Ziziphus jujuba - čínská datle

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod longr » 30 srp 2023, 11:00

Halinu mám už asi třímetrovou. Plodit se jí nechtělo do doby, než jsem vedle nasadil mladé Ja-Tsao. Nemívala ani plod. Loni už zaplodila, šmrdlal jsem to štětcem. Letos taky plody má i bez opylování štětcem. Nejvíce se snaží opylovat mravenci a hlavně pestřenky. Ale pan Rézl má jednu Halinu u baráku, hodně daleko od ostatních, a tam mu plodí.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 395
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod moonvil » 30 srp 2023, 11:08

longr píše:Ale pan Rézl má jednu Halinu u baráku, hodně daleko od ostatních, a tam mu plodí.

Ona je v doletové vzdálenosti od mladších rostlin co má za barákem, takže nějaký ten hmyz si tam asi cestu najde. Byl jsem tam asi před 14ti dny, viděl jsem na ní pár plodů, ale ne nějaká kvanta.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4115
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod svazenka » 05 zář 2023, 13:27

Pěstuje někdo takového plody? Zajímavé...
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
svazenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 177
Registrován: 06 lis 2018, 17:37
Bydliště: Vesnice nedaleķo Veselí nad Moravou 214 m n. m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod moonvil » 05 zář 2023, 14:01

Tyhle konkretne ne, ale R4T3 a Cucurbit maji tvar malych feferonek.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4115
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod svazenka » 05 zář 2023, 20:53

moonvil píše:Tyhle konkretne ne, ale R4T3 a Cucurbit maji tvar malych feferonek.


Mohla bych poprosit o nějaké fotky?
svazenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 177
Registrován: 06 lis 2018, 17:37
Bydliště: Vesnice nedaleķo Veselí nad Moravou 214 m n. m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod moonvil » 06 zář 2023, 09:59

Nemám zrovna po ruce, ale mrkni třeba sem: http://exoticplantsbg.com/product/964/z ... 3-150.html
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4115
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod nene » 12 zář 2023, 09:11

Tak už i u nás se něco podařilo, uvidíme, jestli to dozraje, je to naše poprvé. Jujubu jsme na zahradě nechtěli - takže se jí daří :wink: . Miloši, Jožko, děkujeme.

Obrázek

Obrázek
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4262
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod moonvil » 12 zář 2023, 12:20

Proc jste ji na zahrade nechteli?
Mimochodem to mate na jihu nebo na severu tohleto na fotce?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4115
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod nene » 12 zář 2023, 14:52

Malá zahrada (na jihu) a to, co jsme měli možnost ochutnat, nás nijak moc neoslovilo :) Ale uvidíme, necháme se sami sebou překvapit :wink: .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4262
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod moonvil » 12 zář 2023, 15:56

Chapu, na druhou stranu jujuba neni ovoce na prvni ochutnavku. Uz jsem to slysel od vice lidi a sam mam stejnou zkusenost. ze napoprve to bylo takove: "Hm, prezit by se na tom asi dalo", ale pak si to nejak sedne a chces to znova a vic.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4115
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod kasta » 13 zář 2023, 12:13

to ja bych jujuby do zahrady chtel, ale ani po 4 sezonach snazeni se mi nepovedlo vypestovat rostlinu vetsi nez pul metru. asi toho tepla chteji fakt vic a dele, nez tu mame
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1348
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod milos 51 » 13 zář 2023, 12:25

