Psidium

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Psidium

Příspěvekod Marie J. » 17 dub 2023, 20:18

radek.god píše:Cozeeee ??? S21 S21 S21
Nevim jak je u vas, zrejme na rovniku :shock: , ale kdyz koukam ted na Prahu ze stredy na ctvrtek -1°C ....
To je psidium cattleianum nebo guave var "arctida" :D ?


:D Zatím jsou v květináčích. Alaladin dává na čtvrteční ráno pro JM +4, ale kdyby to nevyšlo, vždy je možné je odnést domů... Jinak - psala jsem, že loni byly venku do října, ale teď jsem si vybavila, že původně jsem je chtěla vykopat v říjnu, ovšem nakonec se "říjen" protáhl málem do konce listopadu... Ke konci už jsem je pravidelně zakrývala na noc, i když kromě několika málo případů mrazíky nebyly až do 8. prosince. S dobrým krytem se dá zvládnout i více než -1. Ven už jsem je dát musela, po domácím pobytu jsou chudáci celí vybledlí (viz fotka v mém předchozím příspěvku). :( Postavila jsem je do světlého stínu; dnešní ostré slunko by je určitě hodně spálilo.
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Psidium

Příspěvekod radek.god » 22 dub 2023, 14:10

Tak taky presouvam na slunce :-)
Semenac z plodu uvnitr zlute guajavy z Hurghady.
Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Psidium

Příspěvekod Marie J. » 22 dub 2023, 16:14

radek.god píše:Tak taky presouvam na slunce :-)


Jestliže byla dosud doma, na slunce bych ji hned nedávala. Rostliny si doma úplně odvykají od spektra slunečních paprsků, a to i slunomilné, které byly na slunečném okně...
Já mám svoje psidia nyní v polostínu (přenesla jsem je z původního stanoviště ve světlejším celodenním stínu).
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Psidium

Příspěvekod radek.god » 23 dub 2023, 13:54

Marie mam tech psidii nastesti vic na pokusy.Nektera mam v loznici na severu s minimem teplot a svetla, prakticky jen semenacky.Jina, obvykle kupovana , mam naopak v obyvaku u jizniho okna, kde je teplo a aspon trochu svetla (do brezna prime slunecni svetlo) no a samozrejme jsem zkusil nechat jedno psidium ve foliovniku na balkone pres zimu.
Popravde nevim kdy a pri jake teplote to tam chciplo.Ted tam mam jedno v 2L PET.
Kdybych videl, ze ma byt pod nulou, tak ho dam samozrejme do bytu, ale jinak me psidium guave prijde jako velmi odolna rostlina.
Jinak ty nejstarsi a pro me nejvzacnejsi vc jednoho loni kvetouciho mam samozrejme u toho jizniho okna :D To kvetouci mam vlastne uz hodne dlouho a ma temer 2cm kmen dole, takze to si hyckam :-) Ale za mesic uz snad budou vsechny natrvalo venku :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Psidium

Příspěvekod Marie J. » 24 dub 2023, 03:18

Jj, já také experimentuju s rostlinami. Ale zrovna s přímým slunečním svitem u nezvyknuté (odvyklé) rostliny mám dost špatné zkušenosti. No ale když jich je hodně (nadbytek)...

Na stránkách Tropíku píšou, že guave by mělo vydržet pokles teploty k 0. Cattleianum až -5 (dřevo), jinak listy do -2. To by i vysvětlovalo, proč ty moje keříky (p. cattleianum) bez problému vydržely na zahradě do pozdního podzimu. Už je teď také uklízet nebudu. Na dvoře u zdi většinou nemrzne ani v zimě v noci, pokud ten mráz není obzvlášť silný. (Celou zimu mi tam bujně vegetovaly asijské pryskyřníky; zakrývala jsem je jen při nejhorších mrazech, aby ta nať nezmrzla - týden v prosinci a potom ještě asi 3 dny v únoru. Jinak to tam zvládaly bez omrznutí.) :)
----------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------
Jinak já jsem si svého času chtěla pořídit spíš guave, ovšem odradil mě tehdy tento návod na pěstování: https://www.citrus-shop.cz/blog-souteze ... uajava-atd. :? Píšou tam, že guave potřebuje celoročně teplotu nad 25°C. Tolik doma v chladnější části roku nemáme ani náhodou, ani tak topit nehodláme. Ale teď vidím, že je to dost velký nesmysl.
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Psidium

Příspěvekod longr » 25 dub 2023, 10:24

Tak teď jsem obhlížel kytky na chodbě a kromě toho, že zas pokvete vanilka, se rozhodlo kvést i Psidium. Asi se mu líbilo výrazné jarní přihnojení. Bohužel zatím nasadilo jen cca tři květy :)
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Psidium

Příspěvekod radek.god » 25 dub 2023, 12:49

Marie J. píše:
Na stránkách Tropíku píšou, že guave by mělo vydržet pokles teploty k 0. Cattleianum až -5 (dřevo), jinak listy do -2.
... Odradil mě tehdy tento návod na pěstování: https://www.citrus-shop.cz/blog-souteze ... uajava-atd. :? Píšou tam, že guave potřebuje celoročně teplotu nad 25°C. Tolik doma v chladnější části roku nemáme ani náhodou, ani tak topit nehodláme. Ale teď vidím, že je to dost velký nesmysl.


25°C celorocne u kvajavy se mi nezda.Mozna doporuceni nebo idealni podminky, ale urcite ne jako nutnost.U okna v byte mam pri vetrani celorocne minimum 15°C, spis teda minimum 17°C bez vetrani.Ano, zarvaly mi tady uz naky murricaty (netusim zda to bylo teplotou) , ale kvajavy v pohode.Navic jsem je mel dlouhodobe venku v dobe, kdy nejenze nebylo pres den (natoz v noci ) 25°C, ale ono bylo casto i 0°C a mozna na chvili -1°C a kvajava nechcipla zadna.Opadani listu bych videl spis jako otazku malo svetla nebo nedostatku vody.Jedine co se stalo bylo zcervenani listu.Kdyz predpoved ukazala -5°C , tak jsem je vzal domu samozrejme.Mel jsem je v zime roky v malem byte v Troji na JZ a tam mi vetsinou komplet opadaly podobne jako annona cherimoya.V Lysolajich za jiznim oknem je vice svetla a par listku spadlo, kdyz byl substrat uplne suchy a zacaly rust i v prosinci nove listy.Nektere 10cm semenacky v loznici u severniho okna shodily vetsinu nebo vsechny listy, ale ted obrustaji.A to tam vetram pres noc ikdyz bylo venku -10°C nebo min.Je pak otazka co je potreba pro kveteni a co pro dozrani plodu (to se mi zatim nepovedlo) Jinak u jizniho okna mam jednu asi 50 cm nad parapetem u topenim a zbytek tak metr od topeni a nepozoruji mezi nimi zadny rozdil.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Psidium

Příspěvekod radek.god » 25 dub 2023, 12:54

longr píše:Tak teď jsem obhlížel kytky na chodbě a kromě toho, že zas pokvete vanilka, se rozhodlo kvést i Psidium. Asi se mu líbilo výrazné jarní přihnojení. Bohužel zatím nasadilo jen cca tři květy :)


No tak to mas dobry naskok :-) Tak asi je taky zkusim nadopovat nejakym tim hnojivem :P , dej sem do fora pak nekam fotky i te kvetouci vanilky :-) Nejak se mi za ni nechtelo davat ty premrstene cifry a pokud je to z hlediska potreb a narocnosti jako orchidej, tak nevim, zda bych to dokazal udrzet pri zivote nebo dovest ke kveteni :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Psidium

Příspěvekod longr » 25 dub 2023, 18:39

Psidium nejspíš zas přestěhuju na letnění na zahradu. Zjevně to na něj platí.
S vanilkou to náročné není. V botance na Kotlářské ji mají leta letoucí, ale nepamatuju, že by kvetla. Máme ji i v kanclu, ta má taky x let a měla i několik metrů, než začala chcípat. Přesadili jsme ji, přikořenili více kořenů do substrátu a už se začíná zase vzpamatovávat. Na chodbě trpí ralativním chladem a suchem, ale zjevně ji to motivuje. Květy jsem posledně opyloval, ze sedmi byly čtyři lusky. Ty jsem spařil, fermentoval a krásně voní.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Psidium

Příspěvekod Marie J. » 28 dub 2023, 01:27

radek.god píše:25°C celorocne u kvajavy se mi nezda.Mozna doporuceni nebo idealni podminky, ale urcite ne jako nutnost.


Mně se to zdá také dost přehnané. Podle mě i vyloženě tropické rostliny normálně snášejí teploty okolo +20-22. Nicméně cattleiana přece jen asi bude snadnější pro pěstování (soudím dle různých referencí na internetu).
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Psidium

Příspěvekod radek.god » 28 dub 2023, 09:31

To asi bude, ale podle me ma vyrazne mensi plody, nez kvajava a je otazka zda nejsou vic trpke ? Zase muze byt vetsi sance, ze plody dozraji.
Take bych tu katlejanu nekdy rad vyzkousel :lol:
Jdu to nastudovat https://www.nelenprozelen.cz/a/psidium- ... acatecniky :-)
Jeste bych rad nekde sehnal kvajavu s bilou duzinou.Nasel jsem to nekde na ebay.Tahle varianta by mela mit asi nejvetsi plody.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Psidium

Příspěvekod radek.god » 30 dub 2023, 12:54

Tak jsem vynesl na balkon Psidium Guave a co to na nem nevidim :-), ani jsem si nevsimnul, ze by kvetlo , ale vypada to jako zarodek plodu.Myslel jsem, ze tam jsou dva, ale napocital jsem 5 :P

Olééééé S14

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Psidium

Příspěvekod J.K. » 30 dub 2023, 16:50

Až na to, že to je kvetný puk.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Psidium

Příspěvekod radek.god » 30 dub 2023, 17:04

J.K. píše:Až na to, že to je kvetný puk.

Je mi to jasny :shock:
Kazdopadne loni touhle dobou nekvetlo ani nemelo poupata.
Prvni poupata jsem mel az 24.8.2022, tak ted nevim, zda v tom clanku u o psidiu nebylo, ze kvete 2x za rok :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Psidium

Příspěvekod radek.god » 01 kvě 2023, 13:57

Semenacky psidium guave ze semen z plodu z Hurghady.Nejak prestu zimu u jizniho ukna povyrostly :-)
ty u severniho drzi svych 10 cm vysky :-o
Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 77 návštevníků