zvířecí nájemníci

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod Hofis » 26 zář 2023, 11:14

Datel nám ve VDF chodí na ořechy a ještě používá díru v kmínku švestky na louskání. Dá si tam ořech a pohodlně di ho rozklove. A pak že zvířata nemyslí... :lol:
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 24.09.23

Fotka bohužel není úplně kvalitní, musel jsem fotit z dálky schovaný za bukem na maximální zoom. :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3832
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod EvaOstrava » 27 zář 2023, 11:09

Tak už se občas motýl objeví i u nás.
Obrázek
Je jich letos málo a ještě nejsou vůbec opatrní. Na kvetoucím břečťanu je spousta much všeho druhu, občas vosa a někdy si sedne i motýl. Kolem lítají dvě sršně a loví. Vosy si dávají pozor, mouchy jsou rychlé a hezky kličkují. Ale motýl sedí, vedle lítá sršeň, a on spoléhá na to, že když bude pořád mávat křídly, všechny odežene. Jenže sršeň po neůspěšném lovu much zamířila k motýlovi, a pak se honili ve vzduchu. Jestli motýl vyvázl jen s okousanými křídly, netuším.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 917
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod nene » 27 zář 2023, 14:23

Áha, tak to jsou ta okousaná motýlí křídla - máme obrovské sršní hnízdo na podbijačce, ve štítu střechy. Tohle nás nenapadlo.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4261
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod Josef » 05 říj 2023, 10:03

Tak tento rok se u nás může jmenovat rokem přemnožených myší a ptáků - strak. S hlodavci prohráváme celý rok, každý den natahujeme pasti, to je letos nekonečný příběh. Je ale zajímavé, že nejsou téměř krtci. Co se zase nějak přemnožilo, tak to jsou tady straky. To jsou hejna čítající přes 20 kusů a ten jejich celodenní křik...šílené. Poštolky a káňata se snad už nějakým lovem vůbec neobtěžují. Ty sedí kolem vypasená jak čuníci a pohoda. Veškeré bateriové plašiče na myši, hady a ptáky co jsme nakoupili, naprosto vyhozené peníze.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 638
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod mates » 05 říj 2023, 11:13

Teď jsou v rádiu reklamy na vyplasto.cz, že prý fungující plasic kun a myší od Západočeské univerzity. Tak jestli to není nějaký fejk, třeba to opravdu bude fungovat, těžko by se tím chlubili, kdyby to jim to mělo pokazit jméno.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 580
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod mates » 06 říj 2023, 21:47

Dneska jsem na zahradě našel tohle housenkové hovado, nikdy jsem ještě tak velkou housenku neviděl. Bohužel jsem jí nevyfotil s ničím pro porovnání, odhadem tak 8cm na délku a něco přes 1cm průměr. Housenka asi lišaje lipového nebo tak něco.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 580
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod FranTom » 13 říj 2023, 19:40

Dnes vyrušená Babočka vyletivší z kopřiv:

Obrázek
FranTom
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 44
Registrován: 21 črc 2023, 14:11

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod speedy » 20 říj 2023, 10:36

milos 51 píše:Já už jsem jim udělal druhý hotel :D
Obrázek

Zvedám tady a asi po 5 letech toto téma - včelky samotářky:
Tady u mne, přímo v místě a v okolí, na už začátku roku 2020 opanoval místní včelstva včelí mor. I letos (2023) na jaře, zahrádka a vůbec osada v plném květu ... ale žádný dřívější bzukot včel. Až strašidelné.
Jestli loni jsem při návštěvě v osadě uviděl u sebe 1 včelu a to ne vždy, tak letos, no, možná co návštěva ten den už včely 2 nebo 3 ... a to je strašně pořád ale málo! Jen ti čmeláci nebo vítr to žel nezachraňují, tak teď mám alespoň příležitost vidět co samosprašně opravdu je a co není. Obávám se, že tady včelaři asi s obnovou včelstev váhají? ... nebo to zabalili úplně a konec? :cry:

Jaké máte praktické zkušenosti s těmi včelími hotýlky? Pro včelky samotářky? Tady doufám, že ještě nějaké kolem ty včelky jsou. Nalákat je k sobě? Funguje to?
1. Co ty domečky kupované? Zkušenosti? Včera jsem objevil v jednom internetovém hračkářství stavebnici prý z Franice a s 35 ďurami a asi za 320 Kč bez poštovného, to by ještě se skřípěním zubů šlo a pokud bych se s tím nechtěl pachtit sám. Jinak jsou ty domečky, se mně jeví, už za větší peníz tj. od pohledu podobný a už složený a zdá se kvalitní (Pleva) s 36 ďurami za asi 810 Kč bez poštovného. To už se jako důchodce kroutím, to je cena třeba za 3 ks lepších stromků.
Ovšem k tomu případné náklady za dovyřešení krytí stříšky nebo vůbec na povrchovou úpravu toho dřeva, je otázka jak takový domeček bude vypadat za 3 roky a usazený venku? Také prý, další náklad může být s případným umístěním pletiva, ve směru co jsou ty vstupní ďury, protože prý se na včelky mohou začít dobývat zobanem někteří ptáci.

2. Ano, kdo má přístup k vhodnému dřevu a především také k vercajku tak asi nejjednodušší je to sfouknout nějak doma a ... domečky zaplnit celou zahradu :D Ovšem má to prý své záludnosti a jak jsem se také právě dočetl. Tj. ďury nemají být (platí to i pro domečky kupované!) vstupem do boku třeba nějakého trámku. Má být vrtáno do průřezu! Včelky ty ďury jinak nechtějí prý moc osídlovat a protože to dřevo, podélně trámku, dál praská.
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 96
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod Hofis » 20 říj 2023, 10:58

Nejlepší domeček pro samotářky je vzít metrový špalek, odkornit ho, nasadit desítku vrták a navrtat do něj různě po obvodu díry s hloubkou tak alespoň 5 cm. Přišel jsem na to náhodou, když jsem dělal sadbu pro houby. Šitake se mi tenkrát nějak neujaly, ale hned další rok už v těch dírách po té sadbě byly včelky samotářky. U mě v Praze je vidím létat z veškerých možných škvír i třeba v omítce nebo pod parapety. Potřebují prostě nějakou temnou dutinu, toť vše... :wink:
Jiná věc je ale to nalákání na pozemek, chce to plno různých kvetoucích rostlin, hlavně ovocných stromů co brzy kvetou, třeba meruňky nebo mirabelky. Pak se tam objeví automaticky hned na jaře při hledání potravy a zahnízdí pokud možno někde poblíž.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3832
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod ivan » 20 říj 2023, 11:28

...u nás detto, čo píše speedy...už niekolko posledných rokov nie sú u nás žiadne včely(pred pár rokmi- to vždy bzučalo na rozkvitnutých stromoch- teraz je úplné ticho)...dokonca ani čmeliaky už nie sú...a včely samotárky- postupne posledné roky akosi "zmizli"...tento rok zo stoviek dierok možno tak 30ks osídlili...pritom pred pár rokmi som nestíhal vrtať nové diery do hranolov- dokonca pri vrtaní hranolov(na jar)- nalietavali priamo do nových dier- čo som pod altánom priamo vrtal...nechápem, čo sa udialo- ale proste už nie sú -buď to stíhajú na jar chytať vtáky(tých je tu strašne veľa - straky, drozdy, vrabce, škorce....)- lebo samotárky sa liahnu na jar- nemajú žiadnu matku ako včely "domestifikované", .....- alebo ich zlikvidovala nejaká choroba (mor)...
viewtopic.php?f=6&t=146&start=675
viewtopic.php?f=6&t=146&start=690
...užitočného hmyzu u nás ubúda- zato škodcov pribúda S13
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1800
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod Stanley_51 » 20 říj 2023, 15:28

Hofis píše:Nejlepší domeček pro samotářky je vzít metrový špalek, odkornit ho, nasadit desítku vrták a navrtat do něj různě po obvodu díry s hloubkou tak alespoň 5 cm.

Musím s Honzou souhlasit. Také jsem stále okukoval různé typy domečků a hotýlků, vesměs za přemrštěné ceny. Pak jsem viděl na https://www.youtube.com/watch?v=1vwMhslK3Eg jak udělat hotel pro včelky samotářky prakticky zadarmo.Letos jsem navrtal jeden špalek, dal ho pod střechu garáže a za měsíc byl obsazený. Takže přes zimu udělám pár dalších. Co se týče průměru děr, chce to kombinovat, mám je od šestky do desítky vrtáku, včelky jsou také různě velké. No a aby včelky měly co sosat, zařídila manželka jeden záhon jako louku - chrpy, koukol, vlčí máky atd.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9232
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod Argout » 23 lis 2023, 18:09

Asi před týdnem jsem zasadila pár okrasných česneků Allium giganteum. Dnes jsem sázela ještě něco, tak jsem se stavila zálibně obhlédnout česnekový záhon. Všechny ty mega cibule (snad dvacetidekové) se povalovaly po zemi, díry, do nichž jsem sázela, nikde!
Na chvíli mě napadlo, že jsem je snad zapomněla zasadit. Pak jsem ale na cibulích uviděla škrábance, zkusmo dloubla lopatkou do země a bylo jasno.

Kočky si daly tu práci, vyhrabaly obří cibule, odvalily je stranou, použily díru a zas ji zahrabaly :shock:
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 266
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod kasta » 23 lis 2023, 20:02

Argout: jo ciciny, to jsou zahradnici. Ja ted delal substrat do kvetinacu na pristi rok. Zrecykloval jsem hrabankovou smes s perlitem od rajcat, jeste to smichal s piskem a mam toho plnou starou plechovou vanu, hezky pod previsem strechy. A jak jsem na to tak koukal, prislo mi to jako idealni kocici zachod, takze jsem pres to pro jistotu hodil netkanku a zatezkal nekolika drevenymi kuly. A hned rano jeden kul shozeny a netkanka plna tapek :) nastesti se pres ni nedostaly.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1344
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod EvaOstrava » 23 lis 2023, 21:00

My jsme občas mívali koťata. Když jsem něco sadila, přišly a zvědavě na mě koukaly. Udělala jsem díru, otočila se pro sazeničku. A když jsem se otočila zpět, už v té jamce čapělo kotě a hnojilo. A tak to bylo snad pokaždé. Nechápu, kde braly tolik "matetiálu". Ale naučilo mě to - každou vyhrabanou jamku okamžitě něčím přiklopit.
A s česnekem mě kočka taky pěkně pozlobila, to už jsem tu psala - sadím stroužky česneku a najednou vidím, česnek lítá vzduchem... kočka byla přesvědčena, že to jsou myši zalézající do díry (čouhal jim jen ocásek), a rychle je vyhrabala.(-:
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 917
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod Stanley_51 » 23 lis 2023, 22:20

S kočkama mám také neustálý problém. Jakmile něco zryju nebo okopu, okamžitě tam kočky z celého okolí nase*ou. Nedělám každý den nic jiného, než že uklízím kočičí exkrementy v záhonech a okolo stromků. Nechápu, proč zrovna moje zahrada ty mrchy tak přitahuje.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9232
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků