Ziziphus jujuba - čínská datle

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Milan » 21 dub 2020, 19:25

Miloši, moc děkuji za rady i fotonávod, vážím si toho.
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 272
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Terka » 27 dub 2020, 21:35

Ahoj, chtěla bych se zeptat. Mám už několik let dvě jujuby ve skleníku. Už několik let kvetou a docela dost, ale plod ani jeden. Do skleníku má volně přístup hmyz, ale nevšimla jsem si, že by na ty květy nějaký létal. Oba keře jsou z Droždína, ale odrůdu bohužel nevím, nebyly označené. Usoudila jsem, že by situaci mohl vyřešit třetí keřík coby opylovač, myslíte, že to pomůže? Případně, kde se dají sehnat ty krásné plodné odrůdy co tady máte na fotkách? Aspoň nějaký výběr jsem našla pouze v bambusáriu. Tak už rodinu připravuji na výlet na Moravu. Ale jejich neurčité informace, že stromky budou někdy v půlce června a bez možnosti rezervace jsou pro člověka z Liberecka docela uživatelsky nepřívětivé. Kdyby byla možnost něco objednat poštou měla bych větší radost :D Děkuji moc za radu případně odkaz na nějaký zdroj :)
Terka
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 26 dub 2020, 08:39
Bydliště: Liberecko, 300m.n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod antarian » 27 dub 2020, 22:00

Terka: Langy od matejky z vykane plodi (hned prvni rok), ale mam je tedy venku.

Ale kdyz jsem mel jen jeden tak nove plody nenasazoval :-) (jak sem zasazel dalsi langy, gigante a li tak se rozjela druha uroda :-) )

Ono pokud jakou ty z drozdina jedna odruda tak plodit nebudou. (Je treba mit odrudy alespon dve)

Jinak ve vykani prodava stromky za cca 800 (aspon minuly rok) a maji od 1.5m do 2,5 m :-) (zkratil jsem to na 1.5 m a krasne to obrazilo). Osobne bych tipnul ze tam ma tech odrud namichanejch vic nebo jsou to semenace... Protoze mu ty langy plodi i kdyz rika ze je vsechno lang :-)

Kazdopadne zdroju kde se da koupit je vice :-) takze vysadit nebo priroubovat dalsi odrudu nebo radeji dve :-)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Jožka » 28 dub 2020, 03:56

Terka píše:Ahoj, chtěla bych se zeptat. Mám už několik let dvě jujuby ve skleníku. Už několik let kvetou a docela dost, ale plod ani jeden. Do skleníku má volně přístup hmyz, ale nevšimla jsem si, že by na ty květy nějaký létal. Oba keře jsou z Droždína, ale odrůdu bohužel nevím, nebyly označené. Usoudila jsem, že by situaci mohl vyřešit třetí keřík coby opylovač, myslíte, že to pomůže? Případně, kde se dají sehnat ty krásné plodné odrůdy co tady máte na fotkách? Aspoň nějaký výběr jsem našla pouze v bambusáriu. Tak už rodinu připravuji na výlet na Moravu. Ale jejich neurčité informace, že stromky budou někdy v půlce června a bez možnosti rezervace jsou pro člověka z Liberecka docela uživatelsky nepřívětivé. Kdyby byla možnost něco objednat poštou měla bych větší radost :D Děkuji moc za radu případně odkaz na nějaký zdroj :)

V Bambusariu to bývá rychle rozebrané, musí se jet hned první víkend když vyhlásí prodej. Rostliny prodává strašně malé většinou za 400kč. Mě Jujuby rodily už druhým rokem ale mám je venku. Možná že ty tvoje jsou semenáče a proto nerodí.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod izi » 28 dub 2020, 09:44

Už to tu bolo viac krát spomínané. Napriek tomu, že jujuba je proklamovaná ako terestricka a blbuvzdorná rastlina, ktorá znesie skoro všetko, je to pravda iba z časti. Prežije, ale nerodí aj keď kvitne. Mal som niekoľko rokov vrublovanec od p.Rezla, ale rodiť začal až keď som začal polievať a hnojiť - bez opelovača.
Jujubu pestovať v skleníku si myslím, že nemá opodstatnenie. Zimu zvláda v pohode, a tým, že na jar raší ako posledná, vyhýba sa jarným mrazom. Ďalší stromček by som nehľadal. Ak chceš rozšíriť sortiment, zelené vrúblovanie je celkom bezproblémove, a vrúble ti určite niekto poskytne.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Terka » 29 dub 2020, 07:35

Zkoušela jsem odkopky těch dvou sázet ven a nikdy mi nepřežily. Jsem z Liberecka, jako poslední dvě zimy nic moc, ale jinak občas i slušné mrazy. V době sázení mně ani nenapadlo zkoušet je venku. Je tu nějaký příspěvek o tom, čím kdy a jak hnojit jujubu pro násadu plodů? S řízkováním nemám žádnou zkušenost. Jako, všechno je jednou poprvé, ale mám z toho trochu respekt :shock:
Terka
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 26 dub 2020, 08:39
Bydliště: Liberecko, 300m.n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Terka » 29 dub 2020, 07:51

Děkuji na odkaz na zahradnictví ve Vykáni, to je trochu blíž, tak bych to mohla zkusit. Jen v Droždíně tenkrát měly právě odrůdy Li a Lang, naivně jsem se domnívala, že pošlou od každé odrůdy jednu, ale asi ne. Takže pokud bych kupovala třetí, ráda bych nějakou jinou odrůdu, abych neskončila se třema stejnýma co neplodí...zkoušela jsem i vypěstovat z pecek ze Slovinských plodů, ale bohužel nic nevylezlo a letos nevím, jestli se tam podívám.
Terka
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 26 dub 2020, 08:39
Bydliště: Liberecko, 300m.n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod milas » 29 dub 2020, 08:26

Přidám info,že som V Droždíne kúpil pred 10-tím rokmi Lang.Časom som zistil,že je to celkom dobrý semenáč-z vyrastajúcich odkopkov som dopestoval rodiace rastliny. Na základe informácií som zavrúbĺoval do koruny Nitriansku, nakoľko som nezohnal vtedy inú odrodu.Potom som kúpil od Bulhara Li,Priest,takže opeľovači sú a mám pravidelné úrody.Tiež mi to spočiatku nerodí lo, síce bohato kvitlo,ale všetko padalo ako pravdepodobne neopelene.Dnes orezávam Nitriansku, čo najviac,nakoľko má najmenšie plody :lol:
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod antarian » 29 dub 2020, 09:09

Terka píše:Děkuji na odkaz na zahradnictví ve Vykáni, to je trochu blíž, tak bych to mohla zkusit. Jen v Droždíně tenkrát měly právě odrůdy Li a Lang, naivně jsem se domnívala, že pošlou od každé odrůdy jednu, ale asi ne. Takže pokud bych kupovala třetí, ráda bych nějakou jinou odrůdu, abych neskončila se třema stejnýma co neplodí...zkoušela jsem i vypěstovat z pecek ze Slovinských plodů, ale bohužel nic nevylezlo a letos nevím, jestli se tam podívám.


tohle dejte vyhledavat v google: Josef Matějka - exotické plodící rostliny

neni to klasicke zahradnictvi :-) (takze zavolat a domluvit se, ze se zastavite :-) )

btw. navsteva na vlastni nebezpeci :-) (vzdycky, kdyz jsem se stavil tak jsem toho odvezl toho vic nez jsem puvodne chtel :-D Posledne asijske slivone, jednu nashi (ale tu ma drahou a vim o lepsich obchodech kde koupit), jujuby, pawpaw :-) no je tam toho dost - uvidite :-) )
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Terka » 30 dub 2020, 12:31

Díky, o tom pánovi už jsem tak různě četla, uvidíme, jestli budu mít odvahu :) já už mám i bez toho letos v plánu nákupy rostlinek v objemu a ceně které bych doma nepřiznala :D
Terka
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 26 dub 2020, 08:39
Bydliště: Liberecko, 300m.n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Milan » 04 kvě 2020, 15:16

Obrázek
Roubováno 22.3. Miloši, díky za ukázku .
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 272
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod milos 51 » 04 kvě 2020, 16:00

Výborně !! Gratuluji . A opravdu se mi nejednou stalo ,že na těchto jarních roubech už uzrály plody . A doporučuji příští rok postupně přidávat další odrůdy . Kvůli opylování .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod dzani696 » 07 kvě 2020, 15:37

A najviac ma potešilo zistenie že nezamrzli
Obrázek
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 876
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod sapmok » 07 kvě 2020, 21:13

Stále ještě neraší. Vím, že není zmrzlý. :?
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod antarian » 07 kvě 2020, 23:49

Tak uz vyrasily vsechny. (Langu a gigante mam vic a to raseni bylo ruzne podle toho jak jsou na slunci)

Langy 15 az 20 duben
Gigante 25 duben az 30 duben
Li 7.kveten

Rozptyl je teda poradnej (jsem zvedavej na pristi rok a hlavne jak se mi budou potkavat v kvetu)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků