Psidium

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Psidium

Příspěvekod radek.god » 06 lis 2022, 11:06

No ja mel kvajavu od podzimu vzdy doma.Tohle je vlastne poprve, co byl teplejsi rijen a co je mam venku.Nebo spis vetsinu na balkone ve foliovniku, kde mam mensi vlastni semenacky.Ve foliovniku je teplota stejna nebo o par °C vyssi a tam nemam cervene listy.
Ty starsi kupovane rostliny, kde mam na jedne nejstarsi poprve plod, tak mam samozrejme radeji doma :wink:
Jinak i doma mi dost psidium opadavalo, ale listy tam byly a jsou zelene.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Psidium

Příspěvekod radek.god » 08 lis 2022, 15:00

Tak prave zkousim caj ze smesi sušených ale i čerstvých listu psidium guajava :P
Chut zajimava, lehce po medu , s delsim vylouhovani jeste lepsi 8)
Ted jeste vychytat caj z annony (nechapu jak se zbavi vyrobce caje toxicity) a jeste by to chtelo nakej navod na vyrobu napoje z listu aloe vera, aby to nebylo hořké, ale sladké a dobre jako z obchodu...
Nemate s tim nekdo zkusenosti? :-o S21
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Psidium

Příspěvekod radek.god » 12 pro 2022, 13:57

Tak jsem vubec prvni a jediny plod Psidia Guajavy nasel bohuzel upadly vedle kvetinace :(

Obrázek

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Psidium

Příspěvekod MonikaV » 09 dub 2023, 13:26

Jelikoz me psidium,stale neplodi, tak jsem na nem provedla opravdu poradny sestrih :D , - uz se zacina zelenat a nasazovat ma kvet, ale u tehle rostliny to vzdavam, bude asi pouze na okrasu!!
Obrázek

Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 990
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Psidium

Příspěvekod radek.god » 09 dub 2023, 18:52

Moniko, to Psidium mas moc pekne S14
Me zatim zadne nekvete, ani ta rostlina, ze ktere loni upadnul prvni nedozraly plod po prvnim kveteni.
Jednak se poradne povytahly psidia z Tropiku (kvajava s ruzovymi a zlutymi plody), ale i ty semenacky ze zlutych plodu z Hurghady maji 20-40 cm byt jsou to max 5mm proutky ... :o
Tak uvidime letos :-)
poradne sklizni davam rok :wink: , ... maximalne dva E3
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Psidium

Příspěvekod svazenka » 09 dub 2023, 18:59

Moniko, mám asi stejně velké, klidně ti ho daruju, taky mi neplodí, ozvi se, pokud máš zájem :wink:
svazenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 176
Registrován: 06 lis 2018, 17:37
Bydliště: Vesnice nedaleķo Veselí nad Moravou 214 m n. m.

Re: Psidium

Příspěvekod longr » 09 dub 2023, 19:26

Mně nekvetlo ani neplodilo několik let, snad deset nebo víc, už ani nepamatuju, jak dlouho ho mám. Dal jsem ho do práce na chodbu. Předloni jsem si jej dovezl domů, přesadil, ostříhal a vyletnil. Okamžitě zakvetlo a do podzimu uzrály plody. Loni jsem ho nechal v práci a ani kvítek. Letos ho asi zas ostříhám a vyletním.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 368
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Psidium

Příspěvekod radek.god » 09 dub 2023, 22:47

Ja ho mam docela dlouho, odhaduju asi 8-10 let, nez poprve loni zakvetlo a rozhodne neni tak velke a pekne jako ma Monika.
Loni bylo od kvetna do podzimu venku u jizniho plotu kam na nej pralo skoro cely den slunce a prselo.Mam dojem, ze pak zakvetlo az asi mesic po preneseni do bytu, kdy uz bych to necekal.Predchozi roky bylo pres leto na JZ balkonu v Troji a pak od podzimu do druhe pulky jara venku na balkone a tam jeste nekvetlo.V Troji v malem byte mi pres zimu shodilo temer 100% listu.Ted ho mam za oknem na jih pri minimu 17-20 °C a shodi listy jen kdyz vyschne zemina a to jen par.Aspon je material na caj :-) Na pokus jsem dal semenacky z Egypta ( 5-10 cm) do loznice na sever, kde se i v zime v noci vetra a je tam tak 15°C a skoro tma.Tam se na prakticky holem kmeni teprve objevuji nove listky.Nevim jaky by mel byt prumer kmene a stari, aby zaplodilo a plod byl pouzitelny :-o Mozna to jeste veme par let ... E3
Naposledy upravil radek.god dne 10 dub 2023, 09:45, celkově upraveno 1
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Psidium

Příspěvekod MonikaV » 10 dub 2023, 00:01

Svazenka-- dekuji za nabidku, ale jedno psidium na okrasu staci!! :lol: loni jsem shanela nejake vetvicky 100% plodici, abych vyzkousela jestli potrebuje jeste neco....ale bohuzel nemam, takze jestli Svazenko( nebo nekdo kdo chce) budes chtit tak ti muzu poslat vetvicku (az zade trochu zdrevnati) tu mou kvetouci S6 ze
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 990
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Psidium

Příspěvekod svazenka » 11 dub 2023, 07:54

Moniko, mně ale loni taky kvetlo a plody pak nebyly...třeba by jim to spolu šlo :lol:
svazenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 176
Registrován: 06 lis 2018, 17:37
Bydliště: Vesnice nedaleķo Veselí nad Moravou 214 m n. m.

Re: Psidium

Příspěvekod Marie J. » 16 dub 2023, 20:43

Psidium (červenoplodé) jsem pořídila loni na jaře v Kruhu (2 ks). Od konce dubna do října byly keříky vysazené volně v zahradě, v polostínu. Což jim náramně prospělo - velice zesílily. Zimu strávily na chladnějším, světlém okně (teplota mezi 10-17°C) - neopadaly, od ledna začaly hojně vyrůstat mladé ratolesti. Teď už jsou zase venku, ale všimla jsem si, že jeden keřík má poupě (první :D ). Přemýšlím, zda je letos zase vysadit do zahrady - pokud by se těch květů později mělo vytvořit víc, asi bych se bála přesazování (keříky moc nedrží bal, nevím jak by se to projevilo na potenciálních plodech). Pěstuju je právě ve formě keřů (velká korunka, s větvením skoro od země; pro lepší větvení je zastřihuju). Sázel je někdo na léto volně do půdy už v dospělejším věku?
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Psidium

Příspěvekod MonikaV » 17 dub 2023, 09:24

Marie J--do volné půdy jsem jej nikdy nezkoušela, přišlo mi, že větší květináč bohatě stačí, a na podzim vyrývat- to by se mi nechtělo, já už jí opravdu beru jako takovou stojící okrasnou rostlinku, kterou v zimě po opadu listů ostříhám, aby nikde nepřekážela a ona se mi odvděčí, že krásně obroste a 2x během roka zakvete, --a to mi asi bude muset stačit :D.

Svazenko- můžeme si vyměnit rouby a dát jim asi poslední šanci, co ty na to??

radek.god-- Radku, tak ty už aspoň víš, že tvá dokáže zakvést a vytvořit plod- to je úspěch- včíl jí musíš už jen dohnat k většímu kvetení a plody se u tebe dostaví. S6
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 990
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Psidium

Příspěvekod svazenka » 17 dub 2023, 09:40

Moniko, jestli chceš rouby, není problém, o vikendu se můzeš zastavit.
svazenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 176
Registrován: 06 lis 2018, 17:37
Bydliště: Vesnice nedaleķo Veselí nad Moravou 214 m n. m.

Re: Psidium

Příspěvekod radek.god » 17 dub 2023, 18:36

Marie J. píše:Teď už jsou zase venku, ale všimla jsem si, že jeden keřík má poupě (první :D ).

Cozeeee ??? S21 S21 S21
Nevim jak je u vas, zrejme na rovniku :shock: , ale kdyz koukam ted na Prahu ze stredy na ctvrtek -1°C ....
To je psidium cattleianum nebo guave var "arctida" :D ?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Psidium

Příspěvekod Marie J. » 17 dub 2023, 20:09

MonikaV píše:Marie J--do volné půdy jsem jej nikdy nezkoušela, přišlo mi, že větší květináč bohatě stačí, a na podzim vyrývat- to by se mi nechtělo, já už jí opravdu beru jako takovou stojící okrasnou rostlinku, kterou v zimě po opadu listů ostříhám, aby nikde nepřekážela a ona se mi odvděčí, že krásně obroste a 2x během roka zakvete, --a to mi asi bude muset stačit :D.

S takovým velikým stromkem, jako máte vy, by už se mi také nechtělo tahat. :) Ty moje jsou zatím ještě malé (viz dnešní fotka - ve stínu pod zdí na dvoře)... No, jsem na vážkách, ale pokud se nebudou tvořit další poupata, půjdou asi ještě letos do země. Nejspíš naposledy (doufám, že příští rok už budou trochu lépe kvést). Jinak my máme doma relativně chladno (na chodbě v zimě v noci ok. 10, ve dne tepleji). U mě se daří lépe právě chladnomilnějším pokojovkám. Zdá se, že psidiím to také dost vyhovuje, takže by i v budoucnu mohly dobře prosperovat.


Obrázek
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Ragnar a 11 návštevníků