Avokádo

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Avokádo

Příspěvekod Milan » 17 dub 2021, 21:20

Moniko, jak to pokračuje pokus s opylením avokáda ?
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 272
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: Avokádo

Příspěvekod MonikaV » 18 dub 2021, 09:45

Milan--- měla jsem trochu hektické období a musela se vzdálit z domu a tak přenechat rostlinky manželovi-- a i po upozornění, bohužel manžel zapomněl a až ve 4ráno ho myšlenka vzbudila, že má schovat avokádo!!! S21 --venku bylo -6stupňů!! (myslela jsem, že ho uškrtím) Takže květy i nové lístky už byly spálené-- naštěstí to rostlinka přežila S12 a udělala 3 odnože, které jsem odřízla a dala do stimulátoru a kokosového substrátu-- zatím se drží.
Takže opylování už mám bohužel za sebou, no utěšuji se, že by z toho asi nic nebylo, že je rostlinka ještě malá,- (viz zkušenější pěstitelé) takže se budu věnovat jejímu růstu a skleník vybavuji elektrikou rozhodně na zimní přitápění! (jo a manžel je živý a zdravý S6 S6 )
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 990
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Avokádo

Příspěvekod radek.god » 21 dub 2021, 15:26

No kvetouci avokado jsem jeste nevidel a navic takhle male jako ma fotce Monika :-o ---
Ja mel vice avokad, prezily i zimu v bytech, ale nak usychaly konce listu a vetsina jich opadala.I pres zaliti a zeleny stonek s par zelenymi listky jsem ted po 2 tydnech, co jsem u nich nebyl, nasel uz jen cerne uschle vetve ... Tezko rict, co se stalo.Takhle zatim skoncilo drive ci pozdeji kazde avokado v byte.Mel jsem je za oknem na JZ za zavrenou lodzii, tak jako zbytek rostlin.
Mam jeste nejake dalsi jinde, jedno z nich ma asi metr ... chutove me to vubec neoslovuje, ale ta rostlina se mi libi :-)
Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1732
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Avokádo

Příspěvekod radek.god » 08 říj 2021, 16:57

Tak premyslim, da ted tri dny v noci za sebou postupne 2, 0 a 1. °C :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1732
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Avokádo

Příspěvekod Stanley_51 » 08 říj 2021, 21:43

No pokud bych měl mluvit za sebe, tak 0°C už nedá. Měl jsem avokádo staré 10 let, veliká rostlina - cca 1,5 m a na jaře jsem ji zapomněl schovat před nočním mrazem. Byla "pouze" 0°C a avokádo šlo do kytek. Teď mám druhé, 2 roky staré a minulý týden spadla teplota na +2°C ve dvou metrech. Nevím, kolik bylo u země, ale avokádo má totálně spálenou špičku. Takže já bych byl opatrný.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Avokádo

Příspěvekod radek.god » 09 říj 2021, 13:19

No ja to uz Stando radsi neriskoval, takze jsem ho dal odpoledne do bytu.Loni jsem tam jedno nechal prave kolem nuly a brzy zcernalo.
Nejdriv nahore a den za dnem cernalo vic a vic, az bylo uplne cernohnede i u zeme a uschlo.Uplne stejne ale dopadlo
v byte pri 20+ °C :?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1732
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Avokádo

Příspěvekod dzani696 » 09 říj 2021, 19:48

Dnes do rána prekvapil teplomer -0.9°C :( Malo byť 4°C.Aokádu sa myslím,nič nestalo.(je stále zelené)O pol metra ďalej semenáčky citrusov majú spálené končeky. Myslím že to avokádo zachránilo vyvesené prádlo.Už si užíva izbovú teplotu spolu s tamarindom.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 876
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Avokádo

Příspěvekod MonikaV » 06 lis 2021, 20:44

Mám dotaz na pěstitele avokáda----- v jaké fázi se nyní nacházejí vaše avokáda? Jedno avokádo co mám ve skleníku (Hass), začalo nějakou růstovou fázi- dost dlouho se nevyvíjelo a teď se jakoby začíná probouzet-- tak nevím zda je to normální.... protože další úplně stejný druh, který je taky ve skleníku nemá ani náznak nějakého růstu a přestaly růst i avokáda co mám doma za oknem.

Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 990
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Avokádo

Příspěvekod Stanley_51 » 06 lis 2021, 22:47

Moje avokáda stále vykazují růst, ale jedna špatná zpráva - roub od tebe se nechytl a zčernal. Byl to už můj čtvrtý pokus o roubování a opět neúspěšný. Něco je špatně, bohužel nevím co.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Avokádo

Příspěvekod MonikaV » 06 lis 2021, 23:02

Stanley dík za odpověď, mně to právě trochu zarazilo, že dva stejné druhy a každý se chová jinak, jo a i já jsem zkoušela naroubovat jinou odrůdu a taky nic S13 (koukala jsem na různá videa , jak roubují, očkují avokáda, -- byla i taková, kde roubují igelitama, provázkama a všechny se chytají--vypadalo to jednoduše) , já na to šla tím nejlepším co mám a to parafínovou páskou a výsledek S13 , ale na jaro to zkusím znova!!!!
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 990
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Avokádo

Příspěvekod dzani696 » 07 lis 2021, 09:39

Moje avokádo taktiež stále rastie.Môžem povedať že som si ani nevšimol či vôbec niekedy odpočíva.Príde mi že cca každý mesiac "dozraje jeden list". S tým štepením.U avokáda je problém že jeho šťávy strašně rýchlo oxidujú preto je potreba veľká sterilita ,rýchlosť a tiež tu je ešte kompatibilita.
Obrázek
Naposledy upravil dzani696 dne 09 lis 2021, 20:34, celkově upraveno 1
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 876
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Avokádo

Příspěvekod Hofis » 07 lis 2021, 17:14

dzani696 píše:U avokáda je problém že jeho šťávy strašně rýchlo oxidujú preto je potreba veľká sterilita ,rýchlosť a tiež tu je ešte kompatibilita.

Zkuste na roubování použít keramický nůž. Železo není zcela inertní materiál a rostlinu vždy malinko kontaminuje právě tím, že reaguje se šťávami. Čím agresivnější šťávy jsou, tím hůře. Keramika je zcela inertní, maximální sterilita je zaručena. Zní to sice jako babské kecy, a možná i jsou, ale roubuji z tohoto důvodu keramikou. To je jako kámen, přirozený a zcela inertní materiál. I když se tím člověk nedej bože řízne, hojí se to o dost lépe a rychleji, než po říznutí studeným kovem. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Avokádo

Příspěvekod longr » 16 lis 2021, 22:06

Mám v práci na chodbě cca 6-7leté avokádo z pecky (odrůdu už nepamatuju). Letos na jaře poprvé kvetlo na jedné větvičce. Je to už několikrát řezaný strom, výška přes 2,5 m. Z těch několika květů samozřejmě nic.
Jen tak mimochodem, hned vedle neustále pravidelně kvete chcípáček jackfruitu, na střídačku vždy samčí a samičí květy).
Letos jsem si dal pozor a v Tescu objevil odrůdu avokáda Fuerte, tak jsem zkusil dvě semena zasadit. Mám z nich cca 25cm rostlinky. Nechávám je ještě venku, jen pod průhlednou stříškou u sklepa. Zatím daly i teplotu slabě pod nulou. Uvidíme. Budu je zlehka týrat dál a půjdou na chladné zimování. Co je nezabije, to je posílí.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 370
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Avokádo

Příspěvekod MonikaV » 17 lis 2021, 00:06

Stanley - na jaro to zkusíš znovu a jak píše Hofis vyzkoušíme keramický nůž S20 .
longr- můžeš prosím poslat foto toho 6leteho avokáda- jen pro inspiraci S6
nedávno jsem ochutnala jackfrujt a musím říct, že je to opravdu, ale opravdu výborné ovoce, moc mi chutnalo S6
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 990
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Avokádo

Příspěvekod Rudolf M » 17 lis 2021, 13:36

Tady je náš příběh... to jsme měli tehdy asi štěstí, před lety jsme naroubovali do našeho avokáda (semenáč z roku 2007) řízek, chytl se a prosperoval. Ale avokádo je prostě strom, po pár letech mu začínala koruna ve 2,5 m a každý rok jsme ho řezali na 4 m aby se aspoň vešel do zimní zahrady, jeden rok jsme třeba řezaly "výhon" co měl 3 metry (z toho 4 m stromu!). Pak se tam jednoho dne prostě už nevešlo na teplé zimoviště, tak jsme ho dali do dílny, jenže jako naschvál byl nejstudenější leden za dekádu a v garáži bylo několik týdnů 0°C. Avokádo přežilo, ale museli jsme ho uřezat u země. Od ty doby každý rok udělá sice nové větve z pařezu, ale jak člověku dochází síly a trpělivost, tak udělá vždy nějakou botu a začínáme už každý rok od toho pařezu :D . Letos jsme ho třeba nechali venku celý říjen, bylo několikrát -5°C. Kupodivu vypadá celkem dobře, některé listy jsou i zelené, ale budou mrazové desky, takže zase pařez..
Ale už mě to nějak nebere, je to prostě strom co chce místo a to šíleně moc místa, v každý nádobě z toho časem bude bonsaj. Líbí se mi, že se začínají objevovat po Evropě, třeba v Londýně už na pár místech jsou, i plodící stromy o velikosti staletých dubů-rostou strašně rychle. Tady se s tim člověk patlá roky, stříhá to jak blázen, přenáší z místa na místo a pak udělá jednu botu a pápá S14 .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1283
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků