Psidium

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Psidium

Příspěvekod PavelKt » 12 zář 2020, 05:38

Kvajáva i Katlejána jsou samosprašné, takže není třeba shánět druhou rostlinu.
PavelKt
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 30 črc 2017, 22:54
Bydliště: Klatovy 390 m/n.m.

Re: Psidium

Příspěvekod radek.god » 22 zář 2020, 09:29

PavelKt píše:Kvajáva i Katlejána jsou samosprašné, takže není třeba shánět druhou rostlinu.

No uvidime za par let, je zajimave, ze Monice i pres samosprasnost na 5 let stare rostline vsechny kvety opadaly :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1655
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Psidium

Příspěvekod MonikaV » 22 zář 2020, 12:31

No jo, kdo ví co tomu chybí.... S21
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 969
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Psidium

Příspěvekod radek.god » 01 bře 2021, 12:19

Je to psidium / neni to psidium ? S21

myslim v te lahvi, nemyslim tu mucenku nalevo za lahvi :D

Na zimu i v byte vzdy opada postupne 100% listu, ted rostou nove.
Stari 3 roky, mozna i dele, zatim nekvetlo

kura na kmeni neni hladka jako u annony cherymoyi, ale drsna podobna jako na starší fejchoa


Obrázek

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1655
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Psidium

Příspěvekod MonikaV » 01 bře 2021, 19:17

radek.god--- mrkni na předchozí fotky, tam mi přijde, že jsou listy na psidium úplně jiné než na tvé dnešní fotce.
( přijde mi, že kmínek májí opravdu velmi podobný s fejchou i listy se velmi podobají fejchoe-momentálně je mám v zádveří vedle sebe, takže porovnávám), ale ty tvoje listy jsou zcela jiné-- tož kdoví co to máš za poklad? S21
Spíše to vypadá na annonu.
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 969
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Psidium

Příspěvekod Hofis » 01 bře 2021, 19:24

Není psidium jako psidium. Ty listy mi přijdou jako psidium kvajáva. Žádná anona to není, to je evidentní, ty mají listy úplně jiné.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Psidium

Příspěvekod caver » 01 bře 2021, 21:25

Je to jednoznačně psidium. Dle mého kvajáva rostoucí v nedostatečném osvětlení. Annona to není v žádném případě.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Psidium

Příspěvekod radek.god » 02 bře 2021, 11:49

MonikaV píše:radek.god--- mrkni na předchozí fotky, tam mi přijde, že jsou listy na psidium úplně jiné než na tvé dnešní fotce.
( přijde mi, že kmínek májí opravdu velmi podobný s fejchou i listy se velmi podobají fejchoe-momentálně je mám v zádveří vedle sebe, takže porovnávám), ale ty tvoje listy jsou zcela jiné-- tož kdoví co to máš za poklad? S21
Spíše to vypadá na annonu.

caver píše:Je to jednoznačně psidium. Dle mého kvajáva rostoucí v nedostatečném osvětlení. Annona to není v žádném případě.

Hofis píše:Není psidium jako psidium. Ty listy mi přijdou jako psidium kvajáva. Žádná anona to není, to je evidentní, ty mají listy úplně jiné.


Fejchou 100% vylucuji, zadna fejchoa co jsem kdy mel doma nemela takove listy + vsechny fejchoy co jsem mel za posledni roky doma, tak uschly a chciply S13
Jako zapomenute psidium guave to muze byt, ono i ta 3 mala 30cm psidia guave se zelenym stonkem co mam jinde maji stejne nebo podobne listy, ale tohle na fotce je uz velke a ma to par let drevinaty kmen pokryty jakoby kurou podobne co ma fejchoa. Kazde leto to je na lodzii na JZ , ale zatim to jeste nekvetlo, takze nevim S21
Na zimu to komplet opada a mam vzdy strach, ze se to uz neprobere.Ale z tech mist, kde to opada, pak pri slunecnim svitu rostou nove listy, podobne jako u annona cherimoya, ale jsou rozhodne jine, nez u cherymoya.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1655
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Psidium

Příspěvekod radek.god » 14 dub 2021, 10:55

Zdravim vsechny pestitele :-)

Mam mala aktualne cca 40cm psidium guajava dve ruzove a jednu zlutou variantu z tropiku a pak mam starsi guajavu, ktera ma sice uz 80cm, drevnaty kminek dole lehce pres cm, ale take jeste nekvetla.

Zatim jsem seriznul vzdy z vrcholu a jednou ze strany cca 10-15 cm vetvicku i s listky.Spodni listky jsem odstranil a zasadil jsem to do kbeliku naplneneho po okraj perlitem.Dole provrtany kbelik jsem dal do neprovrtaneho a prolil vodou (cca pulka kbeliku je tedy stale ve vode) Jeste jsem to postrikal vcera slabym roztokem KMnO4 a protoze jsem mel pocit, ze nektere listy usychaji na d topenim, tak jsem to pryklopil opet vystrikanym igelitakem na pecivo.
Jeste obcas topime, takze je to nad topenim, ktere se obcas za den zapne :wink:

Driv jsem takto zkousel zakorenit kiwi ci rykytnik a vzdy to chytlo plisen a uschlo, proto jsem tam hned ted dal ten roztok KMnO4.Respektive tehdy jsem rizky dal do zeminy, zalil a prykril igelitakem a chciplo to ...

Mate nekdo prakticke zkusenosti a presny navod na mnozenim psidia ?
Plody v CR nesezenu, k semenum se nedostanu a semena z Ciny nikdy nevyklicila, pokud to vubec bylo psidium, proto chci zkusit tuto variantu ... :D
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1655
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Psidium

Příspěvekod amy80 » 16 dub 2021, 17:33

Zkoušela jsem taky několikrát řízkovat svojí Red Malay - ve vodě, v perlitu, v rašeliníku..., ale pokaždé jsem dopadla stejně jako ty :-)
Řízkovat guajava určitě jde, protože ta původní rostlina mi přišla řízkovaná, ale asi to nebude chytat snadno.

Jinak semínka růžové guajavy z ebay mi vzešla a guajava to je (ale ještě ani nekvetla takže to je tak asi všechno co vím :-) )

Jinak rostlinky se myslím dají v ČR koupit, a možná i plody bys sehnal, pokud bys byl ochoten počkat.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Psidium

Příspěvekod radek.god » 21 dub 2021, 23:04

No zatim mi dva mensi rizky zcernaly a ostatni vetsi se tak nak drzi, ale byl to jen pokus, moc tomu neverim.
Bral jsem tedy jen uriznute ci ulomene pouze zelene nove vyrostle nedrevnate vetve s listy.Nezkousel jsem uriznout starsi drevnatou cast.
Ty vrchni lonske ci starsi jsou suche, takze jsem o tom ani neuvazoval
Ale rikam si, ze kdyz z takove uschle casti dokaze vyrust nova vetev s listy, tak mozna kdybych to uriznul nekde blizko, tak by mohl byt vysledek jiny :o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1655
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Psidium

Příspěvekod MonikaV » 01 čer 2021, 13:13

Na podzim moje psidium (kvetoucí, ale neplodící - neznámý druh :D ) jsem totálně ostřihala, aby se vešlo do nevytápěného zádveří, no a už se na něm objevují zárodky květů (letos si ho nebudu vůbec všímat a snád překvapí a dááá nějakej plodeček S12 )
Obrázek
Obrázek
nová guajava- roste docela slušně

Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 969
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Psidium

Příspěvekod radek.god » 01 čer 2021, 19:22

Pěkné Moniko, gratuluji :-)
Po zvazeni kam a v jake casti dne mi na jiznim balkonu sviti , resp. spis nesviti slunce, jsem dal 3 psidia z Tropiku a jedno starsi ven.Vse Guajava.
Zatim ale nekvetlo ani to x let stare a to jsem tak na 1cm sirky u kmene ... S21
Jak jsem to strihal na zakoreneni, tak je to takove hole koste s par listy ...
Update 7.6.2021 - uz me nebavilo presouvat rostliny po balkone, kde daly 4-6°C v noci.Vse jsem dal nekdy v UT/ST ven, kde na rostliny sviti temer cely den slunce.
Vysledek je hned znat na poctu listu, konecne to zacina rust :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1655
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Psidium

Příspěvekod radek.god » 24 čer 2021, 10:45

Tak to byl dobry napad premistit psidium guajavy z Tropicu na plne slunce k plotu na jih :-)
Na kvety a plody bude letos asi jeste brzy, ale konecne zacinaji poradne rust i listy a vubec cela rostlina
Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1655
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Psidium

Příspěvekod Satan » 25 čer 2021, 14:53

Psidium cattleianum , koupě Botanická zahrada Liberec 1998.


Obrázek

Obrázek
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků