Ziziphus jujuba - čínská datle

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod moonvil » 14 zář 2023, 08:45

Dej tomu šanci. Na jaře přihnojit - ty moje v zemi výborně reagují na koňský hnůj, mám je tím koňákem navíc i vysoko zamulčované. No a vody co jen to půjde.
Taky mám pár rostlin, které se za 3 roky nezvětšily ani o 10cm, ale téměř vždy se jedná o exempláře, které šly na volno jako malé roubovance a jsou ponechané svému osudu na odlehlejších částech pozemků, kde prostě není voda.
V 15L kontejnerech na kapkovce vedle fíkovníků (tzn. i hnojené jako fíky) to udělá za rok metrový přírůstek, dva roky si je takto předchystám a pak teprve půjdou do země.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4113
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod kasta » 14 zář 2023, 11:51

moonvil: jasně, aspoň je na příští rok dobře zamulčuju a budu se je snažit v rámci možností zalívat a uvidíme. Minimálně kořenový bal měly už fakt velký.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1345
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod moonvil » 28 zář 2023, 23:21

Začínají zrát ranější jujuby. Namátkově změřeno 29brix, ty sladší se mi bohužel nevejdou do stupnice. Tipuju, že nejsladší odrůdy musí mít přes 40.
Letos mají zatím ideální podmínky pro dozrávání, akorát je teda musím pravidelně zavlažovat. Stromky s výškou kolem 250cm by to zde zatím bez pomoci nedaly - i takto je na některých vidět propad plodů.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4113
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod milos 51 » 30 zář 2023, 16:12

Podle receptu má takto naložená jujuba stát na sluníčku . Ale nemusí . A může se přisladit medem . Ale taky nemusí , mám vyzkoušeno .
U tohoto receptu je nejdůležitější vydržet až do příštího roku ,až jujubovice dostane krásnou hnědou barvu ! :D
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil milos 51 dne 10 říj 2023, 21:20, celkově upraveno 2
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1884
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod nene » 10 říj 2023, 18:00

Obrázek

Tak teď ještě najít vhodnou sklenici a něco tekutého do ní, protože jíst ze stromu se to fakt nedá.... :D
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4261
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod milos 51 » 10 říj 2023, 19:38

Obrázek
Ty proslazené jujuby v krabičce ( jsou tmavší ) jsem vykoupal v čokoládové polevě ,která se používá na dorty . Ozvěte se ,komu to nebude chutnat ! :D
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1884
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod moonvil » 10 říj 2023, 21:25

nene píše:Tak teď ještě najít vhodnou sklenici a něco tekutého do ní, protože jíst ze stromu se to fakt nedá.... :D


To máte nějaký Lang nebo co? U toho bych asi souhlasil, za syrova nic moc, ale mnohé chutnější odrůdy teď dozrávají do perfektní kvality. Brix přes 30°, za mě jsou nejlepší ty se šťavnatou, chrupkavou konzistencí.
Fíků už jsem letos jaksi zasycen (a to jich ještě pár tisíc visí na keřích), takže jujuby jsou vítaným zpestřením.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4113
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Stanley_51 » 10 říj 2023, 21:37

moonvil píše: Fíků už jsem letos jaksi zasycen (a to jich ještě pár tisíc visí na keřích), takže jujuby jsou vítaným zpestřením.

Michale, škoda že to mám k tobě tak daleko, hned bych přijel na košt ( těch fíků ). :lol:
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9232
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod nene » 11 říj 2023, 00:12

moonvil píše:
To máte nějaký Lang nebo co?


Mělo by tam být Redlans#4 (od Jožky) a (od Miloše) Ta Jang Czhao - na fotce .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4261
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod moonvil » 11 říj 2023, 10:15

nene píše:Mělo by tam být Redlans#4 (od Jožky) a (od Miloše) Ta Jang Czhao - na fotce .


Redlands #4 mě nějak chuťově nenadchnul, Ta Jang vypadá na fotce tvarem úplně stejně jako Lang, vůbec bych se nedivil, kdyby to bylo to samé.
Kdybys teď někdy jel náhodou kolem Brna, dal bych ti vzorek z Autumn Beauty, Honey Jar, Moonlight, Sovětské, Hupingu plus možná ještě něčeho dalšího.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4113
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Ragnar » 11 říj 2023, 17:46

Mě na Jujubách fascinuje, že i letošní roubovanec dokáže udržet několik plodů velikosti švestky. Ono by asi nebylo úplně blbý zkusit pěstovat ve větším květináči ve skleníku. Množí se to samo, stačí naroubovat odkopek nebo semenáč na jaře či v létě za zelena. Čerstvé plody mají chut jako zralejší jabko, ale pokud se nechají pár dní zaležet třeba na parapetu a mírně se scvrknou, chutově sou jako méně sladké datle, opravdu výborné. V podstatě stejná chut jako ty korejské co sem koupil u Vietnamce. Super je z nich třeba čaj.

Ty naložené jujuby ve slivce vypadají famozně.
S9

Obrázek

Obrázek
Ragnar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 06 kvě 2018, 21:23
Bydliště: Okolí Brna

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod milos 51 » 11 říj 2023, 18:05

Dnes jsem měl možnost ochutnat odrůdu Halina . Je skvělá ! Je na přímý konzum v syrovém stavu a má velice tenkou a jemnou slupku .
U proslazovaných jujub trochu vadí ta ostrá slupka plodů .
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1884
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod nene » 11 říj 2023, 19:18

moonvil píše:
Redlands #4 mě nějak chuťově nenadchnul, Ta Jang vypadá na fotce tvarem úplně stejně jako Lang, vůbec bych se nedivil, kdyby to bylo to samé.
Kdybys teď někdy jel náhodou kolem Brna, dal bych ti vzorek z Autumn Beauty, Honey Jar, Moonlight, Sovětské, Hupingu plus možná ještě něčeho dalšího.


Ano, vypadá to tak jak píšeš, asi budeme muset naroubovat něco dalšího... stromek je na místě, kde bychom nic jiného nikdy nedali, ale očividně se mu tam líbí :shock: . Tak budeme experimentovat dál. Když vám to všem chutná, tak ta chuť mírně oslazeného polystyrenu asi nebude pravidlem :wink: .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4261
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod milos 51 » 13 říj 2023, 11:16

Pokud se někdo rozhodne jujuby neproslazovat ale pouze vysušit ,tak i v tomto případě je nutné nejprve jujuby napařit . Můžete použít obyčejný pařák na knedlíky .Napařování trvá asi 20 minut .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1884
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod moonvil » 13 říj 2023, 11:32

A jaký je podle tebe Miloši rozdíl mezi napařenou a nenapařenou?
Nevzpomínám si, že by třeba pan Rezl zmiňoval napařování, když to suší. Pouze to vypeckoval.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4113
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků