Psidium

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Psidium

Příspěvekod radek.god » 08 črc 2022, 23:40

Ja myslim, ze to bude nedostakem tepla a svetla.Me jeste zadny psidium ani nekvetlo, ale mam rozhodne mensi rostliny nez Ty.
Nekdo na facebooku, komu to u nas plodilo, to mel dle fotek zrejme celorocne v zimni zahrade. Nevim jak je to narocny na objem kvetinace, tu nejstarsi s vice nez 1cm kminkem mam ve vetsi PET od JUPI dzusu.
Doma mi to pres zimu temer uplne opada, ale na jare se to vzdy probere.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Psidium

Příspěvekod amy80 » 11 črc 2022, 11:44

Mám to stejně, taky se ještě nikdy nic neudrželo, na cattleianum ani guavě :(
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Psidium

Příspěvekod MonikaV » 11 črc 2022, 12:51

No teď se začínají objevovat opět malučké zárodky květů, tak jí zkusím umístit zpět do skleníku, aby měla tropy a nefučal na ní větr, jinak už fakt nevím jak jí přimět k plodůůům! S21
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Psidium

Příspěvekod amy80 » 11 črc 2022, 14:33

Já si teda ani nejsem jistá jestli je ta moje guava samosprasna... je to Red Malay, pak mám ještě zelenou, ale ta zatím nekvete...
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Psidium

Příspěvekod Hofis » 11 črc 2022, 14:37

Moniko, když jsem jí kdysi před lety pěstoval (cattleianum), měl jsem jí od jara do podzimu normálně venku. Každý rok zakvetla a měla i pěknou násadu plodů, bylo to však pozdě a plody nestihly do zimy dozrát. A nikdy se mi je nepodařilo udržet přes zimu. Buď jakoby nezralé seschly anebo zplesnivěly. Píše se o ní, že je to bezproblémová rostlina. Já mám ale bohužel zcela jinou zkušenost. Je velmi citlivá na chlad v zimním období, především vlhko jí dělá velké potíže. Tam, kde citrusy zimuji celkem bez problémů, měla velké problémy. Shazovala listy, chytala plíseň. Ale vždy na jaře znovu obrazila. Podle mě potřebuje na úspěšné zimování minimálně tak 10 stupňů, při dlouhodobém poklesu teploty pod 3 stupně začínají výše zmiňované problémy. Přitom malé mrazíky tak do -3 stupňů snášela celkem v pohodě. No a při poslední té tuhé zimě v roce 2018 zplesnivěla celá násada plodů, s nimi posléze i celá rostlina a prostě uhynula. Usoudil jsem, že to není ta správná rostlina do mých podmínek a definitivně s ní skončil. A to jsem ji měl asi 7 let, už to byl opravdu pěkný a moc dekorativní stromek.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Psidium

Příspěvekod MonikaV » 11 črc 2022, 18:29

Honzo jo jo uz jsi to v predeslych zpravach psal, ze se ti nedarilo dozravani, mam toto tema nekolikrat prectene a nekteri pisou , ze je bezproblemovy, takze jestli zkousi mou trpelivost, tak se mu dari!!!Zatim nezavazi, tak ho necham.
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Psidium

Příspěvekod caver » 11 črc 2022, 19:34

Hofis: já mám zkušenost jinou, mám dvě rostliny P. cattleyanum v. lucidum (žlutoplodá), obě cca 1,5 m, skoro 10 let staré, zimuji je s citrusy ve studeném skleníku, kde teplota občas spadne i těsně pod nulu (letos mi tam rajčenky omrzly až na kmen) a nikdy s nimi nebyly problémy. Až když teplota padne pod -3°C, začnou staré listy červenat a opadávat, ale vždy obraší, kvete a plodí. Problém bych spíš viděl v pěstebním substrátu, držím je ve velmi málo vododržném, sleketovitém substrátu, v zimě na hranici sucha. Mám vyzkoušeno, že v takovém zimování zvládnou rostliny o několik stupňů chladnější dormanci. Ale zas je větší problém se zálivkou a přísunem živin v teplé části roku.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 460
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Psidium

Příspěvekod Hofis » 12 črc 2022, 08:29

Martine, díky za radu! Možná to bylo tím substrátem, že jsem měl příliš těžkou půdu a ten chlad pak v takovéto vlhké půdě moc nedávala. Vzal jsem normální půdu z kompostu. To by i mohl být ten důvod toho plesnivění, příliš mokrý a těžký substrát a navíc k tomu vysoká vzdušná vlhkost přes zimu. :( Možná to ještě zkusím, ale asi bych zkusil tu žlutoplodou variantu lucidum. I jsem jí své doby celkem sháněl. Prý má být i chuťově lepší než klasická červenoplodá a možná i o něco odolnější? Nevím, ještě to promyslím, ale pokud bys měl někdy nějaká semínka z té žlutoplodé, možná bych to i znovu zkusil. S tou kupovanou červenoplodou mi to prostě nešlo. A to jsem jí měl i před tím ještě ve VDF, kupoval jsem jí jako jednu z mých prvních subtropických rostlin v Kruhu. Zimoval jsem jí normálně na chodbě a jak přišla tuhá zima a klesla tam teplota na delší dobu k nule, tak byl ámen. :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Psidium

Příspěvekod J.K. » 12 črc 2022, 11:14

Medzi ludmi koluju semenace, takze asi sa neda zovseobecnovat. Ja mam obe a hlasoval by som za cervenu. Chutovo su podobne, ak dokonale dozreju. Vtedy su vyborne. Ak su vsak podtrhnute, chut nic moc. A problem mojej zltej je, ze len male percento plodov vydrzi visiet do spravnej zrelosti. Cervena takmer nepada, zabudnute plody dokonca zostavaju vyschnute na konari. U zltej mi to robila aj materska rastlina v kvetinaci, aj semenac z nej v zemi. Padnuty plod sa otlaci a treba ho v ten den skonzumovat. Ale aj tak myslim, ze by uz nedosiel.
Negativum cervenej je, ze vie hodne preplodzovat a potom su plody mensie, ako by mali byt. Zlta mi kvitne podstatne menej.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Psidium

Příspěvekod radek.god » 13 črc 2022, 12:02

Dostal jsem od Moniky rizek z kvetouciho psidia S20 a premyslim, ze bych 1 kus dal zakorenit a zbytek narouboval.
Jelikoz s roubovanim nemam ZADNE prakticke zkusenosti, maximalne co jsem kdysi hledal na youtube, tak se radeji zeptam zkusenenjsich pestitelu, zda je na to nejaky navod nebo hlavne konkretni typ roubovani ? S21
Moje predstava je to roubovat nekam na stranu, ale nebranim se i seriznout vrsek psidia.
Pri tom roubovani, pomohlo by namocit to do tekuteho/praskoveho stimulatoru nebo ten je jen na podporu koreneni ?
Jeste chci zkusit roubovat fikovnik , fejchou a asiminu. :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Psidium

Příspěvekod radek.god » 14 črc 2022, 13:26

Tak jsem narouboval rouby od Moniky na 2 Psidia z Tropiku (ruzove a zlute) a pak na jedno nejvyssi ,co mam mnoho let, ale jeste nekvetlo.
Je to premiera s roubovanim, tak uvidime :-o
Fotky pred roubovanim :-)

Obrázek

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Psidium

Příspěvekod radek.god » 24 srp 2022, 09:52

jo jo jo S6

tak jsem se KONECNE dockal - Psidium Guajava :wink:
kupovana mezi 2013-2015 E3 E3 E3

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Tloustka kmene dole v porovnani s malickem :

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Psidium

Příspěvekod MonikaV » 24 srp 2022, 11:11

Radku --gratulace, paráda, tak ať se jí daří. S6
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Psidium

Příspěvekod radek.god » 26 srp 2022, 16:05

Jednou poupe spadlo jeste pred rozkvetenim S13
Ale jine uz se pres noc rozevrely S9

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Psidium

Příspěvekod MonikaV » 04 zář 2022, 09:14

Tak psidium se u mně definitivně stává jen rostlina okrasná--- opět zakvetla podruhé a vše shodila-- (už si s ní nevím rady S13 )
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: speedy a 20 návštevníků