Povídání o něčem i o ničem

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Hofis » 27 kvě 2021, 13:05

Pokud to bereš takhle, tak pak už pomůžou jenom hlistice, přemístění květináče na jiné místo nebo radši už vůbec nic v květináči nepěstovat. :)
Ale ne, průzkumníci chodí vždy na jaře a hledají pouze potravu. Kolonii zakládá výlučně královna a ta nikam na špacír nechodí. Jakmile je kolonie zlikvidována je až do dalšího rojení mravenců jiné kolonie klid. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3869
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod mates » 27 kvě 2021, 13:59

Tak v tom případě mám zahradu plnou královen, které mají jaro až do zimy ;-). Kdykoli kamkoli něco postavím, tak jsou tam druhý den ty mršky nalezlé, třeba i na kolečko si nanosí hlínu a začnou si tam vegetit.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 587
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Hofis » 27 kvě 2021, 14:54

Spíš bude problém v tom, že máš někde skrytou velkou kolonii. Jsou to opravdu mršky, jak píšeš, jakmile jim přestane dostačovat území pro získání potravy, udělají pěknou sviňárnu. Část mraveniště se přestěhuje. Vezmou s sebou kukly a založí další podružné mraveniště. Ale je to pořád jedna a ta samá kolonie, nebojují mezi sebou, protože mají stejný pach. Jinak mezi sebou vždy rozdílné kolonie bojují, mají jiný pach. Zkus opravdu ten mravenčí bufet, nakonec to vždy donesou ke královně, protože ta musí dostat vždy to nejlepší. :D A jakmile skape ta královna, kolnie samovolně zanikne. Případně je potřeba to udělat ještě po 14 dnech znova pro případ, že by se z nějaké zbývající kukly opět vylíhla královna, to se také občas může stát. Pokud to takto uděláš dvakrát až třikrát po sobě po 14 dnech, budeš mít svatý klid. :wink: Ty bakterie to zlikvidují. Tu nástrahu je ale potřeba dávat vždy někam, kde vidíš velkou koncentraci mravenců.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3869
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Marek1970 » 27 kvě 2021, 22:18

milos 51 píše:Mravence mám někde v kuchyňské lince !! Hrůza ! Od dobrého kamaráda jsem dostal tuto radu . :D
Obrázek

Miloši kresliť neviem ale básničku o mravcoch ti zložiť môžem tiež :D . Ak to gramaticky nie je korektné, tak mi prepáč, predsa len čeština a slovenčina sú mierne rozdielne.
Neznám lepšího chlapíka,
než Miloše Humplíka.
Podelí se s radou, s rouby,
sám má s toho velké houby.
Rozdal by se snad i celý,
stačí říct co by ste chtěli.
Znají to i mravenci,
proto je má v kredenci.
Dám ti radu Miloši,
mravci nejsou kámoši.
Vyžerou ti lednici,
za chvíli jsou v ložnici.
Prolezou ti celý byt,
nebudeš mít nikdy klid.
Proto s mravci zabojuj,
to ti radí přítel tvůj.
Kup si něco na ty svině,
nech nelezou do kuchyně.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 526
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Hofis » 27 kvě 2021, 23:29

Skvostné! S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3869
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod nene » 28 kvě 2021, 01:41

To je dokonalé :D . Pobavilo . Miloš si konec konců opravdu zaslouží, aby pro něho někdo skládal básně S9 - taky bychom složili, kdybychom to ovšem uměli :wink: .
(Na mravence kolem lednice (a kdekoli doma) funguje opravdu dobře
ten tekutý Bayer. Do cestičky jim nakapat trochu té modré tekutiny....)
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4289
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Marek1970 » 28 kvě 2021, 11:01

Honzo, nene, díky. Snáď manželka na Miloša žiarliť nebude :lol:
Tento rok je už asi v ťahu ale mojimi nešikovnými rukami som neúspešne vrúbľoval jujuby, tak si Miloša musím udržovať za dobre, nech sa na do mnou zľutuje a o rok pošle nové vrúble. Snáď sa to do vtedy naučím.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 526
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod dzani696 » 30 kvě 2021, 16:13

Tak jediné čo som zohnal v našom zahradkárstve je toto
Obrázek
Ale môžem povedať že 2 dni po "kŕmení" som nepozoroval žiaden mravenčí pohyb.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 887
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod nene » 30 kvě 2021, 16:21

Výsledek je důležitý :D
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4289
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod antarian » 10 čer 2021, 12:14

Takovy dotaz na vsechny:

1) co se da pestovat v nizkem tvaru cca 1.5 az 2m a pri teto velikosti to bez problemu plodi? (bude to na svahu, ale voda tam urcite nejaka je - je to ve ztracenejch obrubnikach takze je v nejhorsim mozne zalet)

Jedine co me aktualne napada je
- Ruzne trpaslici broskve a nektarinky (ty delaji kratke prirustky, hodne plodi a da se to jist) - ty mam vyzkousene (ale uz mam 4). Neco jako balkonella ale to fakt moc neroste (plodi hodne, ale roste to fakt malo), rubis (ten je skvelej, roste tak akorat aby mel kolem tech 2m). Nevyhodou je nutnost postriku a nutnost probirky.
- fikovnik (to by asi slo, ale mam jich uz ted kolem 16 vysazenejch na zahrade, tak mi to neprijde jako nejlepsi napad sazet dalsi)
- tomel ? (nevim, neco malo uz zaplodilo a neprijde mi ze by to rostlo nejak extremne aby to neslo drzet na tech 2 m)
- pawpaw (to take ne, tech mam taktez moc)
- jujuba (to take ne, mam jich hodne - i kdyz dalsi variace by se hodili kvuli opyleni, ale jujuba roste moc rychle)
- muchovnik (to by asi slo, ale male plody a nebavi me to sbirat :-D)
- aprigold merunka (nevim jestli existuje jeste nejaka dalsi mala). Teoreticky by to slo, ale nevim jestli je nadeje na nezmrznuti kvetu v polabi :-) (prijde mi ze se vzdycky ohreje, zmrzne to a hotovo)

Napada vas jeste neco dalsiho? zatim mam jako favorita asi dalsi broskve (protoze je mam otestovane ze jsou v pohode kdyz se postrikaji prodi kaderavosti) a ty merunky. Bobuloviny moc nechci, je s tim hodne prace pri sbirani a bohate mi staci angrest a rybiz a muchovnik co uz mam :-D

Duvod je vymena 2 kamcatek (ty maji moc pekne misto na to, aby z nich stejne nikdy nic nebylo :-D)

Za kazdou radu budu moc moc moc rad :-D Nejlepe fakt nejake zakrsle stromky co plodi.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Jibro » 10 čer 2021, 12:46

Zkusil bych višeň, jsou i zakrslé odrůdy, na zahradě mám jednu neznámou odrůdu, která má mnoho let jen cca 1,5m a je pravidelně obsypaná.
Tady je popis odrůd včetně zakrslých...
https://www.floranazahrade.cz/nenarocne-visne/
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 158
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Hofis » 10 čer 2021, 12:53

Hlošina mnohokvětá
Zakrslá moruše černá Trnavská nebo převislá moruše bílá Pendula
Meruňku Aprigold mám v Práglu teď třetím rokem venku, je opravdu malá a roste velmi pomalu, zatím má tak 70 cm, ale letos pěkně hustě obrůstá. Nahodila i pár květů, ale plody zatím žádné. Mám ji proto, abych ji mohl v případě hrozících mrazíků třeba přehodit netkankou a zachránit tak úrodu. Zatím to vypadá že opravdu moc nenaroste a mohlo by to tedy takto fungovat.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3869
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod nene » 10 čer 2021, 14:24

Bez problémů se dá udržet v požadovaném tvaru hrušeň, jabloň a višeň. Samozřejmě se střihem ( řezem) a vhodnou podnoží.
U hrušně kdouloň, jabloň asi nejlépe M26 (jsou i mnohem méně vzrůstné, ale špatně to koření a do svahu to není ideální), u višně teď nemáme přehled, ale cokoli nevzrůstného a pak zastřihovat nové přírustky hned po sklizni (u višně je ten střih i nutnost, jinak větve vyholují.)
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4289
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod antarian » 10 čer 2021, 15:11

Visne mam aktualne 2 (kanadsky kerovky - odrudu no radsi nebudu ani odhadovat ... tezko rict co me prodali :-D)

Morusi mam jen jednu pendulu a deti ji milujou (me to teda nechutna a je od toho clovek celej obarvenej :) Ale jim by to mohlo udelat radost. Takze to neni vubec spatna varianta i kdyz ty plody nejsou nikterak velike, tak specialne morusi mi oberou deti raz dva). Nebyl jsem si jisty moc s tim jak ty ruzne moruse jsou velike, mel jsem obavu aby to nemelo 20 m jako je jedna ve vesnici :-D Takze to neni vubec blba varianta.

Hlosina (musim mrknout, po pravde neznam :-) )

merunky (netkanka tolik pomuze? to zni jako opravdu solidni varianta). Ty zakrsle broskve a nektarinky jsou opravdu bomba a tohle by mohlo byt podobne.

Hrusne me laka hodne (mam jen asijske a ty jsou naprosto uzasne (chutove) - jen nejak moc rostou :D tezko rict na jakych podnozich to bylo :-D)

Jablone (mam jen sloupovky, nasazuji taky mraky plodu a chce to trochu probrat, ale uplne bych se tomu nebranil. Za rok snime tak 100 kg v rodine, tak by se to urcite vyuzilo:-D)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Hofis » 10 čer 2021, 15:29

antarian píše:Hlosina (musim mrknout, po pravde neznam :-) )

Hlošin je ale víc, okoličnatou jsem neuváděl, plody má velikosti rybízu, a to jsi psal, že nechceš. Výhodou je doba zrání až na podzim, když už toho moc nezraje. Chuť je po dozrání pro mě velmi příjemná, sladká, akorát se to musí nechat pořádně dozrát, jinak je chuť svíravá podobně, jako u nezralých tomelů. Potřeba jsou dvě různé odrůdy na vzájemné opylení.
Ta hlošina mnohokvětá má plody o hodně větší (tak asi velikosti oliv) a zraje už v létě, chuť je prý stejně dobrá, jako výše. Nemohu ale potvrdit, nemám ji. Ani nevím, jak je to s opylením, tedy jestli je samosprašná.

antarian píše:merunky (netkanka tolik pomuze? to zni jako opravdu solidni varianta).

Pomůže moc, hlavně právě u těch radiačních mrazů na jaře. Zabrání průniku mrazu, který padá shora a navíc udrží teplo, které stoupá od země a jinak přijde vniveč.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3869
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků