zvířecí nájemníci

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod kasta » 23 čer 2022, 12:50

my jsme hryzce ze zahrady vyhnali plechovkama od piva na kovovovych tyckach. plechovkam jsme udelali kridylka (jako vetrny mlynek) aby s nima vitr hezky tocil a vibrace se prenasely po kovove tyci do zeme. hryzci pry nesnasi hluk a odstehuji se. u nas to zabralo, uz nekolik let jsou pryc. ty tycky tam pro jistotu porad mame, hryzci obcas podniknou nesmely pokus o navrat ale nevydrzi to :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod Josef » 23 čer 2022, 18:23

Plastové větrníky máme každý rok v zeleninových záhonech. Dáváme je tam hlavně proti krtkům. Stejně moc nepomáhali, krtci dělali krtinec i hned vedle tyčky s větrníkem, stejně i u bateriového zvukového plašiče prodávané odbornou firmou. Letos se krtci vůbec na zahradě neobjevili, zato jsou tu tito zmetci. Zlatí krtci. Na tyto nezabírá ani hadr v noře namočený v naftalínu nebo naftě. Už to odnesla i jedna vzrostlá a plodící rostlina Binga a Vitikiwi. Prostě se snaží. Přesto díky za Vaše názory a rady.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod nene » 23 čer 2022, 18:40

Bojujte, protože jinak budete na jaře vytahovat ze země stromky bez kořenů :(
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4233
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod Josef » 25 čer 2022, 09:36

Tak pasti zatím nezabraly, ale aspoň na část pozemku, tam kam nemůže pes, tam jsme dali podle rady ple chovky od piva na kovové tyčky. Soused mě volal, ať se jdu podívat, co dělají také u něj. Tak to tu ještě nebylo, to jsem ještě opravdu neviděl tak zlikvidovanou část zahrady. Říkal, že je to určitě tím, že farmáři kvůli dotacím stále těžkou technikou sečou louky, těžké traktory utužují půdu a rachotem těch jejich nádstavců to vyhánějí do zahrad, kde mají relativní klid. No a u nás přes silnici ty louky široko daleko jsou. Místo brambor a řepy na polích jen tráva, žádné krávy nebo ovce jen těžké traktory, řepka a kukuřice. Všechno jen uděláno pro dotace. Klasické pěstované plodiny na Vysočině dávno skončily. Dnešní hospodářství. Jen tak dál.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod nene » 25 čer 2022, 13:16

Jo, hlad je potvora, řepky se hryzec nenají. Takový řádek mrkve, to je jiná hostina. :?

My jsme u potoka, kdybychom kdysi nevysazovali stromky do pletiva, nebyly by...ale to bylo kdysi, pak jsme tady dostali hryzce do seznamu vyhynulých oblud. Už třicet roků jsme tady žádného neviděli, ani kočky nic podobného nenosí (kdysi nosily). Prý se ale skutečně hryzci poslední roky zase začali objevovat, ta vaše teorie není nelogická. U nás zatím naštěstí nejsou, řepku tu nevedeme.

Držíme palce, žádná další rada nás už bohužel nenapadá...
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4233
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod Jožka » 25 čer 2022, 13:26

Josef- já jsem na okraj děr nasypal jed na potkany (kumatox) za suchého počasí aby se deštěm nerozpustil a fungovalo to, za nějaký čas byl klid.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1203
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod Josef » 26 čer 2022, 11:20

Jožko díky moc, určitě to vyzkouším, protože část zeleniny je už pryč a nejhorší je to, že se to pustilo do keřů a stromků. Za chvíli by zbyly asi jen starší a staré stromy. Psa tam člověk pustit nemůže, to by byla totální devastace, stačí co dělá za díry ve zbytku zatravněné zahrady. Dal jsem ty plechovky od piva kam se dalo, podhrabávají to i kolem těch tyček tak nevím, zda to zabere. Už jsem nasypal mraky povolených jedů na myši a potkany do děr, pastím se to zatím vyhýbá. Sám jsem zvědavý, co z toho zabere. Doufám, že zabere. Líto je mně i výborného souseda, jeho zahrada byla úžasná, výstavní, polovina z ní totálně zdecimovaná. To nemůže dělat pár, tam se jich nastěhovalo mraky, nebo se tak rychle rozmnožilo. Je to slyšet ale po celé vesnici, že s tím nějak bojují. Všude z okna domu vidět samé káně a poštolky, sedí to na stromech kolem cest, ale do zahrad nejdou, tam se zatím bojí, škoda. Kočky se toho snad i bojí také, asi pro ně až moc velký zákusek. Dám vědět. Je to takový nějaký zajímavý rok. Napřed vichřice, no a aby toho nebylo málo tak tohle. Ale důležité je zdraví. Ještě jednou dík za radu.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod EvaOstrava » 26 čer 2022, 13:08

Vzpomínám si, jak můj otec kdysi zasadil spoustu jabloní ve formě ovocných stěn. Pak začal bojovat s hryzci. Vydrželo mu to celý život a málokdy vyhrával. Já jsem po nastěhovàní do své nynější zahrady zasadila (naivně) brambory. Sklidila jsem méně, než jsem zasadila. A kam jsem šlápla, tam jsem se propadala. Takže brambory již nikdy. Já ale nebojuji, ale snažím se s hryzci žít, a jde to. Každý keřík do pletiva, brambory jedině v pytlích, kořenová zelenina v maltovnících. Některý záhon podložený celý pletivem. (Moje známá pěstuje poměrně hodně brambor tak, že má každý řádek podložený králičím pletivem.)
A to naší zahradou chodí asi sedm koček- naše i od okolních sousedů.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 896
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod Josef » 27 čer 2022, 10:37

Evi, tak to před Vámi i Vaši známou smekám. Na žádné zahradě nejde pořád nic ideálně. Vždy se někdy něco objeví. Ale tento rok je to tu zde extrémní a proto zde píšu, jestli se s tím v takovém množství někdo nesetkal a co s tím dělal. Možná přijde příští rok opět na Vysočinu tuhá zima a ta to na pár let zase vyřeší.
Člověk se musí srovnat v životě s jinými věcmi, tohle sice zamrzí když vidí tu devastaci, stojí to každého spoustu práce i financí, ale zase je to relax a pro peníze to člověk nedělá, dělá to pro radost a potěšení, když se zadaří. Rady z NETU zatím žádné nezabraly, u sousedů a známých také ne a jak píšete, bude to asi boj na dlouhou trať. Budeme zkoušet a když na něco přijdeme, tak dám vědět. Přeji Vám hodně úspěchů a krásných chvil na zahradě ve Vašem pěstitelském snažení.
Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod EvaOstrava » 27 čer 2022, 12:29

Díky za přání. Poslední roky jsou opravdu pro všechny jako zatěžkávací zkoušky, a jde o to, neztrácet naději a radost ze života. Prostě vydržať!
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 896
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod nene » 27 čer 2022, 14:42

Josef píše:Možná přijde příští rok opět na Vysočinu tuhá zima a ta to na pár let zase vyřeší.



Lasičky by to chtělo......ty už jsme roky neviděli. No jo, ale my tu nemáme myši, co by tu lasičky dělaly :shock: ......zato koček nepočítaně. A kuny.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4233
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod kasta » 27 čer 2022, 14:59

Josef píše:Plastové větrníky máme každý rok v zeleninových záhonech. Dáváme je tam hlavně proti krtkům. Stejně moc nepomáhali, krtci dělali krtinec i hned vedle tyčky s větrníkem, stejně i u bateriového zvukového plašiče prodávané odbornou firmou. Letos se krtci vůbec na zahradě neobjevili, zato jsou tu tito zmetci. Zlatí krtci. Na tyto nezabírá ani hadr v noře namočený v naftalínu nebo naftě. Už to odnesla i jedna vzrostlá a plodící rostlina Binga a Vitikiwi. Prostě se snaží. Přesto díky za Vaše názory a rady.


Tak to je škoda, že vám to nefunguje. Asi záleží na dalších faktorech, hlavně asi kolik jich tam je a jak velký mají hlad. Já jdu vždycky cestou nejmenšího odporu a často první co zkusím, tak zabere. Dávám teda radši kov, než plast, protože ty vibrace jsou intenzivnější (kov o kov). Ale předloni jsme taky měli invazi těch velkých hrabošů a petržel jsme nesklidili ani jednu, zůstala jenom nať a nefungovalo nic. Naštěstí už je zase klid: užovky, kuny, kočky, lišky a větrný mlýnky pomohly (těžko říct, co z toho větším dílem)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod Satan » 30 čer 2022, 23:25

Chroustek letní.
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod pavell » 01 črc 2022, 20:28

Satane tech chroustů na Kyjovsku bylo před pár dny mraky, místy to v trávě večer vypadalo jak jak v hororu, jsou to bestie nenažrané, hlavně jejich larvy.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod Satan » 03 črc 2022, 20:07

Tady chroustů je také hodně larvy máme v kompostu já je
nechávám žít patří do přírody.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků