Ziziphus jujuba - čínská datle

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod dzani696 » 18 čer 2021, 14:22

Moje "Li" už tiež ide do kvetu.
Obrázek
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 879
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod svazenka » 28 čer 2021, 08:24

Letos jsem unešená z vůně květů jujuby. Všechny moje nové rostliny z loňska kvetou a úžasně voní. Na téměř 2 metrovém Langu, který je zatím v kontejneru jsou už i mini plody :D
svazenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 177
Registrován: 06 lis 2018, 17:37
Bydliště: Vesnice nedaleķo Veselí nad Moravou 214 m n. m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod milos 51 » 03 črc 2021, 11:18

A upozorňuji , že už je tady zase doba velmi jednoduchého bylinného roubování jujuby . Ivan už nepoužívám ty zip-sáčky a chytá to taky . :D Roubované místo pouze navíc zabalím do alobalu .
Obrázek Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1877
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod izi » 03 črc 2021, 12:56

milos 51 píše:. Ivan už nepoužívám ty zip-sáčky a chytá to taky . :D Roubované místo pouze navíc zabalím do alobalu .

Miloš, ja u jujuby nepoužívam už vôbec žiadnu ochranu. Iba klasicke vrúblovanie, ako napríklad u jadrovín.
Toto je Vachsky vrublovaný za kôru 3.3.2021. Dnes výška cca 38cm:

Obrázek
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod milos 51 » 03 črc 2021, 13:45

izi : Ivan a je vidět že kvete a že na podzim už budou plody . :D
K tomu roubování bych ještě doplnil ,že jsme minulý týden vyzkoušeli posílání zelených roubů poštou a funguje to naprosto bezvadně .
Zelené -bylinné rouby jsem omotal potravinovou fólií - tzv. "Hofis -metoda" :D a na ponechaný konec nalepil štítek s názvem . Ten konec je důležitý ,aby se to dalo odmotat a nemuselo se řezat . A takto upravené rouby volně do bublinkové obálky .
Obrázek Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1877
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod kasta » 04 črc 2021, 07:44

Ja s jujubama zacinam "od zacatku", nastesti ne od nuly. Moje Gigante uz mela pres 60 cm ale stejne jako vedle vysazeny semenacek, na jare zacinala zase znovu od zeme, cela horni cast vymrzla. Holt jsem precenil mrazuodolnost tech malych rostlinek, takze jsem je vykopal ze zeme a jeste je budu nejakou dobu piplat a zimovat ve sklepe, nez zesili. Jeste tam mam rt43 z Tropiku, takze zaklad na jujubovy hajek je, jen to chce trpelivost :)
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1324
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Stanley_51 » 04 črc 2021, 10:14

kasta píše:J Holt jsem precenil mrazuodolnost tech malych rostlinek,

Mám 5 semenáčů jujuby v 5l květnících a na zimu je neuklízím, přečkají celou zimu venku. Nezaznamenal jsem ale nikdy žádné poškození mrazem, ač bylo i méně než -18°C.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9224
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod moonvil » 04 črc 2021, 12:41

Některé semenáče zimované v kontejnerech venku bez krytí se na jaře neprobudí - odhadem tak 5%. Ale řekl bych, že je to spíše tím, že rostlina nebyla dobře připravená na zimu, než nedostatečnou mrazuvzdorností.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4101
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod izi » 04 črc 2021, 12:45

Ono tie semenačky asi predsa len budú odolnejšie, ako šľachtence typu Gigante. Túto odrodu síce nemám, ale z ostatných asi 15 som zatial nezaznamenal poškodenie zimným mrazom ani na jednej.
kasta píše:Jeste tam mam rt43 z Tropiku,

kasta, to označenie pravdepodobne nie je správne. Myslím, že to má byť: r4t3, kde "r" znamená riadok (row), a "t" strom (tree) - podla umiestnenia v sade. čiže v štvrtom riadku tretí strom.
Ale môžem sa aj mýliť.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod kasta » 04 črc 2021, 13:14

moonvil píše:Některé semenáče zimované v kontejnerech venku bez krytí se na jaře neprobudí - odhadem tak 5%. Ale řekl bych, že je to spíše tím, že rostlina nebyla dobře připravená na zimu, než nedostatečnou mrazuvzdorností.


No byla od jara 2020 vysazena venku, vloni uz i kvetla (plody zadny), cela pekne obrostla, tak jsem cekal, ze letos "pojede", ale po zime ji trvalo hodne dlouho se probudit a vyrasily jen dve novy vetvicky tesne nad roubem. Prisuzoval jsem to ty mrazivejsi posledni zime, ale nevim.

izi: jo je to tak r4t3, ja ji rikam rt43 :)

Hofis: jeste me napadlo, nekdy mam pocit, ze u rostlin vypestovanych nekde ve skleniku po zasazeni do zahrady, do drsnejsich podminek nejdriv postupne odumrou ty "nahoneny" casti a rostlina tak nejak postupne vyroste cela znovu, jestli by to nemohl byt tenhle pripad.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1324
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod antarian » 04 črc 2021, 14:39

Co me asi jedine na jujubach trochu stve je ta sirka kminku.
Do vysky to roste jako blazen (ja to roztahuju gumama do stran), ale kminek skoro netloustne :-(

A to jsem to na zacatku ustrihnul

Obrázek

Tise zavidim tu jujubu co ma hofis :-) (ta iz ma poradnej kminek :-) ale na to si jeste par let pockam)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod nene » 04 črc 2021, 15:10

Čím víc zelené plochy, tím rychleji silný kmínek - takže nechat pár roků růst "jako dřevo" a pak až radikálně seříznout.
No a nebo stříhat a stříhat a zaštipovat každý rok, ale nižší tvar od prvopočátku.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4254
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Hofis » 04 črc 2021, 15:28

Toho tvaru jsem docílil pravidelným řezem, již jsem ho tu možná i několikrát popisoval. Každý letorost v zimě seříznu za první nebo max. druhou do boku jdoucí větší větévku. Dělají se takto patra těsně nad sebou, protože ty boční větve částečně převezmou aplikální dominanci a zesílí. Silné dominantní větve uprostřed keře vyřežu úplně. Snažím se držet ten růst po obvodu. Používám tenhle řez u vícero rostlin, které rostou takto do nebe, třeba muchovník. Na ten to funguje také velmi dobře. Rostou pak víc do šířky na úkor výšky.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3823
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod antarian » 15 črc 2021, 22:18

Tak na gigante se objevuji prvni zarodky plodu :-)
Zato na langu me prijde, ze vse odkveta :-( (no uvidime, snad se neco ukaze pozdeji)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Jožka » 16 črc 2021, 17:31

Jujuba Sugar cane v plném květu.
Obrázek

Obrázek
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1207
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků