Kustovnice čínská

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Kustovnice čínská

Příspěvekod minka » 10 říj 2016, 09:33

Mě už došla trpělivost a vykopala jsem ji. Možná ještě někde vyrazí, četla jsem, že to není jednoduché se jí zbavit. Ale myslím si, že v zahradnictví zaměňují K. cizí za tzv. goji, protože ta moje měla plody půl centimetru :( a s goji neměla nic společnýho.
Uživatelský avatar
minka
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 04 čer 2013, 09:58
Bydliště: jindřichohradecko 475m/n.m.

Re: Kustovnice čínská

Příspěvekod izi » 19 říj 2016, 15:08

Trpezlivosť dochádza aj mne. Mám tu potvoru asi sedem rokov. Keby som ju dva krát do roka nestrihal až na kmeň, tak by jej bol malý aj môj 30 árový pozemok. Kvitnúť začne už v júli, a postupne sa počet kvetov zvyšuje až tak, že teraz skôr pripomína lykovec, ale plod nemala zatiaľ ani jeden. No a čo sa týka múčnatky - čistá katastrofa. Vyskúšal som všetky fungicídy dostupné na trhu. Nezabralo nič. Udajne jediný účinný prostriedok je píla v kombinácii s Roundupom.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Kustovnice čínská

Příspěvekod minka » 19 říj 2016, 17:56

Než dávat peníze za postřiky , tak je lepší si rovnou koupit v obchodě sušené plody a budem to mít bez vztekání :D4 tahle rostlina je víc k vzteku, než k užitku.
Uživatelský avatar
minka
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 04 čer 2013, 09:58
Bydliště: jindřichohradecko 475m/n.m.

Re: Kustovnice čínská

Příspěvekod izi » 21 říj 2016, 05:58

Stým súhlasím, ja som len chcel byť zdravý, tak som nakúpil chémiu :(
Len neviem pochopiť, prečo mi napriek intenzívnemu kvitnutiu nenahadzuje plody. Ešte jej dám šancu budúci rok. Ja blbec som napriek neúspechom dokúpil ešte jednu rastlinu, v nádeji, že sa budú navzájom opeľovať, ibaže tá zatiaľ nekvitla. Takže počkám, až zakvitne, a ak to nepomôže pôjdu obe na kremáciu.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Kustovnice čínská

Příspěvekod petrlcr » 21 říj 2016, 20:24

Koupit se dá v obchodě zcela vše. Plody fíkovníku, borůvky, klikva. Jen se domnívám, že lidé co zde diskutují, nejsou členy proto, že by chtěli nakupovat, ale pěstovat.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Kustovnice čínská

Příspěvekod izi » 21 říj 2016, 21:19

Zdravím Ťa pán kolega, veď práve preto som bol na tomto fóre niekoľko rokov "čumilom" a teraz som sa zaregistroval v nádeji, že sa nám spoločnými silami podarí dosiahnuť nejaké pestovateľské úspechy, ale s touto rastlinou som fakt zúfalý a plne chápem minku.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Kustovnice čínská

Příspěvekod minka » 22 říj 2016, 09:26

Izi, dík za podporu, samozřejmě, že když jsem si tu rostlinu koupila, tak jsem ji určitě chtěla pěstovat. A to ze dvou důvodů: chtěla jsem zakrýt plot, ale přesto, že jsem se snažila rostlinu korigovat, přerostla k sousedům a ti opravdu nestáli o větve s padlím. A pak jsem chtěla mít plody,ale jednou nestihly dozrát, nebo je ozobali ptáci, nebo neměli ani 1cm. Prostě spojit "příjemné s užitečným " se mi nepodařilo.
Uživatelský avatar
minka
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 04 čer 2013, 09:58
Bydliště: jindřichohradecko 475m/n.m.

Re: Kustovnice čínská

Příspěvekod ivan » 22 říj 2016, 21:45

minka píše:Izi, dík za podporu, samozřejmě, že když jsem si tu rostlinu koupila, tak jsem ji určitě chtěla pěstovat. A to ze dvou důvodů: chtěla jsem zakrýt plot, ale přesto, že jsem se snažila rostlinu korigovat, přerostla k sousedům a ti opravdu nestáli o větve s padlím. A pak jsem chtěla mít plody,ale jednou nestihly dozrát, nebo je ozobali ptáci, nebo neměli ani 1cm. Prostě spojit "příjemné s užitečným " se mi nepodařilo.

Už som to tu na fóre niekde písal, táto rastlina sa asi ani nedá zlikvidovať, tiež som mal niekoľko rokov "trpezlivosť", ale kvitla neskoro, mala múčnatku- tento rok vyrástla zas, takže opäť Roundap...
Je tu vôbec niekto, komu aj rodí a plody sú k niečomu?..podľa mňa tí čo predávajú kustovnicu čínsku- to vôbec neni kustovnica čínska, ale kustovnica- čo rastie u nás všade v jarkoch, pri lese...
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1776
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Kustovnice čínská

Příspěvekod izi » 23 říj 2016, 06:38

Poznám ľudí,ktorým táto rastlina rodí a pomerne výdatne, avšak tá múčnatka znemožňuje konzumáciu. Striekať to nemôžeš v čase zberu, aj tak je to neúčinne. Otázka je ako vyzerajú rastliny, z ktorých sušené plody predávajú :( . Zdravú kustovnicu som fakt ešte nevidel.
Čo sa týka predávaných plodov našiel som toto:
Do rodu Lycium patrí viac než 70 druhov kustovníc, ktoré sa vyskytujú v subtrópoch celého sveta. V Ázii a v Európe rastú tri hlavné pôvodné druhy:

- kustovnica cudzia, pôvodom z Číny a Tibetu

- kustovnica čínska, ktorá pochádza z Juhovýchodnej Ázie

- kustovnica európska, ktorej domovinou je Stredomorie a Malá Ázia

Ktorá je ktorá?

U trhovo dostupných plodov goji väčšinou nie je možné zistiť, z akého botanického druhu pochádzajú. Plody rôznych druhov goji sú na nerozoznanie a zlyhávajú dokonca aj bežné analytické metódy (napr. chromatografia).

Druh je však možné určiť len vtedy, keď máme k dispozícii celú rastlinu - pre základné rozlíšenie si možno vystačiť s farbou kvetu a tvarom listu. Kustovnica európska má biele alebo ružové kvety, ostatné dve majú kvety červenofialové. Kustovnica čínska má listy stopkaté, skôr vajcovité než kopijovité, zatiaľ čo kustovnica cudzia má listy skôr kopijovité a skoro bez listovej stopky.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Kustovnice čínská

Příspěvekod milas » 23 říj 2016, 10:49

Jediná mi plodí -semenáč z v Anglicku kúpených plodov. Múčnatkové množia babráci a s velkými ůspechom predávajú.následne si to ĺudia množia medzi sebou S1
Takže Múčnatkové som vykopal,z Plantexu Kúpené tiež a mám len "svoju",ktorej plody sú síce menšie,ale chutné,pokiaľ má krídlatí chrapúni nepredbehnú...
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Kustovnice čínská

Příspěvekod izi » 23 říj 2016, 18:09

No tak šup, šup s tým na ÚKSUP, tuším sa nám tu rysuje nový rezistent. Ešte ho skrížiť s tým mojím múčnatkovým - lebo ten ani operenci nechcú, a bude to dokonalé.
Ivan, skús použiť koncentrovaný Roundup priamo na rez, nie ako postrek na listy. Jednoducho stým potri reznú plochu. Inak veľmi účinná je granulovaná močovina - nasypať na peň a prekryť igelitom, takto som sa zbavil agátov.
...nie je toto fórum o pestovaní??? S4
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Kustovnice čínská

Příspěvekod minka » 23 říj 2016, 18:34

:D :D no ano, je. I takové rady si musíme mezi sebou předávat. Jsem zvědavá, jestli se mi na jaře objeví. Mě se podařilo jen překopnout velký kořen a nechala jsem okolí odkryté, třeba něco zmůže i mráz :wink:
Uživatelský avatar
minka
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 04 čer 2013, 09:58
Bydliště: jindřichohradecko 475m/n.m.

Re: Kustovnice čínská

Příspěvekod alex » 22 lis 2016, 18:45

Mam aj ja uz niekolko rokov Goji, najprv som mal Sweet Lifeberry a Big Lifeberry, ale chutovo to bolo takmer na nic. Surove to je take nahorkle, deti ne jest nechcu. Trochu lepsie to bolo susene.
Potom sa mi podarilo ziskat novy kultivar, No1 Lifeberry (zrejme to je ningxia nq1) a to vam poviem to je goji. Aj 2x vacsie plody, velmi stavnate a sladke, deti to v pohode jedia z kriku.
Jediny problem, ten isty - mucnatka a tento rok uz aj ten cinsky predator zvany Goji Gall Mite (take dobky na listoch)
V kazdom pripade, tie dve som vykopal a rozmnozil som si No1 ako jedinu odrodu co chem mat
Fotene teraz
Obrázek
alex
člen
člen
 
Příspěvky: 463
Registrován: 15 lis 2016, 17:30
Bydliště: Rajka, HU | 126m | USDA 7b

Re: Kustovnice čínská

Příspěvekod Stanley_51 » 22 lis 2016, 21:38

alex píše:Mam aj ja uz niekolko rokov Goji,

Alex, vítám tě na kiwifóru E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9206
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Kustovnice čínská

Příspěvekod izi » 22 lis 2016, 23:15

alex; tak to si ma moc nepotešil, lebo odroda, do ktorej som vkladal akú - takú nádej je práve Sweet Lifeberry. No po prečítaní tvojho príspevku to radšej ukončím z kratšej cesty skôr, ako sa mi to rozlezie po celej záhrade.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: ivan, majoxx87 a 13 návštevníků