Přidal bych svoji zkušenost . Už několik let veškerou svoji úrodu jujuby zpracovávám . A prohlašuji ,že proslazované (nikoliv kandované) a následně sušené jujuby , tzv. bulharské - čínské datle , všem bez výjimky chutnaly a to na první dobrou :D
Jujubový džem se zázvorem funguje jako marmeláda a zředěný horkou vodou taky jako vynikající čaj . Pije celá Korea !
Taky jujuby kvašené v zelí (str. 102) jsou vynikající a domnívám se ,že silně zvyšují již tak vysokou vitamínovou hodnotu zelí .
No a nakonec jujubovice ( str.106) Tam nemám slov !!! :D Už to prosím někdo zkoušel a chutnal ?
Všechny tyto recepty se dají vyzkoušet i s pár plody jujuby - jako mikro vzorky . V troše sirupu povaříte pár plodů a vysušíte třeba na radiátoru . Jujuby nemusí kvasit v zelí ,ale dají se naložit už do hotového . No a pár jujub se dá naložit do malé skleničky od jogurtu a zalít trochou slivovice .
Naposledy upravil milos 51 dne 14 zář 2023, 09:22, celkově upraveno 1
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1885
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod moonvil » 13 zář 2023, 13:00

kasta píše:to ja bych jujuby do zahrady chtel, ale ani po 4 sezonach snazeni se mi nepovedlo vypestovat rostlinu vetsi nez pul metru. asi toho tepla chteji fakt vic a dele, nez tu mame


To mas v zemi nebo v kontejneru? Nemyslim si, ze mate malo tepla k tomu, aby na jujube rostly nove vyhony.
Pokud vyloucime nedostatecnou zalivku nebo malo vyzivny substrat, tak tam muze byt i vliv podnoze. Kdyz pozoruju mlade roubovance, tak jsou tam dost velke rozdily a pritom vsechny rostliny maji stejnou peci a podminky.
Nektere udelaji za rok metrovy prirustek, jine sotva par cm. Ty slabsi maji vetsinou takove mrzacke koreny. Proste podnoze jsou co kus to original. Vetsinou to ale roste hezky, dobre zakorenene stromky az vylozene divoce.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4115
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod nene » 13 zář 2023, 14:29

milos 51 píše:..... pár jujub se dá naložit do malé skleničky od jogurtu a zalít trochou slivovice .


Ano, tudy cesta povede, bylo to vynikající :wink: :D
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4262
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod kasta » 14 zář 2023, 06:57

moonvil píše:To mas v zemi nebo v kontejneru? Nemyslim si, ze mate malo tepla k tomu, aby na jujube rostly nove vyhony.
Pokud vyloucime nedostatecnou zalivku nebo malo vyzivny substrat, tak tam muze byt i vliv podnoze. Kdyz pozoruju mlade roubovance, tak jsou tam dost velke rozdily a pritom vsechny rostliny maji stejnou peci a podminky.
Nektere udelaji za rok metrovy prirustek, jine sotva par cm. Ty slabsi maji vetsinou takove mrzacke koreny. Proste podnoze jsou co kus to original. Vetsinou to ale roste hezky, dobre zakorenene stromky az vylozene divoce.


Mě přišlo, že se jim tu nedaří nikde, nejdřív jsem je dal přímo do země, pak jsem si od tebe nechal poradit, vykopal je a dal do květináče. Ty první dvě nerostly ani tam ani tam, nejspíš byly trochu divný - ze zahradnictví, co přeprodává kdoví odkud. třeba ten semenáč přes zimu vždycky úplně opadal, i nový větvičky - a na jaře obrostl z 10 cm kmínku, takže byl prakticky každý rok stejný, taková bonsai. letos už se vůbec neprobudil.

Další dvě jsem měl dva roky v květináči (R4T3 z Tropiku a odkopek od Hofise), taky moc nenarostly, ale květináč hezky prokořenily. Letos na jaře šly do země, protože už jsem ztratil trpělivost se s nima piplat. Tam mají drsnější podmínky, ale žijou. Nepoporostly teda skoro vůbec, ale třeba se rozjedou příští rok, už to je zkrátka na nich. Teď mají tak 50cm, ale vypadají pěkně, i když tady je to s tou zálivkou nepravidelný.

Třeba tu z Tropiku jsem koupil současně s granáty a z těch jsou už fakt hezký keříky a ta jujuba byla pořád jen taková větvička...
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1348
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků