Psidium

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Psidium

Příspěvekod Tchorik » 02 pro 2008, 15:20

Tak jsem byla minuly tyden na navsteve u kamarada, ktery ma psidium uz nekolik let. Je to celkem statna rostlina a co hlavne - pravidelne plodici. Letos uz sklizi 2. urodu. 1. plody byly pry o neco vetsi. Zapomnela jsem se zeptat, odkud rostlinu ma. Ale pry se jeho manzelce dokonce povedlo ji rozmnozit. Zimuje ji v chladne svetle chodbe, kde krasne prirusta, prave tam dozravaji dalsi plody a pritom nasazuje dalsi poupata - proste krasa S7 . A jeden dulezity poznatek - alespon pro me - pres leto ji ma venku, ale v polostinu - jeho zkusenost je takova, ze kdyz byla na slunci, schazovala kvety. To same se stalo s mymi 3 kvitky i me. Takze pristi rok ho frknu za barak S18
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Psidium

Příspěvekod aminka » 03 pro 2008, 10:55

Tchoříku, ulovilas fotku té rostliny?
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: Psidium

Příspěvekod Tchorik » 03 pro 2008, 21:37

Bohuzel ne, pac me nenapadlo si vzit na navstevu fotak :oops: . Ale priste tam pujdu cilene s jasnym zamerem vyfotit psidium :D15
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Psidium

Příspěvekod Tchorik » 13 pro 2008, 00:09

Tak byl pro zmenu kamarad u nas a prinesl mi na ochutnani 4 plody. Zkousela jsem zatim jeden, byl dobry. Takovy sladko kysely, vune opravdu po jahodach. Uvnitr byla mala, celkem tvrda seminka. Trochu to svira dasne, ale celkem dobre. Kamarad rikal, ze plody co dozravaly na podzim jeste za slunicka se mu zdaly jine, lepsi. Myslim, ze za pestovani psidium stoji, je zvlastni a o to nam prece pri nasem pestovni jde - jinak bychom presli na forum o jabkach S1
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Psidium

Příspěvekod aminka » 26 bře 2009, 14:37

Je nějaký systém v řezu psidia? Na mém psidiu narostl dlouhý terminální výhon - výška cca 50 cm, mám zakrátit aby se rostlina víc rozvětvila?
Obrázek
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: Psidium

Příspěvekod Krumme » 26 bře 2009, 15:40

Ne terminál neřež. Psidium obráží docela pěkně. Spíš odstraňuj boční - konkurenční obrost.
Na druhou stranu, pokud by jsi chtěla mít "stromeček", tzn. kmínek a korunku, zakrať jej ve výšce požadované výšky kmene a pak každý nový výhon zakrať za každým třetím "dvojlistem"
Naposledy upravil Krumme dne 26 bře 2009, 19:30, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Krumme
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 311
Registrován: 08 srp 2008, 14:52
Bydliště: Tišnov

Re: Psidium

Příspěvekod aminka » 26 bře 2009, 19:18

Krumme, díky, ještě ho kousek nechám poporůst. A květy se mají objevit na nových výhonech? (pokud se tedy objeví :mrgreen: )
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: Psidium

Příspěvekod Krumme » 26 bře 2009, 19:29

Ano, květy nasatuje na nových výhonech. Ale jak vidím tu fotku, je to maximálně 3-letý semenáč nebo řízkovanec. Pokud je to řízkovanec, mohl by už letos "dát plod na ochutnání", pokud je to semenáč, ještě tak 2 roky si počkáš...

Tohle je sice fotka Lucida - žlutoplodého psidia, ale v tomto případě je to jedno.

Obrázek
Uživatelský avatar
Krumme
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 311
Registrován: 08 srp 2008, 14:52
Bydliště: Tišnov

Re: Psidium

Příspěvekod aminka » 26 bře 2009, 23:36

Jůůů :D14 rostlinku jsem koupila vloni v Lysé, měl by to být řízek.
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: Psidium

Příspěvekod HankaS » 26 bře 2009, 23:55

Já jsem loni koupila semenáč, vysoký asi půl metru,byl v úplně malinkém kontejneru že ani nedržel a přesto vykvetl - dokonce dvakrát během jednoho roku.
HankaS
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 536
Registrován: 18 čer 2007, 21:43

Re: Psidium

Příspěvekod Krumme » 27 bře 2009, 07:43

Ono záleží na tom, jestli máš řízkovance ze "slušnýho zdroje". Když se řízkuje, měla by se řízkovat plodonosná rostlina.. Jen že víš jak to je... V "komerčním prostředí" řízkují klidně i semenáče. To se pak není čemu divit.. Ale to naštěstí nebude tento případ.
Řízkovanec klidně zakvete v dalším roce, ale plod ve velkým procentu shodí... Udrží jej až tak 3 rokem.
Uživatelský avatar
Krumme
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 311
Registrován: 08 srp 2008, 14:52
Bydliště: Tišnov

Re: Psidium

Příspěvekod HankaS » 27 bře 2009, 09:33

Aminko,mám pocit , že jsi loni říkala, že rostlina je z Adava - pokud ano, máš velkou šanci, že zakvete- tam mají sice jen semenáče, ale pouze z jedné (tudíž samosprašné) rostliny. Ptala jsem se jich na to a říkali, že mají jen jednu. Když jsme s Tchoříkem ty semenáče probíraly, měla poupata dobře čtvrtina rotlin. Uzrály mi dva plody ze čtyř (dva se neopylily) a byly dobré.
HankaS
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 536
Registrován: 18 čer 2007, 21:43

Re: Psidium

Příspěvekod aminka » 27 bře 2009, 15:35

Hanko, z Adava byly kustovnice, psidium bylo ze stánku nějaké zahradnické školy, bohužel si už nevzpomenu název... :( měli tam spíš pokojovky.
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: Psidium

Příspěvekod Kamco » 27 bře 2009, 21:11

HankaS píše:.... že rostlina je z Adava - pokud ano, máš velkou šanci, že zakvete- tam mají sice jen semenáče, ale pouze z jedné (tudíž samosprašné) rostliny. ....


Materska rastlina psidia v Adavo má chuťovo fantastické plody, pomerne veľké, majú to posadené vo voľnej pode.
Kam
Uživatelský avatar
Kamco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: 15 lis 2008, 22:36
Bydliště: Brno, Czech Republic

Re: Psidium

Příspěvekod Tchorik » 27 bře 2009, 22:49

Me bohuzel nezaplodila, tak snad letos. Uz se tam rysuji poupata S11 . Kamco, ve volne pude nekryte a nechranene? Ja jsem si bud nevsimla nebo uz jsem zapomnela :oops:
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 78 návštevníků