zvířecí nájemníci

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod speedy » 16 pro 2023, 17:36

Vzpomínka na léto. První covidový rok. Zahrádka. Zastavil jsem se, nad něčím zapřemýšlel, modrá obloha a sluníčko, najednou jsem měl letmý pocit a jak tam stojím ... že mne cosi pozoruje?
A ono opravdu pozoruje, zadíval jsme se šikmo pod sebou do očí zelenému drahokamu (vím že třeba o ledňáčku se píše a říká že to je také drahokam), vlastně v půl vteřině jsem měl i překvapivý dojem, že to je ještěr malý krokodýlek? Nebyl to krokodýlek ale byla to vypasená a dobře přes 30 cm dlouhá ještěrka zelená:
Obrázek
A ta zeleň na ní ve sluníčku smaragdově zářila! Žel nemohlo to tak trvat věčně. Roky vím, že osada a zvláště tam u mne je království slepýšů, ti se potom rádi plazí před plot na cestu se vyhřát ... a tam je rozjíždějí auta.
To že ke slepýšům přibudou i ještěrky tak není překvapivé, ty malé tam máme také, ale co ta velká ... ještěrka zelená? U mne v Podkrkonoší (430 m n. m.) by ještěrka zelená neměla co teoreticky dělat! Chce teplo jako na jižní Moravě. Také jsem tehdy dohledal že ji má proto v textech i jedno tamní vinařství:
https://www.znovin.cz/jesterka-zelena-lacerta-viridis
Stane se ještěrka zelená moji novou nájemnicí? A najde k sobě protějšek? Budou ještěrčátka? Vždyť takhle velká a s prominutím vyžraná ... přece nespadla jen tak s nebe? Žel, už jsem ji nikdy dál neviděl. Někdo ji v okolí choval? Ona mu a jediná utekla ... a nepřežila zimu?
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod kasta » 16 pro 2023, 18:11

speedy: krasna! ale je to sila, ze uz je i u tebe v podkrkonosi. ja je znam z detstvi, zijou na skalach v Praze nad Vltavou (na tech jiznich)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod mitas » 16 pro 2023, 19:39

Krásny samček jašterice zelenej, ktorá v teplejších oblastiach dorastá až do dľžky 40 cm. Samica máva nevýraznú hnedastú farbu. Je prekvapujúce, že sa vyskytuje aj v tvojej nadmorskej výške.
Milan
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod kasta » 04 led 2024, 19:46

mně nepřestává fascinovat, kolik je v údolí Berounky sýkor, to jsem nikde jinde neviděl. máme tam "domácí hejno" kde převažujou koňadry, pak modřinky, uhelníček, párek babek a brhlíci. domácí babky už mi v osm ráno dávají hlasitě najevo, že bych měl něco nasypat. dnes kolem poledne přiletělo obrovský hejno modřinek s pár koňadrama + zase babky a brhlíci (ty jsou po dvou snad v každým hejnu), musel jsem jim nasypat asi třikrát, protože to vždycky okamžitě zmizelo. včera jsem kromě slunečnice pověsil i kouličku pro mlynaříky a hned dnes asi 4 přiletěli s modřinkama. Chvilku jim trvalo, než se ke kouličce probojovali, ale nakonec se povedlo. hrozně mě baví, jak jsou ty sýkorky šikovný a jak umí spolupracovat. lítají cikcak, těsně při zemi, na krmítku se ukázněně střídají a jak uloví zrnko, hned mažou doprostřed hustýho šípkovýho keře, nechápu jak tam proletí. a dělají dobře, většinou je klid, ale čas od času se tam prosmýkne krahujec, to je taky neuvěřitelný akrobat. i když jsem letos ještě neviděl s.parukářku ani s.lužní (nejsem tam tak často), máme tam všechny u nás žijící druhy :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod EvaOstrava » 05 led 2024, 10:01

Sýkorky jsou hodně šikovné a je praktické, že si z krmítka vezmou zrnko a odletí. To takoví stehlíci, červenky aj. jsou v krmítku dlouho, a sýkorky nervózně přešlapují na větvích. Nemají odvahu do krmítka vletět. Když je to ale moc dlouho, tak se některá odváží a občas se jí podaří ty ptáčky vyplašit. Vždycky jsem obdivovala sýkorky, jak si se slunečnicovým semínkem poradí, přidrží si ho drápkem, hezky ho oloupou a postupně sezobou. Ale mlynaříci jsou ještě lepší, dělají to samé, ale dovedou se u toho pověsit zdola na větvičku, takže jsou vlastně vzhůru nohama. Prostě artisti. Možná se tím trochu chrání před sýkorkami. Koňadry na ně občas nalétávají a snaží se je zaplašit.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod kasta » 05 led 2024, 10:54

jojo, na druhy zahrade mame taky ty vice hasterivy zrnozravy ptaky (stehliky, zvonky, cizky), ale je tam i par sykor a dokazou se tam nakonec taky probojovat. nejlepsi je modrinka, ta se priplacne na roh krmitka, zatne drapky, sklopi hlavicku a drzi. zvonek na ni parkrat vyjede, aby ji zahnal, ale pak to vzda a radsi nervozne uleti :) mlynarici jsou moc hezky, ale ja mam nejradsi sykory babky.
kazdopadne diky za vsechny, zima s nima aspon hezky utika :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod Stanley_51 » 05 led 2024, 22:18

No ale nejhorší jsou hrdličky. Tím jak jsou velké, zaplní celé krmítko a nepustí tam nikoho. Nechávám je nazobat, protože kromě vrabců nikdo obilí nežere, ale pak je musím vyhnat. Zobou, až by praskly a pak se ještě uhnízdí, jako by jim to tam patřilo.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod moonvil » 05 led 2024, 23:59

A nejhorší ze všeho jsou trpaslíci... :wink:
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod Stanley_51 » 06 led 2024, 10:56

Jo jo, ti sežerou úplně všechno...Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod veverka » 06 led 2024, 11:50

moonvil píše:A nejhorší ze všeho jsou trpaslíci... :wink:


https://allegro.cz/nabidka/zahradni-ozd ... 3588693402
veverka
ouško
ouško
 
Příspěvky: 94
Registrován: 22 črc 2023, 12:18

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod Lenkalor » 27 led 2024, 21:28

FranTom píše:Máme to podobně, navíc jsme ze všech stran obklopeni sousedy s kočkama a jen u nás je pes.
Takže všichni vrabčáci a podobná malá drobotina hnízdí a bydlí u nás.
Protože u nás po nich ty kočky nejdou. :)


:lol: naše belgická ovčanda jde po kočkách , ale i po vrabčácích, když dělají bordel, perou se a jsou hlasití. Prý, že pořádek musí být. Pak skáče 2 metry vysoko. Už jich i pár zakousla, hlavně když se perou samečci.
Ale všichni ptáci, kteří spořádaně a klidně chodí po zemi jí nevadí ( naši holubi, kosi, konipasi a i klidní vrabci). Běžně tam chodí vylétlí kosáci, kteří ještě moc nelétají.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod ivan » 16 bře 2024, 08:46

Koncom februára k nám opäť prileteli títo (škodliví) "krásavci":
https://sk.wikipedia.org/wiki/Holub_hrivn%C3%A1k
...doteraz boli nenápadní- ale už prišiel ich čas- a obsadzujú si postupne stromy na hniezdenie a od skorého rána zvádzajú "boje" o teritórium, len na mojej záhrade vlani hniezdili 3 páry (+ hniezdili straky- v blízkosti ich hniezda- akosi sa spolu tolerujú), ....v minulosti to bol plachý vták, no už nežije v blízkosti lesov- ale v mestách (aj v centre Nitry ich je veľa)....dávnejšie ich polovníci strielali, no v mestách a záhradách to nie je možné :lol: , tak sa premnožili....kŕmia sa (aj svoje mladé v hniezde)čerešňami, višňami, morušami...(a aj straky žerú bobulové ovocie S13 - slimákov- slizniakov asi nežerú- lebo ich je každý rok viac a viac :P )- vlani sme pozorovali, ako straky učili svoje mladé žrať (to minimum čo ostalo po mrazoch)- čerešne- ešte prakticky - nezrelé- všetko prakticky skončilo na zemi- ešte nezrelé...hrivnáky a aj straky sa postupne presťahovali do záhrad, do miest, na sídliská (na "poliach" a pri lesoch už nežijú)- sú tam, kde je potrava ľahko dostupná
- aj vlani som známym ponúkal mladé hrivnáky na polievku- no nikto ich nechcel :lol:
- a včera poobede v sade bol kŕdel cca 50 škorcov- chytali divé včely (hniezdiace v zemi) S13 - ľahká korisť- lebo už si začali robiť hniezdne dierky v zemi
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod nene » 16 bře 2024, 09:04

U nás už se probudili nájemníci nejpřítulnější - klíšťata :(
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod FranTom » 16 bře 2024, 17:31

První letošní motýl na naší zahradě. Sednul si do kbelíku k fíku Peretta:

Obrázek
FranTom
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 43
Registrován: 21 črc 2023, 14:11

Re: zvířecí nájemníci

Příspěvekod EvaOstrava » 25 bře 2024, 18:05

Kočka testuje sousedův nový skleník
Obrázek
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 77 návštevníků