Aktualní počasí

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod loni » 10 bře 2024, 17:09

Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1704
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod ivan » 11 bře 2024, 09:21

...už minulý týždeň bol 1. apríl-deň narcisov :lol: ...kvitnú už týždeň ....takto krásne - veľké narcisy sme nemali už niekoľko rokov- toto vlhké počasie im vyhovuje (predchádzajúce suché roky im "nesedeli")...a pritom zrážok je od začiatku roka "priemerne":
https://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=klima ... =1991-2020
- vlaha sa doplnila hlavne v novembri + decembri (je to krásne poznať) S6
....susedia (čo boli rýchlejší ako my - a stihli posadiť jarnú zeleninu pred 3 týždňami)- už majú hrach, cibulu,....krásne vyklíčenú S6 ...my sme to cez víkend nevystihli- sadiť- vždy v piatok a sobotu sprchlo-ale včera sme posadili už všetko(cibulu, hrach, zemiaky, mrkvu, reďkovku.....)- v predpovedi na včera večer+ dnešok boli silné zálievky (30-50mm)- no zrážky zatiaľ nie sú- ale aspoň nás to "prinútilo" rýchlo posadiť :P ...
...zatiaľ prvá dekáda marca je "chladná" - priemer zatiaľ za marec máme +9,1°C...prvá dekáda februára bola teplejšia :lol: ( Hurbanovo má 9,4°C)....(mesto Pazin na Istrii má zatiaľ priemer. t. za marec +9,8°C...):
https://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=klima ... 2020&sub=1
...a blíži sa 1.máj :lol: (termín kvitnutia orgovánu)- má už viditeľne nasadené kvetné puky (pritom je väčšinu dňa v chládku)- slnko naň svieti teraz cca len od 13-16 hod.
...nová doba- napr. vlani sme mali 4 plnohodnotné letné mesiace (jún- september):
https://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=klima ... 2020&sub=3
...a tento rok to vypadá na 4 jarné mesiace( február, marec,apríl, máj):
https://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=klima ... 2020&sub=3
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1839
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Rudolf M » 11 bře 2024, 20:06

Je otazné, do jaké míry může za nynější zatím velmi příjemné počasí dozvuk el nina (druhým rokem po jeho maximu bývají teplá jara) a do jaké míry je to vliv změny klimatu, každopádně zahrada je o celý měsíc na před. Zítra začínáme kompletně stěhovat subtropy z garáže ven, jelikož se tam teplota přehoupla již přes nekomfortní maximum a rostliny by dál už jen strádaly. Je hanebné, že mohly být venku již od 30.1. kdy naposled byla teplota pod -2°C, ale kdo to má vědět takhle do předu, jaké bude počasí. Ani teď to nevíme, ale víme, že zimovat dál v bezpečí garážeje již nelze, vše musí ven. V týdnu asi taky poprvé vytáhnu sekačku, nějak se to tam venku zvrhává..
Nicméně i tak máme letošní Tmax pouhých +13,9°C, to žádný drama není S14 . Srážkově začínáme taky nějak pokulhávat, dnes sem už poprvé startoval hadici, ale jen povrchové napětí, také žádné drama. Uvidíme, kdy se to "jaro snů" pokazí a nebudeme vědět co dřív zase uklidit :lol: :| .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1313
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Jožka » 12 bře 2024, 06:58

Teplota se drží na krásných 10°C a do toho nám spadlo přes noc 15mm srážek. Včerejší výsadba cibule a výsev salátu je pěkně zalito.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1227
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod kasta » 12 bře 2024, 09:47

na plzensku +7,3 stupnu a naprselo 0,3 mm. ale jeste trochu mrholi a trochu vic destivy mrak se usadil kousek vedle, presne uprostred mezi myma dvema zahradama. no, vody je zatim v pude dost, i kdyz na slunci uz zacina na povrchu osychat.
vlastne jsem nad tim vcera premyslel, ze mi to venku pripada uz takovy jarni a ne jen predjarni a cim to vlastne je - a doslo mi ze prave tim, ze slunce uz ma silu vysusit zem tam kam vic sviti...
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1412
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod nene » 12 bře 2024, 10:39

Na jihu už 33mm - a to je průšvih, ještě vítr a bude dokonáno zase pro pár stromků. :( Tolik melounů a batátů zase nepotřebujeme. Ještě puškvorec bychom mohli zkusit pěstovat :P .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4298
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Jožka » 12 bře 2024, 11:51

nene píše:Na jihu už 33mm - a to je průšvih, ještě vítr a bude dokonáno zase pro pár stromků. :( Tolik melounů a batátů zase nepotřebujeme. Ještě puškvorec bychom mohli zkusit pěstovat :P .

