Ziziphus jujuba - čínská datle

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod milas » 26 bře 2021, 09:22

Lístia mám vždy dosť.Viem,že keď ho požujem stratím na chvíľu chuť, taký polocovid :lol: ...Mal by som obavy,keby si to dám na hlavu, že stratím zdravý rozum.... :P aj kávové zrná prehnane cez hovnovody ....atď...
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Ragnar » 28 dub 2021, 19:42

Po 2 týdnech od roubování to vypadá na první vlaštovky. :) Postupoval sem dle návodu od Milose, gumičky na roubování sou pecka. Překvapení je Sovětský, který strávil víc než týden na poště a raší. Miloš a Václav, ještě jednou díky moc za rouby.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Ragnar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 06 kvě 2018, 21:23
Bydliště: Okolí Brna

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod moonvil » 29 dub 2021, 07:53

Doporučuji uštípnout ty rašící výhonky na podnoži.
Jinak to vypadá nadějně, ale není ještě vyhráno - roub na jujubě často udělá 2cm přírůstek a pak se zarazí a časem zaschne. Záleží jak přesně jsi řezal.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Ragnar » 29 dub 2021, 10:53

Díky za tip, zkusím. Jujuby sem rouboval prvně, takže za každou chycenou větvičku budu rád. Ještě dotaz, můžu už vysadit ven, když sou takhle narašený? De mi o to jestli vydrží případný lehčí mrazík. Ikdyž já doufám, že mrznout už nebude.
Ragnar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 06 kvě 2018, 21:23
Bydliště: Okolí Brna

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Hofis » 29 dub 2021, 11:49

Pokud je máš čerstvě naroubovaný, tak s tím vysazením určitě počkej, než se to pořádně chytí. Každé přesazení je pro rostlinu šokem, rouby by mohly zaschnout. Osobně bych je vysadil až na podzim, když už jsou rouby dobře srostlé s podnoží.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Ragnar » 29 dub 2021, 14:11

Díky. Jednoroční určitě ven dávat nebudu, ty zatím nechám v květináčích. Ale ty 2-3 leté, do kterých sem přiroubovával, zkusím už do země. Počkám aspon do konce května, když bude problém, přiroubuju do zeleného.
Ragnar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 06 kvě 2018, 21:23
Bydliště: Okolí Brna

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Hofis » 04 kvě 2021, 11:04

Jujuba začíná rašit, tak jedna fotka po zimním sestřihu, než to přestane být vidět. Návod pro ty, kdo to chtějí udržet v nějakých rozukných mezích. Rostlinu mám přes 10 let a kmínek má u paty tak 20 cm. Výška je kolem 2 metrů.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 04.05.21
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod nene » 04 kvě 2021, 12:42

To je pěkné, taková přerostlá bonsaj S6 . Pokud se nám přijme aspoň jeden z těch desítek roubů, co jsem na ten náš keřík nacpal, tak bychom rádi taky něco takového zapěstovali. Jestli ne, tak .....no, něco na ni vymyslíme, třeba to bude skvělý semenáček s vynikajícími plody :D .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4226
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Lotr13 » 15 kvě 2021, 11:45

Chci pozdravit všechny, kdo do tohoto fóra i do fóra fíkovníky, tomely, kan. borůvky atd. dali pro mě užitečné rady. Již delší dobu sem přistupuji jako „boční pozorovatel“ a sosám rady. Mockrát díky!
Snad mi tu nikdo nebude vyčítat, když z toho udělám tak trochu bazar. Vyměním dvě podnože Jujuby ideální k roubování, které jsem koupil loni v Limbachu (ten chlápek tam má fakt pěkné zahradnictví) za rouby Honey Jar. Rád přidám fíkovník Perreta.
Jižní Morava/ Břeclav/ Ladná.
Už nám ty krásky pěkně rostou, tak tu bude zase veselo.
Lotr13
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 2
Registrován: 03 dub 2021, 10:59
Bydliště: Břeclav

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod milos 51 » 15 kvě 2021, 13:11

Loňslé rouby už asi těžko seženeš . Ale podnože si nech a můžeš na ně roubovat v létě zelenými rouby . Pro rouby se můžeš kdykoliv stavit :D
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Lotr13 » 15 kvě 2021, 15:40

Děkuji za nabídku.
Podnoží mám dost a rád se podělím a určitě se nějaký zájemce najde. Pro mě bude stačit když se jedna chytne.
Mám ještě Li, Gigante a Halinu, ale to jsou ještě mláďata, i když Halina má ve skleníku už letošní 15 cm přírůstky. Li má okolo 10cm nové větvičky a Gigante je zatím nejpomalejší cca 5 cm zeleného.
Z těch 5ti podnoží, které mám venku se 4 pěkně zelenají.
Roubovat bych chtěl dřevitými rouby a ty se dají střihnout přímo ze stromu.
Lotr13
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 2
Registrován: 03 dub 2021, 10:59
Bydliště: Břeclav

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Stanley_51 » 15 kvě 2021, 20:54

Lotr13 píše:Chci pozdravit všechny

Ahoj, vítej na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9218
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod amy80 » 04 čer 2021, 19:11

Mám dvě jujuby - Nitra a Sugar Cane, třetím rokem v zemi (vysazené na podzim 2019). Předtím byly nějakou dobu v květníku kde obě i plodily (zimované ve sklepě).

Po loňské zimě dlouho vypadaly že to nedaly a já už začala shánět nové, ale nakonec překvapivě obrazily. Přičítala jsem to hlavně tomu, že byly zasazené na podzim a před zimou nestačily dobře zakořenit.

Letos vypadají zase zdechle, ale nejsou suché, podle mne nakonec zas obrazí. Jenže - jsou to pořád takové pidiklacíčky, chcípáci.

Co myslíte - mám si tentokrát zas říct že to je tou extratuhou zimou, a dát jim ještě šanci, nebo je to podle vás do budoucna bez šance na plodící jujuby, a mám radši pořídit něco perspektivnějšího? :-)

Obrázekthankful for you friend poems

Obrázek
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod moonvil » 04 čer 2021, 21:38

Především bych kolem zlikvidoval tu trávu, jak v tom mají ti chudáci růst. Dřív jsem taky vysadil pár takto malých jujub přímo do země, teď už to nedělám a nejdřív je nechám povyrůst v kontejneru aspoň na metr.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod kasta » 05 čer 2021, 13:29

taky jsem asi udelal chybu, ze jsem je zasadil uz takhle maly. semenacek obrusta z korenu (vsechny lonsky vetbe ma suchy) a gigante porad nic, i kdyz to uz je vetsi, cca pul metru. Dalsi necham urcite zesilit v kontejneru, nez je dam ven
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1302
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků