Ostružiny

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Ostružiny

Příspěvekod milas » 26 črc 2014, 12:43

Obyčajná "za komunistov" donesená ...

Obrázek
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Ostružiny

Příspěvekod Ivi » 26 črc 2014, 12:44

AniCiz píše:Ivi,psala jsem soukr.
:?: :?: :?:

Ani,vzpomeneš si prosím kdy asi jsi ho usekla?Možná je to pro podzimní sklizeň důležité.Jsem zvědavá jestli ti stačí uzrát.Ten můj nedávno zaštipnutý také začíná z oček rašit,ale jestli už to není pozdě?Ještě jsem si u těch plodů,které zrovna dozrávají,že jsou některé špatně vyvinuté jakoby nedobře opýlené a jiné jsou pěkně velké soudečky.Chutné ikdyž ne tak sladké jako zmiňovaný Navaho.Ten má letos některé plody opravdu sladké jako med. :D
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 637
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Ostružiny

Příspěvekod Ivi » 26 črc 2014, 12:57

Milasi,vypadá dobře a má bohatou násadu plodů,otázka jaká je po chuťové stránce,já mám ráda totiž hodně sladké a ty pěstované bývají většinou dost kyselkavé.
Já si pamatuji,že když jsem byla malá,rostly u dědy ty přírodní ostružiny a na slunku měly také velké plody a výbornou chuť.Jen proto hledám vhodné šlechtěné odrůdy,které by se jim vyrovnaly chutí.Navaho je možná i předstihnou,ovšem horší to asi bude s tím přezimováním. :D4
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 637
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Ostružiny

Příspěvekod milas » 26 črc 2014, 13:03

Keď je celkom zrelý tak sa dá,ináč nič moc samozrejme... :D15 Na lekvár a zavariť stačí...
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Ostružiny

Příspěvekod Carduelis » 26 črc 2014, 23:40

Letos je hodně dobrá úroda ostružin (i malin).
Dorman red
Obrázek

Rubus parviflorus - Dorman red (ostružiník)
Obrázek

Navaho
Obrázek

Porovnání Thornfree, maliník Golden Everest, a Navaho
Obrázek

Rubus phoenicolasius
Obrázek

Rubus phoenicolasius
Obrázek

Thornfree
Obrázek


image hosting
Uživatelský avatar
Carduelis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 590
Registrován: 22 úno 2011, 16:58
Bydliště: Moravský Krumlov asi 250 mnm

Re: Ostružiny

Příspěvekod Ivi » 02 srp 2014, 17:17

Reuben to tedy mám,začal vypouštět boční výhonky s květy.Jsem zvědavá jestli stačí letos uzrát.Teď jen přijít na to,v jaké výšce hlavní výhony zaštipnout nebo ke kterému vhodnému datu,aby plody stačily spolehlivě dozrát.
Moonvile,jak vypadá Reuben u tebe?
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 637
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Ostružiny

Příspěvekod moonvil » 03 srp 2014, 12:15

Na Reubenu zároveň dozrávají plody (průměrná váha 10g) a kvetou konce nových výhonů ve výšce 160 - 180cm. Nic jsem nezastříhával, nechávám tomu volný průběh. Chuťově se mi zdá o něco lepší sousední Navaho, ale to zase chytá na zrajících plodech hnilobu v tomto vlhkém počasí. Reuben je teda taky dobrý,ale musí být opravdu hodně vyzrálý, což většinou ztroskotá na tom, že někdo jde kolem, vidí černý plod, tak ho utrhne a sežere.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4151
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Ostružiny

Příspěvekod Ivi » 04 srp 2014, 05:59

Moonvile děkuji,jsem zvědavá jak nám tyto plody z nových výhonů uzrají.Reuben má krásně velké plody a také mi chutná,ikdyž není tak sladký jako Navaho.
U obou i u té nn "kyselice" sbírám plody až jdou skoro samy do ruky a pak je sladká i ta kyselice. :)
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 637
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Ostružiny

Příspěvekod J500j » 04 srp 2014, 12:48

Ivi píše:Moonvile děkuji,jsem zvědavá jak nám tyto plody z nových výhonů uzrají.Reuben má krásně velké plody a také mi chutná,ikdyž není tak sladký jako Navaho.
U obou i u té nn "kyselice" sbírám plody až jdou skoro samy do ruky a pak je sladká i ta kyselice. :)


Navaho je ozaj v pohode. Mám ho tiež a som spokojný. Po dovolenke však musím všetko vyslobodiť zo zeliny. Niektoré rastliny nie je ani vidieť. Jesť by každý jedol ale zelinu radšej obídu.
Tohto roku má NAVAHO už aj krásne veľké nové výhonky pre budúci rok.
Uživatelský avatar
J500j
oficír
oficír
 
Příspěvky: 609
Registrován: 19 zář 2011, 14:11
Bydliště: Bratislava,ZB., 175m.n.m., záhrada otvorená zo severu ____ Jano

Re: Ostružiny

Příspěvekod Ivi » 11 srp 2014, 05:49

Tak jsem zjistila,že informací o Reubenu je už mnohem víc než bylo kdysi. :) A podařilo se mi najít odkaz jak vlastně řezat Reuben.
Pro maximální úrodu na podzim seřezat v zimě k zemi a v červnu/červenci až dorostou 1-1,2 metru zaštipnout měkkou špičku,aby se všechny boční výhony ukončily do konce července,jestli jsem to dobře pochopila. :D4 http://www.pomonafruits.co.uk/blackberr ... es-growing
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 637
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Ostružiny

Příspěvekod Ivi » 30 zář 2014, 06:27

Moonvile,už ti prosím začal zrát Reuben?Ten můj má plno zelených plodů,ale začínám mít obavy jestli stačí dozrát. :?:
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 637
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Ostružiny

Příspěvekod moonvil » 30 zář 2014, 07:35

Reuben má plody ve všech stádiích dozrávání, včetně nerozvitých poupat a otevřených květů. To vlhko mu ale moc dobře nedělá - většina plodů shnila ještě předtím než se pořádně vybarvily.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4151
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Ostružiny

Příspěvekod Ivi » 02 říj 2014, 07:34

Moonvile děkuji,tak to jsi mě vůbec nepotěšil,já si dva keříky v létě dokoupila. :( Proto asi tehdy byla ta video ukázka z velkých foliovníků.Ale v létě měl plody velké a chutné,v nejhorším bude alespoň letní ůroda.Záleží také na budoucích zimách jak budou či nebudou mrazivé a ponechané výhony odolné.Ikdyž jsem chtěla zkusit pěstovat jen jako primocane maliny,tedy brzo na jaře seříznout k zemi.Třeba by stihl zrát rychleji. :)
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 637
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Ostružiny

Příspěvekod moonvil » 02 říj 2014, 09:50

Ano, začátkem léta byly ty plody pěkné, ovšem ty vyrostly na loňském dřevě, tzn. jako běžná ostružina.
Faktem ale je, že letošní příděly vody od poloviny prázdnin až do dneška jsou hodně nad obvyklým průměrem - teda aspoň tady u nás.
Když to tak vezmeš, tak úplně stejně plesnivé jsou i maliny, které normálně bývají v pohodě a dají se sbírat až do mrazů.
Do skleníku můžu jeden exemplář na zkoušku šoupnout, tam by se měl asi dobře, akorát nevím jak to má Reuben s opylením.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4151
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Ostružiny

Příspěvekod Ivi » 03 říj 2014, 17:26

Reuben je samosprašný,nepotřebuje opylovače a měl by zrát v září podle tohoto odkazu http://www.keepers-nursery.co.uk/reuben ... lants.aspx .Možná za předpokladu,že se v zimě seřízne k zemi a v červenci zaštipne v tom metru výšky,aby rychleji vytvořil postranní obrost s květy? :?:
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 637
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: lipoti a 28 návštevníků