Ziziphus jujuba - čínská datle

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod sapmok » 21 říj 2017, 11:10

izi píše:Ako najlepším zdrojom na jujuby sa javí Alex. Má prístup aj k semenám, aj k zaujímavým odrodám. Dokonca také, pri ktorých spozorneli aj skúsený pestovatelia.

Alex je asi skvělý, ale je mooc daleko. :(
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod pavell » 21 říj 2017, 16:29

Koupím kvalitní roubovanou jujubu nabízím 1000kč. Děkuji.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Marek107 » 22 říj 2017, 16:11

pavell píše:Koupím kvalitní roubovanou jujubu nabízím 1000kč. Děkuji.

Tak si mužeš přijet ke mě vybrat něco malo mám asi po velikost 1,8m. Marek
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod pavell » 22 říj 2017, 19:10

Super Marku. A jaké odrůdy?
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Marek107 » 22 říj 2017, 21:07

Moc si to nepamatuji Nitra, Honey Jar, Sovětský, Red lands 4.
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod sapmok » 22 říj 2017, 22:42

sapmok píše:Prosím, sháním některé z těchto jujub - Redlans 4, Shanxi Li, So, Nitra, Honey Jar, Sugar Cane.
Kdyby mohl někdo prodat a poslat, byl bych vděčný. Někdo to tady snad i úspěšně množí. :)
Leissovi neposílají. :( Snažím se i jezdit v blízkém Polském okolí po zahradnictvích, ale zatím bezúspěšně. :(
Určitě nepotřebuji rady o roubování semenáčů, páč nemám žádnou možnost sehnat ani semena ani rouby. :(

Fakt nikdo nenabídne poštou ani prostokořenné? :(
Chtěl bych, aby se jujuby dostaly i do naší oblasti pro další propagaci a množení. :)
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod pavell » 22 říj 2017, 23:16

Marku asi bych bral ten Honey Jar a Sovětský.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Marek107 » 23 říj 2017, 08:03

Sapmok: Pokud bydlíš jak máš v profilu tak je marné něco zkoušet v horách pokud ti i za plodí tak kvalita plodů nebude stát za nic.
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Radim K » 23 říj 2017, 13:19

Marek107 píše:Sapmok: Pokud bydlíš jak máš v profilu tak je marné něco zkoušet v horách pokud ti i za plodí tak kvalita plodů nebude stát za nic.


To není správný přístup. My jsme ještě o 200 metrů výše a jsem zcela přesvědčen, že tu jujuby budou obvykle bezproblémové. Dokonce i na letos vysazeném Langu nyní dozrávají plody, které se kvůli jarnímu omrznuti a letošnímu vysazení začaly vyvíjet až v červenci. Sapmok bydlí dost na severu, ale takřka s klimatem polské nížiny, která má dostatečnou sumu tepla na vyzrání nejen jujub :wink: .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod milos 51 » 23 říj 2017, 13:38

Odrůda "Sugar cane " . Na stromku jujuby už žloutnou a opadávají listy a tato odrůda se stále tváří jako nedozrálá. Má jenom náznaky hnědých flíčků u stopky , ale plody při doteku padají.
Obrázek
https://www.youtube.com/watch?v=lcJvbR6BOLs
Podle tohoto receptu jsem vyrobil jujubové pyré . Možný základ na džem a nebo dětskou přesnídávku .
Zaoceánský kolega používá taky žluté jujuby ,které krájí a zbavuje pecek. Já jsem celé plody rozvařil ,rozmačkal šťouchadlem na brambory a propasíroval .Je to naprosto jednoduché. Výsledek se musí ovšem nutně dochutit .Může někdo přeložit ,co tam přidává ?
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Marek107 » 23 říj 2017, 14:07

