » 14 lis 2019, 23:34

Tak to se dá vyřešit využitím šťávy (vymačkáním) :)
Honza123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 157
Registrován: 18 zář 2017, 23:02
Bydliště: Praha/Roudnice nad Labem (cca 200 m n. m)

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod Honza123 » 20 lis 2019, 22:29

Máš pravdu, ten Sumbar dá jen teploty kolem -14, možná -15. Letos zkusím dalších 7 odrůd (extra velké plody, něco s velkou odolností....). Jinak jsem slyšel že ty černoplodé odrůdy nejsou tak dobré jako ty červené. Zkusím Poosh siyahe yadz a uvidím (je z Íránu). Jinak se snad dostanu k odrůdě Ben Hur, ta má dost velké plody, ale v Evropě jí asi moc lidí nemá. Zkusím to zimovat jako fíkovníky, známý v Německu to ani na zimu nechrání. Říkal že do -18 st. je to bez problému.
Honza123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 157
Registrován: 18 zář 2017, 23:02
Bydliště: Praha/Roudnice nad Labem (cca 200 m n. m)

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod Marek1970 » 30 pro 2019, 14:20

Ahoj.
Dnes mi prišli z "východu" nejaké odrezky.
Pred tým ako ich dám zakoreniť, poprosím o nejaké rady.
Po prvé ako zistím na odrezku čo je jeho vrchná časť a čo spodná ??? Mne pripadajú tie strany absolútne neidentifikovateľné.
Druhá otázka. Už som sa snažil zakoreňovať nejaké odrezky v substráte profík pro výsev a množení a napriek tomu, že tu pár príspevkov nazad odznelo, že odrezky z granátov korenia ľahšie ako figovníkov, tak moja bilancia zakoreňovania piatich odrezkov z troch rôznych odrôd je čistá nula S13 .
Nerád by som prišiel aj o tieto odrezky.
Takže mám ich dať do perlitu alebo agrovaty (peničkova metóda), či len do čistej vody, lebo v substráte, ktorý mi u figovníkov funguje na 90 - 95 % je to fiasko.
Obrázek
Ďakujem.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod Radim K » 30 pro 2019, 14:43

Granáty zakořeňují opravdu dobře, u mě třeba lépe než kiwi a další, pro jiné "zakořeňovatele" snadné druhy. Na řízkách je vidět, jak zbylá patka po ustřihnutých bočních větvičkách směřuje vzhůru - tímto směrem řízky patří. Osvědčila se mi směs supres. substrátu + zeolit a perlit.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod Marek1970 » 30 pro 2019, 15:19

Radime ďakujem za radu.
Skúsim teda namiešať tebou odporúčanú zmes a budem dúfať, že tento krát sa to podarí.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod rbata » 03 led 2020, 18:42

V Bulharsku jsem odstřihl pár větviček, zahalil je do vlhkého hadříku a než jsem dojel domů tak už měly malé kořínky.
rbata
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 14
Registrován: 16 úno 2011, 14:44
Bydliště: Olomouc

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod adypro » 05 led 2020, 13:23

Dobrý den,
hrozně moc jsem se nadchla pro granátové jablko. Rozhodně si ho chci pořídit. Pěstovala bych ho poblíž Brna, na jižní straně u domu, na chráněném místě. Ze začátku asi ve větším květináči, časem určitě ve volné půdě. Prošla jsem celé toto vlákno a hledala jsem i po internetu. Ale nenašla jsem odolnější odrůdu než Hermione, ta se koupit dá. Jak jste dopadli Vy, co již nějaký čas Hermione pěstujete, roste neroste? Samozřejmě více se ukáže až na jaře. Popřípadě, ví někdo, kde sehnat nějaké ty odolnější ruské odrůdy?
Krásný den všem, Adéla.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod tomq » 06 led 2020, 00:00

Také zdravím, asi se rovnou připojuji k dotazu adypro nade mnou, u mě jde zase o odrůdu wonderful, už jsem si ho tedy pořídil letos brzy na jaře. Keřík byl v zimním spánku, ale bylo vidět, že je v dobré kondici a dobře rostlý. Nakonci března jsem ho zasadil a rychle vyrašilo skoro ze všech větviček, byl přes sezonu zastíněn hruškou, kterou jsme na podzim pokáceli takže už bude mít více slunce. Narostl pěkně, z 30 cm bylo nakonci léta 80 cm, ale ostříhal jsem ho trochu. Máte někdo zkušenosti jak roste, jestli se květy opylují v pohodě samy nebo je lepší či nutné lítat se štětečkem kolem dokola? Dál by mě zajímalo kolik opravdu snese mrazu a kdy už omrzá? Zda ho tvarujete řezem a kdy? Jestli v našem klimatu dozrává nebo je to spíš jen na okrasu, popřípadě i chuť plodů. Díky moc všem za odpovědi a zkušenosti.

takovýhle bylo v červnu
Obrázek
tomq
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 05 bře 2013, 16:15
Bydliště: Litoměřice 160mnm

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod moonvil » 06 led 2020, 11:07

Mám ho taky, ale ještě nekvetlo. V popisu stojí, že:
"Showy all year long. Visual highlights include orange-red blossoms in late spring and golden-yellow foliage in fall. Vibrant flowers attract butterflies and hummingbirds. Glossy green leaves are long and slender. Large red fruit has compartments full of soft seeds. Sweet and tangy flesh is ideal for juicing, but can also be eaten fresh. A natural source of Vitamin C, antioxidants, and fiber. If winter causes dieback, new growth from the roots remains true to variety. Needs winter protection in zone 7 and lower. Grows well in containers! Introduced to California in 1896. Ripens in September. Self-pollinating."

- takže snad samosprašné, ovšem doba zrání v Kalifornii v listopadu dává tušit, že spíše kontejner.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod Stanley_51 » 06 led 2020, 11:56

moonvil píše: Ripens in September - doba zrání v Kalifornii v listopadu

Michale, september je září. :D
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod moonvil » 06 led 2020, 12:06

Nojo no, pondělí...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod tomq » 06 led 2020, 12:46

Články na netu o granátových jablkách jsem si pročítal, jenže většina informací bývá z lokalit právě jako kalifornie nebo i indie, což se nedá srovnávat se střední evropou. Další články jsou takové obecné info z webů o zahradničení, že díky globálnímu oteplování můžeme jablíčka pěstovat i tady bla bla bla, ale žádné podložené zkušenosti, důkazy nebo výsledky, proto mě zajímají zkušenosti místních, kteří už pěstují granátovníky déle a hlavně venku i přes zimu.
tomq
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 05 bře 2013, 16:15
Bydliště: Litoměřice 160mnm

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod adypro » 06 led 2020, 19:05

Přesně tak, proto prosím pěstitelé se zkušenostmi ověřenými praxí, podělte se. Má to cenu zkusit pěstovat nebo ne? Granátovník by měl nejlépe situované místo na našem pozemku (slunce, chráněné...)
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod robo » 06 led 2020, 19:22

adypro píše:Popřípadě, ví někdo, kde sehnat nějaké ty odolnější ruské odrůdy?

Adypro na Tropiku mívají odrůdu Sumbar, sice není z Ruska ale z Turkmenistánu, ale myslím že je odolnější než Hermione nebo Wonderful.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků