Ziziphus jujuba - čínská datle

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod antarian » 27 črc 2020, 18:17

Tak jsem si prisel postezovat a koukam ze nejsem jedinej...

Nejak to nechapu...

Mam 2 odrudy - 3 langy a 3 gigante a 1 kaput li.

1 gigante ma fakt co kvet to plod. Ostatni ani pludek a odkvetaji.

1 lang ma asi 3 plody a ostatni taky ani tuk...

Tak mi to hlava nebere zr kazdej stromek absolutne odlisne chovani. (Jinak je to plne vsemoznych breberek tak si rikam ze s opylovanim by nemusel byt problem. Spis me prislo jestli tomu zkratka v dibe kvetu nevadi vlhko, ale i tak je otazka proc na jedne jujube plody jsou)

Je to male a teprve zacina ale plody ma
Obrázek
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod vaclav sejkora » 27 črc 2020, 20:33

Třeba tu pomůže opylovač. U mě to na 100% plní Honey Jar.
vaclav sejkora
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1850
Registrován: 15 črc 2007, 12:07
Bydliště: moravský písek, 177 m.n.m

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod antarian » 27 črc 2020, 20:56

vaclav sejkora píše:Třeba tu pomůže opylovač. U mě to na 100% plní Honey Jar.


Diky tomu ze li padlo za vlast a tim se mi uvolnilo misto presne uprostred ostatnich jujub tak to budu moct realizovat. Bude to zrejme dobry napad.

Ted uz tedy zbejva jedine... Sehnat honey jar at ho mohu vysadit. :-) (podobne dobrou referenci jsem jeste slysel na sugarcane)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod izi » 28 črc 2020, 09:56

nechcem ti brať iluzie, ale mám aj Honey Jar, aj Sugar cane. Dokonca ja som počul, že najlepšía odroda na opelenie je COCO. Mám aj tu, ale nič!
Zaujímavé je, že to trvá cca do ppol augusta, potom sa plody začnú objavovať. Vlhkom to tiež nebude. Minulé roky boli suché.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod antarian » 28 črc 2020, 10:46

No ja to s tim vlhkem myslel obracene. Jestli neni na jujuby vlhka moc :-)

Jinak s plody az v augustu jsem to pozoroval i minuly rok. (To prisla druha vlna a zacali se tvorit dalsi plody, ktere dokonce i stihly dozrat, spis jsem nervozni, aby druha vlna prisla)

Jinak mezi tim hodne plodicim a neplodicima je jeden podstatnej rozdil... Ma minimalni vegetativni prirustek a hodne plodu. Ostatni maji velike vegetativni prirustky a zadne nebo temer zadne plody (tak i to muze byt jeste duvod)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod izi » 28 črc 2020, 13:30

S tou druhou vlnou si to trafil. Až vtedy sa začnu tvoriť plody. Čo sa týka vzťahu rastu a rodivosti je tam priama úmera. Ale bujný rast je znakom prehnojenia, alebo aspoň dostatku výživy, hlavne dusíka. Lenže ja nehnojím vôbec. A že by ťažká ílovitá zemina (bývalá tehelňa) mala toľko výživy, to pochybujem.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Jožka » 28 črc 2020, 18:49

Antarian: Já jujuby celkem vydatně zalévám tak snad to nemá nějaký negativní vliv na plody. Letos mě to nějak pozdě kvete a plody nic moc
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1205
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Hofis » 29 črc 2020, 17:23

Ohledně kvetení jujuby jsem za tu dobu, co to pěstuji, přišel na to, že nejlépe to každý rok nakvétá na bočních větvích seříznutých letorostů. Vím, že jsem asi zřejmě neobjevil Ameriku, ale za zmínku to stojí. Provádím takto řez každé jaro, protože si to nemůžu dovolit nechat růst a musím to držet zkrátka. Takto lze udržet 13letou rostlinu do výšky cca 2 m a vytvořit i několik pater plodících bočních větví po obvodu keře. Tyto na jaře raší nejdříve, nejdříve i kvetou, zrají a je na nich bezkonkurenčně nejvíce a také nejkvalitnějších plodů. Na letorostech v druhé fázi kvetení už se tolik plodů netvoří. Nevím, nakolik je to srozumitelné, přikládám nějaké foto, kde bude snad zřejmé, co myslím.
Zde je uprostřed vidět ten řez:
Obrázek
A tady ta boční větévka pokračuje:
Obrázek
A tady ještě jedna jiná komplet:
Obrázek
Vše foto: Praha-Motol, 28.07.20
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Radim K » 30 črc 2020, 01:13

Hofis: dík za tip. Máme jujuby v zemi teprve 3 roky, takže nemůžu vyvozovat nějaké závěry. Rostou jako hovádko, klidně metr za rok, za což jsem rád, ale jak vidím, tak bych je měl asi taky fiknout, protože běžně nám kvetou celý červen a červenec, ale plody se mají tendenci tvořit až v srpnu. Loni se začaly tvořit třeba až koncem srpna, ale i tak stihla třeba Nitra krásně dozrát. Letos kvetou už víc jak měsíc a vypadá to, že už se začínají tvořit plody. Přisuzoval jsem neplodnost mládí, zakořeňování a počátečnímu silnému růstu...
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1907
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod moonvil » 30 črc 2020, 07:24

Hofis píše:Ohledně kvetení jujuby...


Chápu to správně, že vlastně všechno nové dřevo odstraňuješ a necháváš to kvést pořád z těch samých plodonosných "pupenů"?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Hofis » 30 črc 2020, 12:19

Radim K: Rádo se stalo! Jujuba skutečně roste strašně rychle, ale hlavně se táhne pořád strašně nahoru. Kdybych to neřezal, má už tak určitě minimálně k 5-6 metrům (střízlivý odhad).

Moonvil: Né úplně. Pokud se mi na jaře nějaký letorost z minulého roku opravdu líbí, tzn. je pěkně silný a hlavně má i pěkně silnou a dlouhou tu první boční větev a ta směřuje ven z keře, tak to fiknu až za touto první boční větví. Nové výhony pak vyrážejí vždy nad ní, nikdy né pod. Tak vlastně založím na té kosterní větvi patro. Ještě hned ten rok na této boční větvi jujuba krásně zaplodí a tato větev pak zůstane plodonosná i pro další roky. Je to taková obdoba plodonosného oblouku u běžných dřevin. Akorát dál neroste, jenom mohutní a vyráží každý rok z těch nodů silné plodonosné listy s množstvím květů. Slabé letorosty nebo letorosty nevhodné, směřující doprostřed keře, odstraňuji úplně. Ale nějak příliš to nesleduji s ohledem na plodnost, u jujuby mám ten řez jako udržovací, aby mi nerostla až do nebe. To výše uvedené zjištění je vlastně jen vedlejším produktem primárně toho řezu. Úplně nejlépe to vždy plodí na těch bočních větvích u nově seříznutých letorostů, mi přijde. Tak snad je to teď trochu srozumitelnější... :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod moonvil » 30 črc 2020, 16:52

Oks, ještě nemám ty rostliny v takovém stavu, abych musel řešit jejich řez, ale jednou to doufám nastane a pak budu připraven.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod amy80 » 30 črc 2020, 19:02

Já mám dvě jujuby, loni vysazené, a bohužel jsem je musela na jaře přesadit znovu... takže mazec, obě opadaly a vypadaly že je po nich. Dlouho to byly jen ubohé suché pahýlky a já už začala shánět nové... a teď ty potvory začínají obrážet, neuvěřitelné!
Takže mně teď jujuby přijdou jako docela držáci, ale určitě udělalo své i deštivé jaro a první polovina léta, protože ty pahýlky by mně ani nenapadlo zalévat :lol:
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod antarian » 30 črc 2020, 19:58

kdyz uz jsme u tech poznatku, tak musim pridat jeste jednu vec ...
Ty prvni plody - velmi pomalu a neochotne rostli a dozravali.
Ta druha varka - rostli extremne rychle a prakticky hned zacali hnednout

Respektive tak to bylo u meho Langu. (gigante tam nemuzu zatim nic moc poreferovat - protoze jsem minuly rok jeste nic nemel, a tento rok vim jen to ze 2 nemaji ani plod a 3 je opravdu extremne obsypanej a kazdym dnem je tam toho vic a vic)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod MonikaV » 05 srp 2020, 12:25

Taky mám poznatky, že jujuba (Kuk Jane) mi nakvéta podruhé a je zvláštní- kde se vzaly tu se vzaly vytvořily se i plody- ale nechápu, jak - když nově naočkovaná Halina je malinká a nemá ani kvítek..(nu což, zázraky přírody S6 )
Obrázek

Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 994
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 107 návštevníků