Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Radim K » 08 zář 2020, 16:20

No, Miloši, kdybyste s Jurem H. dorazili, tak jsi mohl ochutnat další :lol: . Tak to někdy naplánujte, máte to kousek :lol: . Nebo aspoň pořád v rámci jedné republiky :D4 .

Těší mě, že pluoty zrají de facto podobně, jako je uvedené datum zrání pro jednotlivé odrůdy v oblasti Fresno v Kalifornii, u nás zrají o cca 1-3 týdny později, což není propastný rozdíl. Už se těším na to, co budou plodit jejich semenáče!
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod dědek Čeněk » 09 zář 2020, 07:18

Radime K, na fotkách vypadají krásně, dokonce se dají nakousnout na větvi (ozvu se, díky)...
Vypěstoval jsem letos 30 semenáčků myrobalánu (má zelený list a je vedle myrobalánu s červeným listem), asi polovina jich má list červený.
Zatím všechny semenáčky co jsem vypěstoval měly plody menší a chuť nikdy lepší než původní odrůda, některé byly ale úrodnější...
Čeněk
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod jardos » 10 zář 2020, 07:20

Radime, mas toho fakt pozehnane. Otazka je, ktory z tychto plodov je chutovo ozaj ze waw, ze sa zalizoval kazdi, kto to ochutnal :)..?
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 501
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod milas » 10 zář 2020, 08:17

Tak to by aj mňa zaujímalo...podľa mňa väčšina je jedlá,ale.... zázraky sa dejú iba občas...
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Radim K » 10 zář 2020, 20:54

dědek Čeněk píše:Radime K, na fotkách vypadají krásně, dokonce se dají nakousnout na větvi (ozvu se, díky)...
Vypěstoval jsem letos 30 semenáčků myrobalánu (má zelený list a je vedle myrobalánu s červeným listem), asi polovina jich má list červený.
Zatím všechny semenáčky co jsem vypěstoval měly plody menší a chuť nikdy lepší než původní odrůda, některé byly ale úrodnější...
Čeněk


Přesně tak, s tím myrobalánem jsem to měl stejně, když jsem vyséval semena červeného, který rostl vedle zelenolistého. Asi polovina listy červené, druhá zelené. Naopak z červenolistého, který rostl osamoceně, jsem měl 100% čistě červených.
Pěstuji už semenáče téměř z každé (odrůdy) peckoviny. Je tam ta výhoda, že člověk už za 2-4 roky zjistí, co z toho bude (rekord mám první kvetení a nasazení plodu 11 měsíců po vyklíčení). U jádrovin je to v dobrých podmínkách na 5-10 let. Z jádrovin nám zatím ze semenáčů plodila jen nashi hrušeň, která bohužel poslední 2 roky je kvůli mrazům bez plodů, ovšem předloni, kdy poprvé zaplodila, měla plody 500 - 600 gramů, už se těším, až zaplodí pořádně, radši jsem ji už přerouboval, kdyby se s matečnicí něco stalo.
Jaké semenáče vám kdy zaplodily? Byly to semenáče z konkrétních odrůd, nebo prostě z plodů, které vás něčím zaujaly, tak jste je vysel?

jardos píše:Radime, mas toho fakt pozehnane. Otazka je, ktory z tychto plodov je chutovo ozaj ze waw, ze sa zalizoval kazdi, kto to ochutnal :)..?


Jak jsem psal v úvodu toho příspěvku, také jsem čekal spíše fádnější chuť blumy, ale byl jsem velmi příjemně překvapen, ta chuť je mnohem "plnější", asi jako když srovnáš Morus alba černoplodou a Morus rubra, jestli mi rozumíš. Ta chuť je někde jinde. Jako by plody měly větší koncetraci chuti a to zejména u Flavor Supreme pluotu a Cot-N-Candy apria. Aprium má úžasné silné aroma, to zase u pluotů trochu chybí. Konkrétně pak u Flavor Supreme se olizovali všichni, kdo jej chutnali (jako jediný měl více plodů). Rozhodně netvrdím, že jde o zázrak, ale já jsem nadmíru spokojen a jsem rád, že jsem měl to štěstí přijít k množství odrůd pluotů a dalších S14 .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod airbusy » 11 zář 2020, 18:42

RadimK
A ktora z tych odrod mala najviac cukru v duzine, nemeral si nahodou obsahb cukrov refraktomerom? Podla tvojho hodnotenia, co si pisal, tak najlepsia bude asi Cot-N-Candy z hladiska plnosti chuti, ak som to spravne pochopil :-) A mas aj porovnanie chuti aj u inych Flavour pluotov? Asi na nich nebyva tolko plodov, ako u hybridnych myrobalanov a niekde som cital, ze pluoty maju problem s opelovanim. Nic take si nezaznamenal?
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Radim K » 12 zář 2020, 00:57

airbusy: to jsem neměřil, ale určitě by to byla právě Cot-N-Candy, rovněž by "vyhrála" i v plnosti chuti. Flavor Supreme je ale úžasně šťavnatý, což je něco, co meruňkový Cot-N-Candy zkrátka nemá :wink: .
Když bych srovnal třeba Flavor Supreme, Dapple Supreme a Dapple Dandy, tak jsou si chuťově i vzhledem velice podobné, ale příjemné je to, že zrají cca o 2-3 týdny od sebe, takže Flavor Supreme byl třeba od konce července, pak v půli srpna Dapple Supreme a na konci srpna Dapple Dandy. Mezitím tu a tam pár plodů jiných pluotů.

Co se týče možnosti problému s opylením, asi bych tomu věřil, ale vzhledem k tomu, že nejstarší stromky pluotů máme v sadu 4 roky, ale drtivou většinu jen 1-3 roky, tak nemohu pořádně posoudit. Dalším faktem je, že 2 z posledních 3 jarních období byly značně nepříznivé pro vývoj plodů a také - a to je asi nejpodstatnější, v sadu a na zahradě máme několik set odrůd a druhů z rodu Prunus, takže teoreticky by případný problém s opylením měl být tímto řešen.
Letos tedy nejvíce plodil 4 letý Flavor Supreme a ani ne 3 letý Dapple Supreme. Řekl bych, že na svůj věk a velikost byly tyto docela "obstojně obalené" :lol: .
No, jsem zvědav, až jednou na jaře nezmrzne 97% všeho, to pak bude ještě o něčem jiným :lol: .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod dědek Čeněk » 12 zář 2020, 07:48

Radime K, díky za popis chutí pluotů, když si pustím některá videa na jůtů s pluoty a vidím jak si tam pěstitelé pomlaskávají, tak jim i věřím, ale většina stromů tam není obalená plody pluotů.
První semenáčky myrobalánu jsem vypěstoval asi před 40 lety všechny jsem přerouboval švestkami (jeden i meruňkou). Další asi před dvaceti léty a jeden červenolistý mě zaujal brzkou plodností.
Ten jsem zachoval jako okrasný a zároveň i pro půlitr dobré pálenky na zimu do čaje. Druhý používám jako zkušební, nyní má naroubováno šest odrůd a průběžně je měním.
Letos jsem vysel další pecky (syn vyměňuje ovocné stromy na zahradě), většinou počítám s naroubováním, na zkoušení semenáče nemám prostory, proto musím vybírat odrůdy co stojí za to pěstovat
(zahrada je osamocená v lese a sršně a vosy zlikvidují polovinu úrody).
Jediný pluot Melitopol po čtyřech létech jsem neochutnal (když se příští rok neukáže půjde ven) a druhý Flavor Heart to není, japonky se zdají ke mě plodností přívětivější...
Čeněk
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod airbusy » 13 zář 2020, 07:22

RadimK
Mas aj nejake neskore pluoty, co este maju tvrde a nezrele plody v tomto case na strome? Najlepsie je asi na jeden stromcek nastepit viac odrod, jednak sa budu lepsie opelovat a jednak sa rozsiri doba dozrievania a zberu plodov. Moze ten stromcek vyzerat aj esteticky zaujimavo :-)
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Radim K » 13 zář 2020, 11:31

Poslední byl Dapple Dandy a ještě jeden pluot, který měl jen dva plody, teď si nemůžu z hlavy vzpomenout, který to byl :D .
Určitě by šlo na jeden stromek dát více odrůd, zvlášť pro malé zahrady je to jediná možnost jak mít více odrůd :)
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod adypro » 29 zář 2020, 11:01

Dobrý den,
nevíte někdo název a popřípadě, kde sehnat klidně i roub tzv. špendlíku - (Ne! mirabelky), jedná se o malou švestku, tvarem plodu i barvou, dozrává ale v červenci. Jedná se o starou krajovou odrůdu, častá byla na Letovicku...nemáte někdo na zahradě? Moje babička by ji hrozně moc chtěla opět získat, včas s dědečkem nenaroubovali a strom již dodělává a roub už z něj nelze získat. Ráda bych toto přání babičce splnila, pokud by se našel někdo ochotný. Děkuji Adéla.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Radim K » 29 zář 2020, 11:13

Adélo, roub klidně pošlu v zimě :) .

Zajímalo by mě, kde jsi zjistila, že by se měly pravé špendlíky vyskytovat na Letovicku? :shock: Docela to tam znám, ale nikdy jsem se s nimi nesetkal. Za to myrobalánů jsou tam desítky typů, jako na sousedním Boskovicku.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod moonvil » 29 zář 2020, 11:21

Roub špendlíku klidně poskytnu i já.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod adypro » 29 zář 2020, 13:06

Radim K píše:Adélo, roub klidně pošlu v zimě :) .

Zajímalo by mě, kde jsi zjistila, že by se měly pravé špendlíky vyskytovat na Letovicku? :shock: Docela to tam znám, ale nikdy jsem se s nimi nesetkal. Za to myrobalánů jsou tam desítky typů, jako na sousedním Boskovicku.


Takže se to jmenuje pravý špendlík??? Opravdu? Kdykoliv jsem to totiž někomu řekla, myslel tzv. srálku - mirabelku. Tchán dělá celý život v sadech s ov. školkou a též to vůbec neznal. Myrobalán je duranec? Těch je tam všude plno, to je pravda, to máme i na zahradě plno planě vyrostlých.

Babička i děda pocházejí z Křetína u Letovic (dříve Dolní Poříčí) a tam to měl skoro každý u domu, ale dnes už to nikdo nemá, nebo jsou to jen staré stromy, které už nevyženou mladou větev. Za roub případně rostlinu budu velice vděčná (tchán by mi ji určo narouboval). My máme v Křetíně chalupu a starý špendlík tam na zahradě fakt máme, ale možná už nedožije jara. Babička bude mít obrovskou radost, když jí ho seženu! Byl by to skvělý dárek.

K Moonvilovi si můžu i zajet, to mám blízko, Radime, leda že bys mi ho poslal i s tím granátem, pokud bude...? :)
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Radim K » 29 zář 2020, 21:07

Ta nomenklatura Prunusů je taková dost zmatečná a je jich hnedle několik, ale takhle to vidím já:

Prunus cerasifera - (slivoň třešňová) myrobalán. Plody všech tvarů, barev, chutí, zraje od června do října a všichni mu říkají špendlík a mirabelka, ale to jsou jen špatně vžité lidové názvy, je to prostě myrobalán! :D Roste skoro všude.

Prunus insititia (syn. P. domestica ssp. insititia), česky slivoň slíva, nebo-li slivoň špendlík. Z tohoto druhu znám pravý žlutý špendlík - podlouhlý, švestkovitý tvar, zrání červenec-srpen, plody jsou ojíněné. Výskyt zejména na Valašsku a Slovácku, místy i na východě Slezska.
Další druh je modrý špendlík, zvaný sralka (pro ohromný obsah cukrů, reagující na trávící soustavu). Ten jsem viděl poprvé a naposledy právě na Boskovicku (Knínice, dnes již zlikvidován, máme z něj odkopek).

Prunus syriaca (syn. P. domestica ssp. syriaca) - slivoň mirabelka. Toto je jediná skutečná mirabelka. Plody téměř kulaté, u odrůd oválné, ojíněné, ve zralosti s typickým červenavým líčkem na osluněné straně plodu. Volně se vyskytuje vzácně, našel jsem jeden keř na Boskovicku a ku podivu i jeden keř tady v Mrchojedech, asi jako někdejší pozůstatek švestky, na ní naroubované.

Pokud někomu řekneš špendlík, nebo mirabelka, vybaví si 99,5% lidí myrobalán!
Právě na Křetínku jsme se jezdívali koupat a už tehdy jsem to měl trochu v merku :D . Ale našel jsem tam maximálně mahalebky a myrobalány. Špendlíky prý bývaly leckde, ale zlikvidovala je šarka. Chtělo by to nové a nové generace semenáčů.
Rouby rád poskytnu, můžu poslat klidně s granátem ( :lol: ).

Btw. Michale, už Ti plodí?
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků