Elaeagnus angustifolia

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Elaeagnus angustifolia

Příspěvekod Pete » 25 led 2018, 12:10

Radim K: No u dvou z těch odrůd to máš napsané, že jsou hnusný :D (not delicious)
Pete
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 28 lis 2016, 12:44
Bydliště: Podhůří Lužických hor 442 m n.m.

Re: Elaeagnus angustifolia

Příspěvekod Pete » 29 led 2018, 15:27

Tak se mi podařilo íránský senjed s peckami koupit v obchodě s orientálními potravinami. Strukturu to má trochu jak popisuje Stanley (bavlněný tampón), ale je chuť je příjemně sladkokyselá. Asi by se to dalo přimíchat do nějakého sladkého pečiva (třeba muffiny) - německý název mehlbeeren - moučné bobule - není úplně od věci.

Obrázek Obrázek
Pete
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 28 lis 2016, 12:44
Bydliště: Podhůří Lužických hor 442 m n.m.

Re: Elaeagnus angustifolia

Příspěvekod petrlcr » 29 led 2018, 18:14

Připomíná to vzhledem jujubu. Ale asi to bude opravdu hlošina.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Elaeagnus angustifolia

Příspěvekod Pete » 29 led 2018, 22:47

No jak jsme to furt googloval, tak jsem koukal, že někde se jujuba prodává jako senjed.
Pete
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 28 lis 2016, 12:44
Bydliště: Podhůří Lužických hor 442 m n.m.

Re: Elaeagnus angustifolia

Příspěvekod Stanley_51 » 30 led 2018, 10:43

Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Elaeagnus angustifolia

Příspěvekod Pete » 31 led 2018, 12:30

Tak jsem pár plodů nastrouhal na jemném struhadle. Přitom strouhaní se pěkně oddělila slupka a nastrouhaný moučný mezokarp (je pěkně vidět na Stanleyho obrázku) jsem přidal do těsta na muffiny asi tak 1:5 s moukou. Muffiny se docela povedly, nicméně žádná specifická chuť z nich cítit nebyla . Pravděpodobně díky přídavku kaka a cukru.
Pete
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 28 lis 2016, 12:44
Bydliště: Podhůří Lužických hor 442 m n.m.

Re: Elaeagnus angustifolia

Příspěvekod petrlcr » 31 led 2018, 18:05

A vysel jsi ty pecky? Zajímalo by mě, jestli ta rostlina bude neco jiného, než ten plevel co tu u nás roste.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Elaeagnus angustifolia

Příspěvekod petrlcr » 31 led 2018, 22:33

Trochu jsem také googlil na toto téma. Co jsem si tak utvořil vlastní úsudek, tak myslím, že jediný rozdíl mezi plody hlošiny úzkolisté které rostou u nás a plody z Íránu je ten, že u nás nedozrají. U nás je to velmi častá rostlina, ale plody jsou i pozdě na podzim malé a zelené. Myslím, že jim asi nestačí vegetační doba a množí se vegetativně.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Elaeagnus angustifolia

Příspěvekod Stanley_51 » 01 úno 2018, 11:33

V Antalyi jsem to sbíral ve druhé polovině října, pod stromy bylo napadáno habaděj zralých. Takže pokud v Turecku dozrávají v říjnu, pravděpodobně jim v našem podnebí bude trochu chybět.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Elaeagnus angustifolia

Příspěvekod Pete » 01 úno 2018, 13:39

petrlcr: Zatím jsem je nevysel, ale brzo to udělám. Trochu jste mě se Stanleym vyděsili, to mě nenapadlo, že ty malé šedozelené mrchy mohou být nezralé.
Pete
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 28 lis 2016, 12:44
Bydliště: Podhůří Lužických hor 442 m n.m.

Re: Elaeagnus angustifolia

Příspěvekod Radim K » 03 úno 2018, 13:32

Ta rostlina bude zcela jistě jiná. Je to úplně jiný poddruh. Jestli ale budou dozrávat je otázkou.

Plody jsem si nechal poslat a musím říct, že jsem byl chutí překvapen. A to příjemně. Rozhodně si dokážu představit, že to mnoha lidem nebude chutnat, ale kdybych to měl chuťově laicky specifikovat, tak bych řekl, že je to jako "sladké pečivo, které roste na keři". Prostě to chutná jako piškoty s příchutí datlí nebo karobu, v ústech se to úplně rozpouští a je to zase něco úplně nového, nemajíc konkurenci. Připomíná to i suchou jujubu. Přidat to do muffinů byl od Peteho dobrý nápad, alespoň to k tomu dost evokuje.

Jsem zvědav, jak se u nás bude tomuto druhu dařit. Trochu očekávám, že mezi tímto poddruhem a klasickou hlošinou bude pěstitelský rozdíl, jako mezi kyselými a sladkými rakytníky...
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Elaeagnus angustifolia

Příspěvekod petrlcr » 03 úno 2018, 21:41

Jaký je Radime rozdíl mezi sladkým a kyselým rakytníkem? Já si pořídil před lety jen sladké odrůdy. Kyselý tu rostou všude okolo, tedy netřeba pěstovat. Já myslím, že ta hlošina poroste stejně, i plod bude stejný jako ty polodivoké, jelikož nedozraje. Každopádně bych se rád mýlil a jsem zvědavý jak ten váš pokus dopadne.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Elaeagnus angustifolia

Příspěvekod Radim K » 03 úno 2018, 23:21

Dle našich zkušeností a myslím, že i zkušeností Michala, který má sladké odrůdy déle a má s nimi zkušeností mnohem více, mi přijde, že sladké odrůdy jsou náchylnější na přílišnou vláhu, těžkou a chladnou zem a že jsou náchylnější na choroby. Rovněž se mi zdá, že budou mít méně agresivní růst a odnožování, prostě jako by byly celkově choulostivější.
Doba dozrávání je však obdobná a myslím si, že tomu bude i u hlošin. I ty "naše" úzkolisté dozrávají až v říjnu. Každopádně to chce vyzkoušet :) .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Elaeagnus angustifolia

Příspěvekod petrlcr » 04 úno 2018, 00:22

Já mám jen dvě odrůdy rakytníku. Jedna je tuším Botanika a ta druhá nevím, ale tuším Altajská. Jsou ve vlhké studené půdě a je pravda že moc plodné nejsou. Mám je ale asi tři roky, tak mají čas. Ale zase rostou jako draci. Myslíš že ty malé zelené ojíněné plody na hlošině jsou zralé? Mě právě napadlo, jestli se ve vývoji nezabrzdily a nejsou jen nezralé. Já nikdy nepozoroval, že by se objevily semenáčky hlošiny, vždy jen výmladky. Každopádně ty plody k jídlu moc nejsou. Údajně se ale do Evropy dostaly z východu s karavanami po Hedvábné stezce. Trochu mě zaráží, že by si táhly takovej hnus. Navíc je to jen pecka skoro bez dužniny a ještě malá. Proto si myslím, že ty plody co jedli vypadaly jinak, než co u nás na hlošině roste. Buď nerostou do konzumní zralosti, nebo jsou keře zplanělé, proti původním předkům. Každopádně by mě zajímalo, zda v těch plodech co jsi chutnal byly i pecky a zkusíš je vysejt.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Elaeagnus angustifolia

Příspěvekod Radim K » 04 úno 2018, 12:21

Ony ty zralé plody hlošin úzkolistých, přecházejí barevně do žlutavé až béžové barvy, ale nemá to nic společného s "jujubovou" barvou a velikostí hlošiny východní. U nás úzkolisté dozrávají, protože semena klíčí velice ochotně a omylem mi vyklíčila dokonce i bez stratifikace, samotné plody zavřené v sáčku, ještě, než jsem je stihl očistit od dužiny.

Semena plody hlošiny východní měla, samozřejmě se budu snažit je vyzpěstovat, asi zkusím část stratifikovat a menší část vysít přímo do tepla.

Jinak ohledně toho, že to v Turecku zraje v říjnu, to může, ale zároveň vůbec nemusí znamenat, že to u nás nedozraje. Kdo pěstuje pluoty a asijské blumy ví, že udávaná doba dozrávání u jednotlivých odrůd se vztahuje obvykle na jedno město v Kalifornii, klimaticky nesrovnatelné s námi. Přesto jsem si na prvních plodících odrůdách ověřil fakt, který jsem se dozvěděl od různých pěstitelů jednotlivých odrůd, a to, že rozdíl v dozrávání pluotů mezi Kalifornií a námi je 0 až 7 dní...
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kasta a 17 návštevníků