SLIMÁCI ŘÁDÍ

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: SLIMÁCI ŘÁDÍ

Příspěvekod loni » 18 dub 2016, 23:24

paloo píše:Tak ktorý prípravok funguje a je cenovo najvýhodnejší?Na slimákov :mrgreen:

Ja to beriem už tradične a to je najlepší spôsob ako ich obmedziť na prijateľnú mieru a to bez chémie. Dúfam, že sú už za nami invazívne roky, kedy cez našu obec ich tiahlo toľko, že bol problém isť po ceste, kde ich bolo plno a to mŕtvych aj živých a šíril sa nepríjemný zápach z rozkladajúcich sa zvyškov kolesami rozmliaždených slizniakov. Keď som kosil z vyžínačkou, tak som bol celý zafŕkaný od slizniakov. Aby sme sa nemuseli zohýbať pri každom slizniakovi, tak každému členu rodiny som vyrobil takú bakuľku z 8 mm guľatiny, ktorá je na konci rozklepaná na plocho a do oblúka naostrená, aby do nej slizniak pekne sadol. Stačilo do neho pichnúť a z jedneho boli hneď dva. Ide to veľmi rýchlo a každý z nás to zvládol stovky na jeden záťah.

Trávnik je vždy riadne vykosený a tak podvečer, alebo pred dažďom, alebo po daždi vyrážame na lov. Na vykosenom trávniku je ich pekne vidieť ako sa premiestňujú, no a obchádzame záhradu a "množíme" ich delením - sekáme a sekáme. No a takto sme ako tak dokázali ustrážiť záhradu. Kto to nerobil, tak mál smolu. Na druhý deň ich telá skoro nevidieť a veľmi rýchlo sa stávajú súčasťou zemskej kôry, rýchlo sa rozplynú v trávniku a ešte k tomu ho aj pohnoja. Dúfam, že sa nad tým nepohoršujú nejakí zapálení ochrancovia prírody. Mnohí tu skúšali také experimenty ako posypávali ich soľou a podobné hlúposti. Nie len že zasoľovali pôdu, ale s tým neskutočným množstvom ani nepohli. Chémia na také množstvo bola drahá a ešte sa nedala použiť všade.

Tejto jari to vidím optimisticky, čo sa týka ich počtu. Zima kto vie aká nebola no slizniakov je pomenej. Kto vie čo vplýva na ich premnoženie a čo vplýva, že tak rýchlo sa ich počet zníži. Neviem si to vysvetliť. Pozoroval som len to, že to bola akási vlna a boli neskutočne pohybliví a obrovskí. Najprv sme nemali žiadnych slizniakov, alebo to bolo len výnimka uvidieť slizniaka. No postupne mi susedia, ktorí mali pozemky pri lúkach pod lesom začali hovoriť, že majú toľko slizniakov, že si nemôžu s tou háveďou dať rady. Nebral som to veľmi do úvahy, až do chvíle, keď tá vlna sa začala blížiť k mojej záhrade. Nakoniec zaplavili pol dediny, ktorú rozdeľuje rieka. No rieka to nezastavila a táto vlna pokračovala cez celú dedinu. Teraz u nás počty klesajú a zasa inde počujem, že majú to isté čo sme mali my. Minulého roku boli extrémne horúčavy aj sucho, no a čuduj sa svete keď zapršalo, museli sme vytiahnuť naše zbrane a sekať a sekať. No nedá sa to už porovnávať s tým, čo sme zažili, keď boli aj po zemiakoch ovešané ako mandelinky. Využívali dokonca diery po krtonôžkach a cez deň sa tam rýchlo nasťahovali a aj rýchlo vyliezli zo zeme. Všimol som si ako su poschovávané v tých dierach, keď sme vyorávali zemiaky. Žrali všetko a všade bol len ich sliz. Videl som to, ako si slizniak skracuje cestu z malín na zem tak, že tam visel na slize ako pavúk a ťahal sa dolu k zemi. Ak by som to nevidel, tak ťažko tomu uveriť. Rýchlo sa pohybovali – mali neskutočnú vitalitu a oproti terajším to boli naozaj rýchliky. Najväčšie boli tie strakaté.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: SLIMÁCI ŘÁDÍ

Příspěvekod Tchorik » 29 dub 2016, 14:19

No holky, fakt zatím žádná tragédie, echinacei pořád drží, zahodila jsem na louku pár šneků, ale slimáčí invaze zatím není. A to sousedíme s loukou u řeky.

Loni, teda to znělo skoro jako hororová povídka, ta invaze po vesnici. Ale je zajímavé, že už to polevilo, jestli to u nás není podobně. Že by si poradila příroda a našli se na ně konečně nějací predátoři. Sakra takového žrádla, že by to nikdo nežral? Mohly by se na to naučit divoké kachny, když je zvládají ty indické...

Jinak já je stříhám takovýma těma ostrýma nůžkama na trávník. Myslím, že to pro slimáka není špatná smrt, určo lepší, než chemie nebo sůl nebo vařící voda. Je to nejrychlejší. Když objevím jen jednoho nebo dva, tak je většinou proděravím nějakým klackem, co je po ruce. Jen musíme doufat, že se v rámci evoluce opravdu nenaučí rozmnožovat dělením jako nezmaři, to bychom si pak mohli jít hodit mašli :wink:
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: SLIMÁCI ŘÁDÍ

Příspěvekod Alena » 29 dub 2016, 19:46

Tchoříku, nezakřikni to! Ty klouzavý bestie nikdy nespí!
To mi připomíná, že jsem si chtěla pořídit čelovku, abych je mohla za tmy efektivněji ničit... A dokoupit ocet...
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: SLIMÁCI ŘÁDÍ

Příspěvekod minka » 30 dub 2016, 09:41

Já jsem preventivně rozhodila pár granulí a jasně že druhý den byly vidět slizový cestičky. Musí se jich zahubit co nejvíc do června, kdy se množí. Takže sypu i když nejsou vidět :D17
Uživatelský avatar
minka
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 359
Registrován: 04 čer 2013, 09:58
Bydliště: jindřichohradecko 475m/n.m.

Re: SLIMÁCI ŘÁDÍ

Příspěvekod Tchorik » 30 dub 2016, 22:10

Taky mám od loňska koupené granule, loni to bylo drsné a nebyl čas lítat po zahradě s nůžkama, tak možná taky zkusím rozhodit. Uvidíme. Měla jsem ten Ferramol, ale tam není vidět výsledek S2 , tak jsem potom koupila nějaké jiné, název si nepamatuju a jsou někde zašité. Takže dohledám a rozhodím, asi tím nic nezkazím. Jen musím někde, kde to nenajde malá, aby si nemyslela, že jsou to bonbónky E11
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: SLIMÁCI ŘÁDÍ

Příspěvekod Stanley_51 » 30 dub 2016, 22:21

Já používám VANISH a výsledek je 100%ní. Ten nerozdejchaj S6
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: SLIMÁCI ŘÁDÍ

Příspěvekod minka » 01 kvě 2016, 08:09

Ony ty přípravky působí různě-Ferramol je zahubí až když zalezou, proto nejsou vidět a jiný je zahubí hned a to strašně slintaji a všude jsou vidět, ted¨ nevím, který to ale dělá. Myslím, že 100% jsou všechny.
Uživatelský avatar
minka
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 359
Registrován: 04 čer 2013, 09:58
Bydliště: jindřichohradecko 475m/n.m.

Re: SLIMÁCI ŘÁDÍ

Příspěvekod Alena » 28 kvě 2016, 15:11

Tedy, zdá se mi, že to loňské strašné sucho mělo jeden pozitivní výsledek. Letos je minimum španělských plzáků a slimáků vůbec. Vidím jen hlemýždě zahradní, ale slimáka skoro nevidět. Vypadá to, že to jedince bez vlastního bydlení vysušilo :mrgreen:
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: SLIMÁCI ŘÁDÍ

Příspěvekod Stanley_51 » 28 kvě 2016, 16:21

Alena píše: Vypadá to, že to jedince bez vlastního bydlení vysušilo :mrgreen:

U mně asi taky bezďáci vymřeli, letos jsem nenašel zatím ani jednoho. Ovšem co nezničili šplhové, zničil mráz. :(
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: SLIMÁCI ŘÁDÍ

Příspěvekod minka » 29 kvě 2016, 08:25

Pokud přežili zimu, jako že jo, tak někde ve stínu a vlhku vyčkávají, nevěřím že jen tak zmizí. Zatím co jsem preventivně rozhodila, tak spapali. i když nebyli vidět. Takže po pár dnech zase nasypu :mrgreen:
Uživatelský avatar
minka
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 359
Registrován: 04 čer 2013, 09:58
Bydliště: jindřichohradecko 475m/n.m.

Re: SLIMÁCI ŘÁDÍ

Příspěvekod Tchorik » 29 kvě 2016, 08:45

Ja jich par objevila,hlavně takové ty šedivé s kresbou. Ale zatím jich bylo jen pár ve skleníku v salatu,venku asi 5 někde poschovavanych náhodně objevených. Jindy touhle dobou sezrane echinacei, slunečnice, afrikany. Asi to bylo tim loňským suchem,i když ja jsem tajně doufala,že se je něco naučilo žrát S12
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: SLIMÁCI ŘÁDÍ

Příspěvekod Stanley_51 » 29 kvě 2016, 09:45

Jani, můžeš z nich zkusit dršťkovou E11
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: SLIMÁCI ŘÁDÍ

Příspěvekod loni » 29 kvě 2016, 10:42

U nás slimáci - šem tam. Je ich pomenej aj keď vlahy je dosť. Ani ich nerozmnožujem sekaním, ale rovno z nich robím palacinku. Len sú potom topánky nejak šmykľavé.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: SLIMÁCI ŘÁDÍ

Příspěvekod Alena » 29 kvě 2016, 12:51

Tchorik píše:Ja jich par objevila,hlavně takové ty šedivé s kresbou. Ale zatím jich bylo jen pár ve skleníku v salatu,venku asi 5 někde poschovavanych náhodně objevených. Jindy touhle dobou sezrane echinacei, slunečnice, afrikany. Asi to bylo tim loňským suchem,i když ja jsem tajně doufala,že se je něco naučilo žrát S12


No já taky jindy touhle dobou měla z funkií jen ožrané cáry a z vysazené zeleniny taktéž. Letos mi sežrali hned z jara jen rašící hortenzie a od té doby nic. V podvečer za rosy nebo za deště jich bývaly všude mraky, letos jsou vidět jen hlemýždi zahradní a tu a tam nějaká plamatka nebo páskovka. Slimáků jen pár... Kéž by opravdu pochcípali S12
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: SLIMÁCI ŘÁDÍ

Příspěvekod Alena » 05 dub 2017, 08:56

Právě jsem na záhoně o velikosti ani ne 1mx2m posbírala 36 převážně zrzavých (+ několik černých) bestií :D17 Další jinde po zahradě už jsem nepočítala. Sežrali mi už vyklíčené ředkvičky, salát, načali klíčící špenát a vysazené kedlubny ve skleníku :mrgreen:
A to jsem letos na záhony na konci zimy nasypala dusíakté vápno, aby pochcípali...
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 118 návštevníků