Odrůdu Lang máme cca měsíc posbíranou. Mám zkusené to že i u kaki se děje to že strom plody vytvoří plody jakože dozrají ale kvalita plodů nestojí za nic není cukr ani kyselinka. Je to na každém co chce pěstovat a kde jen jsem naznačil že to nebude nic moc úspěch asi v kvalitě plodů. Mimo jiné pěstuji Kamčatky a pro změnu se nedaří u mě je u nás na ně moc teplo. Byl u mě Paloo a taky mě to potvrdil že to vypadá na moc teplo. Chtělo by to nějaké stinné a vlhké místo a to nemám zatím snad časem.
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod Radim K » 23 říj 2017, 14:41

Určitě, je to vždy tak trochu sázka do loterie, ale například u nás je posledních 5 let průměrná roční teplota mezi 9 a 10 stupni, což je dlouhodobý normál pro krajní jih Moravy na Břeclavsku a Hodonínsku a střed Prahy. Je samozřejmě otázka, jak se klima bude vyvíjet dál, každopádně zatím to hraje do karet subtropum. Kamčatky u nás rovněž vůbec nejdou, v létě prostě neprší a teploty nad 30 stupňů jsou v posledních letech v mnoha desítkách dnech, přičemž rostliny jako kamčatky trpí. Rovněž se zde nedaří actinii kolomiktě, v roce 2015 ani argutě, zdaleka nejlépe roste chinensis, letos vysazené malé rostliny už mají 4 metry, zatímco arguty přirostly jen desítky cm. Řešení je opravdu výsadba do stínu nebo polostínu, ale otázka je, jak pak budou plody sladké. Asimina Prima letos dozrála na konci září (v roce 2014 jsme ji u Miloše trhali ze stromu cca 4. Října) atd. Je to prostě o mikroklima dané oblasti, jednotlivém roce, a umístění konkrétní rostliny na co nejlepší možné místo. Pak jdou třeba i meruňky na Šumavě v 800 metrech :wink: .
Zrovna jujuba je ještě celkem v pohodě, horší to asi bude třeba s Cudranii, jež nedozrává ani v Pražské Troji (seedless) :D
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod sapmok » 23 říj 2017, 14:58

Marek107 píše:Sapmok: Pokud bydlíš jak máš v profilu tak je marné něco zkoušet v horách pokud ti i za plodí tak kvalita plodů nebude stát za nic.

Joo, mám to asi blbě napsaný, protože okres Jeseník má v podnebí obrovské rozdíly. V Jeseníku pro mne fakt hnus, na Rejvízu je zima i v létě a Bernarticko+Vidnavsko=malá Haná. :D
V okrese Jeseník jsme nejníže a u nás máme teplotní i vlhkostní podmínky jako oblast od Zábřehu po Mohelnici. Navíc tady 15km od nás na západ funguje vinařství s pěti hektary vinic. :) Jsou tu jen problémy s pozdími jarními přízemními mrazíky, proto sháním rostliny co později raší.
Jak i zmiňuješ horko pro kamčatky, tak ty mám právě taky v polostínu a zamulčované. Jinak by se taky asi nechytaly.
A taky jak píše Radim, v posledních 5 letech se podnebí oteplilo a máme ho taky srovnatelné s oblastí třeba okolo Kyjova. :D
Píšu o oblastech, které dobře znám. O počasí vedu denní záznamy.
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod nene » 23 říj 2017, 15:06

milos 51 píše:Může někdo přeložit ,co tam přidává ?


Píše, že to dělal podle receptu na jablečné máslo:

http://blog.kitchenaid.cz/archiv/2485
nebo
http://slunecnyzivot.cz/2016/11/domaci- ... cne-maslo/
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Ziziphus jujuba - čínská datle

Příspěvekod milos 51 » 23 říj 2017, 15:26

nene: Dík za překlad . Měl jsem jenom asi 1,5 kg jujub a tak jsem chtěl jenom vyzkoušet to oddělování pecek. A to jde velice lehce .Dřeň chutí připomíná jablečnou, ale je mnohem slabší - nevýrazná. Chtělo by to zahustit vařením ,odpařováním a dochutit. Druhá věc je , co to udělá s těmi vitamíny a prospěšnými látkami.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků