Ziziphus jujuba - čínská datle

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod antarian » 24 srp 2019, 18:26

Milos51: u matejky mel nektere stromky uz kolem 2.5 m (uz tam nejsou). Ale kdyz nad tim premejslim tak ty mensi maji vlastne asi opravdu tak ten metr a pul

Kazdopadne je otazka jak to s tou samosprasnosti je. Nasadili mi plody i kdyz jsem mel na zahrade jediny. (Chvili po vysazeni asi tak 14 dnu)

Nevim jak dlouho od opyleni nasazuje plody, zrejme bylo asi opyleno jiz u pana matejky.

Vysadil jsem gigante asi o 3 tydny pozdeji(na te nebylo nic, maly jeste zeleny klacik :-) az ted se zacali objevovat plody a ma opravdu pekne prirustky). Na langu se take neobjevil zadny novy plod

Samosprasny tedy asi skutecne nebude.

Pak jsem vysadil dalsi dva od matejky (vypadaji na stejnou serii, protoze uz ma navezene dalsi mensi) cca pred mesicem a po vysazeni se prvni zasazena jujuba obalila plody.

Zrejme se tedy opyluji ty langy navzajem a je otazka jestli jsou to langy ci stare semenace langu? Kazdopadne plod je pomerne veliky ve tvaru hrusticky... A roub jsem nenasel, ale jak je ta kura zvrasnena tak po pravde nevim...

Do budoucna bych zkusil prave neco naroubovat do jiz vzrostlych stromu, ale na to je casu dost. Uvidim po ochutnavce tento rok.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Marek1970 » 24 srp 2019, 20:29

Antarian, Miloš 51 asi reagoval na Alexovu otázku ohľadom histórie stromu Nitra. Preto skopíroval príspevok Mareka 107 z roku 2012. :D
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Stanley_51 » 24 srp 2019, 22:10

Mám 5 semenáčů z pecek od Miloše, staré jsou 4 roky. 2 semenáče již druhým rokem hojně kvetou, ale plod se neudělal ani loni ani letos žádný. Nevíte v čem je chyba ? Nemám s jujubami žádné zkušenosti. Zkoušel jsem je i ručně opylovávat, ale bez úspěchu.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod milos 51 » 25 srp 2019, 11:05

A to máš ty semenáčky v květináčích a nebo ve volné půdě ? Řešení je vysadit do zahrádky na sluníčko a naroubovat . Jujuba roste velice rychle . Sousedům jsem dal předloni semenáček ,letos na jaře narouboval a už tam budou mít hrst plodů .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Stanley_51 » 25 srp 2019, 21:48

Semenáče jsou v kontejnerech, nemám už na zahradě místo. Takže v kontejneru plodit nebudou ?
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Hofis » 25 srp 2019, 22:17

Má zkušenost je, že když je hodně sucho, tak sice pěkně kvetou, ale moc neplodí. Minulý rok jen pár plodů, letošní rok po zásahu plynařů a odříznutí jednoho z velkých kořenů po obří násadě 0 plodů. Kopali to zrovna v červnu v těch největších vedrech a i přes vydatnou zálivku poté letos vůbec žádné plody. Jinak ale stromek vypadá v pohodě, přežije... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod antarian » 26 srp 2019, 00:34

Ja tech zkusenosti moc nemam.

Kazdopadne na zadnem z vysazovanych stromku jsem nemel plod, kdyz byl v kvetinaci.. Sazeno v prubehu nekolika mesicu.

Prvni zhruba v pulce cervna (asi lang od matejky. Nasadil asi 10 plodu bez pritomnosti jineho stromku. 3 zustali, zbytek zaschnul. Po vysazeni dalsich langu nasadil dalsich cca 10 plodu z kterych opet zustali asi 3 az 4).

Druhy gigante na konci cervna (nasadil plody pote vysazebi dalsi varky langu od matejky)

Dva vysazene langy na konci cervence. (Po vysazeni nasadili hned plody, ale udrzel se na jednom stromku jeden a na druhem nic)

Takze vysazeni bych rekl ze pomuze.
Plus ta nasada plodu se objevila vetsinou vzdy po silnejsich destich. (Takze je mozne ze to nacasovani s vysazovanim dalsich stromku byla jen nahoda a ve skutecnosti to bylo vodou o ktere se tu pise.)

Jinak kvalita pudy je v podstate navazka na puvodne planovane parkoviste (beton, kacirek, jil, vsechno mozne ... Nechtela mi tam vyrust ani trava tak jsem tam vysazel stromy)... Myslel jsem ze u kopani vypustim dusi, protoze to bylo spis na zbijecku a diry o neco vetsi nez kvetinac cca 30*30*50, ale tem jujubam to jak to zatim vypada vubec nevadi.

A jeste jedna zvlastnost, nebo teda nevim co to je...
Kazdopadne ta prvni nasada rostla ciste zelena (do ted je zelena a jen se zvetsuji plody) a ta druha nasada cerstva se zvetsuje a ma castecne hnede zbarveni - v podstate od chvile co plody zacali rust. (Chtel bych si myslet ze to dozrava hned po objeveni plodu a neni to zadna nemoc :-))))) ) cas ukaze :-)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod milos 51 » 28 srp 2019, 16:30

[url=https://postimg.cc/3Wtc24Wn]Obrázek[/url
Antarian : A jak to vypadá s tím počtem jujub aby člověk nezestárnul ? Nerad bych to přehnal .
U nás máme na rohu čínskou restauraci s originál majiteli a tak jsem se tam vydal s obrázkem jujuby na výzvědy . A paní o jujubě vůbec nic nevěděla ,pouze mě upozornila ,že jsem jí to dal přečíst vzhůru nohama -opačně . Tak bacha na to ! Na fotce je to správně. :D
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod antarian » 28 srp 2019, 18:22

Milos51: bohuzel nic takoveho neznala :-)

Kazdopadne si kazdy den dela z plodu susene jujuby caj. (To ma od doktora na prokrvovani komcetin, ze ma studene prsty). Myslim ze dela ze 3 az 4 plodu, ale nebyli nejake velke :-)

Ale vic se mi nepodarilo zjistit.

Snad jen jeste ze je ji cerstve na cinsky novy rok. V te dobe jedi jak ona rika green jujube (podle me to je asi spis indian jujube - takze ne ta nase) a ve zbytku roku jedi susene red jujube a to budou podle me ty nase :-)
Kazdopadne je kupuji uz susene.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod antarian » 09 zář 2019, 19:30

Tak me dnes zena upozornila ze mi ta "exotika" uz zacina hnit :-)

Obrázek
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Marek1970 » 09 zář 2019, 19:48

A čo je to za odrodu, čo ti tak pekne hnije :lol:
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod antarian » 09 zář 2019, 20:47

Marek1970 píše:A čo je to za odrodu, čo ti tak pekne hnije :lol:


Mel by to byt lang a asi nakonec i bude. Velikost plodu a tvar tomu odpovida.
Dozravani nedokazu posoudit protoze to ma dve nasady plodu v rozmezi tak mesice a pul a samosprasnost taky moc ne protoze to nasadilo plody solo a dalsi zrejme po vysazeni dalsich udajnych langu :-) (takze fakt tezko rict jestli to je ci neni lang.)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod MonikaV » 13 zář 2019, 12:01

Je to zajímavé, jaké jsou u jujuby rozdíly v plodech. Měla hodně květu, ale vytvořil se pouze jeden obr plod, který je stále zelený a při dalším nakvétání spoustu drobnějších a už se zabarvují (Kuk Jae 1, a Sugar Cane)
Obrázek
Obrázek
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod antarian » 15 zář 2019, 13:32

MonikaV: take to tak mam (sem zvedavej jestli z tech malych jeste neco bude)

Kazdopadne jsem prvne ochutnal plod cerstve jujuby.

Chutove bych ho prirovnal k sladkemu jablku s mene stavy a s peckou :-) (zkousel jsem maly kousicek a to neni ono, chut neni extremne vyrazna takze nejlepe chutna kdyz vzal clovek aspon ctvrtku a celou ji strcite do pusy)

Jsem.zvedavy na dalsi odrudy... Li a gigante, pokud dozraji.

Jen tedy kostovani na jednom plodu je takove k prdu obzvlast kdyz jsem mel jen pulku :-) (snedl bych toho klidne vice, ale chci zkouset ruzne stadia uzrani na tom co vyrostlo)

Obrázek
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod ZdenekCernoch » 15 zář 2019, 19:46

chutná to plus minus stejen jako sladký jablko. Jen se liší odrudy s peckou a bez pecek i ve velikosti plodu jsou docela značné rozdíly S14
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: caver a 15 návštevníků