Ve Strážnici zatím 20mm.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1227
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod moonvil » 12 bře 2024, 20:46

Solidních 28mm. Tady je výhoda, že může napršet kolik chce a vůbec nic špatného se nestane (akorát pak musím nějakou dobu čerpat vodu ze sklepa, ale to je ok).
Celkově zatím podezřele dokonalý start sezóny. Ovšem riziko, že se to něčím pokazí, je letos extrémně vysoké.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4150
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod longr » 12 bře 2024, 22:38

Brno taky kolem 30 mm. Je hezky zalito a doplněny nádrže s vodou. Pořád ještě trošku mrholí. Už jsem se začínal bát, že bude za chvilku sucho. Nejpozději o víkendu tahám ze sklepa citrusy pod pergolu, protože začínají kvést. I kdyby chtěl přijít mrazík, tak pod zaplachtovanou pergolou se jim nic nestane.
longr
člen
člen
 
Příspěvky: 400
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod loni » 13 bře 2024, 04:39

Vyzerá to až priveľmi dokonalé, ale je to všetko posunuté skoro o mesiac. Ako spomínal moonvil, tak riziko, že sa to pokazí je veľké. To som teda zvedavý, ako dopadne tento rok. Minulého roku mi väčšina ovocia na stromoch zhnila.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1704
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Hofis » 13 bře 2024, 12:21

Jen si to tam na té Moravě užijte, toho deště. Moc vám to přeju! S6 V Čechách, tedy alespoň v té západní polovině toho v březnu zatím moc nespadlo. Na severu ve VDF mám dokonce za březen 0 mm, což je opravdu hoooodně nezvyklé. Jenom to vypovídá o tom charakteru toho teplého jižního až jihozápadního proudění. Jakmile to jde od jihu, u nás v závětří neprší. Ale Praha je na tom prakticky stejně, od začátku března zatím 1 mm. Kdybych nevěděl, že mám i v Praze v zádech takřka 100 mm za ty předchozí 2 měsíce, asi bych už začal trochu panikařit s konvema. Ale zatím jsem v klidu... :)
Ve výhledu snad nějaké srážky jsou, tedy pokud vyjdou ta mírná ochlazení na příští dny. Jinak ale ve výhledu široko daleko žádné mrazy nevidím. To ale neznamená, že se to nemůže třeba za týden rapidně změnit. Ale jsem stále větší a větší optimista, protože to nevypadá, že by mělo v nejbližší době dojít k nějaké výrazné změně v charakteru proudění. Spíš to půjde pořád od západu, ať už z jižní nebo ze severní strany, přinese to spíše vlhčí vzduch a srážky, než, nedej bože, nějaké holomrazy. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3880
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Argout » 13 bře 2024, 13:24

Měli jsme divokou noc S21
Předpověď hlásila na příštích 10 dnů samá pozitiva (minimální teplotu +3 jednu z nocí, občas slunce, denní teploty mezi +14 a +16). Tak jsem vynesla sadbu rajčat do skleníku a ani jsem se nenamáhala s instalací topítka “kdyby něco”. No a ve 4 ráno koukám, že ve skleníku je +0,5! Tak jsem je poklusem v pyžamu a bez baterky nanosila zase do baráku…
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 282
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Jožka » 13 bře 2024, 13:37

Argout píše:Měli jsme divokou noc S21
Předpověď hlásila na příštích 10 dnů samá pozitiva (minimální teplotu +3 jednu z nocí, občas slunce, denní teploty mezi +14 a +16). Tak jsem vynesla sadbu rajčat do skleníku a ani jsem se nenamáhala s instalací topítka “kdyby něco”. No a ve 4 ráno koukám, že ve skleníku je +0,5! Tak jsem je poklusem v pyžamu a bez baterky nanosila zase do baráku…

U nás 5°C ráno a rajčata mám vysete ve skleníku jen tak na volno, když to vyjde budou pěkné sazenice a když zmrznou tak pro jistotu mám zálohu v truhlíku.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1227
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod nene » 13 bře 2024, 15:50

Argout píše:Měli jsme divokou noc S21
Předpověď hlásila na příštích 10 dnů samá pozitiva (minimální teplotu +3 jednu z nocí, občas slunce, denní teploty mezi +14 a +16). Tak jsem vynesla sadbu rajčat do skleníku a ani jsem se nenamáhala s instalací topítka “kdyby něco”. No a ve 4 ráno koukám, že ve skleníku je +0,5! Tak jsem je poklusem v pyžamu a bez baterky nanosila zase do baráku…


Známe, známe :lol: :wink:
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4298
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod nene » 13 bře 2024, 15:52

Hofis píše:Jen si to tam na té Moravě užijte, toho deště.


Vrrrrr ( :wink: )....právě si to užíváme, manželka se probořila do země až po koleno, na povrchu už voda není, ale jinak - tekuté písky. 41mm.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4298
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 48 návštevníků