Ziziphus jujuba - čínská datle

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod moonvil » 04 čer 2020, 17:44

No, pokud je to na starších, již rozvětvených podnožích, tak bych se tím netrápil, jde mi spíš o tadyty jednoleté proutky jestli to tam má nějaký vliv nebo ne.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod izi » 04 čer 2020, 20:03

Obrázek
V ľavo je vrublovanec s odstránený obrastom - od Miloša, v pravo bez odstránenia. Tak si vyber. Viem, že to nie je reprezentatívna vzorka: rôzne podniky, aj rôzne odrody. Ale ja si myslím, že to nejaký zásadný vplyv nemá.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod vaclav sejkora » 04 čer 2020, 21:35

Já tam nechávám nic zeleného a úspěšnost roubování je velká. Jediný problém je v předčasném sundání PVC sáčku, kdy vyrůstá jen jeden slabý výhonek. Dokud nemá alespoň 5 cm, nesundávat.
vaclav sejkora
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1847
Registrován: 15 črc 2007, 12:07
Bydliště: moravský písek, 177 m.n.m

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Honza123 » 04 čer 2020, 22:18

Zkoušel jsem parafilm a funguje to krásně. Proroste to skrz a není nutné je navykat na nižší vlhkost. Navíc mi přijde, že to drží vlhkost lépe než sáčky.
Honza123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 157
Registrován: 18 zář 2017, 23:02
Bydliště: Praha/Roudnice nad Labem (cca 200 m n. m)

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Pavuk » 05 čer 2020, 04:42

milos 51 píše:Rouby ,které jsou na stromě v zahrádce ještě spí ,ale dva naroubované na podložkách doma za oknem a v květináčích jedou . Jednu podzimní krásku si včera odvezl "Pavuk" do Košic a tato kráska čeká na tebe :D
Obrázek

Ahoj Miloš,
Týmto Ti ešte raz krásne ďakujeme za perfektnú exkurziu po záhradke a aj za Jujuby Chun a Autumn Beauty!
Bude o nich dobre postarané! :wink:
Tešíme sa na ďalšiu návštevu a veľmi príjemný a informatívny pokec! S6
Izimu som síce chcel zvestovať dobrú správu, že aj na neho čaká jedna atómová bota (Autumn Beauty), no až teraz som sa dostal na fórum.
Keď povyrastie, tak jej prištepím kamošku, nech sa to poopeľuje.
Je to moja prvá Jujuba, tak z nej mám obrovskú radosť! S9
Slovo balkón je odvodené od slova kaktus, nie od slova prádlo!
Martin
Pavuk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19 bře 2017, 20:05
Bydliště: Sady nad Torysou (Košice-okolie), 214 m.n.m., západne orientovaný svah

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod izi » 05 čer 2020, 06:59

vaclav sejkora píše:Jediný problém je v předčasném sundání PVC sáčku, kdy vyrůstá jen jeden slabý výhonek. Dokud nemá alespoň 5 cm, nesundávat.

Vašku, nemám podobnú skúsenosť. Akýkoľvek kryt u mňa nemá vplyv na ujatosť vrúblov. Rozdiel je iba v intenzite rastu. Zasáčkované rastú o poznanie vitálnejšie. A ešte jeden problém: nedokážem nič navrúblovať na odrodu Tiger Tooth. Neviem, či je to iba náhoda, ale tento strom odmietol všetky u mňa dostupné odrody.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod vaclav sejkora » 05 čer 2020, 07:04

Já roubuji na mé semenáčky Honey Jar.
vaclav sejkora
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1847
Registrován: 15 črc 2007, 12:07
Bydliště: moravský písek, 177 m.n.m

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod izi » 05 čer 2020, 07:09

Pavuk píše:Izimu som síce chcel zvestovať dobrú správu,

Martin nevadí. Skôr, či neskôr by sme sa k tým "botám" dopracovali. S20
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod antarian » 11 čer 2020, 18:46

Hoja takovy dotaz k jujube pro nekoho kdo ji ma dele.

Ta prvni vysazena jujuba vetsi ma jak plodonosne prirustky tak ty ... Rustove (hodne rustovych). Minuly rok mela jen jeden po tom co jsem ji ostrihal.

Dalsi jujuby maji jen jeden dva prirustkove vyhony. (Ty jsem sazel v druhe vlne)

A na zaver ty co jsem sazel nejpozdeji maji jen ty plodonosne prirustky.
Mam ocekavat ze pristi rok by meli vyhnat uz i ty prirustkove vyhony?

Ten nejstarsi ty prirustky vyhnal nejen na tom novem prirustku z minuleho roku ale prakticky vsude po celem strome i z kmenu mimo pupeny viditelne.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod amy80 » 15 čer 2020, 20:27

Nemáte náhodou někdo na prodej kvalitní odrůdu či dvě (tedy roubované) jujuby?

Měla jsem Nitru a Sugar Cane, bohužel se po jarním přesazení nejspíš odebraly do jujubího nebe :(
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod antarian » 15 čer 2020, 20:57

Uplne bych to nezvladal....

Li mi vyrasila z kmene tak pred tejdnem... Plus na jedne vetvicce pred cca 3 tydny.

Z kmene vyrasila v miste kde byli puvodni vetve, zrejme umri pupeny na vetvich pri tech jarnich mrazikach.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod PetrReo » 19 čer 2020, 23:40

ZdenekCernoch píše:v Lednici jujuby normálně plodí a dozrávají. Největší plody jsou velikosti švestky - měl jsem možnost ochutnat zavařené i sušené plody obojí mi velmi chutnalo S6



Dobrý den, omlouvám se, že reaguju takhle po dekádě :D , to je samozřejmě hodně nezvyk :D , ale ty staré (už tehdy) Jujuby mne fakt zaujaly! V Lednici jsem studoval (a je to sotva 20 let :D) tak mám pocit, že bych je tam byl měl šanci potkat... ale nepamatuju je.

Můžu se zeptat, jestli ještě někdo ví kde, popř u koho (jestli to není veřejně přístupný nebo ve školních pozemcích) tam jsou? (jestli tam ještě jsou) ...

Jujuby mne zajímaj .... zatím tady jen studuju, abych si taky nějakou pořídil :-) , že jsem je, ale minul už na začátku, to mne mrzí :-) k
PetrReo
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 16 čer 2020, 09:42

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod moonvil » 20 čer 2020, 08:44

Jujuba má tu skvělou vlastnost, že ji zasadíš a ten samý rok už ti zakvete a sklidíš první plody. Neudělají to teda všechny semenáče, ale pár z nich ano.
A rouby zakvetou skoro pokaždé, takže pokud jste se s jujubou dosud nepotkali, tak to jde velmi rychle dohnat.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod milos 51 » 20 čer 2020, 09:25

.....a pečený jujubový čaj se zázvorem , kterého jsem vyrobil jako zkušební vzorek jenom jednu skleničku ,je tak dobrý , že byl sněden (slabé slovo) jako džem na sušenkách . Domnívám se ,že by se dal ten džemík kombinovat s drcenými ořechy , podobně jako džem fíkový (info od Standy - turecký mustr )
Naposledy upravil milos 51 dne 20 čer 2020, 21:06, celkově upraveno 1
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1867
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod milos 51 » 20 čer 2020, 10:09

PetrReo : Můžu se zeptat, jestli ještě někdo ví kde, popř u koho (jestli to není veřejně přístupný nebo ve školních pozemcích) tam jsou? (jestli tam ještě jsou) ...
Ano ,jsou tam pořád a je to ta původní výsadba . Je možné ,že některé jsou prořezané -zmlazené . Fotil jsem je před třemi lety 15.11.2017 (str.53) a jsou v areálu VŠ . Jujubový sad byl tak trochu zanedbávaný ,jujuby tvořily výmladky (odkopky ) , což nám studentům Univerzity třetího věku dělalo nesmírnou radost . Takový odkopek po jarním naroubování hned plodí . Pokud vím ,tak tam byla stěžejní odrůda Lang a taky pár plodících semenáčků ,chuťově mnohem lepších než ten Lang ,ale menších . Později přinesl Zdeněk Černoch spoustu jiných skvělých odrůd jujub ,které jsou tam naroubovány a které už jistě plodí .
[quote="milos 51"]Obrázek
Výsadba jujub na VŠ v Lednici. Foceno 15.11.2017
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1867
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kasta, moonvil a 78 návštevníků