čajovník

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: čajovník

Příspěvekod Stanley_51 » 13 lis 2010, 22:42

Jsem zvědav, jak ti vzejdou. Přivezl jsem v roce '86 ze Soči snad 2 kg semen z tamních plantáží a nevzešlo lautr nic. Jenže tenkrát ještě nebyl internet.....
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: čajovník

Příspěvekod Majk » 13 lis 2010, 23:15

Mám zatím dobrou zkušenost se semeny od Rezla, ale všechny semenáče jsem do roka umořil nevhodným substrátem a zdejší "betonovou" vodou. Hold chyběly znalosti...
Uživatelský avatar
Majk
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 627
Registrován: 08 dub 2008, 08:30
Bydliště: Orlické podhůří

Re: čajovník

Příspěvekod Majk » 31 kvě 2014, 20:47

Historicky první sklizeň čaje. Tak akorát na jeden hrnek, ale kvalita a vůně výborná.

1. sklizeny 2 listy + pupen. Je zajímavé, že po sklizni to vůní čaj ani trochu nepřipomíná.
Obrázek

2. ponecháno přes noc zavadnout, ráno listy ručně svinuty (důkladně pomuchlány v dlaních), ponechány asi 8h fermentovat v misce přikryté igelitem v teple na sluníčku za oknem (musí se to řádně zapařit) a pak usušeny. Na fotu je stav po fermentaci. Teď už je zřejmá typická vůně černého čaje.
Obrázek

3. no a pak už je to jasné...
Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majk
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 627
Registrován: 08 dub 2008, 08:30
Bydliště: Orlické podhůří

Re: čajovník

Příspěvekod Miroslav » 31 kvě 2014, 21:47

no parádní, mně chybí už jen to podstatný - sazenice :lol:
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: čajovník

Příspěvekod ivan » 11 bře 2017, 09:44

V TV som videl reportáž, že čajovník čínsky sa dá pestovať aj vonku, že je mrazuvzdorný aj do -15°C, vraj s min. ochranou by to šlo. Máte s tým niekto skúsenosti?
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: čajovník

Příspěvekod milos 51 » 11 bře 2017, 12:12

Nadšení do čaje jsem měl asi před pěti lety. Domnívám se ,že by se to dalo u nás pěstovat v nízké formě v pařeništi. Bohužel jsem neudržel při životě ani pár rostlin v květináči, z naprosté neznalosti toho ,co ta rostlina potřebuje. Pěstoval se na Červené horce u Mukačeva (?) dokonce v několika klonech nebo formách a na plantáži !! Ing.Komendar se to tam snažil zachránit a obnovit ,ale jak to dopadlo nevím.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: čajovník

Příspěvekod ZdenekCernoch » 11 bře 2017, 20:13

Nemužu nikde najít fotky ale kousek severně od Lyonu roste kamelie v jedný zahradě. Byl jsem tam a je to nádhera. Feijoa venku taky na volno velký keře.
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: čajovník

Příspěvekod ZdenekCernoch » 11 bře 2017, 20:31

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: čajovník

Příspěvekod petrlcr » 12 bře 2017, 00:04

Na ČZU je rovněž pěstují v jakési tranšeji, nebo spíš zahloubených pařnících. Přes zimu je zakrývají polystyrenem. Mají je tam již roky a bez přitápění prosperují. Jsou dost acidofilní. Substrát asi jako pro borůvky, nebo citrusy. Z dřívějších zkušeností bych řekl že citrusový skleník je pro čajovník ideální, včetně substrátu, možná by se mu dařilo někde ve stínu citrusů na severní straně skleníku.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: čajovník

Příspěvekod kasta » 11 úno 2020, 20:41

Ja jsem si vloni poridil semenacek od tropiku. Pres leto byl v kvetinacku a do volny pudy jsem ho tady u nas zasadil nekdy v zari. Vypada ze se mu tu dari, po presazeni zacal rust a do listopadu byl dvakrat tak velky. Pres zimu mu omrzly tri ty nejmladsi nevyzraly listy ale jinak vypada dobre (ono taky skoro nemrzlo, snad 1x bylo -8). Mam ho mezi kamelii a rododendronem, slunce na nej zasvitne jen v lete a jeste pres vetve tresni a vzduch je tu vlhky, jsme nad rekou...
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1284
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: čajovník

Příspěvekod Radim K » 11 úno 2020, 21:05

Super. Jsou fakt dost odolné, ostatně jako další kamélie. Loni po -15°C jako by nic a letos po -7°C pochopitelně taktéž. Také máme čaj mezi kaméliemi a ronďákem :D . Polostín, trocha rašeliny a zalívat a roste jak z vody :wink: .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1899
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: čajovník

Příspěvekod kasta » 12 úno 2020, 18:46

Radim K píše:Super. Jsou fakt dost odolné, ostatně jako další kamélie. Loni po -15°C jako by nic a letos po -7°C pochopitelně taktéž. Také máme čaj mezi kaméliemi a ronďákem :D . Polostín, trocha rašeliny a zalívat a roste jak z vody :wink: .

Diky, doufam, ze na podzim bude prvni sklizen, jestli bude mit zase mlady listky, vsechny mu ostriham a necham jen ty vyzraly. Jeste jsem se chtel zeptat jestli znate puvod toho cajovniku, my jsme celkem cajomilove, tak resime co to muze byt za odrudu. Ty premrzly listy jsme ususili, vypili, bylo to teda slaboucky (byly jen dva :) ale dobry.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1284
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: čajovník

Příspěvekod Radim K » 14 úno 2020, 02:16

Je to sinensis var. sinensis. Teďka klíčí i sinensis var assamica, ze kterého se dělá Pu-Erh, ale klíčivost mizerná, do 10%. Sehnat cokoli čerstvého, jiného než čistý sinensis je dost těžké.
Rovněž z dalších kamélií by stálo za to vyzkoušet čaje. Na letošek stratifikujeme několik semen od asi 10 druhů kamélií (japonica, oleifera, vietnamensis, roseaflora, lutchensis, fluviatilis, yushienensis, kanjiro aj.), všechny s odolností kolem zóny 7, čili snad by všechny mohly prosperovat venku. Docela jsem si je oblíbil právě pro jejich překvapivou odolnost a využitelnost od listů, přes květy až po olejnatá semena. Tak snad za pár let budeme vědět, které další druhy jsou v našich podmínkách smysluplné.

Mimochodem, pokud chce někdo vidět fakt nádherné doslova stromy kamélií různých druhů, doporučuji návštěvu liberecké botanické zahrady. Osobně jsem z nich byl unešen :) .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1899
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: čajovník

Příspěvekod Hofis » 14 úno 2020, 09:58

Radim K píše:Mimochodem, pokud chce někdo vidět fakt nádherné doslova stromy kamélií různých druhů, doporučuji návštěvu liberecké botanické zahrady. Osobně jsem z nich byl unešen :) .


Nejen kamélie. Je až k nevíře, co všechno jsou v těch tamních podmínkách schopni udržet venku. Velmi inspirativní návštěva, vřele doporučuji! :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3791
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: čajovník

Příspěvekod kasta » 14 úno 2020, 17:05

To Radim: Diky!
To jsem ani netusil, ze i ta japonska kamelie se da pit! Zatim mam malickou, ale uz ma poupata.
U nas je bohuzel problem se zalivkou, o moc vic bych toho neuzalival, tak se musim omezit na ty 3-4 tyhle rostlinky
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1284
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Diana.Jerem, sorer a 16 návštevníků

cron