Psidium

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Psidium

Příspěvekod radek.god » 03 kvě 2023, 15:52

E3 E3 E3 S12

Obrázek

Update : ani 6.5 se kvet stale neotevrel ...
Update 2 : 10.5 trosku se pootevrel, ale porad nic , ostatni pupeny stale zavrene.Asi je jeste zima a malo svetla
Update 3 : 22.5 prvni kvet jiz temer plne otevren S6 , zatim tak ze 75% , ostatni pupeny zatim vyckavaji
Update 4 : kolem 25.5+ kvet odkvetly, 29.5 bile casti se jakztakz jeste drzi, zbyla 4 poupata stale uzavrena.
Naposledy upravil radek.god dne 29 kvě 2023, 12:32, celkově upraveno 1
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Psidium

Příspěvekod Marie J. » 28 kvě 2023, 23:31

Moje psidia se rozhodla, že kvést jaksi nebudou (to jedno poupě nepočítám), takže nakonec šla do země. Letos už se mi do toho moc nechtělo, ale je tak suchý vzduch, že bych to v květináčích neuzalévala.
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Psidium

Příspěvekod radek.god » 29 kvě 2023, 12:34

Marie J. píše:Moje psidia se rozhodla, že kvést jaksi nebudou (to jedno poupě nepočítám), takže nakonec šla do země. Letos už se mi do toho moc nechtělo, ale je tak suchý vzduch, že bych to v květináčích neuzalévala.

Nevim, ja to mam jen v kvetinacich, protoze jdou pred prvni nulou do bytu.To nejvetsi, jedine kvetouci, mam v 2.5L od stavy JUPI s zelenym uchem.Ostatni psidia zatim nekvetou, treba to chce jeste par let :-(
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Psidium

Příspěvekod Marie J. » 29 kvě 2023, 22:48

radek.god píše:Nevim, ja to mam jen v kvetinacich, protoze jdou pred prvni nulou do bytu.To nejvetsi, jedine kvetouci, mam v 2.5L od stavy JUPI s zelenym uchem.Ostatni psidia zatim nekvetou, treba to chce jeste par let :-(


Kattlejana by právě měla bez následků vydržet i malý mrazík... Ale zasadila jsem je na dvoře, kde se slabší mrazy neprojevují.
Ono to zasazení mělo ještě jeden důvod :? . Loni jsem někde vyčetla, že chtějí neutrální až mírně kyselou půdu, takže jsem je po vykopání ze zahrady zasadila do substrátu pro hortenzie s pH reakcí 5,5-6. No, a to asi nebyl úplně dobrý nápad. Na zahradě máme pH 8(!) a na rozdíl od většiny rostliny tam psidia rostla celkem v pohodě i bez kyselého hnojiva na list (např. růže tam pořád chytají silnou chlorózu, občas i levandule).
Po přesazení do kyselejšího substrátu začala psidia trochu chřadnout, listy měly divnou barvu, nepřecházelo to ani na jaře. Na dvoře je pH nějakých 7,4, a to jim zjevně vyhovuje víc než ten substrát. Po zasazení do dvorní půdy hned dostaly lepší odstín.
Nejspíš se jim nelíbila tak prudká změna půdní reakce.
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Psidium

Příspěvekod radek.god » 30 kvě 2023, 13:26

Njn, katlejanu bych chtel taky zkusit.Az ji nekde uvidim a nebude za raketu, tak ji asi koupim :o .Mam jen ne tak na chlad odolne kvajavy.
Ted se mi otevira druhy kvet z peti :-) ale nevypada to na dalsi poupata.Mozna kdyby mi slo slunce do bytu i v breznu-kvetnu, tak by kvetu mohlo byt vice.
Zeminu jsem moc neresil - univerzalni substrat, trochu pisku, ale kupodivu mi roste i v mixu s "polni hlinou", klidne i zemina s perlitem, ve ktere jsem daval zakorenit rizky.
Asi si to nedovedu moc predstavit v nejake vysychajici raseline.Do kvetinacu jsem letos narval dost dusikateho hnojiva a taky to zije, jestli to ma naky vliv, to nevim.Dost z nich je x let stare zemine.Treba zrovna ta kvetouci, nezkousel jsme ji z te plastove lahve pacit a presadit.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Psidium

Příspěvekod Marie J. » 31 kvě 2023, 16:08

Já mám všechny rostliny zamulčované (i pokojovky), takže nevysychají. :D
Psidia jsem kupovala v Kruhu, drahá nebyla. Myslím, že je mají i v Ekozahradnictví.
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Psidium

Příspěvekod MonikaV » 04 čer 2023, 18:13

Uz kvete, ale uz neverim, ze udrzi, je to pouze na okrasu :lol:
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Psidium

Příspěvekod radek.god » 23 čer 2023, 14:49

Dalsi varka poupat a jeden velky kvet :-)

z predchozi kveteni se zrejme nic neujalo nebo neudrzelo, nezkousel jsem tedy blbnout s rucnim opylovanim

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Psidium

Příspěvekod jardos » 23 čer 2023, 16:39

Ja mam zlte psidium. Je vsak znacne pozadu, pretoze som ho nechal v zime dlho vonku a preslo si par krat mrazom aj pod -5st. A to sa mu veru nepaci. Slabsi mraz mu nevadi, ale toto je nad jeho sily. Preto listy komplet zhodil a na jar sa zbieral len pomalicky. Ja ho mam umietneny tak, ze do cca 11h je na slnku, ale potom cely zvysok dna v tieni. Priame slnko mu vadi. Inak plody mava aromaticke vonave, chutne.
Obrázek

Obrázek
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Psidium

Příspěvekod radek.god » 23 čer 2023, 17:01

jardos píše:Ja mam zlte psidium. Je vsak znacne pozadu, pretoze som ho nechal v zime dlho vonku a preslo si par krat mrazom aj pod -5st. A to sa mu veru nepaci. Slabsi mraz mu nevadi, ale toto je nad jeho sily. Preto listy komplet zhodil a na jar sa zbieral len pomalicky. Ja ho mam umietneny tak, ze do cca 11h je na slnku, ale potom cely zvysok dna v tieni. Priame slnko mu vadi. Inak plody mava aromaticke vonave, chutne.

Jardo ale to mas katlejanu, ne ?
(tu jsem nikdy nemel, takze ji od kvajavy nepoznam, vim jen , ze je na mraz odolnejsi a ze ma vyrazne mensi plody)
Jako ja mam kvajavy a 0°C to 100% da, ale moc nadsena z toho rostlina neni, obvykle zcervenaji a pak opadaji listy.
Asi tam taky byly naky pokusy se semenacky a celou zimu v Praze ve foliovniku nedaly, taky to obcas kleslo k -10°C .
Pokud se pletu a mas kvajavu jako ja, tak ta zvladne 100% pres 40°C a cely den plne slunce a sucho, nekdy mi taky komplet na zimu opadala, ale za jiznim oknem v byte neopada, jen obcas spadne nejaky listek a vyroste novy.
Vsechny kvajavy mam venku u jizniho plotu min mesic, mozna i dva.A nektery jsem trapil predtim ve foliovniku i pri 44°C :o
Rok stare semenacky jsem nijak neresil.Starsi rostlina mi nechcipla zadna.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Psidium

Příspěvekod jardos » 23 čer 2023, 19:29

Viem, ze mam toto :)
Obrázek
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Psidium

Příspěvekod radek.god » 24 čer 2023, 10:14

Aha, takze katlejana.No ta bude na nizssi teploty odolnejsi, ale ty plody budou podle me male.Tipuju maximalne neco jako micek na ping pong, ne ? Chut nevim, nikdy jsem narozdil od kvajavy nemel.Budu se muset po nejakych katlejanach porozhlednout.Kvajava je na dlouho.Roky trva, nez poprve zakvete.Dalsi roky podle me bude trvat, nez naroste do rozmeru, kdy udrzi plody ...
Tak jestli je v tomhle katlejana rychlejsi E3 :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Psidium

Příspěvekod radek.god » 21 črc 2023, 18:21

Tak jsem na kvajave napocital 12 poupat , jen ta co byla videt pred plotem.
Jedno uz se otevira :-)
Snad to dopadne lepe, nez jarni (predchozi) kveteni, kde bylo mene poupat a i pres rucni "vcelkovani" z toho nic nebylo :|
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Psidium

Příspěvekod radek.god » 27 črc 2023, 10:47

Parada, 2 kvety uz vykvetly a hlavne kvetou soucasne, nevite nekdo kdy je asi nejlepsi hodina na pokus s opylovanim ? :-o
Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Psidium

Příspěvekod J.K. » 31 črc 2023, 18:50

Dnes som si konecne nasiel cas urobit prebierku na catleianach. Trochu neskoro, ale snad aspon nejaky prinos to mat bude.
Obrázek
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 54 návštevníků